Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6899 replies to this topic

#2269
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Mulțumesc Otineu, la copili ma refeream! I-am rupt pana la prima sârmă! Eu sarmele le am,  prima la 80, mijloc,  45 fata de prima si a treia,  35 fata de mijloc! Am vazut si eu ca e cam puțin a treia, dar de acum la primavara o mut! Problema e ca maxim 45 o pot face, ca am si spalieri intermediari la 2,40 si cam e maxim unde ma pot duce!
Mulțumesc inca odata si revin cu poze cand termin de rarit lastarii

#2270
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Am avut 2 vite de Kismis alb(Sultanina) pe care le-am scos cu citiva ani in urma ,deoarece erau f sensibile la ger ,dezmugureau devreme fiind prinse de bruma si rodeau putin.Din soiul Cardinal am doua bucati;sensibila la ger,ii fac protectie peste iarna.Are ciorchini mari si f mari,cilindro-conici sau ramurosi.lungi de 25-30 cm sau mai mult,chiar 42 cm.

Attached Files



#2271
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
ce struguri frumosi , e sensibil la boli cardinal ?

#2272
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
necesita atentie la mana si seceta

#2273
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Priviti acest frumos buchet

Attached Files



#2274
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Care e mirarea?


#2275
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Nici una. Paianjenul isi face iar de cap, ca anul trecut.

Anul asta am apucat sa dau un Milbeknock si un Nissorun, dar e clar ca trebuie sa insist. Sau sa fac ca vecinii: "avem si noi, mamaie, in fiecare an, da' noi rupem varfurile alea si gata".

Am de gand sa intru la curatenie, sa rup corzile inutile/prea joase, sa rup varfurile afectate, sa copilesc. Apoi motosapa si stropit. Stropit cu ce? Imi pregatisem Milbecknock cu Dithane.

#2276
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ce paianjen nenea?
Nu ma pricep eu la vie dar paianjenul rosu nu e, eriophydes sau cum ii zice nu e( adica erinoza e problema cauzata de acest acarian) pentru ca atacul e pe partea dorsala si umflaturile nu arata asa..
La mine in carte asta e filoxera toata ziua si din ce stiu eu asta nu necesita acaricid( dintre care eu doar milbenknock consider ca e ok din ce ai enumerat, prefer insa vertimecul cand e nevoie de asa ceva) ci mai degrabab insecticide de genul imidacloprid sau chiar actara sau un piretroid cinstit gen decis.
Un produs bun, clasic si pt afidensi pt omizi desi aici nu e cazul, care are imidaclopeid dar si o componenta șoc, adica piretroid(deltametrina, adica decis) e confidor energy.

Colegii mai specializati pe vita de vie vor confirma sau infirma ce zic insa parerea mea cam asta e, e o problema comuna, innspecial la hibrizi apar atacurile pe frunza si din ragaliile astea hibride pe care le stiu eu ceea cebin unele zone se numeste berbecel/ otonel( nicio treaba cu muscatul) e mai atractiv pt daunator. Hibridul ala e unul viguros, coarda rosie, strugure rosi cu bob mic, relativ batut si cu o aroma specifica similara sucurilor chimice cunaroma.de " strugure".
Or fi si altele, normal, eu pe asta am vazut cel mai frecvent.
Vita aia tolereaza relativ bine atacul, normal ca e preferabila o frunza curata.

#2277
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Comfirm si eu ce a zis colegul mai sus. e vorba de Filoxera Galicola ( filoxera frunzelor)...

#2278
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
A, bun. Nu stiu de ce eram convins ca-i paianjen, asa intelelesesem acum un an uitandu-ma pe aici.
Sau asa mi-a zis un vecin...

Deci schimbam meniul, nu mai pun milbecknock ca am dat desul, sper.

Confidor? E bun si la omizi? Au atacat deja ciresi, visini, gutui.

#2279
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Clar filoxera. Ce vita este? Normal vitele nobile nu ar trebui atacate daca au portaltoi salbatic.

#2280
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Confidorul pentru asta e bun, pentru vermi/omizi si ganganii care inteapa si sug seva. Ajunge bine in varfurile de crestere/tesuturile fragede  si isi face bine treaba, in plus are si componenta de șoc.
Bine e sa il dai cat mai pe racoare, sa fie umbra si sub 20 pe termomentru( teoretic accepta un 23 dar la soare ai mai mult, poti acea temperaturi mari pe frunze samd.
Seara cat mai tarziu sau dimineata cand mijeste de ziua.

#2281
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View PostPatrick007, on 21 iunie 2017 - 16:10, said:

Clar filoxera. Ce vita este? Normal vitele nobile nu ar trebui atacate daca au portaltoi salbatic.
Filoxera galicola e una din cele 4 tipuri de filoxera cunoscute. Poate fi prezenta si pe vitele nobile pe portartoi american ...Portaltoi salbatic se foloseste pt a feri vita de vie de filoxera radicicola care a facut pagube foarte mari in viile nobile din europa...

Edited by adriano1978, 21 June 2017 - 18:33.


#2282
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Filoxera e una singura, o singura specie de insecta, un fel de paduche/ afida.
E o ganganie mai ciudata si complexa cu mai mult stadii de evolutie/ dezvoltare decat stim noi de la biologie( alea cu ou, larva, nimfa, pupa, adult samd).. sau mai bine spus cu mai multe " variante" pt unele dintre aceste stadii, nu au un ciclu simplu si clar, absolut necesar pentru inmultire.
Ca si cum nu ar fi de ajuns, in afara de inmultirea sexuata se poate inmulti si asexuat, cam cum e partenocarpia la plantele care fac fruct fara polenizare.


Simplificat cele nspe stagii se impart in 4 mari " forme" ...sexuata, cu care incepe totul, 2 muste, sexuiala si un ou..
Din ala iese forma " de frunza", o nimfa care, ca orice nimfa, nu se poate inmulti sexuat, asta insa poate fara sexuiala si depune oua pe frunze.
Ouale alea devin alte nimfe care stau sus , unele coboara la radacina, apare a treia forma/ categorie.
Astea se inmultesc ca dracii sub pamant.
Unele din acestea ies si devin aripate, a patra forma... bantuie ce bantuie, cuceresc noi teritorii si hop țop sexuiala si ou toamna ...

Pentru ca sunt atatea forme si varietati ale aceleiasi forme, in general nimfele avand " elasticitatea" asta, putand bine merci sa se inmulteasca asexuat, s-a dovedit practic imposibil de combatut.










#2283
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Azi dimineata am stropit si eu vita de vie ..unde vazusem ieri inainte de ploaie ..in cateva locuri semne de filoxera si mana. Am dat cu karate zeon si dithane.



#2284
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
buna, vreau sa va intreb,daca pun apa in bidoane de 5 litri si gauresc capacul in cateva locuri si le las asa sa curga incet oare are vreun efect sau e mai bine sa pui o galeata de apa odata? am pomi si cativa butasi plantati anul acesta.

#2285
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
E mai eficient prin picurare pentru ca apa ajunge mai in profunzime insa conteaza mai putin detaliile astea, apa sa fie...

#2286
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Picurarea e buna ca patrunde orice fel de sol.
Am un loc unde nu am sapat deloc, doar am facut groapa ingusta sa plantez butasii si atat. Si pamantu-i un fel de clei. Vara, ramanea cumva umed si compact nu se crapa. Dar nu era suficient de umed ca sa ajute plantele. Daca turnam apa, pleca repede oriunde, nu patrundea jos la radacini.
Am lasat sa pice de la robinet cate o zi, altfel iar trebuia sa plantez alti butasi.

Am un fel de purici albi prin toata curtea, dar mai ales pe vita. Aveti idee ce-o fi? Initial era ca o matase alba pe cordite, credeam ca-i un putregai. Acuma vad ca daca ating matasea aia prinde viata si sar niste draci albi in toate directiile.
Ce sa este oare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate