Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Captura hardware Mpeg 2

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Salut, mi-am luat un tuner tv Leadtek PVR 2000 cu captura hardware Mpeg2, e foarte fain, calitatea e super.
Dar(exista si un dar) cum le prelucrez sa lae fac mici dupa aia, sau in ce ghid sa ma uit pentru a mi invta ceva nou?
Multumesc.

#2
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
... e acelasi lucru cu captura cu compresie soft in format mpeg , doar ca nu mai pune proc. la munca ci foloseste chip-ul de compresie de pe placa.
trebuie sa setezi formatul de captura (full/half/quarter frame), nr. de frame / sec, si rata finala a semnalului mpeg ( 1000-2000-4000-6000-8000 kbps ) , cu cat mai mare , cu atit calitatea e mai buna, dar si dimensiunea capturii va fi mai mare
Pe urma cu un prog.de editare video iti faci taierea, alipirea, tranzitii, efecte, titrarile si apoi recompresia in orice format doresti.
Insa exista o pierdere de calitate prin faptul ca faci direct captura in format mpeg .  Ajuta mult si Helpul aferent programelor de captura si editare si tutorialele de la inceputul acestui capitol din forum .

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ca sa nu iti bati capul prea mult, fa captura la un bitrate si rezolutie cat mai mari dar fara ca sa ai dropped frames din cauza ca nu face fata procesorul. Astfel vei avea o calitate cat mai buna.
Apoi foloseste AutoGK ca sa il transformi in DivX. Este un ghid pe aria ghiduri, numai ca tu la File Input vei folosi mpeg-ul tau in loc de dvd.

enjoy,
Mtz

#4
oandrei

oandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2004
Daca ai un hdd mare si e partitionat ntfs cel mai comod ar fi sa faci captura in mod necomprimat (fullframe)  -  asa sigur nu vei avea cadre pierdute si calitate maxima   -  si apoi cum a zis si @mtz cu AutoGK (sau orice program vrei tu) il faci DivX.


Bafta!

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
AutoGK lucreaza numai cu material DVD sau mpeg2-uri.

enjoy,
Mtz

#6
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Multumesc, dar poti sa ai dropped frames la captura hardware mpeg 2?

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
teoretic nu. tu, practic, da.

un encoder hardware 100% mpeg2 costa de la 500Euro in sus.

in cazul de fata sunt convins ca de fapt captura "hardware" mpeg2 nu este in totalitate facuta de placa, ci numai asistata la partea de vectori de compresie (suport existent acum si in noile geforce6 se pare).

diferentele intre streamuri real-time mpeg2 software si hardware sunt foarte mari la capitolul calitate (cu avantaj cel din urma evident). post-captura, compresia software in 2 pasi corect setata rupe tot (DVD-urile originale sunt codate "manual" pe portiuni complicate tocmai pentru ca nu exista nici un aparat sau algoritm universal de obtinere a unei calitati maxime, chiar si in cazul in care sursa este o imagine excelenta obtinuta cu echipamente de de zeci de mii de dolari)

Edited by GunX, 29 December 2004 - 13:04.


#8
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Pai am facut captura asa cam vreo 15 min, sa vad cam ce iese si in timpul asta procesorul nu prea a trecut de 5-6 % grad de ocupare, s-a mai marit atuci cind i-am dat direct dvd burn, dar nu stie ce, iar calitatatea masurata ochiometric e excelenta, mai ales la catura direct de pe satelit unde semnalul este digital este beton.
Inainte am avut un tuner cu captura soft,recte Leadtek expert si captura frumos dar era soft.

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
captura de la satelit ? pai cum ai placa DVB cu tv-out ? si oricum pe satelit semnalul e mpeg2 normal ca e ft. bun, nu inteleg ce rost mai avea PVR2000 aici ?
Nu stiu cum face da clar captura hard iese mai bine decat cea soft si pe PVR2000 si comparativ cu Expertul. Oricum nu prea vad rostul daca ai PVR2000 sa-ti mai bati capul si sa stresezi procu ore bune cu reencodare divx acum cand gasesti DVD-uri bunicele la 15.000 .

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

akeela11, on Dec 29 2004, 16:00, said:

mai ales la catura direct de pe satelit unde semnalul este digital este beton.
vezi ca incurci merele cu perele. daca tragi de pe satelit, nu faci nici o captura ci doar pui pe HDD bitii din antena. MPEG2 este semnalul de la bun inceput, normal ca se vede excelent ca e facut asa de echipamentele profesionale ale televiziunii respectiv statiei de emisie/satelit, nu de placa ta ! :)

of of....

baga un VHS puricos si da-i "captura hardware MPEG2" atunci sa vezi ocupare procesor si calitate rezultata....

Edited by GunX, 04 January 2005 - 12:49.


#11
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Ma refeream la captura direct de pe satelit prin receiver-ul satelit la care e conectat atit calculatorul cit si televizorul.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Salut,

Am si eu tunerul asta. E super, si intr-adevar codarea este 100% hardware. Practic incarcarea la procesor este aceeasi fie ca redau fie ca inregistrez. Daca setez imaginea la Optimal cam 6-7 %.

Eu inregistrez in MPEG2 - versiunea presetata in PVR - 4000k. Daca e nevoie de micsorare - cu DrDivX - ii dau cat vreau sa iasa fisierul, setez mp3-ul la cat vreau aleg 2 pass si il las sa mearga.

Singura intrebare care o am: la tine apare cumva o dunga usor innegrita pe imagine ? In genul, daca ai observat, unei inregistrari pe o camera video a unui ecran tv, dar mult mai putin pronuntata - se vede doar cand imaginea este foarte luminoasa. Pureci nu prea am - doar pe cateva canale - dar dunga exista pe toate canalele, si e sigur de la tuner - apare si cand folosesc DScaler. Dar nu apare cand folosesc intrarea video - cu semnal de la alt tuner.

Apropo de DVB - placa nu are tuner de satelit, deci e clar ca a folosit intrarea video.

Edited by eiffel, 05 January 2005 - 17:07.


#13
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Cine stie ce programe mai sint de captura tv care sa vada si chip-ul de captura hardware de la tuner-ul Leadtek Winfast PVR 2000?
Deorece cred ca nu prea e buna aplicatia deoarece imi apar niste dungulite orizontale la materialul capturat si ma gindesc ca e din cauza soft-ului.
Am incercat si cu virtual dub si cu virtual VCR dar nu vad partea de captura hardware si nici Main Concept nu vede.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista inca, s-ar putea o versiune viitoare de Chris TV sau Dscaler, stiu ca se incearca, deocamdata fara succes.

Nu stiu de ce n-ai mai postat tot la thread-ul anterior, care avea acelasi nume. Ai fi vazut ca si eu am niste linii orizontale, dar sunt de la tuner nu de la codare.

Poate lipeste vre-un moderator cele 2 threaduri....

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
akeela11, te rog frumos mai multa atentie si tinere de minte !
threadurile duble sunt impotriva regulamentului...
ai avertisment

Edited by GunX, 06 January 2005 - 15:50.


#16
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Sorry Gunx, nu se mai repeta.

#17
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Pentru Eifel, la mine nu apare dunga de care spui tu.

#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
La mine nu apar dungi ...
ChrisTV 4.10 ar trebui sa mearga cel putin asa zice Chris pe site ... eu insa l-am pus si nu am sunet iar imaginea e tot  patratele. Daca careva a reusit sa-l puna si-i merge astept impresii...
eiffel tu sti ce inseamna DVB ?

Edited by MD, 13 January 2005 - 04:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate