Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

cum sa fac bani la varsta de...14 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007

View PostDoru-01, on Sep 14 2008, 15:53, said:

Si ce crezi tu ca ar face el cu 400 de euro la 14 ani?isi cumpara bomboane ? :lol: sau isi cumpara tigari si bautura :death: La varsta lui ar trebui sa invete sa joace fotbal cu prietenii si sa se multumeasca cu banii de buzunar de la parinti.

Eu de la 16 am inceput si inca nu am 18 ani. Ce sa faci cu banii? Aproape toate mi le cumpar eu, haine, mai schimb telefonul din cand in cand, calculatorul (il am de 4-5 luni deci tre sa iau altul), factura la orange 250-300 ron lunar, internetul si bani de cheltuiala.

#38
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Uite aici o idee. Desigur este ceva de învățat, muncă, dar o să ai și satisfacții. Dar ideea este ca după un timp să pretinzi și ceva bani. Vor fi bani curați, munciți și veniți la sigur.

Edited by Nigel, 16 September 2008 - 13:38.


#39
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Ji eu era asa la 15 ani mi-am facut un site una alta dar eu plateam tot ce trebuia tu vrei sa faci bani dar tu sa nu imvestesti nimik asa vreti toti cum promovez si eu dar gratis.Dac iti zice de bani zici lasa dar tu sa iei.

#40
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006

Quote

Ji eu era asa la 15 ani mi-am facut un site una alta dar eu plateam tot ce trebuia tu vrei sa faci bani dar tu sa nu imvestesti nimik asa vreti toti cum promovez si eu dar gratis.Dac iti zice de bani zici lasa dar tu sa iei.

Acum cati ani ai, "Ji"? 15 ani si o zi, probabil, dupa exprimare...

Toata lumea vrea sa invete sa faca site-uri. Ma intreb cine o sa mai fie beneficiarii cu o asa inflatie de programatori Web...

Edited by snakekaa, 16 September 2008 - 14:14.


#41
neeamtzul

neeamtzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.12.2007
pe vremea lu ceasca nu mai stiu aveam 8/9 ani ma duceam in piata si cu o sirma mai tare indoita gen bucla,o bagam pe sub tarabe si adunam tot maruntul pe care il scapau vinzatorii(taranii) 3 lei 5 lei si credema se stringea ceva,mai vindeam sticle ,le gaseam in ghena,le mai "gaseam" in carutele cu rromi,cind lasau caruta doar cu puradeii,ei intrau in scari sa cumpere sticle,era frumoasa viata atunci,melancolie....

#42
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Auzi la neamtz aia erau rromi pe vreamea lu ceasca si cu dublu r pe deasupra!!! Tzigani mah, Tzigani, cu Tz de tipar!

#43
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008

View Postneeamtzul, on Sep 24 2008, 21:32, said:

pe vremea lu ceasca nu mai stiu aveam 8/9 ani ma duceam in piata si cu o sirma mai tare indoita gen bucla,o bagam pe sub tarabe si adunam tot maruntul pe care il scapau vinzatorii(taranii) 3 lei 5 lei si credema se stringea ceva,mai vindeam sticle ,le gaseam in ghena,le mai "gaseam" in carutele cu rromi,cind lasau caruta doar cu puradeii,ei intrau in scari sa cumpere sticle,era frumoasa viata atunci,melancolie....
ha ha :lol:,:D

#44
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 07.10.2007
:D

Interesant. Din pacate sincer nu stiu cum poate face (cinstit) bani un tinar de 15 ani in ziua de azi.

Pentru mine copil o sursa de venit pe vremea comunistilor si ceva ani dupa erau ... sticlele goale. Cine a copilarit atunci isi aduce aminte probabil magazinele specializate pe cumparat sticle goale care existau in aproape orice oras mai maricel. Umpleam frumos un rucsac de munte cu ele si in citeva drumuri la magazin aveai bani frumusei din reciclatul sticlelor aruncate de parinti sau rude. Cum nu existau PET-urile pe atunci sticlele acestea costau destul de mult iar cererea pe piata banuiesc ca era destul de mare. Practic orice, de la sucuri, apa minerala, ulei, lapte sau alte lichide se ambala in astfel de sticle. In functie de modelul sticlei preturile variau enorm, de la cele mai ieftine de bere si ulei la cele mai scumpe pentru lapte cu gura aceea foarte groasa sau sampanie. Cred ca pretul unor sticle era in jur de 1 RON din ziua de azi. Ca putere de cumparare dintr-un rucsac de sticle adunai bani echivalent cu citeva zeci de RON din ziua de azi. Nu mai tin exact minte preturile dar banii adunati insemnau multe drumuri la cofetarie si o gramada de inghetata cumparata.

Cel mai nasol moment era cel al triajului sticlelor la magazin cind omul de la tejghea dadea deoparte pe cele ciobite si se duceau la gunoi rapid banii de cofetarie ... :) Apropo de asta tot timpul l-am suspectat pe vinzator ca face selectia incorect si ca multi banuti pentru sticle refuzate ii intrau in buzunar. Era ca un adevarat monstru fara inima stind intre tine si inghetata de la colt, pipaind atent gurile sticlelor si aruncindu-le pe cele defecte ... :D

Mai tirziu am muncit la firma tatalui meu uneori chiar si activitati de jos oricum ma platea bine. Dar na din punctul asta de vedere insa am fost privilegiat si am avut sansa.

Apropo de subiect imi aduc aminte de un partener de afaceri al tatalui meu care era turc si avea un baiat. Ei bine turcul asta era putred de bogat. Credeti ca baiatul lui se scalda in bani? Nu! Din contra. Pe la 14 ani taica-su ii dadea 5-10 dolari pe zi si ... seara trebuia sa vina cu 10-20$ inapoi, treaba lui cum ii facea. Dupa cite am inteles se descurca facind comert ambulant cu diverse lucruri printre care si scrumbie afumata. Uneori cistiga triplu decit ii dadea taica-su. Ma rog nu-l traumatiza daca nu reusea sa inmulteasca "capitalul" dar nici prea fericit nu se uita la el. In schimb daca pierdea banii treaba era nasoala de tot. Alta cultura, alta educatie. La noi la romani din pacate cred ca uneori parintii mai rau fac copiilor oferindu-le totul pe tava. Si apropo acum acel baiat de turc e un prosper om de afaceri. Deci i-a prins bine.

Edited by alopia, 26 September 2008 - 21:23.


#45
wrp

wrp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2009
De ce vi se pare asa iesit din comun ca vrea baiatu asta sa faca bani la 14 ani.... eu la 15 ani (acum am 21) aveam un website cu servicii online, clar ca nu aveam firma inregistrata dar nu era asa o problema mare pe vemea aia.. 2 servere inchiriate in chicago si unul in londra.. si venit de aprox 50 ron / zi.. cateodata si 100 - 150 ron .. daca stie si poate baiatu poate sa faca ce voi la 20 - 30 de ani poate nu faceti. Te ajuta mult sa vezi ce inseamna la 14 ani sa faci ceva bani... acum la 21 nu am de gand sa lucrez de dimineata pana seara si sa vin aks sa dorm si a doua zi sa o iau de capat. Un sfat pt. baiat.. daca mai e cumva pe forum, e sa stie ca ce fac altii poate sa faca si el.. cu putini bani.. si asa incet incet trece de la nivel la nivel..

View PostDoru-01, on Sep 14 2008, 16:53, said:

Si ce crezi tu ca ar face el cu 400 de euro la 14 ani?isi cumpara bomboane ? :lol: sau isi cumpara tigari si bautura :death: La varsta lui ar trebui sa invete sa joace fotbal cu prietenii si sa se multumeasca cu banii de buzunar de la parinti.

Vezi... poate asa ai facut tu la 14 ani te`ai multumit cu banii de buzunar de la parinti.. e bine sa incerce si sa ii iasa prost.. sa piarda.. sa incerce iar.. si va invata multe din timp.. nu sa se imbogateasca la 14 ani ca nu are cum. Banuiesc ca si tu te`ai multumit cu banii de la parinti la 14 ani si acum te multumesti doar cu stema de la bmw la avatar... nu ?

Edited by wrp, 24 March 2009 - 01:19.


#46
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
sunt de acord cu wrp din aproape toate punctele de vedere. eu m-am ocupat de "activitati suplimentare" din clasa a 10-a pana in a 12-a (pana aproape de bac) si am intrat la politehnica la calculatoare. sa fim seriosi, daca ai chef sa inveti reusesti sa te organizezi a.i. sa ai timp de amandoua. in acelasi registru, daca nu ai habar de lumea in care esti poti sa stai toata ziua sa freci menta fara sa deschizi macar o carte. totul tine de tipul persoanei, dar sunt de acord ca la varsta asta tot ce poti sa faci sunt mici bisnitarii care cel mult te dezvolta ca persoana, de aceea e important sa nu neglijezi scoala.

in rest iti spun doar multa bafta si incearca sa nu-i asculti pe cei care spun: nu se poate! nu ai timp! nu vei reusi!

#47
mariusme

mariusme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.06.2006
O afacere cu bani FOARTE putini va pot spune dar prima data spune-mi din ce oras si cartier esti pentruca nu vreau sa ne facem concurenta unul la altul.

#48
alexyka

alexyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2009
yo fac 300 ron pe jumate de an si nu fac nimik

#49
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
La 14-15 ani imi facuse-m legaturi prin cineva care fura yale, butuci, silduri si baterii din URBIS S.A. si cumparam cu un pret si mergeam la pietari si-l dadeam cu alt pret. Evident jumatate decat luau de la furnizori. Pe urma muncitorii s-au vorbit intre ei si mi-au devenit clienti in grup.
Nu mai faceam fata sa car cat imi ofereau ei. Imi facusem o retea in aproape toate pietele din Bucuresti. Unii comercianti ma chemau acasa cu produsele ca sa nu riste amenzi.
Ajunsesem la un momentdat sa castig mai bine decat amandoi parintii impreuna dar la ce bun ca risipeam banii pe distractii si imi facusem o multime de prieteni care au disparut cand mi-a cazut afacerea din cauza disponibilizarilor.
Acum detin o firma de comert si toata aventura aia imi este utila.
Te-as putea sfatui sa mergi in pietele de gros si sa cumperi marfa cu care sa aprovizionezi pietarii. Te asigur ca daca oferi un pret bun acestia or sa renunte la consumul de timp si benzina pentru achizitia de marfa si or sa apeleze la tine!
Bafta!!!

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
de la 16 ani poti lucra legal... fati un CV cu abilitatile pe care le ai... si poate intri undeva. eu am lucrat la un ziar (ziar cu raspandire nationala), operator sondaje (se fac si in ziua de azi... aproximativ oriunde in romania), impartit fluturasi dintraia (in mai multe orase) si o alta afacere... schimb valutar :D ce aveam in RON (sume mai mari, pe care le adunam de la ziar, ii schimbam in Euro la un office care vindea la pret mic... asa, dadeam lei pe euro.. apoi... la o alta casa de schimb, care cumpara euro scump..dadeam tot ce aveam. asta cam o data pe luna, si iesea un profit de vreo 200 RON.
si treaba cu siteul... sa ajungi sa ai cel putin 1000v/zi e destul de greu.  si nu se scrie orice pe acolo (e nevoie de noutati, uptadeuri zilnice, daca nu de 2,3,4 ori pe zi, reclama s.a.).cei peste 18 ani :D pot imparti fluturasi si prin alte tari :D sunt prgrame pentru tineri, am un var care a fost in Anglia 3 luni pentru asa ceva, avea cazare, masa, transport, transport public, bani de buzunar asigurati + un asa zis salariu de 700 Lire.

#51
Chineseguy

Chineseguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.06.2009

View PostTheyDidItAgain, on 11th September 2008, 14:08, said:

Bine,sunt o idee buna dar...damn,nu am de unde sa ii iau,bv,dar acuma nu prea pot sa culeg ciuperci,sau zarzare ca stau la oras nu la tara..:lol: :D.
Multumesc pt ideile voastre,toate sunt originale,bune.Dar daca va mai vine ceva prin cap sa scrieti aici.:)

Uite, iti ofer eu o afacere, in care nu trebuie sa investesti decat munca, se poate face LA ORAS, si se poate castiga binisor. Seamana cu MLM-ul, dar nu e, deoarece nu se bazeaza profitul tau pe structura, sau pe faptul ca altii cumpara de la tine.

Afacerea se numeste cash back, adica primesti banii inapoi la fiecare cumparatura. Nu toti, desigur, ci numai 1-2% din banii pe care tu ii cheltui. E un club de cumparatori, care au posibilitatea de a recupera 1% din banii cheltuiti.

Rolul tau e sa ajuti la formarea retelei, si sa primesti comisionane formate din veniturile remanente, ca la MLM.

Nu trebuie sa platesti ABSOLUT NIMIC, ci doar sa ai buletin si un cont bancar in care sa iti intre comisioanele... care depasesc in timp salarul mediu pe economie.

Da-mi un mesaj pe PM...

#52
KoGiTo

KoGiTo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2009
Eu la 14 ani umblam la fete, cui ii păsa atunci de bani? Doar că acu e criză și tututor le pasă de bani :)
Și dacă ar fi să-ți dea cineva o idee, de ce să ți-o dea când o poate construi și el. (Doar dacă e vorba de afaceri pe Internet).
Ideea mea pentru tine, listează pe o foaie A4, Vând mașina________, An Fabricație______, Preț________, înțelegi tu la ce mă refer. Tragi 100 xeroxuri și merg în târgul auto și le vinzi dimineața devreme.
Sau vinzi semințe acolo :)

#53
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

View PostChineseguy, on 14th October 2009, 06:37, said:

Uite, iti ofer eu o afacere, in care nu trebuie sa investesti decat munca, se poate face LA ORAS, si se poate castiga binisor. Seamana cu MLM-ul, dar nu e, deoarece nu se bazeaza profitul tau pe structura, sau pe faptul ca altii cumpara de la tine.

Afacerea se numeste cash back, adica primesti banii inapoi la fiecare cumparatura. Nu toti, desigur, ci numai 1-2% din banii pe care tu ii cheltui. E un club de cumparatori, care au posibilitatea de a recupera 1% din banii cheltuiti.

Rolul tau e sa ajuti la formarea retelei, si sa primesti comisionane formate din veniturile remanente, ca la MLM.

Nu trebuie sa platesti ABSOLUT NIMIC, ci doar sa ai buletin si un cont bancar in care sa iti intre comisioanele... care depasesc in timp salarul mediu pe economie.

Da-mi un mesaj pe PM...

In primul rand la 14 ani fa SPORT apoi citeste si nu ma refer la kkturile de la scoala care te invatza orice si totusi nimik. Gandeste-te la ce te-ar interesa si citeste cursuri de la americani. Americanii stiindu-se un popor de imbecili au structurat totul pana la cel mai mic detaliu si poti sa inveti ORICE. De scoala ocupa-te cat sa nu ai probleme. Exceptand cazul in care esti un geniu si vei merge spre cercetare, scoala iti va folosi in cariera in proportie de maxim 20% insa o Diploma iti va fi aproape indispensabila ;) !!

Cat despre facut bani, uita-te in jurul tau si exploateaza ce ai tu si nu au altii...de exemplu timpul. Oamenii cu bani(mai multi sau mai putini) vor incerca tot timpu sa plateasca pentru chestiile care le mananca timp, deci incearca  sa exploatezi asta.

Fa un "studiu" in cartier la tine si vezi cine are o masina lucioasa, pleaca devreme si vine tarziu de la munca...in viziunea mea aia sunt "targetul" vezi cati ai in cartier sau pe o raza de 1 km si asa o sa ai "piata de desfacere" si apoi te gandesti, sau ne gandim impreuna pentru ce serviciu ar fi dispusi sa plateasca si asa o sa ai "produsul" pe care il vinzi.

Nici sa nu iti treaca prin minte o "angajare" de orice fel. In primul rand este ILEGAL si in al 2-lea rand inseamna timp pierdut. Cand esti angajat iti vinzi in primul rand timpul si apoi abilitatile...4-6-8 ore pe zi esti legat acolo!

Si inca ceva foarte important...imbraca-te frumos si fii serios. Daca spui ceva e MUSAI sa te tii de cuvant. Asta o sa iti aduca laude si recomandari si asa o sa iti creasca reteaua de clienti!

#54
luntrarustefan

luntrarustefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.04.2007
normal la varsta asta ar trebui sa te limitezi la banii primiti de la parinti si invatat ...
poti incerca cu chestii denastea impartit fluturase , chestionare prin supermarketuri , dar astea apar si dispar repede.
mai exista si ideea afacerilor pe net , dar iti piere repede cheful fiindca e destul de greu sa mentii un proiect in picioare daca nu investesti.
in plus , ar trebui sa te gandesti la viitor , nu invata ca disperatu ca asta a stricat Romania , mentine-te !
eu iti sugerez sa incepi cu reformatari de pc-uri si tot tacamu' , sau incearca sa te inscrii ca reprezentant la o firma de cosmetice . am auzit de metropolitan ca plateste bine . succes ! ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate