Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

din 1.5 V in 1000 de V ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
q-s3r

q-s3r

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.06.2008
Cu toti cred ca ati vazut un Tesla Coil ...cred?! Este un parat care se face manula care produce curent electric de inalta tensiune si o intensitate extrem de mica de aceea ne fiind prea periculoasa... as dori niste schite ca-m din ce componente s-o fac si alte cele.. am si eu dar ... nu sunt de pe intelesul meu ! Daca vrei sa vedeti cum arata un tesla coil ...scrieti "Tesla Coil" pe un site foarte cunoscut de videoclipe !!!!! .com

#2
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 q-s3r, on Sep 10 2008, 10:00, said:

Cu toti cred ca ati vazut un Tesla Coil ...cred?! Este un parat care se face manula care produce curent electric de inalta tensiune si o intensitate extrem de mica de aceea ne fiind prea periculoasa... as dori niste schite ca-m din ce componente s-o fac si alte cele.. am si eu dar ... nu sunt de pe intelesul meu ! Daca vrei sa vedeti cum arata un tesla coil ...scrieti "Tesla Coil" pe un site foarte cunoscut de videoclipe !!!!! .com

Dupa felul cum pui problema sunt sigur ca nu ai sa reusesti sa faci asa ceva! Daca vrei ceva mai simplu vezi ca sunt aprinzatoare de aragaz pe acest principiu sau mai sunt si electro socuri!Oricum ce ai vazut tu acolo poate fi foarte periculos chiar daca sunt curenti mici aceia sunt foarte periculosi!

#3
q-s3r

q-s3r

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.06.2008

 prometeu30, on Sep 10 2008, 05:19, said:

Dupa felul cum pui problema sunt sigur ca nu ai sa reusesti sa faci asa ceva! Daca vrei ceva mai simplu vezi ca sunt aprinzatoare de aragaz pe acest principiu sau mai sunt si electro socuri!Oricum ce ai vazut tu acolo poate fi foarte periculos chiar daca sunt curenti mici aceia sunt foarte periculosi!
Da dar as dori ceva rezultat putin mai spectaculoase ...stii u fulgere deala...am numeroase schite cu tesla coil !!! Dar nu stiu foarte bine cum sa le fac totul e in engleza.. si nu este ceva pe limba romana explicit

Attached Files



#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Ca sa faci un Tesla Coil cum vrei tu ai nevoie de cunostinte medii (sau peste) de electronica si indemanare. Dar eu te sfatuiesc in primul si in primul rand sa te documentezi in legatura cu electrosecuritatea, pe fiecare site care prezinta un Tesla Coil se atrage atentia asupra pericolului prezentat de inalta tensiune.

#5
q-s3r

q-s3r

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.06.2008

 edy_wheazel, on Sep 10 2008, 18:54, said:

Ca sa faci un Tesla Coil cum vrei tu ai nevoie de cunostinte medii (sau peste) de electronica si indemanare. Dar eu te sfatuiesc in primul si in primul rand sa te documentezi in legatura cu electrosecuritatea, pe fiecare site care prezinta un Tesla Coil se atrage atentia asupra pericolului prezentat de inalta tensiune.
Am facut pana acum tubul acela infasurat cu sarma de cupru cam de 10-13 cm are..si nustiu cati metri de cupru ... nu vreau sa obtin nustiu ce..!?...nu vreau nishte rezultate foarte specatculoase ,ceva simplu si clasic.. si sa functioneze...Care paote va rog frumos sa imi faceti o schita simpla si usor de inteles incat sa functioneze TeslaCoilul ..Va multumesc :) ! :D

#6
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 q-s3r, on Sep 11 2008, 21:32, said:

Am facut pana acum tubul acela infasurat cu sarma de cupru cam de 10-13 cm are..si nustiu cati metri de cupru ... nu vreau sa obtin nustiu ce..!?...nu vreau nishte rezultate foarte specatculoase ,ceva simplu si clasic.. si sa functioneze...Care paote va rog frumos sa imi faceti o schita simpla si usor de inteles incat sa functioneze TeslaCoilul ..Va multumesc :) ! :D


dupa cum zici tu sigur nu ai sa reusesti sa faci nici 100Volti!MAi intai tre sa stii ca tre sa cauti un baston de ferita!gasesti in aparatele de radio vechi!Apoi sarma din primar tre sa fie ceva mai groasa cam de 0,6 mm iar cealalta sa fie foarte subtire cam 0,05 sau 0,08! Sigur nu ai sa gasesti!Daca ai sa gasesti sigur nu ai sa poti sa o bobinezi la mana fiindca se va rupe si va trebui sa bobinezi citeva zeci de mii de spire!Chiar si asa ai sa reusesti sa obtii doar cateva zeci de kilovolti!
Ca sa obtii ceva spectaculos tre so obtii citeva sute de kilovolti!
Eu am ceva cunostinte in domeniu chiar si posibilitati de a obtine asa ceva dar nu gasesc scopul acestei bobine!
  Ceva care cred ca te-ar interesa mai mult si mai usor de facut e un generator vandergraf!
Inca o chestiune daca nu te ajuta nimeni sigur nu ai sa reusesti sa faci ceva!
Trage o privire si aici

Edited by prometeu30, 11 September 2008 - 21:10.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
La bobina de inductie nici nu este f necesara ferita sau miezul feromagnetic.....
Doar la un transformator normal, care are functionare indelungata, si pt care se cauta un randament cat mai mare, este necesara ferita sau tolele.
Poate avea un astfel de miez feromagnetic, insa nu este o conditie esentiala.

Asa cum deja s-a precizat, gasesti bobine de inductie mici in brichetele electrice cu piezocuart sau baterie, mai gasesti unele mai maricele in aprinzatoarele de foc electrice, ( pt 230V de la reteaua electrica)
Pt 20-25 Kv se gasesc de cumparat bobine de inductie pt automobile, Dacia sau altceva, la preturi rezonabile, si condensatori de 300-400 V si 25-40 micro F pt ele.
Mai gasesti TRAF-uri pt televizoare, de 18-25-30 KV - alea chinezesti sunt 30-40 de lei.
Pt. 50, 75, 100, 150, 200 KV, dar cu un amperaj f. aproape de 0, gasesti de vanzare arme cu socuri electrice.

Alta varianta, este utilizarea unei baterii (grup) de condensatori in serie.

Pt valori ale tensiunii (voltajului) mai mari, sau/si pt un curent (intensitate, amperaj) mai ridicat, este nevoie de alte scheme electrice sau electronice, bobina de inductie devine prea mare, grea, scumpa, necesita izolatii pt tensiuni f inalte, mari (imense...) si prohibitiv de scumpe.
Sunt mai multe variante sau solutii.
Doua mai cunoscute, sunt fie o schema de crestere a voltajului in cascada, bazata pe condensatori si diode de tensiune f inalta, fie generatoare/colectoare electrostatice de tensiune f inalta.
Cu cele doua din urma, se pot atinge valori de 1,5 MV, si peste.....

Edited by loock, 11 September 2008 - 22:10.


#8
q-s3r

q-s3r

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.06.2008

 loock, on Sep 11 2008, 16:05, said:

La bobina de inductie nici nu este f necesara ferita sau miezul feromagnetic.....
Doar la un transformator normal, care are functionare indelungata, si pt care se cauta un randament cat mai mare, este necesara ferita sau tolele.
Poate avea un astfel de miez feromagnetic, insa nu este o conditie esentiala.

Asa cum deja s-a precizat, gasesti bobine de inductie mici in brichetele electrice cu piezocuart sau baterie, mai gasesti unele mai maricele in aprinzatoarele de foc electrice, ( pt 230V de la reteaua electrica)
Pt 20-25 Kv se gasesc de cumparat bobine de inductie pt automobile, Dacia sau altceva, la preturi rezonabile, si condensatori de 300-400 V si 25-40 micro F pt ele.
Mai gasesti TRAF-uri pt televizoare, de 18-25-30 KV - alea chinezesti sunt 30-40 de lei.
Pt. 50, 75, 100, 150, 200 KV, dar cu un amperaj f. aproape de 0, gasesti de vanzare arme cu socuri electrice.

Alta varianta, este utilizarea unei baterii (grup) de condensatori in serie.

Pt valori ale tensiunii (voltajului) mai mari, sau/si pt un curent (intensitate, amperaj) mai ridicat, este nevoie de alte scheme electrice sau electronice, bobina de inductie devine prea mare, grea, scumpa, necesita izolatii pt tensiuni f inalte, mari (imense...) si prohibitiv de scumpe.
Sunt mai multe variante sau solutii.
Doua mai cunoscute, sunt fie o schema de crestere a voltajului in cascada, bazata pe condensatori si diode de tensiune f inalta, fie generatoare/colectoare electrostatice de tensiune f inalta.
Cu cele doua din urma, se pot atinge valori de 1,5 MV, si peste.....
Uite ce zici de schita aceasta e destul de simpla zic eu , trebe doar un capacitor electric , am  facut si eu asta dar mi-a explodat capacitorul in casa  ;)  :) sii am supus aia la 12 V si aprox 1.2 Ah , capacitorul fiinde de 16 V si 470uF daca imi spune cineva unde e grasla?!...ar fi bine...sau trebuia sa pun un capacitor cu mai multi V si mai putin u F sau invers ..va rog datim niste detali !

Attached Files



#9
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Nu stiu cum functioneaza Tesla coil dar in schema nu vad la alimentare daca e curent alternativ sau continuu,daca ai pus alternativ e clar ca a explodat capacitorul (practic se scurtcircuiteaza circuitul prin capacitor),in cazul curentului continuu acesta doar stocheaza curentul.

#10
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008
In primul rand este impropriu numita "tesla coil", este de fapt un transformator rezonant. In al doilea rand de unde alimentezi acel transformator rezonant, sa nu imi spui ca il bagi in priza si gata :lol:  . In al treilea rand exista mai multe metode de a construi asa ceva. Una, este asa numita "solid state tesla coil" care este realizata cu acea ferita, dar se obtin puteri nu foarte mari in secundar. A doua, este varianta clasica de transformator rezonant prin care se obtin puteri mari. Chiar crezi ca te duce capu'sa construiest asa ceva? N-as zice

 q-s3r, on Sep 15 2008, 10:56, said:

Uite ce zici de schita aceasta e destul de simpla zic eu , trebe doar un capacitor electric , am  facut si eu asta dar mi-a explodat capacitorul in casa  ;)  :) sii am supus aia la 12 V si aprox 1.2 Ah , capacitorul fiinde de 16 V si 470uF daca imi spune cineva unde e grasla?!...ar fi bine...sau trebuia sa pun un capacitor cu mai multi V si mai putin u F sau invers ..va rog datim niste detali !

Cum ai construit acel "spark gap"? Stii la ce foloseste? Esti sigur ca ai inteles principiul de functionare? Este si normal sa iti bubuie condensatorul deoarece acel "spark gap" da nastere la curenti de mare frecventa (studiaza comportamentul condensatorului la inalta frecventa; nu e necesar sa stii functiile Bessel :lol: ), de aceea acolo nu ai nevoie de un singur condenastor ci de o baterie de condensatori NEPOLARIZATI. Probabil condensatorul pe care l-ai folosit era polarizat. In continuare tre' sa dimensionezi infasurarile. Tre' sa reziste la frecventa inalta. Mai bine stai linistit.

 stormmaker, on Jan 9 2009, 23:20, said:

Nu stiu cum functioneaza Tesla coil dar in schema nu vad la alimentare daca e curent alternativ sau continuu,daca ai pus alternativ e clar ca a explodat capacitorul (practic se scurtcircuiteaza circuitul prin capacitor),in cazul curentului continuu acesta doar stocheaza curentul.

Alimentarea e in c.a. la frecventa de 50 Hz. La aceasta frecventa condensatorul nu se comporta ca scurtcircuit (Xc=1/omega*C, unde omega=2*pi*frecventa), calculeaza si tu ce reactanta are al 50 Hz. La frecvente mari ajunge sa fie scurtcircuit, intr-adevar.

#11
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Mi s-a intamplat din greseala sa-mi bubuie un condensator si nu era subdimensionat,oricum,chiar acum am pus un condensator (polarizat,n-am gasit pe acasa
nepolarizat) de 16v 330uf la 12v 50Hz si...n-a explodat dar nici nu mai e bun,s-a umflat si a iesit fum din el,l-am pus la 9v cc si nu mai se mai incarca deloc,e bun de aruncat.

#12
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

 stormmaker, on Jan 10 2009, 15:14, said:

Mi s-a intamplat din greseala sa-mi bubuie un condensator si nu era subdimensionat,oricum,chiar acum am pus un condensator (polarizat,n-am gasit pe acasa
nepolarizat) de 16v 330uf la 12v 50Hz si...n-a explodat dar nici nu mai e bun,s-a umflat si a iesit fum din el,l-am pus la 9v cc si nu mai se mai incarca deloc,e bun de aruncat.

Pai uite cum stau lucrurile. Condensatorii polarizati nu se alimenteaza in c.a., sunt destinati alimentarii in c.c.(ca de asta sunt polarizati). Atunci cand alimentezi un condensator nepolarizat in c.a. trebuie inseriat cu o rezistenta pentru a-i creste impedanta (produsul R*C se comporta ca un timer; condensatorul se incarca in aproximativ R*C secunde). Daca il alimentezi doar pe el (fara rezistenta) atunci timpul de incarcare este foarte mic (practic este aproximativ egal cu C), iar la bornele sale apar niste spike-uri. Daca nu gasesc o rezistenta pe care sa se descarce acestea se vor descarca in dielectricul condensatorului si il vor distruge.

Deci tie ti s-a stricat condensatorul fiindca a fost polarizat si alimentat in c.a.

#13
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

 marius_sorin, on Jan 10 2009, 17:22, said:

(practic este aproximativ egal cu C)

erata: este egal cu Xc*C

#14
sadyc_john

sadyc_john

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.09.2009
Pai si care este principiul de functionare al tesla coil-ului (bobinei tesla, mai pe romaneste) si la ce ar putea fi el util pana la urma? Prima oara cand am auzit de el a fost in jocul Red Alert 2 si in Yuri's Revenge. Este ceea ce a zis g-s3r la inceput? Sau ce anume mai exact? Dar in termeni usor de inteles.

Edited by sadyc_john, 31 December 2009 - 05:01.


#15
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
"Tesla coil" a fost initial conceput ca o metoda de a putea transmite energia electrica pe distante mari - fara cabluri. Practic se construieste un emitator de putere foarte mare - cauta "tesla tower" prin internet si dai de el - care produce o tensiune foarte mare, de ordinul sutelor de kV, cu o frecventa intre 25kHz si 2mHz.
In teorie (si practica de altfel), daca intr-un oricare punct din apropierea turnului construiesti o bobina rezonanta pe frecventa turnului, la capatul infasurarii obtii o tensiune electrica. Aceste bobine aveau si un montaj de "tunning" - cam ca la aparatul de radio - care le permitea sa se acordeze cu frecventa turnului.
Desigur, conceptul nu are un randament prea mare, din acest motiv s-a si renuntat la idee (exista zvonuri ca Tesla ar fi dezvoltat conceptul .. ). In urma acestui proiect au ramas totusi schemele de constructie a bobinei tesla - care momentan este folosita ca o curiozitate, ori ca metoda de a produce scantei de diferite lungimi (variaza in functie de puterea emitatorului).

Acum ajungem la partea practica, cea care de obicei pune frana celor care se lasa usor animati de efecte.
Initial, pe langa cunostintele avansate de electronica, ai nevoie de resurse financiare si de timp liber.

Schema este chiar simpla daca stai sa o diseci, ai nevoie de un montaj oscilator, niste tranzistoare de putere, niste sarma de cupru, cateva condensatoare care sa reziste la tensiunea aceea, cateva sparkgap-uri si putina ingeniozitate.
Dificila este aplicarea conceptului - pentru asta exista numeroase pagini de internet care trateaza problema, ofera scheme ale montajului oscilator si calculele aferente. Cateva din aceste pagini: http://www.aaroncake...lpage/index.htm , http://www.altair.org/tesla.html .. samd.

De ce nimeni nu recomanda unui amator sa construiasca asa ceva? Asta-i simplu - pentru ca nici un amator nu are idee ce poate face cu cele doua fire care vin la priza, de unde riscul de a se electrocuta este invers proportional cu experienta in acest domeniu.

Quote

Cu toti cred ca ati vazut un Tesla Coil ...cred?! Este un parat care se face manula care produce curent electric de inalta tensiune si o intensitate extrem de mica de aceea ne fiind prea periculoasa... as dori niste schite ca-m din ce componente s-o fac si alte cele.. am si eu dar ... nu sunt de pe intelesul meu ! Daca vrei sa vedeti cum arata un tesla coil ...scrieti "Tesla Coil" pe un site foarte cunoscut de videoclipe !!!!! .com

Asta nu imi da impresia de o pregatire - nici macar la nivel de amator.

Quote

Da dar as dori ceva rezultat putin mai spectaculoase ...stii u fulgere deala...am numeroase schite cu tesla coil !!! Dar nu stiu foarte bine cum sa le fac totul e in engleza.. si nu este ceva pe limba romana explicit

Fenomenele "spectaculoase" apar in functie de curentii si tensiunile folosite.

Quote

Am facut pana acum tubul acela infasurat cu sarma de cupru cam de 10-13 cm are..si nustiu cati metri de cupru ... nu vreau sa obtin nustiu ce..!?...nu vreau nishte rezultate foarte specatculoase ,ceva simplu si clasic.. si sa functioneze...Care paote va rog frumos sa imi faceti o schita simpla si usor de inteles incat sa functioneze TeslaCoilul ..Va multumesc

Tubul acela are un numar de spire calculat (in principal) in functie de frecventa la care functioneaza montajul - de asta se si numeste "rezonant".
Daca ai bobinat pe un tub niste spire, il poti folosi cel mult ca o antena (nu orice fel de antena, ci pentru o frecventa care sa rezoneze cu bobinajul tau).

Quote

Uite ce zici de schita aceasta e destul de simpla zic eu , trebe doar un capacitor electric , am facut si eu asta dar mi-a explodat capacitorul in casa wink.gif smile.gif sii am supus aia la 12 V si aprox 1.2 Ah , capacitorul fiinde de 16 V si 470uF daca imi spune cineva unde e grasla?!...ar fi bine...sau trebuia sa pun un capacitor cu mai multi V si mai putin u F sau invers ..va rog datim niste detali !

Aici da-mi voie sa rad: :)) :)) :)) :))

Mai sus eu vorbeam despre frecventa, deci ai in primul rand alternativ care cere un condensator nepolarizat - in al II-lea rand, unde este montajul oscilator? nu-mi spune ca l-ai bagat in priza.

Legat de sfaturile care au aparut dupa .. iti recomand sa folosesti niste manusi groase din cauciuc si o casca pentru a-ti proteja capul in caz ca bubuie vreo ceva.

#16
c0rupt

c0rupt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.01.2012
Ma scuzati daca ma amestec dar am si eu urmatoarea problema.....am facut o bobina tesla care nu merge,am folosit un traf de la un tv alb negru,din cate am inteles acesta nu se alimenteaza la 230V.....toate bune,in cat se alimeteaza?......in acel tv am mai gasit un traf care scoate 17V,le-am legat in serie (acum nu stiu daca am procedat bine nu ma pricep la televizoare  :deadtongue: ),cand am pus toata treaba la priza transformatorele faceau un zgomot teribil mai ceva ca un aparat de sudura clasic,iar primul traf 230-17 se incalzea foarte tare :confuzzled: ,firul rosu care iese in afara este impamantarea lucrarea nu arata prea bine,am vrut mai intai rezultate apoi aspect

Attached Files


Edited by c0rupt, 22 August 2012 - 15:18.


#17
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 q-s3r, on 10th September 2008, 22:16, said:

Da dar as dori ceva rezultat putin mai spectaculoase ...stii u fulgere deala...am numeroase schite cu tesla coil !!! Dar nu stiu foarte bine cum sa le fac totul e in engleza.. si nu este ceva pe limba romana explicit

Schema este o combinatie intre sonerie electromagnetica si bobina de inductie.
O schema mai sofisticata este folosita in unele aprinzatoare pentru aragaz. In aceste aprinzatoare se foloseste un astabil si doua transformatoare ridicatoare de tensiune.

#18
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 c0rupt, on 22nd August 2012, 16:15, said:

Ma scuzati daca ma amestec dar am si eu urmatoarea problema.....am facut o bobina tesla care nu merge,am folosit un traf de la un tv alb negru,din cate am inteles acesta nu se alimenteaza la 230V.....toate bune,in cat se alimeteaza?......in acel tv am mai gasit un traf care scoate 17V,le-am legat in serie (acum nu stiu daca am procedat bine nu ma pricep la televizoare  :deadtongue: ),cand am pus toata treaba la priza transformatorele faceau un zgomot teribil mai ceva ca un aparat de sudura clasic,iar primul traf 230-17 se incalzea foarte tare :confuzzled: ,firul rosu care iese in afara este impamantarea lucrarea nu arata prea bine,am vrut mai intai rezultate apoi aspect

nu poti face asa ceva doar cu acele 2 trafo. ele lucreaza la frecvente  complet diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate