Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#3403
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Minim obligatoriu -  chiar inainte de inflorit un tratament ptr mana si fainare cu produse sistemice , imediat dupa inflorit tratament ptr mana si fainare tot cu sistemice dar schimbi produsele

#3404
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Ce inseamna uscatura asta in cordita? Se usucă?

Attached Files



#3405
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Din cate am inteles eu vita de vie vindeca ranile ( taieturile ) altfel decat pomii. Pomii caluseaza dar vita de vie nu stie sa faca asta si rezolva treba uscandu-se spre interior. Se creeaza un asa zis con de lemn uscat. De aceea e important cand tai sa lasi o bucata de lemn de rezerva de vreo 2 ori cat diametrul acolo unde faci taietura. Adica sa te astepti ca acel con de uscatura sa penetreze pana acolo si sa tii cont de asta ca sa nu obstructionezi traseul sevei prin vita. Tu poate ai avut o rana sau a fost taiat precedent un pic mai sus si ea deja incerca sa vindece sau poate pur si simplu se usca coarda aia din nu stiu ce motiv.
Asta e dupa mintea mea dar e posibil sa fie cu totul altceva asteapta parerile celor care au experienta.

#3406
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016

View PostUrsu82_Kiki, on 13 martie 2019 - 10:37, said:

Ce inseamna uscatura asta in cordita? Se usucă?

Nu e uscatura.

#3407
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostUrsu82_Kiki, on 11 martie 2019 - 11:59, said:

Vă mulțumesc domnule Otineu și să mă scuzati ca eu sunt începător, dar eu as dori sa merg pe modul speronat, asta nu înseamnă sa las coarda intreaga de-alungul sârmei și să tai doar din lastarii care au crescut anul trecut ? Este bine?
Stai liniștit. Cu toții am trecut prin această etapă.
Cordon speronat este termenul din limba italiană. De fapt, pe românește, este coardă cu cepi. Nimeni nu te împiedică să alegi varianta dorită. Eu ți-am dat un sfat, colegul calinus68 ți-a dat alt sfat. Poți încerca jumătate ca mine, jumătate ca el și vezi după aceea care este varianta care crezi tu că te avantajează. Alegerea-ți aparține.

View Postgabiroa, on 12 martie 2019 - 01:08, said:

ce tratamente ar trebui sa aplic acestui amalgam de vite.
Ar trebui să-ți arunci o privire aici.

#3408
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Multumesc mult Oltineu este o carte nemaipomenita. M-am intrerupt din citit pentru a-ti multumi!
Acum ma intorc la citit. Posted Image

#3409
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgabiroa, on 13 martie 2019 - 23:29, said:

Multumesc mult Oltineu Otineu este o carte nemaipomenita. M-am intrerupt din citit pentru a-ti multumi!
Acum ma intorc la citit. Posted Image
Cu drag!

#3410
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Ma uitam pe youtube la Simonit cum taie via si chestia aia ca nu e bine sa tai pe lemn mai vechi de un an maxim 2 ani. Eu am taiat la Moldova aia pe care am fotografiat-o. Tulpina din centru am eliminat-o de jos am taiat la vreo 10 cm de la ramificatie. Tulpina care pleca inspre stanga oarecum orizontal am taiat-o undeva la 1.5metri unde avea niste corzi si am ridicat-o pe prima sarma pe care am montat-o in timpul asta de cand am pus foto ultima data. Tulpina din dreapta ( erau 3 ) am taiat-o sus la a doua sarma si am lasat o coarda pentru struguri pe sarma a doua . Acum ma gandeam sper ca nu am nenorocit butucul taind atat de de mult in lemn gros de peste 2 ani ( am facut 3 taieturi mari )
Intre timp citesc cartea cu fitosanitarele si deja incep sa ma simt mic intr-o lume plina de posibili daunatori

Edited by gabiroa, 14 March 2019 - 21:55.


#3411
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
O intrebare pentru voi asa repede, pot ca sa amestec Champ 77 wg,Cropmax,Zeama Bordeleza in aceasi pompa. Ar fi 50 de grame la 10 litri din fiecare . Ps: Pentru stropitul la muri. Am auzit ceva de un foliar pe baze de alge marine ceva sugesti, sfaturi cineva care foloseste .

#3412
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Pai si Cropmax e foliar dar nu inteleg ce treaba are el acuma din moment ce nu ai frunze? Ca de aia i se zice foliar, nu? Si de ce doua produse cuprice? Si Champ si zeama bordeleza?
Foliar pe baza de alge ar fi Algiforte.

#3413
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Cotzi dau un tratament acuma in incep sa inmugureasca si mai dau o data cand incep sa apara frunzele .

#3414
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Posthagidelarovinari, on 21 martie 2019 - 14:58, said:

Pentru stropitul la muri.
Greșesc eu sau ăsta este topic legat de vița-de-vie? Întreb și eu pentru un prieten...

#3415
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Am taiat la greu de 2 zile, mi s-a luat, mai am jumatatea cea mai nasoala, pe bolti.

#3416
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Stiti un soi de vita cu bobul mare si cat de cat timpuriu? Care se gaseste in piata.

#3417
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Cardinal, Victoria, Codreanca, Palatina, Nero

Edited by gabiroa, 06 April 2019 - 22:24.


#3418
mariusik_84

mariusik_84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.05.2012
Salutare! Am preluat de curand o vie care nu am mai fost ingrijita cum trebuie de cativa ani dar ma confrunt cu o buruiana ce se aseamana cu pirul si care se intinde de la an la an. Cum ce erbicid as putea sa scap de ea? Atasez cateva poze cu buruiana. Multumesc!

Attached Files



#3419
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Un erbicid total pe baza de glifosat...

#3420
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Mica mea plantatie a primit imbunatatiri: spalieri, sarma si 220 noi butasi. 40 Iohaniter, 70 Cchambourcin si restul Novac plus Negru de Dragasani . Acum trei saptamani am taiat o , desi imi propusesem sa las doar 2-3 ochi cred ca am ajuns l 5-6, soiurile astea rezistente au internoduri foarte scurte. Din pacate la vreo 4-5le a degerat altoiul. Ca impresii Bianca ,Poloskey, Medina, Nero au cresteri viguroase la unele deja puteam incepe constructia trupinei. Mai firava a fost Aromata de Cserszeg, iar Atika dezastru, nu stiu daca ma aleg cu una sau doua. Comparat cu hpd, am vreo 50 de nohan care a fost pusa din butasi(au stat 2 ani in scoala inainte de plantarea finala) , cele rezistente au vigoare mai buna. Cam atat pe anul asta in vie. Spor tuturor

Edited by unic635, 07 April 2019 - 11:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate