Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Apoptoza si Senescenta

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Ce este apoptoza ?
Ce este senescenta ?

Dar presupun ca se cunoste raspnsul la aceste intrebari.

Intrebare acestui topic este :
"Exista un ceas biologic, care atunci cand "suna" incepe senescenta ? Unde este el localizat"

Dar va rog mult nu-mi vorbiti de microtubului caci m-a innebunit cei din literatura de specialitate cu ei !

Ore inactivarea genelor p53 si c-fos impiedica aparitia imbatranirii unei singure celule ?
Isi pot recativa usor ADN - telomeraza ?

#2
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 21.01.2011

 Gurban_Dan, on 11 septembrie 2008 - 13:17, said:

Ce este apoptoza ?
Ce este senescenta ?

Dar presupun ca se cunoste raspnsul la aceste intrebari.

Intrebare acestui topic este :
"Exista un ceas biologic, care atunci cand "suna" incepe senescenta ? Unde este el localizat"

Dar va rog mult nu-mi vorbiti de microtubului caci m-a innebunit cei din literatura de specialitate cu ei !

Ore inactivarea genelor p53 si c-fos impiedica aparitia imbatranirii unei singure celule ?
Isi pot recativa usor ADN - telomeraza ?

presupui bine
https://ro.wikipedia.../wiki/Apoptoză
https://ro.wikipedia...ki/Senescență

respectiv la ceasul biologic exista teorii. parerea mea personala este ca cercetarea este extrem extrem de dificila in acest sens.

Isi pot recativa usor ADN - telomeraza ?
Ma indoiesc ca este ceva "USOR"

eu sunt interesat de "microtubului" si nu prea gasesc lectura de specialitate.
da-mi un hint.

#3
Cristina967

Cristina967

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.09.2021
Daca exista un ceas biologic dar e foarte complex. Telomerele se scurteaza cu fiecare diviziune celulara dar aceasta nu este singura modificare. Avem cca 40000 de gene. Fiecare dintre acestea are o regiune de control care determina cat de activa va fi gena respectiva
Cam ca si butonul de volum la tv. Am vazut o prezentare -cineva a studiat cateva sute de gene. Majoritatea acestora erau modificate cu varsta in sensul ca ori erau exprimate mai intens, ori mai putin intens. ( Cred ca era vorba de imvatranire celulara, nu de imbatranirea organismului. Oricum odata cu inaintarea in varsta avem un numar tot mai mare de celule batrane.) Asta inseamna ca se produce mai mult sau mai putin ARN pe baza informatiilor din genele respective. Imbatranirea este ca un program de computer. Inceputul in reprezinta formarea zigotului. Programul se deruleaza in cursul embriogenezei, cresterii, imbatranirii si se termina odata cu decesul organismului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate