Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Workshop - Tehnici de filmare si editare video (2)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
164 replies to this topic

#127
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
am fixat meniul:
Sambata prinz Ciorba ardeleneasca de vacuta / Snitel ceafa porc cu garnitura cartofi natur, muraturi asortate
sambata cina tocanita de ceapa cu pui si mamaliga

duminica pranz Ciorba ala grec (carne porc) / piept umplut , garnitura cartofi taranesti muraturi asortate
duminica cina Pizza full (adica cu de toate, sunca, ciuperci , salam, cas, branza ....)

cine doreste supliment/desert cafea ceai poate comanda pe loc contra cost dar cum i-i cunosc eu pe baieti nu va fi nevoie, portiile sunt generoase.

Am primit cateva telefoane speriate ca urmare a postului lui Gunx privind camera si laptop. NU, NU este obligatoriu sa venit cu echipament de acasa. Ar fi doar recomandat (chestii de obisnuinta) ccamere nu va putem da dar PC-uri avem, problema e placa de captura ca numai 2-3 calcuri au placa de captura deci daca aduceti cu voi placi firewire .... camere nu trebuie VX e bune si sapunierele, nu facem concurs de calitatea imaginii la lumina slaba. Sa aveti cu ce lucra la partea practica.

Am primit datele de la toata lumea asa ca nimeni nu mai este pe "rosu". Multumesc.

Edited by glido, 08 December 2008 - 13:57.


#128
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Mai sunt cateva zile. Abia astept sa ne vedem si sa stam la o bere. Din partea mea am sa vin cu echipamentul full din dotare .. ca asta am .. mai am o sapuniera pe acasa da ba merge ba nu merge .. Nu imi mai iau trepiedul ca nu are rost. O sa imi iau si aparatul foto sa facem cateva cadre.

Edited by raptordivx, 08 December 2008 - 14:11.


#129
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Veniti toata lumea cu camera din dotare si eventual laptopuri (cine are). Nu este obligatoriu, dar o sa va prinda tare bine sa puteti face si voi cu mana voastra ceea ce vi se va arata/demonstra live. Veti avea tendinta naturala sa verificati (e na, chiar asa este, ia sa vaza si ochiul meu, ia stai sa incerc cu mana mea) si o sa fie frustrant sa nu aveti pe ce proba. Si sapunierele sunt cat se poate de ok, dar sa aveti cat mai multe controale manuale la ea.

Daca veniti cu materiale personale (cele mai bune 2-3 proiecte ale voastre), o sa vedeti ca discutiile cele mai aprinse se incing pe marginea vizionarii lor. Data trecuta s-au dovedit extrem de interesante micile "bisericute" care se formeaza in pauze si dezbat intens diverse subiecte din experienta personala :)

Primul lucru cand vom incepe treaba, va fi sa stabilim de comun acord un program in ceea ce priveste ziua de duminica. Vreau sa veniti cu propuneri, intrebari, idei. Doresc sa incercam sa ne dezlipim cat putem de ideea de curs clasic bla-bla si sa fie un workshop interactiv in toata puterea cuvantului.

E ultima strigare pentru cei interesati de seminarul de avansati axat pe partea de nunti. Scheltul de baza va curpinde efectiv momentele unui eveniment clasic (st civila, biserica, restaurant) cu detaliere pe larg a modalitatilor de filmare/editare optime, adica balanta ideala intre corectitudine tehnica, acoperire eveniment cat mai complet, sacrificiile de rigoare pentru latura artistica si secretele pentru comboul "efort minim, efect maxim".  Vom vorbi despre tehnici si notiuni mai complicate, care nu sunt la indemana oricui.
Ca sa fiu mai clar, daca vii la cursul de incepatori sa aflii ce este un raf-pan si cum se face el corect, pana nu il stapanesti prin practica serioasa cel putin de cateva zeci sau chiar sute de ori, degeaba aflii despre o metoda ingenioasa de a-l folosi ca metoda de simulare doua camere. Pe de alta parte, daca deja il ai in tolba de operator de ceva vreme, e pacat sa nu stii ce poti face cu el, combinand o editare chirurgicala cu o mana cat mai precisa.

Sunt catvea lucruri pe care nu le vom face  :confuzzled: Nu vom vorbi despre preturi, marketing si domeniul adiacent.  De asemenea atat cursul de avansati cat si cursul de incepatori nu va contine un capitol de utilizare echipamente. Daca sperati sa aflati ce model de microfoane wireless sau care lampa pe camera e mai buna, pentru asta exista magazine, cataloage si review-uri pe net. Vom discuta ca idee despre folosirea luminii, dar nu despre cat costa Sony HVL20-ul si nu mai bine ne luam Bescor KLK-10. E pacat sa pierdem timpul cu lucruri care nu se aplica decat azi, ieri sau maine. O sa discutam un pic despre vesnica problema SD vs HD pentru ca intamplator ne aflam la un moment de rascruce (TV-urile HD ready si full HD au cazut sub bariera de 1000Eur), insa este singura exceptie de la regula. Partea de suporturi camera, monopoduri, dolly, steadi-uri samd putem sa o povestim liber la masa sau in pauze, dar in curs nu am cum sa o atacam, pentru ca nu exista nici reguli si nici un clasament clar al acestor device-uri. Meseria de steadicamist si cea de operator sunt cat se poate de diferite: camera echilibrata in marea majoritate este full-auto si nu ai voie sa o atingi ;) Fiecare cameraman isi formeaza o opinie despre aceste "rig-uri" numai dupa ce le experimenteaza practic o perioada mai lunga, iar cel mai des, parerile sunt cat se poate de personale/diferite/contrare.
Inca nu stiu daca o sa pot sa aduc suportii de umar despre care vorbeam, am inteles oricum ca sunt putini interesati, iar eu unul, cred ca se stie ca sunt impotriva lor pentru ca limiteaza creativitatea (unghiurile de filmare) si indeamna la lene :D

Si eu abia astept sa ne vedem.

#130
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Aloo ati facut bagajele ? Hai baietii ... mobilizarea. O sa aduc si eu un material sa il discutam live.. oricum nu o nunta ca is acrit.

#131
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005

View Postraptordivx, on Dec 11 2008, 14:59, said:

Aloo ati facut bagajele ? Hai baietii ... mobilizarea. O sa aduc si eu un material sa il discutam live.. oricum nu o nunta ca is acrit.
mai este putin, dar ce fac canda jung, ajung cu un coleg pe la 19-20. Merg direct la facultate, un telefon ceva...?

#132
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Gata!!Avenit clipa sa pucedem la drum!!Da Doamne sa nu ninga si sa ma tina carabusul meu de masina pina acolo si inapoi!!!!!!!!

#133
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005

View PostVlad237, on Dec 11 2008, 21:41, said:

mai este putin, dar ce fac canda jung, ajung cu un coleg pe la 19-20. Merg direct la facultate, un telefon ceva...?


Ce sa cautri mai la facultate te duci la camin.

#134
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postraptordivx, on Dec 12 2008, 12:51, said:

Ce sa cautri mai la facultate te duci la camin.

adica la facultate/universitate ca e acelasi "cartier"  :lol:

sa nu ziceti camin ca sunt 3 camine in 3 colturi diferite ale orasului. VENITI LA UNIVERESITATE

#135
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Am ajun... detalii de program, unde, la ce ora...ne intalnim?  UNde bem cafeaua de dimineata? :)) Ca eu ma apuc sa fac curs, cu "fetele" de pe aici :))

#136
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Impresii din timpul WorkShopului :P EXCELENT. Atmosfera placuta, profesori buni.

#137
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
WORKSHOP ...super tare  ... frate ( vorba cuiva)

#138
DEXTERUL

DEXTERUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Acu am ajuns acasa.Domnilor(Glido=organizarea+interventiile pe parcursul cursului si GunX = profesionalism).. din partea mea,,, toata consideratia! Pe colegii mei i-ati CONVINS! Evident si pe mine.

Edited by DEXTERUL, 15 December 2008 - 01:11.


#139
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Mi-am revenit si eu cat de cat dupa surmenajul cauzat de organizare (alergaturi, atentie la detalii ....) dar sunt fericit ca sunteti multumiti .
Asteptam in continuare reactiile voastre, cele bune dar si cele rele (ca deh, din greseli invata omul si asa cum comentariile noastre "rautaciose" la proiectele voastre v-au ajutat sa va descoperiti punctele in care mai aveti de lucru, asa si noi suntem deschisi la criticile voastre pentru a imbunatatii calitatea viitoarelor evenimente pe care intentionam sa le organizam)

Asteptam de asemena miniproiectele finalizate pe youtube sau unde le mai puneti.

#140
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Cei care nu au putut sa vina ,nu stiu ce au pierdut,iar carcotasii sa incerce intai si dupa aia sa mai comenteze!!!!!!!!!!!
A fost o experienta mai mult decat placuta,organizare excelenta,profesionalism in toate,ambianta placuta si prietenoasa.Atat oraganizatorii cat si colegii s-au dovedit a fi oameni de caracter si prietenosi.Orasul extraordinar -curat si linistit-ai ce vedea ,ai unde sa te relaxezi.Sincer deja ma gindesc cind se mai face urmatoarea editie.Merita sa revii cu placere!!
FELICITARI ORGANIZATORILOR si sa auzim numai de bine!!

#141
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Multumim pentru gandurile de bine, laude si aprecieri. A fost chiar mai reusit decat anul trecut si am avut parte de o vreme incredibila. In timp ce sudul tarii se balacea in ploaie si frig, in Alba Iulia era un soare de 10-12 grade, un cer aproape senin cu niste nori absolut superbi.

Dintre cei care au fost la workshop, cine doreste sa le trimit platforma cursului predat, va rog sa-mi dea pe PM numele real, userul de forum (daca exista) si adresa de email unde sa le dau "send".

#142
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Mda...fuse,fuse,si se duse...
Singurul repros mi-l fac datorita faptului ca am fost limitat de timp si a trebuit sa plecam primii.De altfel mi-ar fi placut sa mai stam ,sa ne cunoastem mai bine,fiindca au fost colegi cu care nu am schimbat o vorba.Oricum,si asa,toti baietii au fost foarte de treaba.
Atat organizarea,cat si cursul in sine,au fost de calitate foarte buna si fiindca tot am acum prilejul,ii felicit pe cei 2G. :coolspeak:

P.S.Daca sunt fotografii care merita vazute,va rog sa le puneti aici si sa trimiteti link-ul pe PM. :kisstogether:

#143
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Dupa ce am ajuns acasa, am rumegat mai bine cursul am concis: mai vreau. Eu cel putin ma gandesc deja sa dau la a doua facultate si stiti voi care. Bun acestea fiind spuse trebuie sa remarc faptul ca organizarea a fost ireprosabila, totusi cu un mic amendament (mureai de cald in camera :P ), multumiri Glido. GunX a fost un profesor excelent cum putini sunt pe la facultate, si cu toate ca a dat informatiile succint si precis le-a descris de 10 ori pana s-au fixat foarte bine. Printre noi au fost si buni si mai putin buni .. asa ca mine, dar .. toti zic eu au avut ce invata si cu cine schimba o impresie. Am destule fotografii, pe care daca ar fi un FTP sau ceva unde sa le descarc pe toate si dupa aceea sa isi aleaga fiecare exact ce poze il intereseaza ar fi excelent. Oricum daca anul acesta va merge bine din punct de vedere financiar sper ca in iarna sa ne vedem la un curs mai specializat, unde sa invatzam mai multe lucruri (cel putin eu asta imi doresc). V-am laudat pentru ca efectiv nu m-a deranjat absolut nimic. Singurul lucru pe care il mai am de facut acum este sa ma duc sa vad daca pun astia de la noi botul la diploma. Si chiar daca nu pun, mie unul nu imi pare rau, in strainatate astfel de cursuri mai avansate ce e drept costa mii de euro.

#144
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
A fost excelent, chiar daca unele lucruri le stiam deja ( avantaj eu)...le-am aprofundat. Oricum am invatat si lucruri noi ( mai ales in partea de editare). Un lucru important, am vazut ca in 1-2 zile iti poti face prieteni ... cu care mai schimbi o vorba. Imi cer scuze daca "m-am bagat in seama" pe acolo si am deranjat pe cineva, dar asta este stilul meu, vorbesc mult. Multumesc GunX, multumesc Glido ...pe curand.

P.S. "raptordivx" coleriferele se puteau inchide.  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate