Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Calathea

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Frunzele se indreapta spre lumina. Probabil de aceea s-au si lasat intr-o parte. Nu mai e mult pana la primavara, cand soarele va avea mai multa putere, iar distanta fata de fereastra nu va mai fi asa o problema. Daca trece cu bine peste iarna, va fi ok.
Nu-i schimba ghiveciul acum, decat daca da semne de suferinta (frunze ingalbenite, uscate etc.).

Edited by Valentina30, 23 January 2009 - 21:12.


#20
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
He, he!... :lol: Acuma, seara, s-au ridicat! Si eu citisem pe undeva ca e invers! Ca ziua stau ridicate si noaptea coborate.
Am stat cu ochii pe ea toata ziua. Nici nu am mai aprins becul, ca sa o urmaresc.
Merci mult, Valentina! O mai las cu ghiveciul. Intrasem in panica cand am vazut frunzele asa.

#21
andrea-V

andrea-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2009
de curand mi-am luat un ghiveci cu aceasta planta ,insa florile s-au uscat iar acumobserv ca se usca si frunzele...cine poate sa-mi dea detalii despre aceasta planta si modul de ingrijire? va multumesc

#22
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
E vorba despre aceasta planta?
Daca da, mai este mai jos un topic despre ea, Calathea Crocata - diferite specii. Sfaturi de ingrijire gasesti tot acolo.
Daca nu e vorba despre ea, pune o poza si poate o recunoste cineva si te poate ajuta.

#23
andrea-V

andrea-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2009

 karmenutza01, on Jan 31 2009, 14:50, said:

E vorba despre aceasta planta?
Daca da, mai este mai jos un topic despre ea, Calathea Crocata - diferite specii. Sfaturi de ingrijire gasesti tot acolo.
Daca nu e vorba despre ea, pune o poza si poate o recunoste cineva si te poate ajuta.
da aceasta este mersi mult de imformatie

#24
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007

 Valentina30, on Jan 23 2009, 21:11, said:

Frunzele se indreapta spre lumina. Probabil de aceea s-au si lasat intr-o parte. Nu mai e mult pana la primavara, cand soarele va avea mai multa putere, iar distanta fata de fereastra nu va mai fi asa o problema. Daca trece cu bine peste iarna, va fi ok.
Nu-i schimba ghiveciul acum, decat daca da semne de suferinta (frunze ingalbenite, uscate etc.).
Valentina, are niste frunze noi care trebuie sa apara, vreo 4 bucati. Doua dintre ele sunt mai deschise decat celelalte. Restul de 2 bucati - una s-a uscat cu totul in "teaca" ei, deci nu cred ca se va mai deschide, cealalta se usuca dinspre varf. Ce trebuie sa-i fac? O schimb in alt ghiveci, mai mare?

#25
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
karmenutza, lipsa luminii, mai bine spus insuficienta acesteia si aerul uscat din casa face ca frunzele sa se usuce prematur. Cum spuneam si in alt mesaj anterior, trebuie sa o asezi la lumina si sa o pulverizezi des pe frunze, cu apa la temperatura camerei... chiar si pe cele noi, care abia apar din ghiveci.

#26
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009

 andrea-V, on 1st February 2009, 18:10, said:

da aceasta este mersi mult de imformatie

Buna ziua. Si eu am o Calathea Crocata “Tassmania” cumparata acum o luna. Si mie mi s-au uscat florile si sunt frunze care se usuca. Tu cum ai rezolvat problema ta? Multe multumiri anticipate.

Attached Files



#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
a mea a murit de mult. dzeu s-o ierte. si copiii ei au murit. dzeu sa-i ierte si pe ei :worthy:

#28
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
A mea deja moare a 2-a  :lol:
Nush cum am asa talent  :D
Cert este ca nu ii merge, habar n-am de ce...
Pe a 2-a o am de prin octombrie, noiembrie, i-a mers bine pana a venit vara :D
Desi am udat planta constant..tot moare..asta este..am altele mai frumoase  :P

#29
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Buna,

Am si eu o calateea de vreo 2 ani si pana acum a trait foarte bine, a crescut frumos, i-au dat si pui...
De cateva sapt am observat ca apar niste pete pe ea ca de rugina, nu pe toate frunzele, doar pe o parte. Ce sa ii fac?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate