Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Telefonie MOBILA by Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
615 replies to this topic

#595
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013

View Postbrasoveanul, on 14 februarie 2014 - 00:14, said:

Posted Image Mi se pare ca tot tu ma invatai cum sa selectez retelele corect, astfel incat sa imi mearga Vodafone, in centrul Brasovului. Posted Image)
NU,nu era el,acea persoana!
Eu eramPosted Image ... pe atunci laudam Vodafone... ca pe vremuri la Cantarea Romaniei,mai colaboram si cu ei pe segment tehnic.Vremuri ce le-am trait si de care nu mai vreau sa-mi aduc aminte.
Sa nu fiu off-topic,Romtelecom n-a facut o treaba rea cu reteaua asta,pe voce chiar functioneaza foarte bine si acopera peste asteptari. Daca ar avea totusi o serie de abonamente pentru doritori,n-ar face rau! Chiar daca ar vrea sa inchida reteaua la sfarsitul perioadei de licenta (nu stiu daca vor face sau au de gand sa faca acest lucru),este bine ca in timpul cat exista emisie pe antene,s-o valorifice cum trebuie.Este pacat de banii investiti in infrastructura,s-o lasi parasita,numai cu bruma de abonati ce-i au acum.
Nu le-a cerut nimeni "j-de" Mb/sec viteza de net,merge si cu 2 Mb/sec sa-ti faci treaba.Daca vocea chiar functioneaza bine pe aceasta retea... hai sa fructificam (ei,desigur) acest avantaj,nu?

Edited by Tehnicul1970, 16 February 2014 - 22:38.


#596
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Nu mai fructifica nimeni nimic pe cdma Romtelecom, este practic imposibil de inteles pentru oricine ratiunea acestei "strategii", insa acesta este adevarul. In principal, tocmai aceasta atitudine m-a determinat sa renunt la servicii, aveam telefonie mobila cdma plus Huawei FT8090 cu net si voce pe el. Vocea mergea bine, netul nu prea, asa cum am spus, insa ca o solutie de maxima avarie mergea. Mi-au pus insa in vedere ca in cazul in care se va strica vreun dispozitiv sau chiar o baterie, sunt sanse mari sa nu imi mai poate remedia defectiunea. Ce rost mai avea sa ma atasez de niste servicii si sa le platesc in aceste conditii? Eu m-as mira sa mai ramana inca patru ani functionala reteaua, pana in 2018, in aceste conditii.

Si nu, nu ma invatai tu, sau in orice caz nu in registru oarecum enervant pentru mine, Vodafonee (cu doi de e :) ), ma invata, acum cateva zile, in aria Vodafone, cica de aceea imi pica semnalul de nu pot sa imi folosesc telefonul, ca nu selectez corect reteaua(in centrul Brasovului si in alte zone din Brasov). :D

Edited by brasoveanul, 16 February 2014 - 22:59.


#597
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Te rog sa mentii o calitate a discutiei acceptabila. Domnule din brasov. Brasoave nu aici pe forum. In alta ordine de idei eu doar am spus ca pe 3G only nu cade pe 2G. Nu invatam pe nimeni nimic. Te rog inca o data sa mentii o discutie normala fara glume si atingeri la persoana.

#598
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Nu am facut nicio gluma si nicio atingere la persoana, daca asa ai simtit, esti cam sensibil. Iar daca eu te-am atacat, "brasoavele" cu care ma dezmierzi ce-or mai fi? Posted Image Uite ce ai spus tu:

"Cu acestea fiind zise, ii zic initiatorului topicului, ca Vodafone pe 2G GSM nu se poate compara cu Digi pe 3G. Sunetul fiind clar mai bun pe 3G. DAR cu telefonul setat pe 3G ONLY in Vodafone se poate vorbii ZMAI BINE decat in Digi. Garantat."

"Esti sigur, absolut sigur ca nu este setat pe 3G PREFERRED si asa "cade" pe 2G si se intrerupe apelul ?. Daca e pe 3G O N L Y atunci se va rezolva din centrala. Ia legatura cu ei."

Din ceea ce spui tu reiese clar ca aveai o banuiala destul de puternica ca nu prea stiam care este diferenta intre 3G only, preferred etc. In al doilea rand, sustii ca sigur se vorbeste mai bine pe 3G only Vodafone decat pe Digi.Mobil, ceea ce, cel putin in Brasov, este total, dar total, fals. In al treilea rand, ai tendinta sa te exprimi la nivel teoretic, eu vorbesc din experienta directa si nemijlocita. La fel ai spus si despre serviciile cdma de la Romtelecom, vezi Doamne eu sunt prea pretentions, exagerat adica, altfel serviciile cdma Romtelecom fiind impecabile. Iar eu am spus doar ca am testat toate serviciile lor cdma, timp de opt luni in toate conditiile posibile si nu sunt prea bune. Te-am intrebat daca tu vorbesti in cunostinta de cauza, daca macar ai pus mana pe vreun telefon cdma Romtelecom(nici nu ai fi de condamnat daca nu ai pus, sunt mai greu de gasit decat painea buna Posted Image) ). Maximul raspunsului tau a fost reprezentat de, citez, "speachless"(bine, corect este speechless, dar iarasi nu trebuie sa fii condamnat pentru asta, avem alta limba materna, insa daca simti nevoia sa vorbesti in graiul englezesc, vorbeste ca lumea, nu te obliga nimeni....). Sper ca nu percepi si aceste lamuriri drept un atac la persoana, traim intr-o lume urata, prea multa sensibilitate iti face rau, cu siguranta, si nu fac deloc misto. Am vrut doar sa te lamuresc, poate ca am reusit.

Edited by brasoveanul, 17 February 2014 - 00:26.


#599
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Cunosc foarte bine tipul tau de personalitate si consider ca am discutat prea mult. Las placerea de a dialoga cu tine si altor persoane. X

#600
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View PostVodafonee, on 17 februarie 2014 - 00:32, said:

Cunosc foarte bine tipul tau de personalitate si consider ca am discutat prea mult. Las placerea de a dialoga cu tine si altor persoane. X

Mare este gradina.... :)) Sa fii sanatos!

#601
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostVodafonee, on 16 februarie 2014 - 23:34, said:

Te rog sa mentii o calitate a discutiei acceptabila. Domnule din brasov. Brasoave nu aici pe forum. In alta ordine de idei eu doar am spus ca pe 3G only nu cade pe 2G. Nu invatam pe nimeni nimic. Te rog inca o data sa mentii o discutie normala fara glume si atingeri la persoana.
De ce nu vrei să înţelegi că totuşi cade pe 2G. Am un prieten cu u  Lumia 625 şi cade ÎNTOTDEAUNA pe 2G când sună şi se aude ca un cur?

Asta cu 3G preferred. Telefonul e luat nou de la ei.

#602
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Eh, lasa-l in pace pe Vodafonee, are ideile lui bine formate. :) Si daca nu ar cadea pe 2G, la Brasov, sau ma rog, in unele parti ale Brasovului, nu ar ajuta cu nimic, 3G-ul nu este in stare sa sustina o convorbire continua, se deconecteaza de numai numai.

#603
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Oare si telefonia mobila RTLC a devenit T? :)
Si au parte de aceleasi oferte ca cei de la Cosmote?

#604
djswerty

djswerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2014
au inchis cdma romtelecom ...

#605
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011


Nu chiar dar sigur urmeaza sa o inchida.

Edited by marcu35, 14 September 2014 - 19:46.


#606
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009
Bunica mea are telefonie fixa pe CDMA de la ei :P dar am inteles ca nu mai ofera astfel de servicii pt contracte noi.

#607
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
AMCOM iar le dă amendă...

#608
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Ee ca o platesc, e asa ca o strangere de mana.

#609
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Mai functioneaza reteaua de telefonie mobila a Romtelecom? Daca da, ce zone ale tarii sunt acoperite de aceasta? Ce servicii mai ofera in acest moment (doar voce +SMS ori voce si date)? Estimativ cati clienti mai au? Cand ca expira oficial licenta lor? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#610
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008


View Postpensionarul, on 19 septembrie 2015 - 08:34, said:

Mai functioneaza reteaua de telefonie mobila a Romtelecom? Daca da, ce zone ale tarii sunt acoperite de aceasta? Ce servicii mai ofera in acest moment (doar voce +SMS ori voce si date)? Estimativ cati clienti mai au? Cand ca expira oficial licenta lor? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Nu mai funcționează.
Nicio zonă.
Niciun serviciu.
0 clienți.
Licența știam că le-a expirat înainte de a se numi Telekom.

#611
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View PostKyKyKyKy, on 19 septembrie 2015 - 09:01, said:

Nu mai funcționează.
Nicio zonă.
Niciun serviciu.
0 clienți.
Licența știam că le-a expirat înainte de a se numi Telekom.

View Postpensionarul, on 19 septembrie 2015 - 08:34, said:

Mai functioneaza reteaua de telefonie mobila a Romtelecom? Daca da, ce zone ale tarii sunt acoperite de aceasta? Ce servicii mai ofera in acest moment (doar voce +SMS ori voce si date)? Estimativ cati clienti mai au? Cand ca expira oficial licenta lor? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Haideti sa ne gandim....
1.Pachetele Fix-Mobil de la Telekom Fix (daca ai abonamentul de telefonie mobila de la Telekom Mobile poti sa-l alaturi la pachetul Fix,ACEL NUMAR SE PORTEAZA IN RETEAUA DE TELEFONIE MOBILA TELEKOM FIX.
2.Abonamentele de telefonie mobila este identica ca cea de la Telekom Mobil.
3.Cati abonati la pachetele Fix-Mobil atat clienti si la Telefonia Telekom fix.
4.Ei utilizeaza frecventa a Telekom-ului Mobil.

Char si un reprezentant Telekom fix a recunoscut.

Attached Files



#612
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Azi, 23 sept. 2018, ar fi trebuit sa expire licenta CDMA 410-430 MHz, castigata de fostul Romtelecom, in urma licitatiei organizata in anul 2008 de predecesorul ANCOM. Din cate imi amintesc, prima denumire comerciala a serviciului lansat pe baza acestei tehnologii a fost Clicknet Mobile si era folosit doar pentru a oferi clientilor Romtelecom conexiuni mobile la Internet cu ajutorul unor modemuri USB. Ulterior au adaugat pentru clienti si servicii de voce si SMS cu vreo doua modele de telefoane non smartphone. Stie cineva daca mai este inca functionala aceasta retea? Multumesc anticipat pentru raspunsuri concrete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate