Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Adobe encore 2 ma baga in ceata!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
Vreau sa fac un DVD din 2 fisiere mpeg 2 de cca 2 giga fiecare si am lucrat pana acum cu programe de authoring care nu stiu sa faca prea multe,reencodeaza si dureaza mult.Am inteles ca asta e programul care stie ce face insa ma incurc,am incercat sa ma uit pe youtube insa se vede asa prost incat nu am inteles nimic.Daca stie careva sa-mi explice ca la fraieri exact cum sa fac dvd fara sa apelez la photoshop sau after effect ci doar cu encore,un dvd simplu cu 3-4 chaptere.Multumesc!

PS:Nu stiu de ce nu s-a gandit nimeni sa faca un ghid!(sau este si nu l-am gasit eu :coolspeak: )

#2
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
Cred ca e inca in vacanta lumea  !N-am postat unde trebuie ,aici se scrie un post pe zi! :P

Edited by Chilipir, 09 September 2008 - 08:19.


#3
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Bun nikname ti-ai ales: chilipir. Adobe Encore are si un help foarte bun care te ghideaza spre rezultatul final. In plus eu cred ca nu ai lucrat cu niciun soft de authoring, pentru ca niciunul nu-ti reencodeaza daca cele 2 mpeg-uri sunt in standardele dvd-ului. Eu sunt expert in encore dvd. Lucrez cu el de vreo 2 ani si stiu sa fac absolut orice in el: motion meniu, meniuri cu intro care sa faca loop doar de la aparitia butoanelor, override pentru dvd-urile cu clipuri care sa le playeze pe toate sau pe fiecare in parte cu revenire in meniu etc. Am vrut sa fac la un moment dat un ghid dar ar fi fost monumental de amplu sa pun tot ce stiu in el cu exemple concrete asa cum vrei tu, mura-n gura. Pana la urma ajung la concluzia ca nici nu merita sa fac asa ceva atata timp cat un moderator certat cu bunul simt mi-a dat ban 3 zile si 10% warn pentru ca am indraznit sa votez la un concurs foto si sa dau note mai mici decat a considerat el ca meritau pozele (nu stiu de ce-l mai numeste concurs). Sa faca ei/el daca tot sunt stapanii forumului.
Uite cum facem, tu te apuci si incepi sa faci dvd-ul dupa helpul lui Encore si imi pui intrebari concrete: vreau sa fac asta, cum o fac? Iar eu iti raspund dupa aceea.

#4
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

 daddy, on Sep 10 2008, 16:22, said:

Bun nikname ti-ai ales: chilipir. Adobe Encore are si un help foarte bun care te ghideaza spre rezultatul final. In plus eu cred ca nu ai lucrat cu niciun soft de authoring, pentru ca niciunul nu-ti reencodeaza daca cele 2 mpeg-uri sunt in standardele dvd-ului. Eu sunt expert in encore dvd. Lucrez cu el de vreo 2 ani si stiu sa fac absolut orice in el: motion meniu, meniuri cu intro care sa faca loop doar de la aparitia butoanelor, override pentru dvd-urile cu clipuri care sa le playeze pe toate sau pe fiecare in parte cu revenire in meniu etc. Am vrut sa fac la un moment dat un ghid dar ar fi fost monumental de amplu sa pun tot ce stiu in el cu exemple concrete asa cum vrei tu, mura-n gura. Pana la urma ajung la concluzia ca nici nu merita sa fac asa ceva atata timp cat un moderator certat cu bunul simt mi-a dat ban 3 zile si 10% warn pentru ca am indraznit sa votez la un concurs foto si sa dau note mai mici decat a considerat el ca meritau pozele (nu stiu de ce-l mai numeste concurs). Sa faca ei/el daca tot sunt stapanii forumului.
Uite cum facem, tu te apuci si incepi sa faci dvd-ul dupa helpul lui Encore si imi pui intrebari concrete: vreau sa fac asta, cum o fac? Iar eu iti raspund dupa aceea.
Pentru inceput,merg bagate direct fisiere video DV sau doar mpeg.Programul are deja un set de template-uri cu care sa lucrez ca un incepator?Dvd-urile nu le-am facut nici in office nici cu autocadul,deci e posibil sa fi lucrat cu ceva de authoring! :naughty:

#5
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Eu cred ca nici macar nu ai deschis Encore din moment ce intrebi daca importa dv si mpeg si daca are templaturi. Importa ambele si are si templaturi.
E asa mare secret in ce softuri de authoring ai lucrat pana acum? Ai obrazul cam grosut sa raspunzi ca nu le-ai facut in office sau autocad. Intrebarea nu ti-am pus-o degeaba. Daca ai mai fi lucrat in softuri de authoring ai sti principiile de baza si le-ai gasi foarte usor in Encore. Si ne-ar fi si noua mai usor sa te indrumam. Daca n-ai chef sa-ti dai silinta si astepti in continuare "chilipir" mai bine "topic closed". Parerea mea.

Edited by daddy, 11 September 2008 - 15:03.


#6
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

 daddy, on Sep 11 2008, 15:59, said:

Eu cred ca nici macar nu ai deschis Encore din moment ce intrebi daca importa dv si mpeg si daca are templaturi. Importa ambele si are si templaturi.
E asa mare secret in ce softuri de authoring ai lucrat pana acum? Ai obrazul cam grosut sa raspunzi ca nu le-ai facut in office sau autocad. Daca n-ai chef sa-ti dai silinta si astepti in continuare "chilipir" mai bine "topic closed". Parerea mea.
Uite-asa se lasa cineva pagubas de a intreba ceva pe net.Te interesa sa ajuti sau sa stai si sa te gandesti ce am facut eu si ce nu.Nu ma mira ca ti-ai luat warn, te bagi in seama aiurea! Nu te mai obosi,o sa caut rewievuri pe net si alte directii.

#7
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu ma mira pe mine ca habar nu ai ce-i ala un forum si dai citat la mesajul imediat anterior. Mai esti si badaran pentru ca singurele intrebari concrete pe care le-ai pus au fost cu importul si templaturile, intrebari la care ai primit raspuns.
Uite-asa se lasa lumea de facut tutoriale si de dat sfaturi, din cauza unor putori obosite ca tine.
Eu vreau sa te ajut si tu spui ca ma bag in seama. Ce taran...

#8
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
Parca era un post deschis de mine :angry: .In fine,iti inteleg frustarea si nu ma mai intereseaza programul cu pricina.Te rog sa-ti faci posturi speciale de certat cu lumea.Poate ai remarcat in titlul postului ca explic faptul ca nu am mai lucrat deloc cu acest program si cer sfaturi simple si nu filozofie ieftina .Si pentru cultura ta am lucrat cu programe simple de authoring de ex. Nerovisio,WinDVD Creator,Ulead DVD,DivX Author ,insa am auzit ca acesta este cel mai bun.Nu am spus ca am cunostinte vaste in domeniu(plus ca nu prea stiu engleza) insa reusesc sa fac un DVD.Dar de ce-ti spun tie toate astea?Daca ai probleme personale si vrei sa te exteriorizezi da-mi PM nu e nevoie sa o faci pe forum!

#9
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Frustrarea este a ta pentru ca te-am descoperit cat de lenes esti si ca vrei mura-n gura si-acum iti iei jucariile si pleci sa cauti "rewievuri" prin alte parti (in traducere alti fraieri care sa-ti dea totul de-a gata).
Niciunul din programele de mai sus nu este de dvd authoring. Intr-adevar, am mari probleme personale din moment ce inca te mai bag in seama si oferta mea este in continuare valabila: apuca-te si fa un dvd cat mai simplu folosind si helpul aplicatiei si eu iti raspund la intrebarile concrete pe care le pui.
Pentru inceput iti explic pe scurt cam care este structura unui dvd si ce contine:
-unul sau mai multe titluri
-fiecare titlu contine o pista video si una sau mai multe audio.
-fiecare titlu poate contine una sau mai multe piste pt subtitrari
-capitole (pt a putea derula mai usor sau pt a sari mai usor la unele momente importante)
-intr-un final, unul sau mai multe meniuri (sau niciunul, dvd-urile merg bine merci si fara niciun meniu).

Exact in ordine asemanatoare iti explica si helpul lui Encore pas cu pas ce sa faci si cum sa faci.

Edited by daddy, 11 September 2008 - 15:44.


#10
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

 daddy, on Sep 11 2008, 16:43, said:

Nu stiu engleza bine,dar de unde ai scos-o domnu deidi ca programele enumerate de mine nu-s de authoring,dar de ce sunt oare?....Hai sa vedem..."WinDVD Creator is a good authoring tool for viewing and editing video footage for example....."DivX Author is the world's first full-featured DivX authoring program"....Nero Vision 4 DVD Authoring Guide
[/b].....
PS: Mi-am dat seama ca habar nu ai nici tu insa esti din marea masa care da sfaturi de genu':citeste helpu,citeste cartea,vezi instructiunile,vezi ca sa mai discutat de 1000000 de ori,etc.......adica habar nu au dar dau sfaturi fara nicio noima la greu.Din tot ce mi-ai spus tu am remarcat atat....stii care e structura unui DVD-video si ca esti supermeserias in ENCORE..trebuie sa recunosc ca te pricepi zdravan! B)

#11
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Esti la furat total. Habar n-ai ce inseamna dvd authoring. Habar n-ai ca un soft de authoring dvd nu are nicio treaba cu editarea video. Dar tu esti la nivel de Ulead, WinDvd, nerovision etc. asa ca nu ma mir ca esti paralel in domeniu. Ia ghici?! Paintul este prezentat ca editor de imagine. Probabil pentru tine chiar este un editor de imagine. Cam cum este paint-ul fata de Photoshop, cam asa sunt softurile scrise de tine fata de Encore dvd.  Petru PC exista doua softuri de dvd authoring cu adevarat profi: dvd lab pro si Adobe Encore dvd. Mai sunt si pt. Mac dar deja e prea mult pentru tine.

Cum spuneam, pune "burta pe carte" si iti raspund la orice intrebare de encore dvd si vei vedea cat sunt de expert in softul asta. Eu cred ca ti-am scris mai multe in primul mesaj despre chestiile complicate legate de authoringul unui dvd si pe care stiu sa le fac in encore. Dar din moment ce habar nu ai ce inseamna acele chestii e normal sa te depaseasca. Diferenta este ca eu sunt atat de expert in encore incat mi-a iesit si am facut absolut tot ce mi-am imaginat si mi-am propus sa fac atunci cand faceam un dvd si nu am cerut niciodata "chilipir" de la altii. In ultimul mesaj ti-am scris chestiunile elementare, sau poate pentru tine este infernala si gramatica si nu stii ce inseamna "pentru inceput"?
Psihologia pe care o incerci tu (jigneste si fa-l prost a.i. sa-ti spuna tot ca sa-ti arate ca nu este) nu tine decat la fraieri. Eu nu sunt fraierul unei putori obosite ca tine. Daca ai de gand sa te apuci de invatat revino atunci, daca nu, ramai la windvd, nerovision etc.

Edited by daddy, 12 September 2008 - 22:20.


#12
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

 daddy, on Sep 12 2008, 23:19, said:

Nu ma mai intereseaza deloc acest super program si raman la programele alea simple care tot dvd-uri fac la urma urmei.Deci orice discutie ulterioara nu-si mai are rostul.Sper domnule daddy ca acum nu mai ai de ce sa te certi cu mine!

#13
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Cata vorbaraie fara rost pe forumul asta. Fiti concisi si discutati la subiect. Evitati certurile fara rost si grandomaniile ca nu duc la nici un rezultat bun. Trebuie sa citesc "ics" pagini de forum ca sa vad de fapt ca nu ati scris nimic util. Rusine fratilor.

Vreau sa ma baneze moderatorul ca sa nu mai pot citi nici macar nelogat...Ce sa fac? Sa scriu cu majuscule sau sa injur?

Edited by StudioOne, 13 September 2008 - 00:43.


#14
Alesius

Alesius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.09.2008
so....
după "interesanta" discuție...miAm adus aminte k si eu am incercat la rândul meu să "învăț" 2 persoane acest program...kiar utilizând CS3 si f bun de altfel...si nu am reușit cu prima persoană...de ce?...folosea un program gen uLead, pinnacle...etc...si persoana avea peste 35 de ani, a doua persoană ...a reusit săL invețe, dar atenție, nu a dus la bun sfârșit și fără ajutorul meu nici un DVD...pt k...uita un anumit pas...fie...sa dea create subpicture, fie nuș....un anume pas....si se intreba de ce îi apărea diverse mesaje la Check project...mă rog.....Ce vreau sa subliniez...asemenea a incercat de pe uTube, dar nu a reusit, deci e un program Complex, si de aceea este si f bun, hai sa comparăm ...pt editare.....Pinnacle cu Premiere(cum spunea un prieten care face editare cu Pinn.. că face cam tot  ce-și propune, că face cam ce face si premiereul, crede el....) dar deferența este enormă in  primul rând k al doilea se adresează pt semi si profesionisti...

Eu encore-ul l-am invățat aproape singur....si culmea Authoring-ul nuL făcusem niciodată nici nu știam  despre ce e vba....dar am furat de la cineva elem esențiale, librăria, meniul, importul, o poză una alta, si vreau să spun k aM făcut poate 200 de DVd-uri vara asta fără exagerare....și in presiune de timp....mai ales k făceam si editare foto și video.....e drept k mai greșeam si eu, de fapt uitam să fac cva anume legat de design, nicidecum de probleme la build-uire

Recomand acest program de authoring(deși nu simt sensul acetui cuvânt îl folosesc...) NUMAI celor care lucrează cel puțin semiProfi pt că faci ce vrei tu cu el, nu faci ce vrea el....vrei să pui o melodie pe fundalul meniului, vrei animation buttons, ai, vrei sa revină in meniu knd vrei tu....o faci.....pt k trebuie in primul rând să fie logic structurat dar si plăcut..apropo are si editare in Photoshop, k doar sunt  psd-uri pt cine "stie" ce sunt alea .psd-uri, si mai mult de atât o vastă librărie de meniuri, efecte de fonturi...plus k mai gâsești si pe net..dak stii unde să cauți..evident...


pt cei care vor să invețe programul - atenție nu e simplu, dar odată invățat te joci cu el, mulți se mai sperie k nu știu ce "cursor" să folosească....:)) si apropo pe el poți să pui lejer până la 2 ore fără săȚi afecteze calitatea imagini....aviz pinnacle, uLead, cinemaCraftEncoder...etc.. :P

Apropo de Encore 2.0 diferență mare față de CS3 nu ar fi, doar faptul k poate scrie Blue -ray, flash...io mai stiu...dar cam atât...dar mie unul nuMi mergea 100% mai dădea erori ciudate, dar cu CS3 sunt prieten...

#15
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008
Anumite fisiere mpeg2-uite cu MainConcept Pro  importate in Encore 2 nu se mai aud cu sunet.Fisierele sunt multiplexate mpeg.

#16
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Demuxeaza-le. E posibil ca sunetul sa fie DD sau DTS sau AC3. Aceste formate de sunet ti le va "transporta" pe dvd-ul final prin direct stream copy. Pentru asta, dupa ce importi fisierele video si audio si el bagi in timeline, dai clik dreapta pe fisierul audio->transcode settings->don't transcode. Nu vei avea sunet in preview dar vei avea sunet in dvd-ul final.

#17
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

 daddy, on Jan 4 2009, 12:08, said:

Demuxeaza-le. E posibil ca sunetul sa fie DD sau DTS sau AC3.
Merci! Am procedat intocmai si s-a rezolvat!
Stiu cum se insereaza un fisier video in spatele chapter-elor selectate si audio[deoarece sunt la inceput nu fac prezentarea decat intro singura fereastra,cu audio pe fundal si poate un fisier video],a parut destul de simplu din "motion".Cum schimb insa fotografia din spate si cum maresc numarul de chenare[chaptere] atunci cand aleg in meniu un  mod preselectat  care are doar patru ferestre si eu vreu 8.Si inca ceva,pot face ca si titlul sa faca un motion, o miscare lina?...Pot taia o bucatica video in timeline ce nu-mi convine si insera intre fisierele video un crossfade?

#18
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Fotografia din spate (backgroundul) il schimbi cel mai bine din editarea meniului in photoshop (selectezi meniul, edit->edit menu in photoshop).
Ca sa ai mai multe butoane cu preview le dublezi prin copy-paste apoi le asezi cum vrei. Ai grija la numerele butoanelor (button 1, button 2 etc.) si la button routing (ce va aparea selectat cand vei apasa sagetile de navigare pe dvd player). Mai bine insa baga mai multe meniuri pentru capitole, fiecare standard cu cate butoane are si fa butoane pentru next preview ca sa treci de la unul la altul.

Poti face ca titlul sa fie un motion doar daca backgroundul il faci motion. Asta e mai complicat. Practic faci filmuletul pentru background in alt soft si apoi ca motion background pentru meniu in encore. Encore lucreaza cu fisiere gata finalizate.
Nu poti face editare (taiere, inserare de tranzitii etc.) in encore. Cum spuneam si mai inainte, creatia si editarea le faci in alte softuri, le exporti in format pe care le accepta encore iar in encore faci strict authoringul dvd-ului.

Edited by daddy, 04 January 2009 - 15:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate