Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apartament Grecia - Kavala

obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo

Diferenta suprafata teren
 Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

sebastianalex

sebastianalex

New Member

• Grup: Members
mutumesc mult pentru sfaturi.sa fiu sincer, trec prin tot felul de stari cand ma gandesc la plecare.stiu ca trebuie sa o iau de la inceput, trebuie sa ma zbat sa gasesc un job intr-o tara noua dar sunt hotarat sa plec. multi dintre voi ati trecut prin asta. sunt convins ca si acolo sunt oameni incuiati, dobitoci, rasisti. recunosc ca data trecuta cand am fost in franta si am fost intrebat de un vanzator foarte amabil de unde sunt mi-a fost rusine sa spun ca sunt din romania. poate o sa ma judecati pentru asta dar pur si simplu am evitat sa-i raspund. am vazut ce fac unii romani acolo, am vazut cersetori in centrul parisului, tabere de tigani, reportaje despre satele de rahat din ro. cu toate astea sunt decis sa plec in franta( impreuna cu prietena) sunt fascinat de istoria acestei tari si m-am simtit extraordinar timp de o luna, cat am stat pe acolo. cand am intrat inapoi in tara,prin nadlac, am simtit cum mi se strange stomacul. prietena a inceput sa planga.(depresia post nadlac) la noi totul e jerpelit, stramb, murdar. trebuie sa fii prea orb sa nu vezi diferentele. nu vreau sa imi traiesc viata in romania. pentru mine casa e unde ti-o faci tu. asta e. va urez bafta la toti care aveti curajul sa plecati din tiganie(romania). poate ne vedem pe acolo si bem o bere in cartierul latin.hai norock !

tekila82

tekila82

Junior Member

View Posthyperionx21, on Jan 8 2009, 15:37, said:

Poate gresesc, dar nu stiu daca te ajuta prea mult cartea de munca aici. Oricum, ia-ti concediu medical, nu se stie niciodata ce aduce viitorul...

ai dreptate cartea de munca nu are valoare aici doar cind iesi la pensie
bressols si tu unde stai? :P

hyperionx21

hyperionx21

Junior Member

View Posttekila82, on Jan 11 2009, 21:17, said:

bressols si tu unde stai? :P

Mai in sud est... Nice.

Costel35

Costel35

Junior Member

View PostPerla09, on Jan 9 2009, 12:21, said:

Ambasadei Canadei care mi-a refuzat rezidenta permanta in acea tara.
Pe ce motiv ?

View Postsilvye, on Jan 9 2009, 15:44, said:

trebuie sa te interesezi foarte bine inaite sa faci pasul asta.
Dar trebuia ca tu sa-ti gasesti angajatorul care la randul lui trebuia sa plateasca vreo 1500 euro un fel de taxa pentru tine. ?

Da intradevar exista renumita taxa.Ideal ar fi daca (cei dintre voi care va permiteti) sa propuneti angajatorului  ca platiti voi taxa asta . multi angajatori dau inapoi din cauza acestei taxe.
In meseriile la care nu s-a dat liber la munca, pe lānga 1500 euro taxa mai trebuie sa publici anuntul cu postul liber la ANPE timp de cāteva saptamāni. Doar daca nu sare pe post un francez sau un alt cetatean UE, directia muncii īti da tie dreptul de munca pt ca sa-l ocupi.

In alta ordine de idei, ce mai face initiatorul topicului ? :)

Edited by OriginalCopy, 16 March 2009 - 19:02.
topic split, raspuns fara sens sta in drum degeaba

pirpy

pirpy

Active Member

View PostCostel35, on Feb 1 2009, 23:47, said:

....In alta ordine de idei, ce mai face initiatorul topicului ? :)

Pai, am maine (marti 3 feb. ) un interviu la ANPE , apoi joi ( 5 feb.) ma duc cu actele pregatite pentru a mi se da un numar social provizoriu, mi-am legalizat concubinajul cu prietena mea, la primaria din Meudon. Mi-am facut si un doctor de familie ca era necesar la acte, si, in rest, ma uit cat de frumos ninge pe aici si ma minunez de frantzuzii astia. Aseara, pe la ora 21, a cazut curentul in zona noastra, adica a locuintelor studentesti (vorba vine, ca nu sunt numai studenti aici), si , francezii nostrii, in loc sa cheme pe cei de la energia electrica, o echipa de servici ceva, ei au chemat pompierii si politia. Uneori stau si ma minunez de solutiile pe care le gasesc francezii in diverse situatii. Pentru orice prostie, ei cheama pompierii. Astept cu nerabdare sa vad ce fac la ANPE, caci mi-au cerut si acte doveditoare ca am vechime in munca, si sper sa-mi gasesc ceva de munca cat de curand. Sunt in continuare la fel de optimist si plin de viata. Salutari tuturor !

Edited by pirpy, 02 February 2009 - 17:03.

xella

xella

Member

View Postpirpy, on Feb 2 2009, 18:02, said:

Pai, am maine (marti 3 feb. ) un interviu la ANPE , apoi joi ( 5 feb.) ma duc cu actele pregatite pentru a mi se da un numar social provizoriu, mi-am legalizat concubinajul cu prietena mea, la primaria din Meudon. Mi-am facut si un doctor de familie ca era necesar la acte, si, in rest, ma uit cat de frumos ninge pe aici si ma minunez de frantzuzii astia. Aseara, pe la ora 21, a cazut curentul in zona noastra, adica a locuintelor studentesti (vorba vine, ca nu sunt numai studenti aici), si , francezii nostrii, in loc sa cheme pe cei de la energia electrica, o echipa de servici ceva, ei au chemat pompierii si politia. Uneori stau si ma minunez de solutiile pe care le gasesc francezii in diverse situatii. Pentru orice prostie, ei cheama pompierii. Astept cu nerabdare sa vad ce fac la ANPE, caci mi-au cerut si acte doveditoare ca am vechime in munca, si sper sa-mi gasesc ceva de munca cat de curand. Sunt in continuare la fel de optimist si plin de viata. Salutari tuturor !

BAFTA maxima si nu te minuna de francezi, englezii sunt si mai rau. S-au depus 10cm de zapada si s-a blocat orasul. Oamenii nu mai ies pe strada pt ca... ninge!

pirpy

pirpy

Active Member

View Postxella, on Feb 2 2009, 19:33, said:

BAFTA maxima .....

Sa fie !  Bafta si tie in tot ceea ce faci !

asorin2004

asorin2004

Member

Salutare la toata lumea

Un topic foarte util celor ce vor sa plece . In situatia asta suntem si noi, doar ca pana acum au fost diferite motive pentru care am amanat acest pas (parinti, teama de necunoscut, evolutie pozitiva in cariera aici, etc) . Planul ar fi sa urmam timp de un an modulele de curs de la Institutul Francez pentru a ne perfectiona limba, sa strangem niste banuti (eu am zis ceva in jurul a 10.000 eur) si sa incepem sa cautam joburi . Nu as vrea sa plecam din Ro fara ca, macar unul din noi sa aiba un job .

Dupa mintea mea tot ce am spus inainte "makes sense" . Ce inteleg eu pana acum este ca, pe partea de hartogaraie ar fi destul de complicat . Aici as vrea sa stiu de la cei ce sunt deja "in" cam ce trebuie facut, de ce acte este nevoie pt a fi in regula cu taxele / asig sociale / chiria  .

Inca un aspect pe care nu l-am vazut discutat pana acum . Cu totii stim ca in Romania nu prea conteaza cam ce facultate ai terminat in angajarea ulterioara . In situatia asta suntem si noi, in sensul ca joburile pe care le-am avut aici si in care am acumulat experienta nu au avut legatura cu specializarile terminate . Cat de mult conteaza in Franta acest lucru ? Se rezuma angajatorii la ce scrie in actele de studiu, sau conteaza si experienta anterioara ?

xella

xella

Member

View Postasorin2004, on Feb 2 2009, 21:33, said:

Inca un aspect pe care nu l-am vazut discutat pana acum . Cu totii stim ca in Romania nu prea conteaza cam ce facultate ai terminat in angajarea ulterioara . In situatia asta suntem si noi, in sensul ca joburile pe care le-am avut aici si in care am acumulat experienta nu au avut legatura cu specializarile terminate . Cat de mult conteaza in Franta acest lucru ? Se rezuma angajatorii la ce scrie in actele de studiu, sau conteaza si experienta anterioara ?

Din pacate da, conteaza.
Pt francezi cu cat ai mai multe diplome cu atat esti mai smecher. Nasol este ca aroganta culturala face ca ei sa nu recunoasca altfel de studii decat ale lor.
Nu mare mi-a fost mirarea sa aud un recrutor spunand ca o diploma de la universitatea din Leeds este egala cu zero...;
Cat despre experienta anterioara... uita! Ei lucreaza in stilul lor si doar in stilul lor.

Intr-un interviu vor conta numarul de diplome, VARSTA (in fr cel putin pana la 30 esti un tanar ametit care nu stie ce face) si experienta anterioara daca o "traduci" in sistem francez.

Inarmati-va cu multa rabdare si dopuri pt urechi pt a putea ignora frazele de genul "Da, dar tu esti roman."

Daca ai trecut de acest prag psihologic in care se uita la tine ca la un extraterestru, that's it, esti in.

hyperionx21

hyperionx21

Junior Member

View Postasorin2004, on Feb 2 2009, 22:33, said:

Cum a spus si xella, conteaza foarte mult. Insa, uneori, in cazuri rare, recunosc si diplome din alte tari, chiar si din Romania. Aici vorbesc de domeniul IT. Eu am fost surprins sa aud chestii de genul "Da, noi vrem doar romani absolventi de facultatea de calculatoare din Politehnica Bucuresti" :).

asorin2004

asorin2004

Member

Bun, e bine de stiut asta . Noi suntem in situatia de a fi terminat matematica (ea pe profil informatic) eu lucrez in IT, ea in domeniul telecomunicatiilor.
Oricum, fara conditiile enuntate inainte (job macar unu din noi, 10000 eur in buzunar, limba mediu catre avansat) nu o sa plecam . Sa vedem si cum ne-o fi norocul ...

Mai mult ma interesa in momentul asta cam care ar fi pasii urmatori, hartogaraie pt a fi in regula cu locuinta (chirie), taxele, asigurarile, etc ...

hyperionx21

hyperionx21

Junior Member

View Postasorin2004, on Feb 4 2009, 21:02, said:

Bun, e bine de stiut asta . Noi suntem in situatia de a fi terminat matematica (ea pe profil informatic) eu lucrez in IT, ea in domeniul telecomunicatiilor.
Oricum, fara conditiile enuntate inainte (job macar unu din noi, 10000 eur in buzunar, limba mediu catre avansat) nu o sa plecam . Sa vedem si cum ne-o fi norocul ...

Mai mult ma interesa in momentul asta cam care ar fi pasii urmatori, hartogaraie pt a fi in regula cu locuinta (chirie), taxele, asigurarile, etc ...

Pai daca unul dintre voi gaseste un job, primii pasi ar trebuie in mod normal sa fie facuti de firma angajatoare. Adica obtinerea permisului de sedere, asigurarile medicale si gasirea unei chirii. In mod normal intreaga familie este ajutata. Cel putin asa s-a intamplat la mine..

Taxele...multe rau :). Contributiile sociale iti sunt deduse din salariu, ca si la noi, iar impozitul pe venit este platit abia peste un an. Adica eu acum, in 2009, voi plati impozit pe ce am castigat in 2008.

asorin2004

asorin2004

Member

Raman destul de uimit, se angajeaza firma sa iti poarte tie de grija ? Bine, intreb asta in cazul in care nu esti un geniu IT pt care s-ar bate NASA, FBI si SRI  ^_^
Pe unele siteuri am vazut venit brut ...x . Cam cu cat mai ramai dupa ce dai toate taxele,asigurarile si ce mai trebuie sa mai dai ?

Costel35

Costel35

Junior Member

Poti face un calcul aproximativ cu netul impozabil = 3/4 din venitul brut.

In Franta nu exista net pe fisa de salariu ci net impozabil. Pentru ca pe banii din salariu platesti acel impozit anual (peste un an).

Impozitul anual e social, deci daca cāstigi putin (tu sau cuplul) nu platesti, iar daca cāstigi mult platesti din ce īn ce mai mult. Se pot face simulari pe impots.gouv.fr

Daca esti celibatar si cāstigi ceva mediu, poti aproxima ca impozitul anual pe venit va fi un salariu lunar.

In legatura cu diplomele, ele conteaza mai ales pe un CV trimis la plezneala (si acolo doar la o prima impresie). Daca stabilesti contact cu angajatorul, conteaza mai degraba ce stii, sau ce iluzie īi ai lui ala ca stii. Astia vor sa faca profit deci daca esti omul potrivit cu aptitudinile potrivite, esti al lor. Daca nu te vor, bineīnteles ca baga scuz cu diplomele la-la-la.

Am vazut IT-isti romāni autodidacti, fara diplome dar talentati, ajunsi departe, de nici nu va puteti imagina. Bineīnteles ca negrisori īn multinationale. Am vazut si cazuri angajate la stat, iar daca statul francez angajeaza un strainez fara diploma, e maaaare chestie.

Problema romānilor nu e ca au/n-au diplome, ci ca nu au pregatire pentru randament maxim īn sistemul francez. Si atunci multi nu se complica, si e normal asa, somajul e mare si oamenii scoliti la fata locului ofera garantii mai mari de performanta.

Sa dau un exemplu.

Una e cānd te duci ca strainez cu o diploma de IT pe care scrie ce ai īnvatat, ce stii teoretic sa faci.
(si angajatorul ar urma sa ia riscul masurarii distantei de la teoretic la practic pentru un necunoscut aterizat din strainezia, cānd poate foarte bine sa nu-l ia)

Si alta e cānd te duci cu o lista de proiecte realizate de tine personal. Atunci discutia se poarta la alt nivel.

Iar nivelul limbii e foarte important. Cānd faci glume si subtilitati la inteviu, nu mai dai impresia de corp strain.

Gānditi-va cum ar fi sa aveti voi o firma si sa apara un african ca el vrea job la voi, cānd pe piata muncii sunt destui romāni despre care stii īn ce sistem au crescut, cam cum gāndesc, cam ce stiu si ce pot. De ce te-ai complica cu negrul, mai ales ca te costa si bani suplimentari sa-i faci acte ?

asorin2004

asorin2004

Member

Cam asta era si calculul nostru, ca ramanem cu 75-80% din ce spun ei "brut". Asta dupa ce am platit impozite, dari, taxe, asigurari sau cum le-or mai spune. Corect sau ma insel ?

hyperionx21

hyperionx21

Junior Member

View Postasorin2004, on Feb 5 2009, 16:46, said:

Cam asta era si calculul nostru, ca ramanem cu 75-80% din ce spun ei "brut". Asta dupa ce am platit impozite, dari, taxe, asigurari sau cum le-or mai spune. Corect sau ma insel ?

Cam 75%. Dar din acesti bani mai ai de platit impozitul pe venit. Care cum s-a spus, e aproximativ un salariu. Pe care il platesti peste un an, deci daca tu pleci acum, abia in 2010.

xella

xella

Member

View PostCostel35, on Feb 5 2009, 16:43, said:

In legatura cu diplomele, ele conteaza mai ales pe un CV trimis la plezneala (si acolo doar la o prima impresie).
In 80 la suta din domenii nu se aplica ce spui tu.
Fara o diploma recunoscuta nu iti pot justifica statutul de "cadre".

Daca stabilesti contact cu angajatorul, conteaza mai degraba ce stii, sau ce iluzie īi ai lui ala ca stii.
Ca deh, asa e romanul...; hai sa cream iluzii, sa ne prefacem ca suntem buni si ca stim... nu mai conteaza ca dupa riscam sa ne facem de cacao.
Este exact genul de atitudine care ii dezgusta pe francezi... un motiv in plus pentru a nu angaja romani.
Nu urmati exemplul asta pt ca va faceti rau numai voua...

Astia vor sa faca profit deci daca esti omul potrivit cu aptitudinile potrivite, esti al lor.
Hai sa nu uitam totusi ca nu suntem in jungla si ca angajatorii nu fac numai ce vor ei. Si cu tot tantamul despre Uniunea Europeana tarile, membre iti protejeaza conationalii... mai ales in perioada de criza.
Intram in politica, dar in unele tari, printre care si Franta a reaparut protectionismul pe piata muncii.

Daca nu te vor, bineīnteles ca baga scuz cu diplomele la-la-la.
Aberant! De ce crezi tu ca se streseaza cineva sa iti dea o astfel de justificare? Este atacabila in justitie asa ca numai un incompetent ti-ar spune pe fata ca este din cauza diplomelor.

View Postasorin2004, on Feb 5 2009, 16:46, said:

Ti-am atasat o brosura cu nivelul de cotizatii salariale pe 2008.

Attached Files

Costel35

Costel35

Junior Member

View Postxella, on Feb 5 2009, 17:59, said:

In 80 la suta din domenii nu se aplica ce spui tu.
Fara o diploma recunoscuta nu iti pot justifica statutul de "cadre".
Fara sa stii sa muncesti ca un cadre, degeaba ai diploma. E normal ca un strainez din vestita Ro, īnca neexperimentat, doar cu diploma īn buzunar, sa nu fie chiar uns cu toate alifiile īn acest sens.
Am impresia ca m-ai contrazis pentru ca despre piata muncii poti spune orice si contrariul.
Franta e o tara cu administratie rigida, sistemul are o mare inertie, eu vroiam doar sa spun ca aia care stiu sa faca o treaba ca lumea pot rupe traditia chiar si īn Franta.

Ca deh, asa e romanul...; hai sa cream iluzii, sa ne prefacem ca suntem buni si ca stim... nu mai conteaza ca dupa riscam sa ne facem de cacao.
Este exact genul de atitudine care ii dezgusta pe francezi... un motiv in plus pentru a nu angaja romani.
Nu urmati exemplul asta pt ca va faceti rau numai voua...
Iarasi, contrazicere de dragul artei. Indiferent ca esti romān sau englez, la un interviu fiecare parte se chinuieste sa dea iluzii pozitive celeilate. E o stare de fapt, linisteste-te. Unii nu reusesc nici atāta.

Aberant! De ce crezi tu ca se streseaza cineva sa iti dea o astfel de justificare? Este atacabila in justitie asa ca numai un incompetent ti-ar spune pe fata ca este din cauza diplomelor.
Ti-am spus cumva ca am impresia ca ai chef de contrazicere ?
Cum sa nu poata justifica asta ? "Nu are diplomele care ne intereseaza pt activitatea respectiva". Nu zice nicaieri ca din cauza ca-s romānesti.
Si oricum, nu trebuie sa-ti dea īn scris, iscalit si stampilat, poate lasa sa se īnteleaga.
O diploma din Ro fara alte referinte valoreaza pe piata vestica direct proportional cu efortul necesar pt obtinere, adica nimic.
Repet, cānd ai experienta de pus pe masa, nici nu mai conteaza diploma. Dar cāti visatori la emigrare rapida si banoasa au asa ceva ?

Cunosc personal cadre la privat cāt si la stat, fara diploma, īn Franta.
Sunt profiluri si profiluri, majoritatea merg la plezneala, poate le iese ceva, poate pica ceva, si stau si se plāng ca nu-i bun sistemul cu ei. Altii sunt destul de buni ca sa domine ei sistemul.

Dar ne īndepartam de la subiect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate