Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6899 replies to this topic

#3223
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Soiul Bianca ,din grupa rezistentelor pt vin alb.Merge f bine cu un nr minim de tratamente,are o crestere frumoasa,columnara.In 5 ani  nu a avut nici un semn de boala pe frunze ,lastari sau struguri.Anul trecut,la 10 sept a avut 276 g z/l.Crescut in Guyot dublu pe semitulpina.

Attached Files



#3224
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Buna ziua! Va rog spuneti-mi si mie ce am aici? Specific ca am stropit săptămâna trecuta cu universalis! E boala sau de la soare? Mulțumesc!

Attached Files



#3225
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Putregaiul negru...

#3226
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Hmm si ce merge la el? Ce substanță? Daca am dat cu universalis sa mai dau cu ceva sau sa aștept? Mulțumesc!

#3227
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Universalism e o substanță foarte buna, dar nu în perioada asta...se recomandă a se folosi înainte și după floare... vezi pe topicul cu tratamente unde se recomandă câteva substanțe...eu merg anul asta cu Switch și Pyrus... luptă cu putregaiul abia a început...

#3228
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 gheo_55, on 11 iulie 2018 - 19:11, said:

Dupa cum s-a declansat pîrga la soiurile timpurii,cred ca se vor coace cu cel putin o saptamina mai devreme fata de per obisnuita.
Poți să spui ce soiuri sunt cele prezentate aici?
1. Cardinal? 2. Victoria? 3. ? 4. ?

 Ursu82_Kiki, on 18 iulie 2018 - 08:04, said:

Va rog spuneti-mi si mie ce am aici?
Aș înclina să spun că este putregaiul alb chiar dacă strugurii nu au ajuns la faza de coacere. A fost ceva grindină pe acolo?

#3229
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
1.Cardinal 2.Arcadia 3.Dunav 4.Krasen

#3230
vomhausemy

vomhausemy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2016
Buna ziua . As vrea sa plantez ceva butasi de vie pentru vin, in judetul Ilfov  din speciile merlot, negru de Dragasani, babeasca neagra sau bordo. Mentionez ca nu ma pricep si am tot luat din targuri dar nu au fost ce am cerut....Va rog frumos daca nu deranjez, daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi si ceva  producator serios . Va multumesc Emil

#3231
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 vomhausemy, on 30 iulie 2018 - 15:38, said:

Buna ziua . As vrea sa plantez ceva butasi de vie pentru vin, in judetul Ilfov  din speciile soiurile Mmerlot, Nnegru de Dragasani, Bbabeasca neagra sau bordo. Mentionez ca nu ma pricep si am tot luat din targuri dar nu au fost ce am cerut....Va rog frumos daca nu deranjez, daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi si ceva  producator serios . Va multumesc Emil
În primul rând, e bine că te interesezi de pe-acum, dar vânzările de butași se fac în perioada 1-28 noiembrie (+/-) .
În al doilea rând, eu recomand cu prioritate pepiniera de la ICDVV Valea Călugărească de care ești sigur ce cumperi. Cumpăr de 3 ani și sunt mulțumit.
Și, în ultimul rând, care din soiurile Bordo vrei să-l cumperi?

#3232
vomhausemy

vomhausemy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2016
M-am gandit la Cabernet Sauvignon

#3233
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Va salut! Ma confrunt si eu cu o problemă , si anume mustele betive si viespile! Imi ataca tare doar soiurile din poze! Ce pot face? Si spuneti-mi va rog ce soi e cel din ultima poză! Are boabele mari roze si vad ca se coace destul de devreme! Mulțumesc.

Attached Files



#3234
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Dacă acord o atenție mai mare ciorchinelui din plan îndepărtat, aș înclina să spun că este Cardinal. O descriere a bobului ar ajuta.

#3235
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
E rotunda perfect rotundă, destul de mare ca boaba, mult mai mare ca restul, si e roziu!

#3236
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
E Cardinal;vezi ca are si gustul usor muscat

#3237
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Ok, mulțumesc! Cu cealaltă problemă voi cum o rezolvați sau ce as putea face eu?

#3238
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
eu cred ca nu mustele sunt cauza, ci efectul

as zice ca e putregai care a atacat si a putrezit coaja, iar miezul dulce a inceput sa fermenteze si au venit betivele

eu am stropit saptamana trecuta cu Teldor, strugurii mei abia intra in parga, dar poti da si pe astia mai copti daca dupa aia respecti timpul de pauza de 7 zile la struguri de masa

#3239
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Pentru viespi- Faster

#3240
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Tind sa cred ca ele sunt cauza! Le urmăresc de ceva timp și au fost de la început! Poate ma înșel! Cu teldor am stropit si eu pe 26 iulie! Mai stropești cu ceva de putregai până culegi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate