Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?
 darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Masina noua nu poate fi inmatricu...
 Sunt romanii cu adevarat mulț...

Utilitate vas expansiune pentru a...

Modul wifi aparate aer cond Vortex

Cum sa castigi alegerile pe Tik-Tok

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

mihaitza_ro

mihaitza_ro

New Member

• Grup: Members

View Postsilviana85, on 20th February 2010, 16:35, said:

Eu m-am bagat la un Master, pentru ca diploma de Master franceza imi da dreptul de munca.

Inca ceva silviana, poate imi poti detalia cum pot aplica la un master in franta..sau cum ai facut tu. Cum e mai usor, fiind acolo sau incercand de aici din romanica? Ce durata are masterul, se plateste?  :kisstogether:  Multumesc mult pt raspuns, conteaza enorm sa te indrume cineva  ;)

silviana85

silviana85

Member

View Postmihaitza_ro, on 20th February 2010, 23:38, said:

Inca ceva silviana, poate imi poti detalia cum pot aplica la un master in franta..sau cum ai facut tu. Cum e mai usor, fiind acolo sau incercand de aici din romanica? Ce durata are masterul, se plateste?  :kisstogether:  Multumesc mult pt raspuns, conteaza enorm sa te indrume cineva  ;)

Masterul de obicei e 2 ani. Daca tu ai diploma de 4 ani, s-ar putea sa te bage direct in ultimul an.
In Franta scoala NU costa. E gratis.... ma rog nu toate facultatile...dar 90 la suta sunt moca...pentru oricine din lumea asta.
E o taxa simboilca de 270 de euro + drepturile la asigurarea de sanatate de 350 de euro pe an care acopera ORICE serviciu 100%. In spitale si clinici de top.
Mai greu cu cazarea. Un camin costa cam 220 pe luna...singur in camera baia ta... super. E batalie mare in schimb.
Masa e in jur de 3 euro la cantina... meniu imparatesc.
La cazare...la camin sau la particular (se inchiriaza greu ca strainii nu au granat si francezii cer toti garant) .... o sa ai ajutor de la statul francez... intre 100-150 de euro pe luna care se scad din chirie.

Unele mastere, au stagii incluse, pe ultimul semestru... 4 luni de obicei (tot semestrul 2 faci numai stagii)....platite cu 400 de euro pe luna.
Asta de obicei e la politehnica....dar si pe la alte facultati se poate.

In functie de ce vrei sa faci...bineinteles...
Orice alte detalii.... ask here.

PS: Eu m-am inscris usor ca in anul 5, cand eram la Automatica si Calculatoare am venit cu o bursa pentru proiectul de licenta, si am fost repartizata la un laborator mare al CNRS. De acolo m-am orientat rapid...si m-au admis imediat ;)

Stai linisiti ca nu trebuie sa fii doct....daca ai avut note mari in Rom la fac, vorbesti franceza bine...ai motivatie si faci fata la un interviu face to face....de taclale asa in franceza... esti ca si admis.

Edited by silviana85, 20 February 2010 - 23:48.

mihaitza_ro

mihaitza_ro

New Member

View Postsilviana85, on 20th February 2010, 23:44, said:

Masterul de obicei e 2 ani. Daca tu ai diploma de 4 ani, s-ar putea sa te bage direct in ultimul an.
In Franta scoala NU costa. .

Am prins ceva sperante din ce spui tu...Ideea e ca acum fac un master in teologie si nush daca eventualul master la care as aplica acolo va fi gratis. Se poate oare? Il platesc si pe acesta si n-as vrea sa-l platesc si pe "eventualul" din Franta. :)

View Postsilviana85, on 20th February 2010, 23:44, said:

Stai linisiti ca nu trebuie sa fii doct....daca ai avut note mari in Rom la fac, vorbesti franceza bine...ai motivatie si faci fata la un interviu face to face....de taclale asa in franceza... esti ca si admis.

Notele din anii de facultate nush daca sunt mari sau nu....media generala din cei 4 ani a fost aproape 8,50. M-a tras in jos muzica, pt ca nu eram cine stie ce costel busuioc si ori aveam restanta, ori luam cate un cinciuletz :D Bine, ca si profu ala era tare sucit ..daca nu-i placea de fata ta, nu te trecea. Asa de mult il iubeau studentii incat atunci cand a avut probleme cu inima si a stat o luna in spital, toti se rugau sa..moara :D

Problema cea mare inainte de a fi acceptat la master e aceea a cazarii. In afara de faptul ca e dificil de inchiriat o locuinta de orice fel, banuiesc ca e si scumpa, asa ca e f greu de initiat o incercare din asta, de a studia in fr. Stii cumva vreun loc unde as putea sta pe o perioada determinata pe....gratis?!  :) :notangel:

silviana85

silviana85

Member

Pe gratis? Nu...cred ca visezi frumos :)

Masterul din Franta nu te costa indiferent de cel din Rom.

Nu stiu in ce masura te afecteaza 8.50. Eu am avut peste 9.

Dar Franta e mare si e plin de universitati .... asa ca poate fiecare e oleaca cu marja ei...asta daca responsabilul de admitere (proful) a mai avut studenti din Rom si stie ce sa ceara. Pe specializarea mea la univ unde sunt eu au mai fost romani.

Trebuie sa investesti ceva oriunde ai pleca in occident. Mai ales ca acum e full de emigranti peste tot, de toate natiile si pregatirile.

E cam spartul targului.....pentru noi astia care veniram acu.

valyds

valyds

Junior Member

View Postmihaitza_ro, on 20th February 2010, 23:19, said:

Cum adica romanii nu au voie sa lucreze in Franta??! Am inteles ca poti obtine un job, si nu la fel de greu ca in Anglia, care are restrictii mai drastice...Au romanii vreo situatie speciala, la fel ca in Anglia? Stiam ca odata integrati in UE lucrurile stau altfel..Nu e deschisa "piata"  locurilor de munca si pt romani? Posted Image (ms pt raspuns)
ba da romanii au dreptul la munca in franta,teoretic sunt vreo 180 de meserii in care poti lucra dar practic in aproape toate domeniile esti bine venit,important sa te descurci cu limba si sa poti convinge angajatorul ca esti bun in meseria ta ,in rest e floare la ureche si cu actele,cu un contract de munca nimeni nu-ti va refuza titlu de sejur

Edited by Karhu, 01 March 2017 - 16:06.
corectat quote

mihaitza_ro

mihaitza_ro

New Member

View Postvalyds, on 23rd February 2010, 01:34, said:

.. dar practic in aproape toate domeniile esti bine venit,.

Esti sau nu esti bine venit?  :)

Deci e sigura treaba ca poti lucra fara restrictii in franta? Tu lucrezi acolo valyds?

silviana85

silviana85

Member

Daca lucrezi in agricultura sau turism iti iei permisul mai usor. Romanii NU au dreptul de munca in Franta, il pot obtine MAI usor in anumite domenii si mai ales daca aplica prin minister/ambasada din Romania.
Vladys .... eu nu stiu unde lucrezi tu si ce fel ti-ai luat permisul...daca ai facut-o dupa 2007 sau inainte....daca esti academician sau faci altceva....
Dar pentru un om care nu are nicio specializare deosebita si nu se distinge prin nimic care sa fie "i need this man" pentru un angajator...sa bata ala cu pumnu in masa la prefectura...si sa il mai si astepte 3 luni dup'aia pe romanas pana ies actele....e un CHIN sa iei permisul de munca!

Multi au venit pe aici prin Franta luandu-se dupa vorbele unora care se umfla in pene ce usor le e lor , mari terchea berchea, si cum au ei permis de munca luat asa hocus pocus... si e fost vai de ei saracii prin ce au trecut.

Ori Mihaitza nu vrea nici sa sape santuri, nici sa stea pe schela, nici sa descopere nush ce celula intr-un laborator....nici sa culeaga capsuni.... el vrea ceva pe domeniul lui.

mihaitza_ro

mihaitza_ro

New Member

View Postsilviana85, on 23rd February 2010, 23:37, said:

Daca lucrezi in agricultura sau turism iti iei permisul mai usor.

Dar chiar asa! Mai exact in ce domeniu se poate lua permisul de munca mai usor? Ai spus mai sus in turism..asta inseamna ceva de genul unui lucrator la hotel, pensiune, etc?  :kisstogether: Multam!

silviana85

silviana85

Member

View Postmihaitza_ro, on 24th February 2010, 10:21, said:

Dar chiar asa! Mai exact in ce domeniu se poate lua permisul de munca mai usor? Ai spus mai sus in turism..asta inseamna ceva de genul unui lucrator la hotel, pensiune, etc?  :kisstogether: Multam!

exact!
http://paris.mae.ro/...ang=ro&id=68448 ai aici lista completa
Dar procedura de luat permisul tot nu e chiar floare la ureche, tot ai ceva stres ...si e cam greu sa-i convingi pe francezi sa ia romani. Cel mai simplu e sa demarezi prin ambasada/minister. Nu stiu exact cum se procedeaza....dar nu stai degeaba cand ajungi aici....cand vii ai deja jobul gasit.

valyds

valyds

Junior Member

View Postmihaitza_ro, on 23rd February 2010, 18:15, said:

Esti sau nu esti bine venit?  :)

Deci e sigura treaba ca poti lucra fara restrictii in franta? Tu lucrezi acolo valyds?
da lucrez aici de ceva timp iar cand iti spun ca esti liber sa lucrezi aici o fac din proprie experienta nu din teorii,doar in aparare si cred ca administratie iti trebuie si cetatenie in rest esti liber ca pasarea cerului... dupa cum zicea silvana, important este ca angajatorul sa te accepte...dar deja se cam stie ca romaniii sunt harnici si nu se dau inapoi de la munca deci sunt mult mai cautati ca alte natii,mai vechi ca noi pe aici,odata ce ai un contract in mana si daca vrei sa-ti faci acte fr e simplu si nici o restrictie nu ai ,dar daca nu vrei sa-ti bati capul pe la prefectura nici o problema ca deja au cam inceput si ei sa afle ca romania e in europa ,daca nu le amintesti tu cand ai treaba pe la birouri....

View Postsilviana85, on 24th February 2010, 10:44, said:

exact!
http://paris.mae.ro/...ang=ro&id=68448 ai aici lista completa
Dar procedura de luat permisul tot nu e chiar floare la ureche, tot ai ceva stres ...si e cam greu sa-i convingi pe francezi sa ia romani. Cel mai simplu e sa demarezi prin ambasada/minister. Nu stiu exact cum se procedeaza....dar nu stai degeaba cand ajungi aici....cand vii ai deja jobul gasit.
salut,nu vreau sa intru in contradictie cu tn dar, te pot informa ca nu e chiar asa dificil sa iei permisul,asta daca neaparat vrei sa ai ,ca nu-ti foloseste in mod deosebit....odata ce si CI este recunoscuta in mare parte,iar cine se uita straniu la ea e destul sa-i amintesti ca romania e in europa si gata.un sfat ce pot da pentru cei care vor sa vina aici este sa evite pe cat posibil ambasada romaniei si programele lor teoretice ca de practica nu se pune vorba stim cu totii cam ce inseamna romania si birocratia ei,pe langa asta gandeste-te putin si la tarifele lor....deci scump si prost tipic romanesc,vrei un exemplu?o traducere la ei si legalizare este 60 -65 euro si surpriza nu prea e recunoscuta peste tot....in schimb la traducatoriii de pe langa tribunal este 30 euro si valabila 100% ,aaa daca afli vreun program de-al ministerului nostru care functioneaza si practic te rog sa-l spui pe aici poate careva e interesat...dar nu abureli teoretice...ca de asta sunt ei satui si in tara ,pa o zi buna

View Postsilviana85, on 23rd February 2010, 23:37, said:

Daca lucrezi in agricultura sau turism iti iei permisul mai usor. Romanii NU au dreptul de munca in Franta, il pot obtine MAI usor in anumite domenii si mai ales daca aplica prin minister/ambasada din Romania.
Vladys .... eu nu stiu unde lucrezi tu si ce fel ti-ai luat permisul...daca ai facut-o dupa 2007 sau inainte....daca esti academician sau faci altceva....
Dar pentru un om care nu are nicio specializare deosebita si nu se distinge prin nimic care sa fie "i need this man" pentru un angajator...sa bata ala cu pumnu in masa la prefectura...si sa il mai si astepte 3 luni dup'aia pe romanas pana ies actele....e un CHIN sa iei permisul de munca!

Multi au venit pe aici prin Franta luandu-se dupa vorbele unora care se umfla in pene ce usor le e lor , mari terchea berchea, si cum au ei permis de munca luat asa hocus pocus... si e fost vai de ei saracii prin ce au trecut.

Ori Mihaitza nu vrea nici sa sape santuri, nici sa stea pe schela, nici sa descopere nush ce celula intr-un laborator....nici sa culeaga capsuni.... el vrea ceva pe domeniul lui.
salut da stiu ca mihaita vrea ceva in domeniul lui dar eu si nimeni nu-l opreste,sa caute in domeniul lui iar daca i convine ceea ce gaseste cine il opreste sa nu profeseze in franta,pt ca in cazul in care gaseste ceea ce vrea normal ca va avea un contract ,iar pe baza acestuia daca vrea isi poate lua si titlu de sejur,ca deja si la prefectura se cunoaste ca romania e stat ue deci dosarele sunt acceptate mult mai usor...si daca -ti spun asta iti zic ca eu am trecut practic prin ele.....nu din auzite....pa

ShreK*

ShreK*

New Member

Ma bantuie de multisor acest gand dar in ultima vreme incepe sa se acutizeze. Sunt tot mai scarbit de tot ce se intampla in tarisoara asta si mai ales de ce nu se intampla si cam asta ar fi singura solutie pe care o intrevad intr-o perspectiva nu foarte indepartata. Alegerea mea este Franta, drept pentru care am inceput sa ma documentez despre conditiile de mutare/emigrare, echivalarea studiilor, locuri de munca, locuinta/chirii, gradinite, sistem de invatamant si tot ce  pot afla referitor la aceasta importanta schimbare din viata mea si a familiei. Asa am gasit acest topic pe care l-am citit in intregime. In paralel vreau sa urmez un curs intensiv de limba franceza, am vazut ca Institutul Francez are niste oferte ok, am facut 10 ani franceza in scoala dar daca n-am folosit-o 14 ani am cam uitat-o.
Am ales Franta pentru ca, cred eu, ar fi tara in care mi-ar fi mai usor sa ma acomodez, am lucrat vreo doi ani intr-o companie franceza, cu sefi francezi si zic eu ca-i cunosc cat de cat, am fost la cateva seminarii in Paris, in Europa este a treia putere economica dupa Germania si UK, piata muncii este deschisa  romanilor si are un numar de 150 meserii deschise printre care si specializarea mea (sunt inginer instalatii si am o experienta de vreo 4 ani) si, de ce nu, pentru ca este o tara frumoasa. Castig destul de bine aici, e drept ca asta imi ocupa cam tot timpul, dar nu partea financiara e motivul principal pentru plecarea din tara care oricum nu va fi mai devreme de un an/doi, inca nu sunt 100% convins ca asta trebuie sa fac dar pe zi ce trece procentul creste. Cum as putea afla daca diploma mea este recunoscuta in Franta. Credeti ca am sanse sa-mi gasesc de lucru in domeniul instalatiilor pentru constructii in urmatorii ani?

denky

denky

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostShreK*, on 9th March 2010, 23:28, said:

Ma bantuie de multisor acest gand dar in ultima vreme incepe sa se acutizeze. Sunt tot mai scarbit de tot ce se intampla in tarisoara asta si mai ales de ce nu se intampla si cam asta ar fi singura solutie pe care o intrevad intr-o perspectiva nu foarte indepartata. Alegerea mea este Franta, drept pentru care am inceput sa ma documentez despre conditiile de mutare/emigrare, echivalarea studiilor, locuri de munca, locuinta/chirii, gradinite, sistem de invatamant si tot ce  pot afla referitor la aceasta importanta schimbare din viata mea si a familiei. Asa am gasit acest topic pe care l-am citit in intregime. In paralel vreau sa urmez un curs intensiv de limba franceza, am vazut ca Institutul Francez are niste oferte ok, am facut 10 ani franceza in scoala dar daca n-am folosit-o 14 ani am cam uitat-o.
Am ales Franta pentru ca, cred eu, ar fi tara in care mi-ar fi mai usor sa ma acomodez, am lucrat vreo doi ani intr-o companie franceza, cu sefi francezi si zic eu ca-i cunosc cat de cat, am fost la cateva seminarii in Paris, in Europa este a treia putere economica dupa Germania si UK, piata muncii este deschisa  romanilor si are un numar de 150 meserii deschise printre care si specializarea mea (sunt inginer instalatii si am o experienta de vreo 4 ani) si, de ce nu, pentru ca este o tara frumoasa. Castig destul de bine aici, e drept ca asta imi ocupa cam tot timpul, dar nu partea financiara e motivul principal pentru plecarea din tara care oricum nu va fi mai devreme de un an/doi, inca nu sunt 100% convins ca asta trebuie sa fac dar pe zi ce trece procentul creste. Cum as putea afla daca diploma mea este recunoscuta in Franta. Credeti ca am sanse sa-mi gasesc de lucru in domeniul instalatiilor pentru constructii in urmatorii ani?

Salut si sper sa faci alegerea buna pt tine si familie.
Poti cauta o firma de recrutare (de la noi sau direct la ei). Ca o sugestie, cred ca nordul, fiind mai neprielnic dpdv meteo, iti poate oferi mai multe sanse. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult, domeniul meu e altul.
Bafta multa

valyds

valyds

Junior Member

View PostShreK*, on 9th March 2010, 23:28, said:

salut in legatura cu intrebarile tale iti pot spune ca sanse ai foarte mari sa gasesti de lucru in domeniul asta,iar daca ai putina sansa sa gasesti repede un angajator... e f simplu,numai ca limba tre sa o sti bn pentru ca in momentul unui interviu tre sa poti comunica bn si ce mai ai de invatat sunt normele fr in constuctii ca astea cam difera de ale noastre,numai ca astea le poti invata rapid si din mers ,alte detalii poti cere ca mai stiu cate ceva ca in domeniul asta lucrez si eu
o seara faina

SorinuIS

SorinuIS

Member

Daca e cineva din Nice pe aici, ar fi placut sa ne vedem la o cafea . Mi-ar prinde bine niste tips-uri.

Whiky

Whiky

Member

Nu s-a mai scris demult pe aici si e foarte interesant subiectul ... Vin si eu cu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Cat costa chiria in Paris ? Si nu ma refer aici la cea turistica ci la o inchiriere pe termen lung. Eu am fost la Paris iar chiria era 1200 euro pe luna, acolo unde am stat eu, dar ma gandesc ca poate dincolo de Bulevardul Periferic se schimba un pic situatia si e mai ieftin.
Multumesc si astept sa mai scrieti, sa mai invatam si noi din experientele voastre !

valyds

valyds

Junior Member

View PostWhiky, on 5th September 2010, 18:51, said:

Nu s-a mai scris demult pe aici si e foarte interesant subiectul ... Vin si eu cu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Cat costa chiria in Paris ? Si nu ma refer aici la cea turistica ci la o inchiriere pe termen lung. Eu am fost la Paris iar chiria era 1200 euro pe luna, acolo unde am stat eu, dar ma gandesc ca poate dincolo de Bulevardul Periferic se schimba un pic situatia si e mai ieftin.
Multumesc si astept sa mai scrieti, sa mai invatam si noi din experientele voastre !
salut,chiriile sunt in functie de zona care vrei,in periferiile parisului un ap de 2  camere poti gasi si la 600 euro,din ce te indepartezi de paris preturile scad,

wizz41

wizz41

New Member

Valdys sunt nou pe aici...si am hotarat sa parasesc cosmarul asta de tara.Sunt tehnician frigotehnist,am lucrat in Spania o perioada in inst.de A/C si daca ma poti ajuta cu o informatie,pt ca esti in tema...Cam prin ce parte a Frantei as avea sanse sa-mi gasesc de munca?Meseria asta e destul de cautata...As putea sa incep munca(daca gasesc) si apoi ulterior sa-mi scot titre de sejour?Apoi sa traduc atestatul de meserie,diplome....Acum voi incepe cursul de franceza la Inst.Francez,iar in primavara voi parasi tara asta definitiv...Multumesc mult!

valyds

valyds

Junior Member

View Postwizz41, on 26th September 2010, 15:07, said:

Valdys sunt nou pe aici...si am hotarat sa parasesc cosmarul asta de tara.Sunt tehnician frigotehnist,am lucrat in Spania o perioada in inst.de A/C si daca ma poti ajuta cu o informatie,pt ca esti in tema...Cam prin ce parte a Frantei as avea sanse sa-mi gasesc de munca?Meseria asta e destul de cautata...As putea sa incep munca(daca gasesc) si apoi ulterior sa-mi scot titre de sejour?Apoi sa traduc atestatul de meserie,diplome....Acum voi incepe cursul de franceza la Inst.Francez,iar in primavara voi parasi tara asta definitiv...Multumesc mult!
scz ca rasp asa tarziu ,dar fiind ff ocupat nu am mai intrat demult pe forum,deci...pai de lucru ai putea gasi ca sunt o gramada de firme in domeniu,cred ca cel mai iute ai gasi in il de france,adica in jurul parisului
cu privinta la titlul de sejur nu e neaparat sa-l ai important sa gasesti de munca apoi dupa ce te angajezi il poti face,daca ti neaparat,iar cu tradusul hartiilor nu prea le vad rostul,odata ce incepi lucrul sigur  vei incepe la ceva firma micuta,iar pe ei ii intereseaza cum lucri si ce sti practic,in rest.....bafta,daca vrei si alte detalii intreaba

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate