Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

semnare contract "la misto"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006
Am si eu o problema.
Am doua contracte de livrare produse cu doua societati diferite.Acestea au fost semnate acum un an.Pe unul valoarea estimativa este de 160.000 RON , din care s-au livrat (comandat) aprox. 60.000 ron  in decurs de 6 luni, ulterior nemaifacind catre mine nici o comanda.
Al doilea are valoarea de  320.000 Euro , din care s-a livrat doar 3000 euro ,( in decurs de 2 luni), din cauza de lipsa comenzi.
Eu i-am notificat in perioada contractului ca astept comenzi , ca nu maresc pretul pentru pastrarea bunelor relatii , etc.,neprimind nici un raspuns.Mai mult i-am anuntat ca pina la primirea raspunsului lor , nu voi incheia alte contracte cu terti , pentru a nu depasi capacitatea de productie , si in eventualitatea unor comenzi ale lor , sa nu le pot onora.M-au ignorat .
Fac mentiunea ca in perioada livrarilor nu au fost litigii de nici un fel intre noi (calitate,pret,livrare,plati)
As vrea sa-i dau in judecata pentru incalcarea contractului.
Ce ziceti, am vre-o sansa ?

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Poti sa vorbesti cu ei si daca nu ajungeti la nicio solutie sa reziliezi contractul cu daune inerese. In niciun caz nu poti sa le bagi marfa pe gat daca ei nu o mai vor.

#3
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postsnipest, on Sep 9 2008, 10:33, said:

Poti sa vorbesti cu ei si daca nu ajungeti la nicio solutie sa reziliezi contractul cu daune inerese. In niciun caz nu poti sa le bagi marfa pe gat daca ei nu o mai vor.
Contractele au expirat la termen.De vorbit am vorbit cu ei pana am ragusit, dar degeaba.

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbogda, on Sep 9 2008, 10:39, said:

Contractele au expirat la termen.De vorbit am vorbit cu ei pana am ragusit, dar degeaba.
Pai si care era termenul? Era o data stabilita, sau era data unei ultime livrari?

#5
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postsnipest, on Sep 9 2008, 10:43, said:

Pai si care era termenul? Era o data stabilita, sau era data unei ultime livrari?


3. DURATA CONTRACTULUI

Prezentul contract este valabil 12 luni , incepind de la data de 01.08.2007

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Daca ai stabilit prin contract ca livrarile vor avea loc in baza unor comenzi ulterioare nu prea ai ce face. Poti sa-mi dai copy/paste la prevederile referitoare la comanda, livrare, plata?

#7
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postsnipest, on Sep 9 2008, 10:50, said:

Daca ai stabilit prin contract ca livrarile vor avea loc in baza unor comenzi ulterioare nu prea ai ce face. Poti sa-mi dai copy/paste la prevederile referitoare la comanda, livrare, plata?


O sa le transmit.


View Postsnipest, on Sep 9 2008, 10:33, said:

. In niciun caz nu poti sa le bagi marfa pe gat daca ei nu o mai vor.


Nu poti sa le-o bagi pe gat. Poblema sta altfel.In baza contractelor cu ei am incheiat contracte cu furnizorii care aveau discount interesant datorita cantitatilor pe care urma sa le comand eu , ca in final sa nu fie asa.

#8
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postsnipest, on Sep 9 2008, 10:50, said:

. Poti sa-mi dai copy/paste la prevederile referitoare la comanda, livrare, plata?

3.CONDITII DE LIVRARE
Livrarea se va face in termen de 7 zile de la data  primirii comenzii
Marfa se va livra in conditia FRANCO DEPOZIT BENEFICIAR.
5.MODALITATI SI CONDITII DE PLATA
Cumparatorul are obligatia de a efectua plata conform comenzii  in termen de 30 zile de la data facturarii de catre vanzator.

Comenzile se faceau telefonic.

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbogda, on Sep 10 2008, 09:34, said:

3.CONDITII DE LIVRARE
Livrarea se va face in termen de 7 zile de la data  primirii comenzii
Marfa se va livra in conditia FRANCO DEPOZIT BENEFICIAR.
5.MODALITATI SI CONDITII DE PLATA
Cumparatorul are obligatia de a efectua plata conform comenzii  in termen de 30 zile de la data facturarii de catre vanzator.

Comenzile se faceau telefonic.
Da, nu ai ce face. Poti sa-i actionezi in instanta pentru recuperarea daunelor pricinuite de indisponibilizarea bunurilor.
Mai e o solutie, eu din pacate nu am avut ocazia sa o incerc, dar am colegi care au obtinut dreptul de a vinde marfa la alti cumparatori la un pret convenit urmand ca primul cumparator sa suporte eventuala diferenta pana la pretul contractat initial. Nu stiu exact cum e procedura. Rog colegii cu experienta sa se pronunte daca au intalnit asemenea situatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate