Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaži: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Inceputul telefoniei mobile in Ro.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Un site cu mobile "retro"
http://www.samlaren.org/telefon/
Si nu i-a dat nimeni in judecata pa aia? Frate, daca i-o as fi patit asa ceva le-as fi distrus sediu'.

#20
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
Citind acest thread m-a apucat nostalgia. Imi amintesc cu drag de vremurile cand aveam un Nokia 1610 sau 1611 (nu mai stiu exact) si un numar care incepea cu 018.. :)

#21
Vlaicu

Vlaicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2004

Bogdan Parfene, on Jan 3 2005, 10:55, said:

Eu mai am si acum un 5110 din 1998 si merge struna si acum. :)  Ce telefoane...Ce vremuri!!
Eu am doua 5110 si merg perfect, sunt de neegalat in ceea ce priveste
sensibilitatea la semnal si fidelitatea audio. Si inca se mai gasesc baterii  :coolspeak:

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Un site interesant:
http://www.bumerangi...i/gsmtarihi.htm

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cat costa "Nokia" 2010 prin 1994 (cati $ si cate salari?)

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Care zicea ca "Zapp" nu mai merge pe 450 MHz? Am gasit o carte despre un "Hyunday" de la "Zapp", si "Hyunday"-u' ala mergea pe 450 MHz, nu pe 900!

#25
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002

DarkHate, on Jan 28 2005, 21:31, said:

Citind acest thread m-a apucat nostalgia. Imi amintesc cu drag de vremurile cand aveam un Nokia 1610 sau 1611 (nu mai stiu exact) si un numar care incepea cu 018.. :)

<{POST_SNAPBACK}>


Nokia 1610 sau 1611 erau telefoane GSM . Prefixul 018 era al Telemobilului care folosea un sistem NMT.

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dar am avut telefoane din alea care mergeau in masina. In seria "B.D." Captinaul Gogu (Toma Caragiu) avea asa ceva instalat in masina.

#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Am vrut sa zic Capitanul Panait.

#28
chris_ugadov

chris_ugadov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.10.2003

cutler, on Dec 28 2004, 12:11, said:

era pachetul ALO si a aparut cam in decembrie 1997. Era cu credite...

<{POST_SNAPBACK}>

7 Noiembrie '97... unitati de comunicatie... devenite unitati de transmisiune ... iar la o saptamana a venit Connex Go... si telefoanele Ericsson fraud-compatible...
ou sont les neiges d'antant... :rolleyes:

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Compania care a lansta telefonia mobila in Ro. a fost "Telefonica Spania". N-a putut sa faca fata concurentei Connex si Dialog/Orange. La preturile alea se astepta la clienti...

#30
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

djl, on Feb 5 2005, 10:44, said:

Care zicea ca "Zapp" nu mai merge pe 450 MHz? Am gasit o carte despre un "Hyunday" de la "Zapp", si "Hyunday"-u' ala mergea pe 450 MHz, nu pe 900!

<{POST_SNAPBACK}>


terminalele de la zapp merg NUMAI pe 450 MHz!
si a fost prima tara in care s-a experimentat tehnologia CDMA pe aceasta frecventa. de aici numarul mic de terminale. ca nu producea nimeni modele diverse de terminale pentru o piata cu potential mic ca Romania...
poate acum, ca s-a extins in alte tari aceasta tehnologie pe frecventa de 450 vor aparea mai multe modele. poti intra pe 3gnews.ru

#31
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004

anna's studio, on Feb 26 2005, 22:25, said:

terminalele de la zapp merg NUMAI pe 450 MHz!
si a fost prima tara in care s-a experimentat tehnologia CDMA pe aceasta frecventa. de aici numarul mic de terminale. ca nu producea nimeni modele diverse de terminale pentru o piata cu potential mic ca Romania...
poate acum, ca s-a extins in alte tari aceasta tehnologie pe frecventa de 450 vor aparea mai multe modele. poti intra pe 3gnews.ru

<{POST_SNAPBACK}>



Zapp in Romania a fost de fapt un experiment a tehnologiei CDMA pe frecventa de 450 adica la momentul in care a fost lansat in Romania serviciul nu mai era nici o retea in lume pe frecventa asta. La cateva luni a aparut acelasi serviciu si in Rusia.

De fapt nici nu stiu daca se astepta cineva sa aiba asa un succes. De curand au aparut retele de CDMA si in Cehia(au lansat la inceput numai EV-DO) si in Portugalia. Deasemenea sunt multe tari din Europa in care este in lucru dezvoltarea unor retele pe 450.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
V-am spus eu ceva gresit pe aici. Compania se numea doar "Telefonica".

#33
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
degeaba zapp a fost prima retea pe 450 daca altele care s-au dezvoltat dupa sunt mult mai interesante din orice punct de vedere (terminale / oferte etc.)

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Off topic
Fac reclama daca vorbesti de la "Zapp" la "Zapp" e mai ieftin. Dar cine are "Zapp". In general firmele. Si la ofertele pe care le au. In curand s-ar putea sa aiba soarta "Cosmoromului".  :death:  :cursing:

#35
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004

djl, on Feb 27 2005, 13:54, said:

Off topic
Fac reclama daca vorbesti de la "Zapp" la "Zapp" e mai ieftin. Dar cine are "Zapp". In general firmele. Si la ofertele pe care le au. In curand s-ar putea sa aiba soarta "Cosmoromului".  :death:  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>



HA-HA-HA :roflmaofast:  :roflmao: Cred ca esti doctor in stiinte economice!!!!!!

Absolut toate tarifele sunt mai mici decat la GSM(inclusiv internationalul).

Mai informeaza-te si tu ca nu degeaba ai calculator si internet. cauta pe site si vezi abonamentele.

#36
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

Bogdan Parfene, on Feb 27 2005, 15:03, said:

HA-HA-HA :roflmaofast:  :roflmao: Cred ca esti doctor in stiinte economice!!!!!!

Absolut toate tarifele sunt mai mici decat la GSM(inclusiv internationalul).

Mai informeaza-te si tu ca nu degeaba ai calculator si internet. cauta pe site si vezi abonamentele.

<{POST_SNAPBACK}>


si cu numarul de abonati stau rau.trebuie sa recunoastem si asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate