Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

pirpy

pirpy

Active Member

• Grup: Members

View Postmociani, on 7th July 2009, 10:34, said:

multumesc pentru mesaj si promtitudine
site-ul a fost destul de edificativ
ce nu am inteles: care sunt conditiile de a intra intr-o astfel de locatie? eu sunt student la CNAM IIM Paris, dar voi veni cu prietena mea care nu este studenta
pentru inceput si eu m-am orientat spre o chirie dar conditiile de acceptare sunt prea drastice pentru un student cazut din plop in paris, asa ca as vrea sa merg pe varianta de camin
tu cam cat platesti chirie? ce suprafata are camera? este bucatarie si grup sanitar in camera? pana in 600-650 euro pt mine ar fi super (atata vreme cat e o camera pt 2 persoane), cam cat timp faci cu transportul pana in paris si cat te costa?
stiu ca sunt multe intrebari :)

merci inca odata si astept raspunsul tau

p.s. (ne vedem la paris pt o bere ;))

Cu multa placere!

Buna, sunt prietena lui Pirpy, sa iti spun cum am procedat eu: intai i-am contactat la telefon si apoi pe mail, ca sa stiu daca sunt locuri libere, apoi cand am ajuns aici a trebuit sa completez o cerere pt camin. Dar sa stii ca pt orice camin din Franta ti se va cere sa ai un garant (un francez sau o persoana care lucreaza in Franta si are un salariu de cel putin 4 ori chiria). Ca documente trebuie sa ai pasaportul sau carte ta de sejur cat si ale garantului, ultimele trei fise de salariu ale garantului si o garantie in bani (chiria pe o luna fara taxe). Aici sunt si camine pt tineri salarati, care nu sunt studenti dar au pana in 26-28 de ani si au loc de munca in Franta. Eu am cerut ca contractul casei sa fie trecut pe ambele nume. Asa o sa va fie mai usor la amandoi sa va faceti acte. Suprafata minima acceptata in Franat pt 2 persoane este de 25 mp si 9 mp pentru o singura persoana. Noi avem 25 de mp si platim in jur de 650 de euro cu toate taxele incluse (intretinere, curent, internet etc.) cu baie si bucatarie incluse (baia este separata dar in cadrul suprafetei de 25 mp). De unde stam noi facem circa 10-15 min cu trenul pana la Notre Dame. Iar costul transportului e in functie de categorie si de zona unde e locuinta (pentru studenti e reducere 50%). Daca mai ai nelamuriri iti raspund cat de repede voi putea.
Multa bafta!

mociani

mociani

Junior Member

cam asta e problema peste tot unde ma duc: garantul
din curiozitate, tu cum ai rezolvat? ai gasit pe cineva sau a venit scoala ca si garant?

View Postpirpy, on 8th July 2009, 00:07, said:

Cu multa placere!

Buna, sunt prietena lui Pirpy, sa iti spun cum am procedat eu: intai i-am contactat la telefon si apoi pe mail, ca sa stiu daca sunt locuri libere, apoi cand am ajuns aici a trebuit sa completez o cerere pt camin. Dar sa stii ca pt orice camin din Franta ti se va cere sa ai un garant (un francez sau o persoana care lucreaza in Franta si are un salariu de cel putin 4 ori chiria). Ca documente trebuie sa ai pasaportul sau carte ta de sejur cat si ale garantului, ultimele trei fise de salariu ale garantului si o garantie in bani (chiria pe o luna fara taxe). Aici sunt si camine pt tineri salarati, care nu sunt studenti dar au pana in 26-28 de ani si au loc de munca in Franta. Eu am cerut ca contractul casei sa fie trecut pe ambele nume. Asa o sa va fie mai usor la amandoi sa va faceti acte. Suprafata minima acceptata in Franat pt 2 persoane este de 25 mp si 9 mp pentru o singura persoana. Noi avem 25 de mp si platim in jur de 650 de euro cu toate taxele incluse (intretinere, curent, internet etc.) cu baie si bucatarie incluse (baia este separata dar in cadrul suprafetei de 25 mp). De unde stam noi facem circa 10-15 min cu trenul pana la Notre Dame. Iar costul transportului e in functie de categorie si de zona unde e locuinta (pentru studenti e reducere 50%). Daca mai ai nelamuriri iti raspund cat de repede voi putea.
Multa bafta!

pretty_woman

pretty_woman

Member

ce as vizita si eu Franta  :P  
limba franceza oricum e frumoasa

pirpy

pirpy

Active Member

View Postmociani, on 8th July 2009, 14:59, said:

cam asta e problema peste tot unde ma duc: garantul
din curiozitate, tu cum ai rezolvat? ai gasit pe cineva sau a venit scoala ca si garant?

Am garant o ruda mai indepartata care a fost amabila sa ma ajute. Intr-adevar, e o problema sa-ti gasesti un garant. Dar daca rezolvi problema garantului, restul actelor se fac mai usor.

mociani

mociani

Junior Member

garantul trebuie sa fie neaparat din paris sau din zona? (s-ar putea sa gasesc pe cineva, dar din Lyon)

pirpy

pirpy

Active Member

View Postmociani, on 9th July 2009, 11:29, said:

garantul trebuie sa fie neaparat din paris sau din zona? (s-ar putea sa gasesc pe cineva, dar din Lyon)
Garantul trebuie sa aiba cetatenie franceza, sa locuiasca in Franta, evident, sa lucreze pe teritoriul francez. E Ok cel din Lyon.

mociani

mociani

Junior Member

bun, 90% am gsit garant :D

pirpy, ai putea sa-mi dai o adresa de mail a caminului unde stati voi?

Merci

pirpy

pirpy

Active Member

View Postmociani, on 14th July 2009, 08:07, said:

bun, 90% am gsit garant :D

pirpy, ai putea sa-mi dai o adresa de mail a caminului unde stati voi?

Merci
Din pacate nu am nici o adresa de mail de aici de unde stam (Meudon). Iei legatura cu ei prin telefonul de pe siteul care ti l-am dat, si propui unde ai vrea sa te repartizeze in functie de locurile libere ramase. Asa am procedat si noi. Noi stam aici  http://www.adele.org...sidence_id=1605 .

mociani

mociani

Junior Member

View Postpirpy, on 14th July 2009, 15:17, said:

Din pacate nu am nici o adresa de mail de aici de unde stam (Meudon). Iei legatura cu ei prin telefonul de pe siteul care ti l-am dat, si propui unde ai vrea sa te repartizeze in functie de locurile libere ramase. Asa am procedat si noi. Noi stam aici  http://www.adele.org...sidence_id=1605 .

salut, in sfarsit mi-am luat concediu si am timp sa ma ocup de toate astea

ce presupune a fi garant?, sunt acte standard? trebuie sa fie si el prezent la cazare?
maine voi suna la centru pentru a vedea ce cazare imi propun

pirpy

pirpy

Active Member

View Postmociani, on 21st July 2009, 16:29, said:

salut, in sfarsit mi-am luat concediu si am timp sa ma ocup de toate astea

ce presupune a fi garant?, sunt acte standard? trebuie sa fie si el prezent la cazare?
maine voi suna la centru pentru a vedea ce cazare imi propun
Salut.
Cei de la ARPEJ  (adica cei ce se ocupa cu locuintele) iti vor da niste fise pe care trebuie sa le dai garantului, iar acesta trebuie sa le semneze, sa completeze cateva date despre el (salariu care il are, sa ataseze copie dupa fisele de salariu din ultimele 3 luni, etc.. ), si astfel, garantul se obliga ca , in cazul in care tu pleci din locuinta si " iei " sau strici cate ceva fara sa platesti, sau sa nu-ti platesti chiria , sa plateasca toate aceste daune. Garantul nu trebuie sa fie prezent, ii poti trimite fisele prin posta si el ti le poate retrimite la fel gata completate . Cazarea o propui tu , in functie de zona in care ai facultatea, de cati bani poti sa dai , si de ofertele libere de pe site din locatia care ti-o alegi.

Edited by pirpy, 21 July 2009 - 19:56.

934

934

Rain Man.

• Grup: Senior Members

View Postpirpy, on 25th June 2009, 14:01, said:

Problema mea e inca limba. Ori sunt mai greu de cap ori...   Cand ascult la tv , radio sau o conversatie pe strada , este Ok, dar, sa ma pui sa scot un cuvant sau o fraza in franceza, m-ai 'omorat' . Ma blochez instantaneu incat nici in romaneste nu mai sunt capabil sa spun ceva. O sa ma descurc si cu asta pana la urma.
Mergeti la vreo primarie si intrebati de "cours de langue francais pour l'etrangers". Sint unele gratuite si unele cu plata. Incep de prin octombrie parca si tin pina in mai. Ma rog, asta nu era in Paris dar ca idee.

pirpy

pirpy

Active Member

View Post934, on 22nd July 2009, 08:56, said:

Mergeti la vreo primarie si intrebati de "cours de langue francais pour l'etrangers". Sint unele gratuite si unele cu plata. Incep de prin octombrie parca si tin pina in mai. Ma rog, asta nu era in Paris dar ca idee.
Multumesc pentru sugestie. Incep in septembrie, si e in zona o astfel de scoala pentru straini, gratuita . Am de gand sa ma inscriu. Cand am ajuns aici, era noiembrie si nu m-au primit ca era deja tarziu.

tekila82

tekila82

Junior Member

View Postpirpy, on 25th June 2009, 13:01, said:

Iti multumesc mult pentru sugestie. Nu incercasem asa ceva, caci nu stiam despre 'interim' . Problema mea e inca limba. Ori sunt mai greu de cap ori...   Cand ascult la tv , radio sau o conversatie pe strada , este Ok, dar, sa ma pui sa scot un cuvant sau o fraza in franceza, m-ai 'omorat' . Ma blochez instantaneu incat nici in romaneste nu mai sunt capabil sa spun ceva. O sa ma descurc si cu asta pana la urma. Trebuie !!  Iti multumesc inca odata, imi dau seama ca e vorba doar de mine, de vointa si ambitia mea, si de puterea mea de a lupta pentru ceea ce-mi doresc. Momentan, atentia mea si energia e concentrata catre prietena mea. A terminat masterul iar acum e in cautarea unui loc de munca cu norma intreaga, chiar daca acest lucru (norma intreaga) e din 2 joburi cu juma de norma. E un moment in viata noastra in care trebuie sa avem rabdare, sa fim increzatori, si sa nu ne dam batuti. Voi apela cu incredere la ajutorul pe care mi-l oferi in momentul in care voi stii concret ceea ce sa cer. Iti multumesc calduros, si iti doresc toate cele bune!
Scuza-ma ca nu ti-am raspuns imediat fiindca am fosta ocupata,ti-am sugerat interimul din cauza problemei cu limba franceza(si eu am fost in aceasi situatie la inceput),sint foarte multi care nu vorbesc limba sau o vorbesc rau,dar ti-o ameliorezi cind esti in contact cu lumea nu te stresa chiar daca pronunti gresit asa am facut eu iar cu timpul ai sa reusesti sa vorbesti bine garantat,eu cind am intrat in Franta stiam sa spun buna ziua si buna seara iar acum vorbesc destul de cursiv(singura am invatat limba franceza) .Va doresc mult noroc, fericire,sanatate si mult curaj si sa nu va dati batuti.

pirpy

pirpy

Active Member

View Posttekila82, on 2nd August 2009, 19:02, said:

..... .Va doresc mult noroc, fericire,sanatate si mult curaj si sa nu va dati batuti.
Multumesc mult , iti doresc asemenea ! Voi reveni pe acest topic ori de cate ori am ceva de comunicat , pozitiv sau nu. Si , oricand voi raspunde la intrebari pentru cine este interesat de ceva anume . Toate cele bune !

valyds

valyds

Junior Member

View Postpirpy, on 7th July 2009, 23:07, said:

Cu multa placere!

Multa bafta!
scuza-mi interventia dar la cele spuse as vrea sa adaug ca in afara caminelor de acest gen exista si varianta apartamentului inchiriat,care mi se pare mai comod si poate si mai ieftin,deci la 650 euro ar putea gasi un apartament mobilat in zona a 3-a,dupa cate am citit pe aici am obs ca aveti habar de zonele parisului iar din zona a 3-a pana in paris cu rer sau trenul nu face mai mult de 15 min.Conditiile pentru a inchiria un apartamet sunt cele mentionate de d-voastra dar cu complectarea unei mici informatii,gasiti agentii care accepta salariul de 3 ori mai mare decat chiria,iar daca sunt in 2 ambii cu fise de pei nu e asa greu dar mai greu este pana acolo,cu putin noroc si vointa nimic nu e imposibil,nu?un sfat pentru cel ce vrea sa vina in paris,este o mare diferenta intre parisul vazut din ochii turistului si parisul vazut de cel ce traieste aici,dar nu va descurajati  ca nu e chiar rau in comparatie cu romania e lux,vorbea cineva ca s-a saturat sa mai vada tigani ,tin sa-l dezamagesc si aici ai sa-i vezi dar diferenta de aici este ca ei nu sunt tigani si ROMANI,poti verifica chestia asta cerandu-le buletinul,un sfat gratuit pt dansul,daca vrei sa fi acceptat intr-un cerc social,nu fa niciodata greseala sa-ti arati rasismul pentru ca aici este de neiertat,si rapid vei fi tu cel marinalizat de colegi,sa viitori amici,diferenta dintre franta si alte state europene este ceea ca ei judeca cazul fiecaruia de la egal la egal,deci nu or sa te priveasca nimeni suspicios doar ca esti roman iar un connational al nostru a facut te miri ce prostie,sanse sunt si aici pentru toata lumea depinde de seriozitatea fiecaruia de profesionalismul de care da dovada in domeniul lui si de ce nu de putin noroc.A,apropo locuiti cumva in caminele de la parma?

pirpy

pirpy

Active Member

View Postvalyds, on 7th August 2009, 00:02, said:

scuza-mi interventia ........   A,apropo locuiti cumva in caminele de la parma?
Orice interventie constructiva este foarte bine venita. Intr-adevar , varianta unui apartament inchiriat poate fii mai ieftina, dar , dupa cum ai precizat este nevoie de acel salariu de 3 ori mai mare decat chiria, ceea ce in cazul nostru , momentan nu exista. Totusi, in cei 650 de euro sunt incluse toate platile (curent , net , etc ). Noi locuim in Meudon (am precizat mai sus) in acest camin http://www.adele.org...sidence_id=1605  . Cat despre rasism, nu se pune problema aici, ci despre a accepta sau nu , un anumit caracter al persoanelor cu care intram in contact , indiferent de culoarea pielii .
Oricand , si oricine poate aduce un sfat pe acest topic , util oricarui doreste sa incerce sa se stabileasca in Franta. Toate cele bune !

valyds

valyds

Junior Member

View Postpirpy, on 7th August 2009, 08:27, said:

Orice interventie constructiva este foarte bine venita. Intr-adevar , varianta unui apartament inchiriat poate fii mai ieftina, dar , dupa cum ai precizat este nevoie de acel salariu de 3 ori mai mare decat chiria, ceea ce in cazul nostru , momentan nu exista. Totusi, in cei 650 de euro sunt incluse toate platile (curent , net , etc ). Noi locuim in Meudon (am precizat mai sus) in acest camin http://www.adele.org...sidence_id=1605  . Cat despre rasism, nu se pune problema aici, ci despre a accepta sau nu , un anumit caracter al persoanelor cu care intram in contact , indiferent de culoarea pielii .
Oricand , si oricine poate aduce un sfat pe acest topic , util oricarui doreste sa incerce sa se stabileasca in Franta. Toate cele bune !
am intrat putin pe adresa care ai trecut-o concluzia?exagerat de scump,nu stiu exact ce intra in banii astia dar pt 30 mp peste 700 euro deja  mult si sa nu uitam ca nu e in paris deja este zona a 3-a,in cazul asta poti cauta de la particular la particular,si gasesti un f2 la 600 fara toata birocratia si hartiile astea,cu electricitate si alte taxe ajungi la 700,nu faci nici un contract asa nu platesti taxa de habitation la sfarsitul anului,si pentru a-ti face acte aici totul depinde de adresa,aceasta o poti justifica prin trecerea cntractului de edf pe numele tau,sau un ab telefonic de la france telecom etc etc odata,ce detii o factura deschizi un cont bancar explici consilierului ca lucri de aproape un an aici iar patronul ti-a luat datele pentru a te declara dar vedeti cu birocratia asta e cam complicat,si bla bla,la fine ca nu ai cum sa-ti inregistrezi cec-urile,astia sunt creduli si merge struna ca doar sunt flamanzi dupa clienti,odata ce ai un rib bancar se schimba situatia ,adica franta e a ta,de aici depinde de fiecare ce vrea de la viata,aa sa nu uit in domeniul studiului daca vrei sa faci scoala este ff simplu,mergeti la asistenta sociala,in zona in care locuiti si explicati situatia mereu se organizeaza cursuri pt a invata franceza,gratiute,in cazul in care deja stiti cate ceva va puteti inscrie la o facultate aici ,sunt si fara cost dar si studii platite,cel mai usor pentru a invata franceza este sa vorbesti cat de mult,indiferent ca la inceput nu pronunti bine nimeni nu va rade de tine 100 la 100,da ai norocul te va corecta asa ca urmatoarea data ai sa sti,si sa fim seriosi aici 70 la suta sunt straini asa ca nu prea gasesti pe nimeni care stie franceza CORECT ok o seara placuta

kdia504

kdia504

Junior Member

• Grup: Validating
Salutare,

Am citit cu mare interes toate posturile din topic si cred ca e cu adevarat util sa afli informatii de la cei care au plecat acolo. Deci bravos Pirpy! :D

Si eu am inceput sa imi caut de lucru in Franta din doua motive: vreau sa lucrez si in alta parte decat in romania, de care, cel putin profesional, m-am cam saturat si sa castig experinta intr-un mediu diferit ...si doi, am ales Franta pentru ca vorbesc bine limba, mi se pare o tara fascinanta si cred ca mi-ar placea foarte mult acolo (asa par io mai francofila)

eu nu vreau sa plec fara un contract de munca si as vrea sa lucrez intr-un domeniu macar aproximativ cu ceea ce fac si acum profesional (am experienta de 4 ani in psihologie clinica si de vreo 2 in consultanta resurse umane). Adica as vrea sa continui pe un domeniu care sa ma ajute si pe viitor.
de aplicat, am aplicat la joburi de pe eures.europa.eu. Aici am vazut ca sunt postate joburile de la ANPE.fr ... si-a gasit cineva asa job?
Am primit deja 2 refuzuri, dar nu-i bai, ca le-am scris inapoi sa imi zica de ce m-au respins si tot asa :D ... macar sa ma tina minte.

@xella .. parca tu spuneai mai la inceputul topicului ca ai lucrat in HR, in Franta. Am vreo sansa reala sa imi gasesc de lucru intr-o firma de consultanta? In consultanta de HR cum spuneam am experienta de aproape 2 ani. Numa ca nu stiu cat de mult conteaza pentru ei sa le povestesc exact ce am facut, ca am facut multe rau in acesti doi ani.

Noh, sper sa ma alatur cat de curand celor care beau bere prin paris acum :D

Va tin la curent cu raspunsurile primite  ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate