Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mauritius

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
ashdjin

ashdjin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.08.2007
A fost cineva prin Mauritius? Cum se obtine viza? De ce documente e nevoie?
Din ce am citit eu pe situl MAE se poate obtine viza pt. cel mult 14 zile pe aeroport la intrarea in tara. Totusi nu vreau sa risc si sa ma trezesc ca mi se refuza acolo.
La noi am vazut ca nu exista Ambasada, cea mai apropiata fiind cea din Italia dar nu stiu daca au jurisdictie si pt. Romania.
Daca are cineva ceva informatii fie si partiale va rog mult spuneti-mi shi mie.
Multumesc frumos!

#2
marqueza

marqueza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.08.2008
Nu stiu detalii in ce priveste viza,insa stiu ca Mauritius este un loc absolut superb si mi-ar placea in mod deosebit sa ajung acolo.
Daca te ajuta cu ceva,iti pot oferi adresa de mail al unei domnisoare studente din Mauritius,ce invata in Oradea,care cu siguranta te va ajuta cu ceva informatii pretioase. emailul este [email protected]

#3
iimit

iimit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2009

 ashdjin, on Sep 8 2008, 13:44, said:

A fost cineva prin Mauritius? Cum se obtine viza? De ce documente e nevoie?
Din ce am citit eu pe situl MAE se poate obtine viza pt. cel mult 14 zile pe aeroport la intrarea in tara. Totusi nu vreau sa risc si sa ma trezesc ca mi se refuza acolo.
La noi am vazut ca nu exista Ambasada, cea mai apropiata fiind cea din Italia dar nu stiu daca au jurisdictie si pt. Romania.
Daca are cineva ceva informatii fie si partiale va rog mult spuneti-mi shi mie.
Multumesc frumos!
am fost in mauritius si nu este nicio problema in obtine viza la aeroport.important este sa platesti viza si sa completezi formularul cu datele in ceea ce priveste cazarea.nici voucher nu cer.

#4
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 09.06.2005
'Cetãþenii români care doresc sã cãlãtoreascã în Republica Mauritius, Barbados, Federaþia Sfântului Kitts ºi Nevis, Antigua ºi Barbuda, Bahamas ºi Republica Seychelles nu mai au nevoie de vizã de intrare pentru scurtã ºedere.'
Sursa: http://www.mae.ro/in...i...lnk=2&cat=4

Edited by siru, 15 June 2009 - 15:21.


#5
forumfreak

forumfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.12.2008
am fost eu in mauritius, in bel ombre mai exact...e magnific...toata insula e minunata

#6
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

 forumfreak, on 22nd March 2010, 21:55, said:

am fost eu in mauritius, in bel ombre mai exact...e magnific...toata insula e minunata

Te rog ofera mai multe detalii legate de calatoria ta in Mauritius: perioada in care ai mers, compania cu care ai zburat, pe cont propriu sau prin agentie si nu in ultimul rand costul acestei calatorii.
Multumesc.

#7
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

 matterhorn, on 29th June 2010, 12:34, said:

Te rog ofera mai multe detalii legate de calatoria ta in Mauritius: perioada in care ai mers, compania cu care ai zburat, pe cont propriu sau prin agentie si nu in ultimul rand costul acestei calatorii.
Multumesc.

salut...
eu am fost in mauritius in 2006
perioada in care am fost a fost inceputul lui martie...din pacate cum am ajuns acolo am prins un ciclon si primele trei zile au fost compromise....ne zgariam pe ochi pt ca era prima iesire asa departe si tocmai atunci am prins ciclon....dupa 3 zile a trecut insa si am avut numai vreme frumoasa....initial trebuia sa stam 9 zile insa din cauza ciclonului am hotarat sa mai prelungim cu inca 3 zile sejurul adica exact zilele care le pierdusem din cauza ciclonului...
acum ca sa raspund la intrebarile tale:
1.atunci nu stiam exact cu ce se "mananca" sejururile astea si am luat biletele prin agentie...ulterior insa toate excursiile pe care le-am facut au fost pe cont propriu...
2.biletele le-am luat de la marshal ...am zburat cu air france cu escala la paris ....toate bune si frumoase....
3.in mauritius am stat in partea de nord mai exact in grand baie la hotel le mauricia....hotelul super....plaja insa cam mica insa noi faceam plaja zi de zi la trou aux bitches care este una din cele mai frumoase plaje din lume....din grand baie iei autobuzul si in max 30 min esti pe plaja asta....
4.hotelul a costat pt 9 nopti vreo 1.400 de euro iar avionul a fost cam 1.000 de euro de pers.
5.insula este super....poti face multe excursii gen ile aux cerfs...care este super...excursii pe alte insule cu barbeque inclus unde poti face snorkeling si poti vedea peisaje si plaje senzationale....
6.una peste alta insula este super insa atentie mare la perioada in care mergi...sa nu prinzi vreme nasoala....

#8
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

 danusz, on 30th June 2010, 21:17, said:

salut...
eu am fost in mauritius in 2006
perioada in care am fost a fost inceputul lui martie...din pacate cum am ajuns acolo am prins un ciclon si primele trei zile au fost compromise....ne zgariam pe ochi pt ca era prima iesire asa departe si tocmai atunci am prins ciclon....dupa 3 zile a trecut insa si am avut numai vreme frumoasa....initial trebuia sa stam 9 zile insa din cauza ciclonului am hotarat sa mai prelungim cu inca 3 zile sejurul adica exact zilele care le pierdusem din cauza ciclonului...
acum ca sa raspund la intrebarile tale:
1.atunci nu stiam exact cu ce se "mananca" sejururile astea si am luat biletele prin agentie...ulterior insa toate excursiile pe care le-am facut au fost pe cont propriu...
2.biletele le-am luat de la marshal ...am zburat cu air france cu escala la paris ....toate bune si frumoase....
3.in mauritius am stat in partea de nord mai exact in grand baie la hotel le mauricia....hotelul super....plaja insa cam mica insa noi faceam plaja zi de zi la trou aux bitches care este una din cele mai frumoase plaje din lume....din grand baie iei autobuzul si in max 30 min esti pe plaja asta....
4.hotelul a costat pt 9 nopti vreo 1.400 de euro iar avionul a fost cam 1.000 de euro de pers.
5.insula este super....poti face multe excursii gen ile aux cerfs...care este super...excursii pe alte insule cu barbeque inclus unde poti face snorkeling si poti vedea peisaje si plaje senzationale....
6.una peste alta insula este super insa atentie mare la perioada in care mergi...sa nu prinzi vreme nasoala....

Multumesc mult pentru informatii. Incerc sa planific o vacanta pt anul viitor acolo, pe cont propriu.
Deocamdata am inceput sa citesc ghidul de la Lonely Planet si m-am interesat de biletele de avion.

#9
romika73

romika73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2008
Anul trecut am fost in mauritius .La intrarea in tara ti se va cere biletul de avion intors.Daca poti dovedi ca ai primesti viza imediat.Biletul dus ma costat 399 euro din Frankfurt cu Condor Airlines.La aeroport am fost asteptat de un tip cu care am vorbit inainte pt inchiriere auto .M-a costat masina 20 euro pe zi .Hotelul l-am rezervat tot prin net,langa aeroport la 10 km ,in Mahebourg.Este un oras destul de sarac dar pretul e f bun ....15 euro cam cu 2 paturi (Hotel Orient).Pe insula ii totul simplu...partea estica si nordica este pt turisti (deci scumpa) si in partea vestica si sudica preturi mai mici.Daca doresti mancare ieftina te sfatuiesc la KFC(preturi comparabile cu Romania)sau sa it faci cumparaturi la ABC uri.Concluzia :Poti trai ieftin acolo daca nu te duci cu agentie!!!!!!Biletul de avion ii cel mai scump...Daca doresti detalii iti spun cu placere......

#10
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 romika73, on 19th October 2010, 22:52, said:

Anul trecut am fost in mauritius .La intrarea in tara ti se va cere biletul de avion intors.Daca poti dovedi ca ai primesti viza imediat.Biletul dus ma costat 399 euro din Frankfurt cu Condor Airlines.La aeroport am fost asteptat de un tip cu care am vorbit inainte pt inchiriere auto .M-a costat masina 20 euro pe zi .Hotelul l-am rezervat tot prin net,langa aeroport la 10 km ,in Mahebourg.Este un oras destul de sarac dar pretul e f bun ....15 euro cam cu 2 paturi (Hotel Orient).Pe insula ii totul simplu...partea estica si nordica este pt turisti (deci scumpa) si in partea vestica si sudica preturi mai mici.Daca doresti mancare ieftina te sfatuiesc la KFC(preturi comparabile cu Romania)sau sa it faci cumparaturi la ABC uri.Concluzia :Poti trai ieftin acolo daca nu te duci cu agentie!!!!!!Biletul de avion ii cel mai scump...Daca doresti detalii iti spun cu placere......
Cel mai mult ma intereseaza bilete de la Condor. Si ma refer la calitatea serviciilor. Am citit in unele parti ca au prostul obicei de a intarzia zborurile. Tu ai patit asa ceva? Si inca ceva, legat de Mauritius, ce intelegi prin comparabile cu Romania (comparabil mai mici sau mai mari?), preturi la bauturi (alcoolice/nealcoolice)-pt. ca am auzit ca sunt destul de scumpe, mai ales cele alcoolice, sau cat ar costa o masa la un restaurant (deci nu un fast-food, gen KFC).

#11
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
zilele astea am vazut oferte de zboruri la Meridiana cu 600-700E TTI catre mauritius si maldive, plecari din milano si roma

#12
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 flc, on 21st October 2010, 06:54, said:

zilele astea am vazut oferte de zboruri la Meridiana cu 600-700E TTI catre mauritius si maldive, plecari din milano si roma


Da , dar plus transportul pina in Milano sau Roma , plus cazarea ...

Mie mi se par bune preturile pt cele 2 destinatii de aici :

http://www.nouvelles...oyages_sejours/

#13
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
eu zic ca 798 euro pana in maldive cu quatar airlines este o oferta mult mai buna.
zbor bucuresti milano cu escala la doha.

#14
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
T -2 saptamani pana la plecarea in Mauritius. Mai am atatea de facut si mai este asa de putin timp. Saptamana aceasta sunt la Londra si acum scriu dintr-o cafenea din Brighton. Cine ar fi crezut ca plaja din Brighton poate concura cu cele din insulele tropicale.
Sunt bucuros ca am reusit sa gasesc, in sfarsit, ultima editie Lonely Planet cu Mauritius, Reunion & Seychelles. E timpul sa ma pun cu burta pe studiu.

#15
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Mai putin de o saptamana si vom ajunge iar sub soare. Ne-am mai facut din "teme" dar tot restanti suntem. Pana una alta incerc sa o mai inbunez pe sotia mea care zice ca nu mai suporta drumuri cu avionul pe anul acesta .... si cel din Mauritius dureaza 12 ore din Paris (daca ar sti ce i-am pregatit de Craciun si Anul Nou ... divorteaza).
Eu unul sunt destul de incantat intrucat in sfarsit voi zbura cu 747-le.

#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 eugenm, on 30th October 2011, 17:21, said:

Mai putin de o saptamana si vom ajunge iar sub soare. Ne-am mai facut din "teme" dar tot restanti suntem. Pana una alta incerc sa o mai inbunez pe sotia mea care zice ca nu mai suporta drumuri cu avionul pe anul acesta .... si cel din Mauritius dureaza 12 ore din Paris (daca ar sti ce i-am pregatit de Craciun si Anul Nou ... divorteaza).
Eu unul sunt destul de incantat intrucat in sfarsit voi zbura cu 747-le.

Drum bun si poate vedem si noi niste poze.. la intoarcere!
Sunteti norocosi... eu cred ca as zbura in fiecare luna daca s-ar putea!

PS: De Craciun incotro??? Chiar daca intra si sotia ta aici, a aflat ca i se pregateste ceva!

Edited by T Irina, 30 October 2011 - 17:51.


#17
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 T Irina, on 30th October 2011, 18:49, said:

Drum bun si poate vedem si noi niste poze.. la intoarcere!
Sunteti norocosi... eu cred ca as zbura in fiecare luna daca s-ar putea!

PS: De Craciun incotro??? Chiar daca intra si sotia ta aici, a aflat ca i se pregateste ceva!

:) Intradevar, deobicei ne cuprinde mult mai des dorul de duca decat dorul de casa. Cum am mai afirmat si alta data, totul depinde de disponibilitatea fiecaruia de a investi in pasiunile lui si nu ma refer numai la disponibilitate financiara.

In ceea ce priveste Mauritius sunt foarte incantat intrucat am descoperit ca acolo ne va astepta "altceva". Deabia astept sa ma bag sub apa, sa vizitam plantatiile de zahar, sa ne "amestecam" in cultura diversa si colorata, intre hindusi, musulmani, crestini, sa vizitam rezervatiile naturale, testoasele uriase, fructele de mare prospete, etc...

In ceea ce priveste Craciunul de data aceasta aventura noastra se va muta de pe aceasta sectiune ;)

#18
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008

 eugenm, on 30th October 2011, 19:21, said:

:) Intradevar, deobicei ne cuprinde mult mai des dorul de duca decat dorul de casa. Cum am mai afirmat si alta data, totul depinde de disponibilitatea fiecaruia de a investi in pasiunile lui si nu ma refer numai la disponibilitate financiara.

In ceea ce priveste Mauritius sunt foarte incantat intrucat am descoperit ca acolo ne va astepta "altceva". Deabia astept sa ma bag sub apa, sa vizitam plantatiile de zahar, sa ne "amestecam" in cultura diversa si colorata, intre hindusi, musulmani, crestini, sa vizitam rezervatiile naturale, testoasele uriase, fructele de mare prospete, etc...

In ceea ce priveste Craciunul de data aceasta aventura noastra se va muta de pe aceasta sectiune ;)



Port Louis,Mauritius,acum 1 luna

 drliviu73, on 31st October 2011, 22:43, said:

Port Louis,Mauritius,acum 1 luna


Plantatie de trestie de zahar,Mauritius

 drliviu73, on 31st October 2011, 22:46, said:

Port Louis,Mauritius,acum 1 luna




Plantatie de trestie de zahar,Mauritius
Cum se face sucul din trestie de zahar,Port Louis,Mauritius

 drliviu73, on 31st October 2011, 22:48, said:

Port Louis,Mauritius,acum 1 luna




Plantatie de trestie de zahar,Mauritius


Cum se face sucul din trestie de zahar,Port Louis,Mauritius

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate