Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

asorin2004

asorin2004

Member

• Grup: Members
Sa nu ne departam de la subiect, ideea era : am terminat facultatea x si am lucrat in domeniul y . Voi putea lucra tot in domeniul y ?

xella

xella

Member

View Postasorin2004, on Feb 6 2009, 09:31, said:

Sa nu ne departam de la subiect, ideea era : am terminat facultatea x si am lucrat in domeniul y . Voi putea lucra tot in domeniul y ?

Da, sigur.
S-ar putea doar ca sa nu fi pe acelasi nivel ierarhic ca in Romania.

Costel35

Costel35

Junior Member

Nivelul discutiilor se complica.

"Netul e 3/4"
"deci e 75%, corect ?"

"as putea lucra ?"
"da, ai putea"

:)  :)

xella

xella

Member

View PostCostel35, on Feb 6 2009, 14:45, said:

"Netul e 3/4"
"deci e 75%, corect ?"

"as putea lucra ?"
"da, ai putea"

Nu inteleg ce intrebi exact.

asorin2004

asorin2004

Member

Mai sincer nici eu nu am priceput la ce s-a referit colegu' .

Ca 75% = 3/4 (intotdeauna  :D ) stiam si nu aveam nevoie sa intreb pe forum . Dar de la 75% din venit mai puteau interveni destule dari (sa le zicem la modul general) care eu , din Ro nu am de unde sa le ghicesc, cineva care sta acolo le stie .

La fel este si cu problema experientei intr-un domeniu diferit de cel pe care ai specializare .

Daca am insultat IQ-ul acestui topic, imi cer scuze....

pirpy

pirpy

Active Member

View Postasorin2004, on Feb 9 2009, 12:11, said:

......
Daca am insultat IQ-ul acestui topic, imi cer scuze....

Scuze ca intervin. Nu ai insultat pe nimeni. Din mica mea experienta de 3 luni si ceva te poti descurca, 2 persoane, pentru mancare si alte maruntisuri, si cu 300 euro, asta daca nu sunteti mofturosi si veti gatii mult acasa. Asta fara sa intre in calcul plata casei. Asa ca, iti faci cam multe probleme de pe acum , ca in povestea cu drobul de sare. Sa ajungeti aici si, cu cat ai mai multi bani, cu atat este mai bine. Cat despre locul de munca, iti doresc cat mai multa BAFTA , ca vei avea multa nevoie in tara in care angajatorul are tot felul de motive legislative sa nu angajeze un strain. Nu-ti mai face calcule de pe acum. Sa vina clipa cand ai deja gasit un loc de munca, si la momentul respectiv pune intrebarile necesare.
Ca discutie generala, topicul l-am deschis tocmai pentru a ajuta pe cei care or sa ajunga in situatia mea ! Orice intrebare si orice raspuns care au legatura cu subiectul topicului, sunt foarte bine venite !
Multa bafta tuturor !

934

934

Rain Man.

• Grup: Senior Members

View PostCostel35, on Feb 6 2009, 13:45, said:

"Netul e 3/4"
"deci e 75%, corect ?"

"as putea lucra ?"
"da, ai putea"

View Postxella, on Feb 6 2009, 18:26, said:

Nu inteleg ce intrebi exact.

View Postasorin2004, on Feb 9 2009, 12:11, said:

Mai sincer nici eu nu am priceput la ce s-a referit colegu' .
Colegul se refera la faptul ca in anumite momente, nivelul discutiei a scazut de la a oferi date concrete si de folos, pina la dialogurile citate de dinsul. Era ironic, nu intreba nimic.

xella

xella

Member

View Post934, on Feb 9 2009, 23:51, said:

Colegul se refera la faptul ca in anumite momente, nivelul discutiei a scazut de la a oferi date concrete si de folos, pina la dialogurile citate de dinsul. Era ironic, nu intreba nimic.

Sunteti pe dinafara amandoi. Mie mi se pare ca s-au oferit date concrete...

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

Domnilor, va rog, fara discutii inutile de acum. Multumesc.

tekila82

tekila82

Junior Member

in primul rind vad ca nimeni nu intelege ca e foarte greu sa te stabilesti in Franta de azi,este foarte greu sa gasiti de lucru legal si fara carte de sejour si in plus daca nu cunoasteti limba cel putin pentru a raspunde prin da si nu,eu va sfatuiesc sa ramineti acasa fiindca aici nu mai stau ciini cu covrigi in coada si ma gindesc ca peste tot e la fel iar scoala romaneasca este o scoala de calitate si din pacate nu este recunoscuta aici.eu sint la scoala aici si vad cum se fac cursurile deci nu vorbiti prosti
1.pt a lucra aici fara carte de sejour veniti cu contracte facute in tara nu cu idea ca inchiriez o locuita si am de lucru(fals)
2.nu este ce a fost o data cind te asteptau cu bratele deschise
3.in urma cu o saptamina am gasit un roman visator(ca multi dintre voi)a crezut ca daca vine fara contract de munca somajul de aici o sa-i dea de lucru(era obosit de cind cauta de lucru si nu spun mai multe decit dezamagit de ce gaseste aici)
4.DECI ATENTIE LA VISATORI TREBUIE SA FITI PREGATI PENTRU CELE MAI ORIBILE LUCRURI DACA VISATI O VIATA MAI "BUNA"
5.INAINTE DE A PLECA DE LA CALDURA CARE O AVETI ACASA ANALIZATI PROBLEMA DE 100 DE ORI INAINTE DE A RAMINE PE STRADA SI INFOMETATI
SINT FOARTE TRISTA PENTRU CEI CARE VISEAZA

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

Topic curățat, toate informațiile utile au fost mutate în topicuri separate, ușor de citit pentru cei interesați de o anumită situație / subiect.

E mai util așa, decât discuții interminabile precum pe aria de religie, unde de câțiva ani încoace tot nu au decis dacă există Dumnezeu sau nu :lol:

Deci vă rog, on topic: Povestile voastre personale, indiferent daca planuiti sa faceti pasul sau l-ati facut deja

Restul problemelor pot fi clarificate în noile topicuri acolo unde aveți experiențe personale / legislative / etc.

PS: S-ar putea ca unele raspunsuri sa-mi fi scapat, sa nu se mai potriveasca in discutia asta asa cum este acum, etc. Poti folosi butonul "report" in cazul asta.

lordofthemanor

lordofthemanor

Junior Member

Stiu ca nu s-a mai scris de cateva luni aici, dar sunt curios sa aflu ce mai face initiatorul topicului.

pirpy, ti-ai gasit de munca? in ce domeniu?

pirpy

pirpy

Active Member

View Postlordofthemanor, on 29th May 2009, 11:44, said:

Stiu ca nu s-a mai scris de cateva luni aici, dar sunt curios sa aflu ce mai face initiatorul topicului.

pirpy, ti-ai gasit de munca? in ce domeniu?
Din pacate, NU. Am depus CV-uri pe la diverse televiziuni, dar, nici un raspuns. Am depus CV-uri si in alte domenii in care am considerat ca pot face ceva, dar, nimic.  Se pare ca nu am ales un moment optim de a veni aici. Sunt deja somerii lor...  Plus ca, am o varsta (41) , in afara diplomei de bac, nu am alta diploma, asa ca, nu prea ma incadrez in cerintele lor.  Nu disper, nu ma voi da batut, raman optimist ! Nu am mai scris in acest topic, deoarece nu aveam nimic nou de spus. Evident, imi place aici, ma voi lupta sa reusesc, sunt hotarat sa traiesc aici ! Voi da vesti cand apare vreo schimbare, in bine !
Toate cele bune !

Edited by pirpy, 07 June 2009 - 08:07.

tekila82

tekila82

Junior Member

:huh: buna pirpy sper ca te descurci cu limba franceza spune ai incercat cu "interim" ar trebui sa depui cv si sa te inscri in mai multe"interim"(cei care iti gasesc de lucru cu ziua,saptamina,luna sau pe perioade mai lungi)chiar daca lucrezi cu saptamina dar dupa citeva luni o sa ai dreptul la somaj si in somaj poti sa faci o scoala ca sa ti se recunoasca diploma sau poate sa inveti ceva in plus iar cu o diploma de aici e mult mai usor sa-ti gasesti de lucru in domeniul care iti place,eu asa am facut si nu regret nimic fiindca sint mai bine platita iti doresc mult noroc si curaj iar daca ai intrebari nu ezita sa le pui

pirpy

pirpy

Active Member

View Posttekila82, on 20th June 2009, 13:41, said:

:huh: buna pirpy sper ca te descurci cu limba franceza spune ai incercat cu "interim" ar trebui sa depui cv si sa te inscri in mai multe"interim"(cei care iti gasesc de lucru cu ziua,saptamina,luna sau pe perioade mai lungi)chiar daca lucrezi cu saptamina dar dupa citeva luni o sa ai dreptul la somaj si in somaj poti sa faci o scoala ca sa ti se recunoasca diploma sau poate sa inveti ceva in plus iar cu o diploma de aici e mult mai usor sa-ti gasesti de lucru in domeniul care iti place,eu asa am facut si nu regret nimic fiindca sint mai bine platita iti doresc mult noroc si curaj iar daca ai intrebari nu ezita sa le pui
Iti multumesc mult pentru sugestie. Nu incercasem asa ceva, caci nu stiam despre 'interim' . Problema mea e inca limba. Ori sunt mai greu de cap ori...   Cand ascult la tv , radio sau o conversatie pe strada , este Ok, dar, sa ma pui sa scot un cuvant sau o fraza in franceza, m-ai 'omorat' . Ma blochez instantaneu incat nici in romaneste nu mai sunt capabil sa spun ceva. O sa ma descurc si cu asta pana la urma. Trebuie !!  Iti multumesc inca odata, imi dau seama ca e vorba doar de mine, de vointa si ambitia mea, si de puterea mea de a lupta pentru ceea ce-mi doresc. Momentan, atentia mea si energia e concentrata catre prietena mea. A terminat masterul iar acum e in cautarea unui loc de munca cu norma intreaga, chiar daca acest lucru (norma intreaga) e din 2 joburi cu juma de norma. E un moment in viata noastra in care trebuie sa avem rabdare, sa fim increzatori, si sa nu ne dam batuti. Voi apela cu incredere la ajutorul pe care mi-l oferi in momentul in care voi stii concret ceea ce sa cer. Iti multumesc calduros, si iti doresc toate cele bune!

mociani

mociani

Junior Member

pirpy, o intrebare daca se poate, spuneai ca stai cu prietena ta la 600 euro gen camin studenti, ai putea da mai multe detalii? eu ajung in paris in octombrie si cea mai mare problema in momentul asta e cazarea

merci anticipat

pirpy

pirpy

Active Member

View Postmociani, on 6th July 2009, 08:52, said:

pirpy, o intrebare daca se poate, spuneai ca stai cu prietena ta la 600 euro gen camin studenti, ai putea da mai multe detalii? eu ajung in paris in octombrie si cea mai mare problema in momentul asta e cazarea

merci anticipat

Acesta  http://www.adele.org/  e siteul unde prietena mea a cautat cazare , la inceput pentru ea, apoi, inainte de a ajunge si eu aici, cei de la ARPEJ (cei ce se ocupa de aceste locuinte tip studentesc) i-au propus locatia actuala in care stam. Momentan, cand scriu acest mesaj, prietena mea e la munca, dar, daca nu te lamuresti de pe site-ul de mai sus, da-mi un semn , si cand o sa fie ea acasa, o sa-ti oferim detaliile pe care le doresti.

mociani

mociani

Junior Member

View Postpirpy, on 6th July 2009, 12:29, said:

Acesta  http://www.adele.org/  e siteul unde prietena mea a cautat cazare , la inceput pentru ea, apoi, inainte de a ajunge si eu aici, cei de la ARPEJ (cei ce se ocupa de aceste locuinte tip studentesc) i-au propus locatia actuala in care stam. Momentan, cand scriu acest mesaj, prietena mea e la munca, dar, daca nu te lamuresti de pe site-ul de mai sus, da-mi un semn , si cand o sa fie ea acasa, o sa-ti oferim detaliile pe care le doresti.

multumesc pentru mesaj si promtitudine
site-ul a fost destul de edificativ
ce nu am inteles: care sunt conditiile de a intra intr-o astfel de locatie? eu sunt student la CNAM IIM Paris, dar voi veni cu prietena mea care nu este studenta
pentru inceput si eu m-am orientat spre o chirie dar conditiile de acceptare sunt prea drastice pentru un student cazut din plop in paris, asa ca as vrea sa merg pe varianta de camin
tu cam cat platesti chirie? ce suprafata are camera? este bucatarie si grup sanitar in camera? pana in 600-650 euro pt mine ar fi super (atata vreme cat e o camera pt 2 persoane), cam cat timp faci cu transportul pana in paris si cat te costa?
stiu ca sunt multe intrebari :)

merci inca odata si astept raspunsul tau

p.s. (ne vedem la paris pt o bere ;))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate