Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Workshop - Tehnici de filmare si editare video (2)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
164 replies to this topic

#19
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
In primul rand ar trebui sa ai o camera video (altfel ramai la stadiul "vorbim discutii"), cat mai performanta, cu cat mai multe reglaje manuale daca se poate (pt a-i "spune" tu ce sa faca, nu sa faca ce vrea ea), apoi mai rasfoiesti forumul si cauti "Gramatica limbajului audiovizual" (de fapt "Elemente de gramatică a limbajului audiovizual" - poate chiar gasesti sa o cumperi), "Tehnici de filmare" (1 si 2) si, poate cel mai important, rasfoiesti aria GHIDURI VIDEO, un pic mai sus...

#20
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Despre obligativitatea posesiei unei camere ca si criteriu eliminaroriu pentru participarea la workshop,  nu s-a pomenit niciunde asa ceva. Daca se va face varianta de incepatori poti sa particpi chiar si fara a poseda cunostinte anterioare, notiunile discutate vor fi introduse printr-o definitie formala apoi o scurta explicatie babeasca.
La varianta de avansta insa .....

Edited by GunX, 21 September 2008 - 12:20.


#21
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Daca scorul este strins nu se poate face in doua serii?Adica incepatorii aparte si avansatii aparte?Eventual si la intervale diferite de timp?Adica ,ma gindesc ca cei avansati pot efectua workshopul in perioada propusa,iar ceilalti mai tirziu!!!Zic si eu o parere,nu vreau sa incurc borcanele pe aici,in plus astfel vor avea ocazia sa invete si altii noi,iar cei mai vechi sa se perfectioneze.In plus cred ca ar fi avantajos si pentru organizatori,financiar vorbind.!!Astfel cred ca veti avea muuult mai mult succes!!STIMA!!!

#22
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Cu mare bucurie am asteptat acest workshop...din pacate exact atunci voi deveni tata asa ca... astept alt workshop peste 1 sau 2 ani:)))

Kind regards si bafta multa tuturor

#23
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
De ce din pacate?Si eu sunt in aceeasi situatie,adica data probabila a nasterii este intre 27-30 noiembrie,si asta e ,vom fi niste tatici bucurosi,copii sa ne fie sanatosi!!La fel am asteptat  un astfel de workshop,dar vezi ca soarta ne pune sa alegem,si eu am ales familia .Daca o fi sa se organizeze in alta perioada,nu conteaza cind ,inainte sau dupa cu bucurie voi participa,indiferent de costuri,dar sa vedem ce va fi !!STIMA!!

Edited by trafalet_32, 24 September 2008 - 19:09.


#24
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Ma inscriu si eu la varianta a doua (250 sau 325) plus 2,3 persoane pentru prima varianta.

#25
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postalnick, on Sep 26 2008, 09:41, said:

Ma inscriu si eu la varianta a doua (250 sau 325) plus 2,3 persoane pentru prima varianta.
sa vad daca am inteles bine !
deci daca se face varianta avansat indiferent ca e la 250 sau la 325 euro putem conta pe tine iar daca se face varianta incepator atunci inca 2 sau 3 pers in afara de tine ?

#26
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

View Postglido, on Sep 26 2008, 20:25, said:

sa vad daca am inteles bine !
deci daca se face varianta avansat indiferent ca e la 250 sau la 325 euro putem conta pe tine iar daca se face varianta incepator atunci inca 2 sau 3 pers in afara de tine ?

Eu vin indiferent de pret la varianta avansat plus inca 2,3 prieteni la incepator.

#27
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Nu mai vine nimeni ?

#28
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Ma inscriu si eu + inca un coleg fotograf de la mine din Suceava. Deci hai sa ne strangem 15 oameni sa putem organiza cursul.

Edited by raptordivx, 07 October 2008 - 15:01.


#29
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005

View Postraptordivx, on Oct 7 2008, 16:00, said:

Ma inscriu si eu + inca un coleg fotograf de la mine din Suceava. Deci hai sa ne strangem 15 oameni sa putem organiza cursul.

Vin si fotografi la curs ? Nu cred ca e un curs de fotografie.

#30
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostMoldoveanul, on Oct 8 2008, 07:47, said:

Vin si fotografi la curs ? Nu cred ca e un curs de fotografie.
Vine pentru diploma  ;) ca sa intre si el in legalitate


In alta ordine de idei,
Se pare ca pana la urma se aduna mai multi pentru varianta incepator, cel putin din mesajele primite PM asa reiese.
Incep inscrierile oficiale. Asta inseamna ca aici pe forum va treceti cu nikul si cu mesajul "Doresc sa particip la workshop, la varianta ..." de asemenea astept un PM cu datele voastre personale : Nume prenume localitate si o adresa de mail.

Pentru cei care mai stati pe ganduri pentru a doua varianta  am o veste buna ! Am obtinut oaresice reduceri al chirii si dupa ultimele calcule  iasa taxa de participare din 250euro (fara trasnport cazare si masa) de asemena am promisiunea administratiei ca taxele de cazare nu vor fi mai mari de 40RON fiind vb de cazare de grup organizat.

Se va organiza varianta pentru care se aduna mai repede cei 15

Data limita de inscriere 25 octombrie!!!  daca pana atunci se aduna cei 15 ma apuc de formalitati la universitate, altfel mai bine ma pregatesc pentru o conferinta internationala care va avea loc cam in aceeasi perioada. Din punctul meu de vedere  am acelasi punctaj la dosar daca particip la o conferinta internatioala sau daca organizez una nationala. Dar nu voi alerga dupa 2 iepuri si sa nu prind nici una !


Deci DATA LIMITA PENTRU INSCRIERI 25 OCTOMBRIE !!!

L.E. discutii despre prima editie aici

cateva reactii cu cei care au obtinut autorizatii cu diploma de la workshop aici

Edited by glido, 08 October 2008 - 08:45.


#31
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Nick : RAPTORDIVX  + 1 revin imediat si cu celalat doritor nu stiu daca e inscris aici pe forum
Doresc sa ma inscriu la workshop pentru varianta incepator.

Edited by raptordivx, 08 October 2008 - 13:23.


#32
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postraptordivx, on Oct 8 2008, 14:11, said:

Nick : RAPTORDIVX  + 1 revin imediat si cu celalat doritor nu stiu daca e inscris aici pe forum
Doresc sa ma inscriu la workshop pentru varianta incepator.

nu mai este nevoie si pentru colegul tau de nick. Am inteles mesajul ;)

#33
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Inteleg ca cei mai multi doritori ii avem pe varianta I de re-editare a anului trecut (incepator). Asa ca :

Puteti incepe deja sa strangeti avansul la varianta I incepator, pentru ca acolo daca sunt minim 15 cursanti si ne strangem la Alba Iulia oricum, atunci varianta II avansat se poate tine suplimentar, intr-o zi ulterioara, fara sa mai fie necesara conditia de minim 15 si la ea. De fapt chiar e mai bine sa fim mai putini la cursul de avansati. Singurul pacat este ca atunci o fie tot pretul vechi mai ridicat (325) deoarece reducerea de 250 o puteam aplica doar la o masa mai mare de doritori. Insa se pare ca sunt putinii care ii inteleg potentialul si o aprecieaza cu adevarat, ceea ce este un lucru bun pentru ca ne dam seama ca ei o doresc oricum mai mult decat toti ceilalti nehotarati 100% la un loc :)  In acelasi timp e si mai usor sa discuti la obiect tehnici avansate si particularitati NBC cu un numar mai mic de oameni. Deci tot raul spre bine  :peacefingers:

Daca sunt oameni nehotarati intre cele doua dar doresc sa dea avansul ca  garantie a seriozitatii, nu e problema, ei se vor putea hotari si ulterior daca vor sa se suceasca in ultima clipa intre ele sau sa participe la amandoua. Este posibil cazul in care o persoana care doreste cursul de avansati sa constate ca si varianta incepator este prea mult pentru el (anul trecut au fost persoane care au zis" oaaa ce multa informatie, imi trebuie timp sa ma gandesc numai la ce am invatat in primele 3 ore din cele doua zile, habar nu aveam cat de complex este domeniul"). Deci suntem flexibili si nu suntem absurzi.

Iata si platforma generala a variantei I pe care am mers si anul trecut :

notiuni elementare si reguli de baza in filmare :

- pozitii si tehnici de sustinere camera
- incadrare
- punct de alb
- expunerea manuala
- tehnici de focus

notiuni avansate de filmare :

- amorse
- raf-uri
- panoramari
- unghiulatii de filmare si schimbarea lor live.
- pierderea de bula intentionata

filmarea la o singura camera a unor situatii des intalnite respectiv simularea filmarii la doua camere :

- discutie intre doua persoane oarecare
- persoana importanta care vorbeste / face ceva.
- tehnica de plan contra-plan pe subiect/audienta in cazul filmarilor live sau cu selectiuni.
- intrari/iesiri din incaperi
- dansuri

editarea cadrelor luate :

- greseli frecvente (luft diferit, saltul peste ax, etc)
- sincronizarea cut-urilor pe audio
- taietura pe racord, timpi de acomodare vizuala
- tehnica plombelor de montaj

Prima varianta este mai teoretica (sub forma unui curs) si este aplicabila la modul general pentru orice forma de productie video. Varianta II spuneam ca o sa fie mai axata pe pe folosirea acestor tehnici in cadrul unui eveniment NBC (nunti botezuri cumetrii) cu secrete si tertipuri din experienta mea. A doua varianta o sa fie mai mult o dezbatere libera cu mai multa practica.

Marele avantaj asa cum s-a subliniat de mai multe ori este ca indiferent de varianta pentru care optati, primiti o diploma oficiala cu care puteti sa va faceti SRL sau PFA. Iar in rest, discutiile parerile si si opiniile post-workshop la o bere (fara stresul ca vine tortul sau se fura mireasa) e posibil sa fie cel putin la fel de folositoare ca si lucrurile discutate la cursul propriu-zis. Ganditi-va ca se strang 15 pasionati ai aceluiasi domeniu si discuta intre ei despre fiecare ce face, cum face, ce foloseste cand si unde. Stiti si voi poate ca numai schimbul de experienta de acest fel este de multe ori mai util decat un milion de carti pe aceiasi tema pentru ca ajungi in contact cu lucruri reale, testate si verificate, care se intampla la noi.

Edited by GunX, 10 October 2008 - 09:19.


#34
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
M-ati convins, vin si eu la curs - INCEPATORI. Am trimis datele de contact.

#35
domi_action

domi_action

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2008
nick: domi_action + 1 coleg
doresc sa ma inscru la workshop pentru varianta incepator.

#36
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Dupa ultima numaratoare se aduna de o grupa de incepatori asa ca va rog din nou sa retrimiteti PM datele voastre personale, neaparat o adresa de mail unde sa va trimit datele pentru plata avansului. Din cauza zapacelii am sters toate mesajele privat asa ca va rog respectuos sa retrimiteti aceste mesaje cu confirmarea participarii si datele respective (Nume prenume adresa date buletin pt diploma,... adresa mail) Multumesc

Edited by glido, 22 October 2008 - 08:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate