Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6840 replies to this topic

#2359
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
desigur, mai sunt peste 30 zile pana la cules, baga un sistemic (shavit ca are si putregai sau ridomil gold) - astea au efect 2 saptamani - si dupa aia zeama bordeleza dupa fiecare ploaie de peste 10 litri /mp pana incep sa se coloreze strugurii

Edited by Oxigen1234, 24 July 2017 - 13:45.


#2360
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
Am fost la magazinul de unde cumpar de obicei si mi-a dat MELODY

#2361
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Cam peste 5-6 zile culeg strugurii de masa, soiul Perla de Csaba. Recolta pare a fi buna, vom vedea. Conteaza strugurii pusi la ladita, cu aspect comercial, nu am poze decat de anul trecut, azi am fost si am uitat de poze.E pacat mare ca romanii nu prea apreciaza acest soi deosebit, foarte timpuriu, care are o aroma foarte puternica de muscat, sunt dulci ca mierea si se coc acum, când alte soiuri de struguri abia sunt in faza de inchidere a ciorchinilor. Si se produc aici, in Romania

Attached Files



#2362
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
La rezistenta cum sta soiul asta?

#2363
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Este un soi rezistent din toate punctele de vedere, eu nu il tratez altfel decat pe celelalte soiuri , doar tin cont de timpurietatea lui in aplicarea tuturor operatiunilor agrotehnice.La începutul de parga e sensibil la atacul putregaiului, cu rovral se rezolva usor problema.In rest, nimic deosebit

Poimâine merg iar la vie, sper sa nu uit sa fac poze. As vrea sa va pun poze si cu un soi drag mie, un soi deosebit, rar, ce da un vin extraordinar-  Busuioaca de Bohotin.

#2364
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
neamanole,de acord cu calitatile,am si eu 2 buc,insa cu rezistenta si timpurietatea nu e chiar asa;Perla de Csaba e usor sensibil la seceta(ca maj soiurilor care au un parinte Muscat Ottonel) si pierde rodul sub -18 -19.Un singur exemplu(mai sint si altele) pt ,,mai timpuriu,, :Esther(la ger merge pina la -24);e adevarat ca e din categ ,,rezistentelor ,nu a ,,nobilelor,,.

#2365
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Conteaza mult zona in care este plantata, inainte de 89 plantatiile se faceau dupa multe studii pedologice etc etc, acum fiecare planteaza unde vrea cam ce vrea el, nu ce este potrivit zonei. Eu am 2000 mp in zona Dealu Mare, de 27 ani nu a pierdut nici un rod din cauza temp scazute, si au fost ani cu astfel de temp Cat despre seceta- seceta e ultimul lucru de care sufera vita de vie in general, Perla poate fi influentata de lipsa apei la timp in ceea ce priveste marimea boabelor, care raman mai mici decat de obicei

#2366
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postneamanole, on 24 iulie 2017 - 16:10, said:

Este un soi rezistent din toate punctele de vedere.....

Perla de Csaba nu e chiar asa de rezistent! ... pentru a-l ajuta pe @validoe trebuie sa-i spunem
si bubele ... o bila neagra ai adaugat si tu (putregaiul) ... si @gheo_55 a pus o bila neagra ... mai
zic si eu de mana ...
Legat de timpurietate: Perla asta nu e coapta la mine dar Regina viilor e coapta!

View Postneamanole, on 24 iulie 2017 - 16:10, said:

In rest, nimic deosebit

Daca faci tratamente preventive cat sa acoperi mai multe boli ai dreptate: nu e nimic deosebit
in faptul ca nu apar boli!

Numai bine!

#2367
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
O alta bila neagra, data de mine pt soiul Perla de Csaba  ... sunt foarte perisabili.
Colegu ( Neamanole)  ai facut in calcul cam care ar fi productivitatea la acest soi ?  Eu am 5 butuci intr-o parcela cu Chasselas Dore si rar apuc sa culeg ceva.

#2368
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
O scot, daca o mai laudati mult o scot si pun porumb :D  :D

#2369
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
M-am dezumflat de tot cu soiul asta...
Eu am Suvenir si Moldova si in afara de paianjen nu am avut probleme desi am dat doar cuprice. Voiam inca un soi timpuriu rezistent

#2370
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Dpmdv la via mai de soi problema nu e neaparat rezistenta la boli, e si asta dar beleaua mare e sensibilitatea la ger, motiv pt care nici nu prea m-am complicat prea mult, buni strugurii dar la cat mananca familia ii cumpar si gata.
Asa ca eu unul as intreba altfel:
Ce soiuri rezista bine la inghet fara sa stai sa le ingropi, dezgropi, samd?


#2371
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Golia.

#2372
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postparintele, on 26 iulie 2017 - 09:07, said:

Ce soiuri rezista bine la inghet fara sa stai sa le ingropi, dezgropi, samd?
Eu am vreo 12 butuci de struguri de masa; dupa gerul de asta iarna si ploaia inghetata care a cazut in sudul Moldovei, doar Muscatul de Polonia a scapat in totalitate; ceilalti butuci de cardinal, italia, victoria, ceasla au suferit destul de rau.

#2373
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Sunt 7 epoci de maturare la struguri și sunt câteva soiuri de referință pentru fiecare perioadă. Eu am pus soiuri de masă pentru că asta văd că interesează.
Epoca I 15.07-31.07 Perla de Csaba
Epoca II 01.08-15-08 Cardinal, Regina viilor;
Epoca III 16.08-31.08 Chasselas dore
Epoca IV 01.09-15.09 Muscat de Hamburg
Epoca V 16.09-30.09 Afuz Ali, Coarnă neagră
Epoca VI 01.10-15.10 Italia, Bicane
Epoca VII 16.10-31.10 Regina nera, Black rose

Perla de Csaba e considerată de specialiști ca având rezistență slabă la mană, făinare și secetă, și mijlocie la putregaiul cenușiu și ger. Normal că, dacă ai grijă de ea și aplici tratamentele adecvate și la timpul potrivit, nu ai probleme.

View Postgheo_55, on 24 iulie 2017 - 18:57, said:

Esther(la ger merge pina la -24);e adevarat ca e din categ ,,rezistentelor ,nu a ,,nobilelor,,.
Esther (zice la carte, nu îl am) se coace în epoca a II-a (01.08-15.08). Dar, cu schimbările climatice galopante, nu m-ar mira să se coacă ceva mai devreme.

#2374
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Problema e in felul urmator: sunt zeci de soiuri, atat de masa cat si unele de vin.
Pt.o gospodarie in care omul vrea sa aiba si struguri dar nu sta sa ingroape si dezgroape nin fiecare sezon via, dam exemplu pe langa Bucuresti...
Hai sa cedem ce soiuri rezista fara protectie in sensul ca ni degera butucii si coardele/mugurii rezista in masura buna sau foartr buna.

As da un exemplu: afuzali este cunoscut ca soi destul de sensibil la ger.
Am vazut la un nene tehnolog butuc de afuzali cat piciorul meu...neingropat, neprotejat...ala a trecut.prin -20 si ceva clar pt ca.in zona noastra acum 4-5 ani a fost perioada de 2 saptamani cu temp care nu au urcat ziua peate -17...au fost -20 si ceva de mai multe ori...

Asta zic, la modul practic, cei care aveti soiuri valoroase in diverse zone si care nu stati sa le ingropati...puneti si voi o lista cu ce va rezista fara mari probleme..ca e bolta, ca e vie pe spalieri, cum o fi...

Asta vad eu a fi problema importanta..de tratat oricum tratezi, ca unele sunt supersensibile sau altele sunt mai tolerante...asta se mai rezolva, oricum anii difera si oricum cand ai 10 varietati ai si 3-4 mai sensibile si nu stai sa tratezi doar pe alea....mai inlocuiesti ce e chiar praf...
Dar sa muncesti cativa ani si sa te trezesti cu jumate moarta sau sa stai in fiecare am sa sapi ca orbul la cazma cateva sute de butuci, primavara sa dezgeopi prin noroaie samd...e chiar o problema...




#2375
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View PostOxigen1234, on 24 iulie 2017 - 13:45, said:

desigur, mai sunt peste 30 zile pana la cules, baga un sistemic (shavit ca are si putregai sau ridomil gold)
Hai, Ridomilul e la limită (28 zile), dar aici zice că Shavitul are timp de pauză de 40 zile pentru soiurile de vin. Dacă presupunem că mai sunt 30 de zile până la cules, cum recomanzi sistemic, în general, și Shavit, în special?

View Postspik1, on 21 iulie 2017 - 20:03, said:

Pai, nu e hibrida, fir-ar sa fie, ca m-a mancat undeva sa o plantez...altfel ce ramane sunt struguri tare buni, dulci...boaba mare alungita...
Și, ce soi este?

#2376
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postadriano1978, on 26 iulie 2017 - 07:47, said:

O alta bila neagra, data de mine pt soiul Perla de Csaba  ... sunt foarte perisabili.
Colegu ( Neamanole)  ai facut in calcul cam care ar fi productivitatea la acest soi ?  Eu am 5 butuci intr-o parcela cu Chasselas Dore si rar apuc sa culeg ceva.
Da, colegu, am facut calcul.Sunt nevoit sa fac aceste calcule, aceste calcule sunt diferite când le faci ptr 5 butuci sau ptr multe sute.Altfel, vorba unui preacunoscator de pe aici, ar trebui sa scot via si sa pun porumb.Dar ai dreptate, cea mai mare problema la acest soi este perisabilitatea. Dar din nou spun, asta e o problema doar dpdv comercial, ptr cei ce cultiva cativa butuci ptr consum propriu, nu e nici o problema. Rezista f bine cateva zile ,tinuta la temp nu foarte mari, si dupa aceea gustul ramane f bun, doar ca aspect comercial are de suferit.Dar sa nu uitam totusi, ca e o trufanda

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate