Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Mauritius

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postanicoara, on 9th June 2012, 12:06, said:

Vad ca o gramada de lume entuziasta inaintea plecarii au promis review-uri dupa intoarcere fara a se tine insa de cuvant. Noi ne-am intors saptamana aceasta si va pot spune pe scurt (ca nu exista o metoda rapida de a prelua ce am scris pe blogul propriu) ca intradevar insula si hotelurile sunt frumoase insa nu exceleaza in nici o privinta cu exceptia preturilor. Poate ca am ajuns noi prea tarziu (dupa vizitarea altor destinatii) si avem termene de comparatie pentru fiecare aspect insa rezultatul comparatiei este ca o destinatie mult mai buna este Indochina + Filipine.

Eu sunt printre cei care promit reviewuri si le si scriu. Mexic, Maldive, R. Dominicana, Thailanda, Hong Kong sau Egipt sunt cateva din topicurile de pe forum unde se regasesc review-urile mele.
Poate reusesti sa postezi un review amanuntit, unde ai stat, daca ai vizitat Casela, Insula Cerbilor, Gradina Botanica. M-am documentat destul de bine de pe TA pentru ca pe softpedia cei care au fost in Mauritius si Seychelles nu scriu decat a fost ceva extraordinar...

Stiu ca preturile sunt destul de mari dar imi doresc sa vad cat mai mult din aceasta superba planeta pe care traim. Asa ca eu investesc in calatorii nu in masini de fitze sau gagici tunate...

PS Conteaza foarte mult si vremea in ecuatia vacantei, am vazut ca a fost destul de frig in Mauritius saptamana trecuta.
Cand te referi la Indochina vorbesti de Vietnam, Cambodgia, Laos sau de Asia de SE in general: Thailanda, Malaezia, Singapore, Bali?

Edited by razvanait99, 09 June 2012 - 12:58.


#38
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postrazvanait99, on 9th June 2012, 13:52, said:

PS Conteaza foarte mult si vremea in ecuatia vacantei, am vazut ca a fost destul de frig in Mauritius saptamana trecuta.
Cand te referi la Indochina vorbesti de Vietnam, Cambodgia, Laos sau de Asia de SE in general: Thailanda, Malaezia, Singapore, Bali?

Da, vremea a fost proasta 6 zile din 9. Conteaza si asta dar nu este o scuza ci o caracteristica a locatiei ce are impact in atractivitatea ei.

Cred ca exista anumite motive clasice pentru care cineva isi alege o destinatie de vacanta si pentru fiecare motiv in parte se pot face comparatii.

Pentru mersul la plaja/activitati acvatice se poate merge usor si ieftin in Tailanda (vreme mai buna, apa mai calda, plaja mai spectaculoasa) pret incepand de la 1000 euro. Daca te complici gasesti locuri interesante in Malaesia si mai departe in Filipine.

Pentru vizitare: avem un vulcan (o groapa) - de comparat cu Tenerife, 2-3 cascade mari vizionabile din pozitii de o calitate medie, o zona decopertata de pamant cu diverse nuante - interesanta doar ca demonstratie stiintifica a variatiei proceselor chimice din sol, o gradina botanica medie si alte atractii create special pentru turisti. Insulele sunt frumoase in poze dar aglomerate chiar si in extrasezon - zecile de turisti vin si pleaca la unison. Peisajele sunt nearmonioase - de comparat cu bali sau Cambogia.

Localnicii primitori - de comparat cu bali !!!! (Pardon, nu exista comparatie)

Cumparaturi - de comparat cu RO, preturile in supermarket sunt mai mici la noi ! Pentru diverse asteptari poti merge din Singapore pana in Cambogia.

Mai sunt, ideea este sa poti sa vezi just in spatele renumelui.

#39
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postanicoara, on 14th June 2012, 12:53, said:

Da, vremea a fost proasta 6 zile din 9. Conteaza si asta dar nu este o scuza ci o caracteristica a locatiei ce are impact in atractivitatea ei.

Cred ca exista anumite motive clasice pentru care cineva isi alege o destinatie de vacanta si pentru fiecare motiv in parte se pot face comparatii.

Pentru mersul la plaja/activitati acvatice se poate merge usor si ieftin in Tailanda (vreme mai buna, apa mai calda, plaja mai spectaculoasa) pret incepand de la 1000 euro. Daca te complici gasesti locuri interesante in Malaesia si mai departe in Filipine.

Pentru vizitare: avem un vulcan (o groapa) - de comparat cu Tenerife, 2-3 cascade mari vizionabile din pozitii de o calitate medie, o zona decopertata de pamant cu diverse nuante - interesanta doar ca demonstratie stiintifica a variatiei proceselor chimice din sol, o gradina botanica medie si alte atractii create special pentru turisti. Insulele sunt frumoase in poze dar aglomerate chiar si in extrasezon - zecile de turisti vin si pleaca la unison. Peisajele sunt nearmonioase - de comparat cu bali sau Cambogia.

Localnicii primitori - de comparat cu bali !!!! (Pardon, nu exista comparatie)

Cumparaturi - de comparat cu RO, preturile in supermarket sunt mai mici la noi ! Pentru diverse asteptari poti merge din Singapore pana in Cambogia.

Mai sunt, ideea este sa poti sa vezi just in spatele renumelui.

Mersi de info. In Thailanda am fost si am ramas profund dezamagit de snorkeling si diving. Mult sub Egipt sau Maldive, chiar si sub Palancar.
Eu vreau sa vad lumea, asa cum este ea, scumpa ieftina, si mi-am facut un top 100 destinatii unde vreau sa ajung. O parte din ele le-am vizitat deja - am ramas profund impresionat (Yucatan, Maldive, Santorini, Zakynthos, Petra, Ras Mohamed, Barcelona, Istanbul, Hong Kong, Florenta, etc). Asa ca Mauritius, Seychelles, Bora Bora, Fiji, Filipine, Santa Lucia, Australia are still to come din categoria Expensive la fel cum sunt si Belize, Guatemala, Kenya, Tanzania, Cambodgia, Vietnam din categoria Affordable.

Destinatia eu o aleg din topul meu in functie de perioada in care gasesc biletele ieftine de avion. Niciodata nu merg in iulie-august in aceste destinatii pentru ca sunt foarte scumpe biletele de avion.

Plus ca acum voi combina Mauritius cu Seychelles asa ca sper sa raman cu o impresie excelenta in urma excursiei.
La vulcanul stins nu ma duc in Mauritius, in schimb Gradina Botanica si cascadele cred ca sunt spectaculoase la fel ca si Insula Cerbilor.

La ce hotel ati stat?

#40
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postrazvanait99, on 14th June 2012, 13:54, said:

La ce hotel ati stat?

Le Mauricia

#41
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
ma batea si pe mine gandu' la un maurtius, dar paca ma trage ata inapoi in asia de SE - pe de alta parte, asa cum zice si Razvan, parca nu m-as intoarce in acelasi loc - nu am fost niciodata in acelasi loc (exceptand Parisul, Bangkokul si Predealul :) ) - sunt atatea locuri pe lumea asta....acum am inceput sa ma uit la insulele cook , dar cred ca o sa-mi arunce bugetu' in aer..... :(

Edited by benji81, 14 June 2012 - 16:02.


#42
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postanicoara, on 14th June 2012, 13:55, said:

Le Mauricia

Cum vi s-a parut fata de Le Meridian Ile Maurice care e langa?

#43
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010
Noi ne-am decis la Bleu de Toi, este pensiunea unor belgieni, la 300m de plaja in Peryebere
http://www.tripadvis...Grand_Baie.html

referinte bune, este curat, locatie buna, servicii ok, rezonabil ca pret; nu intentionam sa petrecem prea mult timp in hotel, vom inchiria o masina, exploram insula si ne bucuram de sporturile/tururile oferite

#44
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010

View Postanicoara, on 14th June 2012, 11:53, said:

Da, vremea a fost proasta 6 zile din 9. Conteaza si asta dar nu este o scuza ci o caracteristica a locatiei ce are impact in atractivitatea ei.

Cred ca exista anumite motive clasice pentru care cineva isi alege o destinatie de vacanta si pentru fiecare motiv in parte se pot face comparatii.

Pentru mersul la plaja/activitati acvatice se poate merge usor si ieftin in Tailanda (vreme mai buna, apa mai calda, plaja mai spectaculoasa) pret incepand de la 1000 euro. Daca te complici gasesti locuri interesante in Malaesia si mai departe in Filipine.

Pentru vizitare: avem un vulcan (o groapa) - de comparat cu Tenerife, 2-3 cascade mari vizionabile din pozitii de o calitate medie, o zona decopertata de pamant cu diverse nuante - interesanta doar ca demonstratie stiintifica a variatiei proceselor chimice din sol, o gradina botanica medie si alte atractii create special pentru turisti. Insulele sunt frumoase in poze dar aglomerate chiar si in extrasezon - zecile de turisti vin si pleaca la unison. Peisajele sunt nearmonioase - de comparat cu bali sau Cambogia.

Localnicii primitori - de comparat cu bali !!!! (Pardon, nu exista comparatie)

Cumparaturi - de comparat cu RO, preturile in supermarket sunt mai mici la noi ! Pentru diverse asteptari poti merge din Singapore pana in Cambogia.

Mai sunt, ideea este sa poti sa vezi just in spatele renumelui.

Nu ma stept ca Mauritius sa ofere ce ofera Tanzania, Cuba, fiordurile norvegiene, etc. este o insula mica pana la urma, insa sper totusi sa ma incerce o "traire" in fiecare din cele in cele 11 zile pe care le voi petrece acolo. Am avut de ales intre Filipine si Mauritius anul acesta si am ales Mauritius pentru ca imi doream o vacanta mai devreme de noiembrie, iar ceva ma atrage in continuare la Oceanul Indian. O colega a fost in Maldive in martie si imi zicea ca nu a facut altceva decat sa se uite la pesti in apa de 30 de cm. Eram obosita si mi-am spus: acesta este concediul pe care mi-l doresc anul acesta. Si totusi, parca vreau sa fac si alte lucruri...
Ai reusit sa identifici ceva inedit in Mauritius, ceva ce nu ai mai experimentat in alte destinatii?

#45
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postclasik, on 16th June 2012, 07:44, said:

Nu ma stept ca Mauritius sa ofere ce ofera Tanzania, Cuba, fiordurile norvegiene, etc. este o insula mica pana la urma, insa sper totusi sa ma incerce o "traire" in fiecare din cele in cele 11 zile pe care le voi petrece acolo. Am avut de ales intre Filipine si Mauritius anul acesta si am ales Mauritius pentru ca imi doream o vacanta mai devreme de noiembrie, iar ceva ma atrage in continuare la Oceanul Indian. O colega a fost in Maldive in martie si imi zicea ca nu a facut altceva decat sa se uite la pesti in apa de 30 de cm. Eram obosita si mi-am spus: acesta este concediul pe care mi-l doresc anul acesta. Si totusi, parca vreau sa fac si alte lucruri...
Ai reusit sa identifici ceva inedit in Mauritius, ceva ce nu ai mai experimentat in alte destinatii?

Daca vrei si altceva decat odihna poti sa te plimbi cu leii, poti face skydive, sa vizitezi o fabrica de rom sau zahar brun, sa te bucuri de privelistile cu cascade, sa fotografiezi cascadele sau sa vizitezi plantatiile de ceai.

#46
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010

View Postrazvanait99, on 16th June 2012, 17:19, said:

Daca vrei si altceva decat odihna poti sa te plimbi cu leii, poti face skydive, sa vizitezi o fabrica de rom sau zahar brun, sa te bucuri de privelistile cu cascade, sa fotografiezi cascadele sau sa vizitezi plantatiile de ceai.

Am vazut programul tau, il urmez in mare parte si la intoarcere iti spun ce merita si ce nu:)
Mai putin plimbarea cu leii; prefer sa ii pastrez in memorie pe cei din Serengeti, mai putin domesticiti; anul trecut am fost intr-un safari de 5 zile in Tanzania.
A si mai putin whale tour, sansele de intalnire cu balenele sunt sub 30%; sper sa fac asta cu sanse de 100% in Cape Town intr-un viitor cat mai apropiat

Edited by clasik, 16 June 2012 - 18:57.


#47
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Purely Maldives si-a extins oferta de servicii turistice si acum ofera cazare si in Mauritius si Seychelles. Pica la fix e posibil sa gasesc ceva atractiv ca pret pe site-ul lor www.purely-mauritius.co.uk.
Siteul nu e finalizat inca dar iti returneaza preturi daca faci un request.

#48
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Am si eu o intrebare. Unde cautati voi de gasiti bilete de avion asa ieftine? Ma bate gandul la o destinatie exotica, pe cont propriu, dar nu reusesc nicidecum sa gasesc bilete de avion acceptabile. va rog recomandati-mi niste site-uri sau spuneti-mi cum faceti voi de gasiti bilete la 400 sau 600E? Mersi.

#49
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010

View Postmadelainemichelle, on 17th July 2012, 10:47, said:

Am si eu o intrebare. Unde cautati voi de gasiti bilete de avion asa ieftine? Ma bate gandul la o destinatie exotica, pe cont propriu, dar nu reusesc nicidecum sa gasesc bilete de avion acceptabile. va rog recomandati-mi niste site-uri sau spuneti-mi cum faceti voi de gasiti bilete la 400 sau 600E? Mersi.

Caut in primul rand direct pe site-urile companilor aeriene si vad destinatiile spre care au oferte sau daca stiu precis destinatia caut zboruri cu plecare de pe aeroporturi pe care companiile aeriene opereaza zboruri zilnice sau chiar au mai multe curse pe zi si unde poti ajunge usor din Buc. cu un low cost (Roma, Milano, Munhen, Zurich, Madrid uneori Istanbul sau Amsterdam). In general pentru ca doresc o anumita destinatie si o anumita perioada merg pe cea de-a doua varianta. Scutesc pe medie pentru doua persoane in jur de 700 eur poate si mai mult.
Sau poti sa-si faci cont pe site-ul companiilor aeriene si iti trimit ei ofertele.

#50
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Iti multumesc. Sper sa prind si eu preturi bune, folosind ,,tehnica" ta. Zi buna!

#51
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmadelainemichelle, on 18th July 2012, 09:34, said:

Iti multumesc. Sper sa prind si eu preturi bune, folosind ,,tehnica" ta. Zi buna!

Cel mai bine e sa ai newsletter de la majoritatea companiilor care zboara din Europa catre destinatii exotice.
Si din cand in cand te poti uita si pe site-ul lui imperator, acolo vezi ofertele imediat ce apar pe site-urile companiilor.

#52
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010
Poate s-a intors cineva de curand din Mauritius si ar putea sa imi dea un sfat in privinta monedei in care ar fi recomandat sa faci platile. Eur sau rupee? Plata cu cardul este uzuala sau mai bine sa ai cash? De asemenea, poate a inchiriat cineva masina pe insula si ar putea recomanda o companie. Te descurci doar cu harta, fara GPS? Am vazut ca Mauritius este printre putinele insule in Oceanul Indian in care Tripadvisor recomanda inchirierea unei masini.
Multumesc,

#53
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postclasik, on 26th August 2012, 08:27, said:

Poate s-a intors cineva de curand din Mauritius si ar putea sa imi dea un sfat in privinta monedei in care ar fi recomandat sa faci platile. Eur sau rupee? Plata cu cardul este uzuala sau mai bine sa ai cash? De asemenea, poate a inchiriat cineva masina pe insula si ar putea recomanda o companie. Te descurci doar cu harta, fara GPS? Am vazut ca Mauritius este printre putinele insule in Oceanul Indian in care Tripadvisor recomanda inchirierea unei masini.
Multumesc,

Iti voi raspunde eu chiar daca nu am ajuns acolo inca. Am o prietena pe TA Bronia se numeste care are dubla cetatenie (UK, MRU) este travel expert pentru Mauritius si mi-a raspuns deja la aceste intrebari:
1. E bine sa faci plati in euro peste tot unde preturile sunt afisate in euro (Taxi, Inchiriere masina, excursii). Pentru deplasare cu autobuzul, mancare din supermarket, benzina, intrari la obiectiveturistice, mese in restaurant) e bine sa schimbi euro in rupii. www.shibanifinance.com iti da cursul de schimb. Incearca sa nu schimbi in hotel - spreadul este f mare. Ca si banci recomandate Shibani, Thomas Cook, MCB.
2. Se recomanda inchirierea unei masini pentru ca iesi mult mai ieftin decat daca inchiriezi un sofer pe zi. In general economisesti cam 20 euro / zi daca inchiriezi masina. Mai jos regasesti companiile de rent a car care au fost recomandate de ea pe TA:
www.gbccar.mu
[email protected]
www.maki-car-rental.com

E destul de dificil fara GPS dar daca nu gasesti masina de inchiriat cu GPS este recomandat sa ai 2 harti la tine.


Transferul aeroport - hotel cine ti-l face si cat costa?
Iti recomand www.taxismauritius.com 70 euro dus-intors

Edited by razvanait99, 26 August 2012 - 10:20.


#54
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postclasik, on 26th August 2012, 08:27, said:

Poate s-a intors cineva de curand din Mauritius si ar putea sa imi dea un sfat in privinta monedei in care ar fi recomandat sa faci platile. Eur sau rupee? Plata cu cardul este uzuala sau mai bine sa ai cash? De asemenea, poate a inchiriat cineva masina pe insula si ar putea recomanda o companie. Te descurci doar cu harta, fara GPS? Am vazut ca Mauritius este printre putinele insule in Oceanul Indian in care Tripadvisor recomanda inchirierea unei masini.
Multumesc,

Noi nu prea am avut ce face cu banii in Euro ... Am schimbat in permanenta in rupee, in general la banci unde cursul e OK.
De asemenea am inchiriat masina de la Sixt am luat-o de la aeroport si am lasat-o tot acolo. Nu am avut gps dar nici nu am avut nevoie, drumurile sunt relativ simple ... O harta e suficient ... Masina a avut cutie manuala si desi volanul era pe dreapta in cateva minute te obisnuiesti ...
Si eu sunt de acord ca fara masina in Mauritius e complicat, insula nu este asa de mica pe cat pare... Nu poti sa faci un tur complet, de exemplu, intr-o singura zi ca in alte insule (Seychelles, Fiji-Taveuni, Bora-Bora).

Edited by eugenm, 26 August 2012 - 11:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate