Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

nu are nimeni nevoie de colaborator?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cadproject

cadproject

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2008
as dori sa ma implic intr-un proiect pe domeniul proiectare mecanica daca este cineva interesat va rog lasa-ti un mesaj sau contactati-ma la [email protected].

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcadproject, on Sep 12 2008, 21:01, said:

as dori sa ma implic intr-un proiect pe domeniul proiectare mecanica daca este cineva interesat va rog lasa-ti un mesaj sau contactati-ma la [email protected].
Vrei sa te implici in ce sens? Vrei sa ai tu colaborare si sa lucrezi pentru un client sau tu esti cel care da de lucru la colaboratori, deci ai vrea sa ai colaborare cu altii in sensul ca tu le dai de lucru?

#3
cadproject

cadproject

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2008
nuuuuu ... eu as vrea sa primesc de lucru ;)

#4
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Au fost mai multe oferte de lucru pe-aici Iata una http://forum.softped...howtopic=281069

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postcadproject, on Sep 22 2008, 18:41, said:

nuuuuu ... eu as vrea sa primesc de lucru ;)
Vrei sa muncesti si afara ?

#6
cadproject

cadproject

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2008
sincer acum mi-ar fi mai usor sa lucrez acasa si sa tin legatura pe net ... iar pe viitor m-ar interesa sa lucrez si afara ...pe viitor insemnand peste un an ...

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcadproject, on Oct 1 2008, 18:25, said:

sincer acum mi-ar fi mai usor sa lucrez acasa si sa tin legatura pe net ... iar pe viitor m-ar interesa sa lucrez si afara ...pe viitor insemnand peste un an ...
mda...se vede ca nu prea ai avut si nici nu ai tangente cu aceasta breasla, proiectare CAD/CAM

cine crezi ca se va incumeta sa iti dea pe mana un proiect (eventual si secret), tu sa nu fi angajatul lor, si sa ti legatura pe net. Pai imagineaza-ti ca vor fi multe probleme, modificari peste modificari, detalii peste detalii...trebuie sa fie o comunicatie sigura si rapida...cum iti imaginezi ca se va face asta daca tu nu esti acolo , sa deschizi desenul si sa te uiti pe el, sa stai cu team liderul langa tine si ala sa iti explice exact ce se vrea ??? Crezi ca , cu o simpla explicatie, sau o simpla schita trimisa prin e-mail, se poate rezolva?? Crede-ma, sunt probleme mult mai grave decat iti imaginezi, probleme ce nu le poti lamuri prin mail sau prin telefon. Nu cred ca vei gasi de acasa, sau poate vei gasi ceva foarte foarte "subtire", de trecut din 2D in 3D sau maruntisuri de genul, care e platit si prost, si iti si manaci nervii cu asemenea lucrari.
Sfatul meu, angajeaza-te direct la o firma de proiectare si baga la cap cat mai multe, implica-te in proiectele existente si trage tare sa inveti.

Edited by ploiesteanu, 03 October 2008 - 17:54.


#8
marlowe

marlowe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 03.05.2007

View Postcuculea, on Oct 3 2008, 10:45, said:

mda...se vede ca nu prea ai avut si nici nu ai tangente cu aceasta breasla, proiectare CAD/CAM

cine crezi ca se va incumeta sa iti dea pe mana un proiect (eventual si secret), tu sa nu fi angajatul lor, si sa ti legatura pe net. Pai imagineaza-ti ca vor fi multe probleme, modificari peste modificari, detalii peste detalii...trebuie sa fie o comunicatie sigura si rapida...cum iti imaginezi ca se va face asta daca tu nu esti acolo , sa deschizi desenul si sa te uiti pe el, sa stai cu team liderul langa tine si ala sa iti explice exact ce se vrea ??? Crezi ca , cu o simpla explicatie, sau o simpla schita trimisa prin e-mail, se poate rezolva?? Crede-ma, sunt probleme mult mai grave decat iti imaginezi, probleme ce nu le poti lamuri prin mail sau prin telefon. Nu cred ca vei gasi de acasa, sau poate vei gasi ceva foarte foarte "subtire", de trecut din 2D in 3D sau maruntisuri de genul, care e platit si prost, si iti si manaci nervii cu asemenea lucrari.
Sfatul meu, angajeaza-te direct la o firma de proiectare si baga la cap cat mai multe, implica-te in proiectele existente si trage tare sa inveti.

"cine crezi ca se va incumeta sa iti dea pa mna un proiect" - asta este intr-adevar o problema, in rest colaborarea merge chiar si fara nici o schita, chestia asta e verificata, si nu doar pentru niste "mizilicuri". Ai destule programe de chat/voce/video/vnc free pe net.

Edited by ploiesteanu, 03 October 2008 - 17:58.


#9
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
In Ploiesti exista o firma, PROJECO, ce cauta proiectanti in UG. Lucreaza mana in mana cu o firma italieneasca.

Edited by ploiesteanu, 03 October 2008 - 18:02.


#10
cadproject

cadproject

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2008
hmmm da observ ca toata lumea se pricepe si toata lumea isi da cu parerea numai ca nimeni nu vine cu ceva concret ... eu cred ca o colaborare poate exista la orice nivel si in orice mod ... in fine daca nimeni nu are nevoie de serviciile mele eu cred ca acest subiect poate lua sfarsit aici ... mult succes in tot cea ce vreti sa faceti !!!

#11
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Exista cateva firme in Bucuresti si in Brasov care lucreaza in NX 3, dar care nu externalizeaza proiectarea. Probabil vrei sa te scoli la 10 si bandu-ti cafeluta sa te intrebi, ce proiecte au mai aparut pentru mine, si ce bani mi-au mai fost virati in cont pentru proiectele facute. In domeniul mecanic nu. Daca ai fi arhitect, inginer constructor, sau conductor si ai cunoaste softuri in domeniu, ca Archicad sau Revit, poate, ai putea face treaba asta, dar te-ai si deplasa mult pe teren.
  Succes si tie , in tot ceea ce vei face de-acum incolo ! :)

Edited by ploiesteanu, 06 October 2008 - 13:26.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcadproject, on Oct 5 2008, 18:45, said:

hmmm da observ ca toata lumea se pricepe si toata lumea isi da cu parerea numai ca nimeni nu vine cu ceva concret ... eu cred ca o colaborare poate exista la orice nivel si in orice mod ... in fine daca nimeni nu are nevoie de serviciile mele eu cred ca acest subiect poate lua sfarsit aici ... mult succes in tot cea ce vreti sa faceti !!!
Si ce te-ai fi asteptat sa zicem??/Poftim..ia de-aci si lucreaza????
Ti-am explicat care cum sta treaba in acesta breasla, daca vrei sa intelegi, bne, daca nu, si te crezi  mai destept ca altii , fa-ti singur relatia si gaseste-ti.
Nu e vorba de ifose aci, nu e vorba care e mai destept sau care e mai slab ina cest domeniu....ai pus o intrebare, am vrut sa dau un raspuns cu tot cu argumente...nu inteleg de ce te-ai iritat asa.....

Ceea ce a zis PLOIESTENU mai sus...sunt perfect si intrutotul de acord......nu tot ce zboara se manaca, nu tot ce vezi prin filmele americane e si real.

#13
cadproject

cadproject

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2008
[quote name='cuculea' date='Oct 6 2008, 13:15' post='5329042']
Si ce te-ai fi asteptat sa zicem??/Poftim..ia de-aci si lucreaza????
Ti-am explicat care cum sta treaba in acesta breasla, daca vrei sa intelegi, bne, daca nu, si te crezi  mai destept ca altii , fa-ti singur relatia si gaseste-ti.
Nu e vorba de ifose aci, nu e vorba care e mai destept sau care e mai slab ina cest domeniu....ai pus o intrebare, am vrut sa dau un raspuns cu tot cu argumente...nu inteleg de ce te-ai iritat asa.....

Ceea ce a zis PLOIESTENU mai sus...sunt perfect si intrutotul de acord......nu tot ce zboara se manaca, nu tot ce vezi prin filmele americane e si real.
[/quot


Cuculea se vede ca esti in afara subiectului. nu aveam nevoie de sfaturi doream doar o colaborare .... e o mare diferenta ... dar asa e la romani "suntem priceputi la toate"

#14
m_gabi

m_gabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2008

View Postcadproject, on Oct 5 2008, 17:45, said:

hmmm da observ ca toata lumea se pricepe si toata lumea isi da cu parerea numai ca nimeni nu vine cu ceva concret ... eu cred ca o colaborare poate exista la orice nivel si in orice mod ... in fine daca nimeni nu are nevoie de serviciile mele eu cred ca acest subiect poate lua sfarsit aici ... mult succes in tot cea ce vreti sa faceti !!!


Nu exista aceasta posibilitate de a lucra acasa in UG.

Si eu am cautat pana acum o sapt cand am primit un telefon de la o firma Germana care mi-au gasit CV-ul pe monster. Ei cautau un “freelancer” si cum habar nu aveam ce e ala i-am luat la intrebari.

Freelancer este de fapt un self-employed dar pentru ca firma nu te angajeaza si nu se ocupa de actele tale, ca roman, trebuie sa obtii singur viza de lucru in Germania.

Chiar si ca freelancer, locatia esta la sediul firmei din mai multe motive:

-UG lucreaza cu Teamcenter Engineering si nu multi folosesc UG Native ca apoi sa faca upload pe server.

-Design nu se rezuma doar la extrude si radius iar toate informatiile necesare pe parcursul proiectarii unui organ de masina, legate de subansamblul din care face parte si ce functii trebuie sa indeplineasca se afla pe serverul firmei si este de obicei cu acces limitat

-sistemul de PDM folosit de firma respectiva care include fazele fiecarui part si drawing de la registered la released, inclusive BOM. Toate aceste informatii au acces restrictionat fiind informatii utilizate doar de catre companie.

-toate celelalte standarde interne, inclusive custom symbols, template-uri si alte macrouri sunt gasite doar la sediul firmei si nimeni nu le va trimite pe e-mail.

Joburi in Inginerie Mecanica avand ca cerinta cunoasterea softului Unigraphics (de obicei UG+Teamcenter Engineering) se gasesc, in special in Italia, Franta si Germania.
Majoritatea joburilor din Franta sunt pt. Draughftmen si ca studii se cer Bac+2, adica technician.
Italia cauta Ingineri Mecanici cu cunostinte de UG pt faptul ca este un soft folosit in industria auto (dar nu numai). De exemplu GM din Torino cauta ingineri cu cunostinte de UG.

Daca gasesti ceva de lucru in UG Native, let us know :D

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Si mai este ceva, foarte multe companii (fie ele si subcontractore) isi pun foarte mult problema de confidentialitate. Chiar daca modeleaza niste porcarii simple sau ceva foarte complicat, dar clientul ii cere sa fie confidential....multi respecta pentruca le e frica ca vor pierde contracetele de la cei mari, si nu se merita sa pierzi un contract gras pentru ca tu te zgarcesti la niste bani si il platesti pe unu sa lucreze de acasa, neavand controlul la ceea ce ii dai s alucreze (poate trimite piesa la inca 10 companii)....asa ca multi nu se leaga la cap, prefere sa aiba colaborari dar la sediul firmei lor. Eu pana acum, ce am lucrat colaborari, numai asa am lucrat, mergem dupa programul de lucru, 2-3-4 ore, cat era nevoie, si lucram acolo, nu am auzit pe nimeni sa dea acasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate