Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Boxa Portabila - buget ~1.500 RON

Sisteme second hand

Laser circular basculant cu glisare
 Permis suspendat - intrebare

Care a fost primul film din istor...

Inlocuire bloc pedalier

Sa-i actionez in judecata?
 Google Stadia se Închide

Sorin Cimpeanu și-a dat demi...

Mailer Daemon-am fost blocat?

Port popular?
 A murit Alexandru Arsinel.

Identificare boala vita de vie du...

Terenul de sub bloc

Colaps traheal catel

Casa din paie

- - - - -
  • Please log in to reply
631 replies to this topic

9victor

9victor

Senior Member

• Grup: Banned

robert3786, on 28 august 2014 - 23:34, said:

De exemplu tsukahara pe care o face cainele peste porc, eu zic ca-i de bine si aici am 3 argumente in favoarea acestei afirmatii:

a) in primul rand coada e perpendiculara pe sol si membrele inferioare sunt aproape paralele
b  ) prin sport, se realizeaza o comuniune intre cele doua animale
c) daca lupu nu ar fi sarit peste porc ci si-ar fi bagat direct coltii'n acesta, ar fi fost rau si pt porc si pt caine care ar fi fost oblicat sa manace inainte de a ajunge la carne multa grasime a porcului

e usor a scrie versuri/.../ce din coada au sa sune

Pace'n suflet!
Robert, ai sarit peste topic ! ... Posted Image

fastcojo

fastcojo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Poate a mai fost , dar am vazut zilele trecute la tv un documentar despre domnul de mai jos

http://www.lehmtonerde.at/en/

Merita.

motorcuapa

motorcuapa

New Member

• Grup: Members
un bun exemplu de casa de paie. se pot vedea multe lucruri utile
http://www.s-house.at/BSgalerie.htm

9victor

9victor

Senior Member

• Grup: Banned

motorcuapa, on 31 octombrie 2014 - 23:58, said:

un bun exemplu de casa de paie. se pot vedea multe lucruri utile
http://www.s-house.at/BSgalerie.htm
f interesant! ... dar, este o f reusita casa de lemn, cu izolatie buna din baloti de paie!

Edited by 9victor, 01 November 2014 - 01:27.

andreuta

andreuta

Junior Member

Buna

Intervin si eu in discutie cu urmatoarea problema:

Am innaltat podeaua podului meu cu circa 50 de centimetri in idea de a face din pod o mansarda.

Acuma intre vechia podea a podului si noua podea as vrea sa introduc o izolatie.

M-am gandit la baloti de paie...ar fi ideali pt ceea ce vreau sa fac.

Intrebarea mea este cu ce sa tratez aceste paie ca sa nu atraga soareci insecte si alte lighioane ???

Oare daca as presara prin paie var nestins (pulbere) ar ajuta la ceva???...s-a mai gandit cineva la asa tratament ???

Ma gandesc ca intr-un mediu de paie plin de praf de var nu ar intra soarecii sau insectele.  Sa nu uitam ca si pomii se dau cu var tot pt. daunatori.

Ce ziceti ??? Ar fi de ceva folos varul???...sau poate praf de ciment???...sau poate stiti voi altceva???

Vox13

Vox13

Active Member

Exista in comert solutii de ignifugare .Ele au si caracter insecticid.

Solarcells

Solarcells

Member

Paiele din cânepă cred că ar fi excelente ca material de construcție pentru casa de paie dar și pâinea cu 10% conținut de făină din semințele de cânepă ar fi unul din beneficiile acestei culturi:http://adevarul.ro/l...aign=CrossPromo Posted Image

gringo3

gringo3

New Member

Buna ziua. Am urmarit topicul de la inceput pana la ultimele comentarii. A-ti facut o treaba serioasa. Imi surade ideea de constructie din paie cu tehnica greb. Intrebarea mea este cu ce se finiseaza peretele dupa ce se usuca mortarul, pentru a permite in continuare peretelui sa respire.

crouchot

crouchot

Member

Am mai gasit un articol despre o casa din Sangeorz:
http://www.libertate...bai-545686.html

addysoftware

addysoftware

Ecological Member :)

• Grup: Moderators

gringo3, on 06 aprilie 2015 - 13:30, said:

.... Intrebarea mea este cu ce se finiseaza peretele dupa ce se usuca mortarul, pentru a permite in continuare peretelui sa respire.

Tencuiala de var hidraulic. Are miu bun. Apoi se poate placa pentru design cu placute de lemn, gen lambriu orizontal, asezate a.i. sa nu permita patrunderea ploii.

benis

benis

Guru Member

Singurul aspect neadus în discuție aici sunt punțile termice.
Pe mine, spre exemplu, m-a tentat casa pe structură din țevi de fier, pentru că e versatilă, se poate face sub orice formă și pănă la urmă, o poți face din țevi reciclate. Însă fierul face punți termice și trebuie izolat. Eu pentru asta aș folosi jos tuburi de isolație de spumă și aș încastra-o în materialul acela minune din ciment și celuloză. Eu zic că așa aș izola puntea făcută de fier. Apoi, în jurul casei aș face terasă pentru a ține apa deoparte. Sus, aș încerca să lipesc scânduri cu spumă, cum a făcut cel din testul de pe youtube cu placa de OSB, peste care aș pune șindrilă bituminoasă 1 la 3, deoarece doar așa ține 100%.
Apoi, aș veni cu acoperișul spre stălpii terasei.
Ar trebui să rezulte o construcție destul de trainică.

Pe de altă parte, aș putea să optez pentru plăci sudate de țevi care să susțină grinzi care să susțină scândurile de acoperiș. Dar grinzile în sine ar face punți termince.

stavaracheliviu

stavaracheliviu

New Member

• Grup: Junior Members
In primavara vreau sa ma apuc de construit o casa din baloti de paie. In comuna Sendreni- Galati.Tehnica greb se pare ca e cea mai simpla de executat. Daca e cineva interesat de o claca-voluntariat putem tine legatura.
As dori sa pun si un sistem de panouri fotovoltaice pentru a fi independent din punct de vedere electric.
Va salut.

andreilesan

andreilesan

Senior Member

stavaracheliviu, on 23 ianuarie 2016 - 21:34, said:

In primavara vreau sa ma apuc de construit o casa din baloti de paie. In comuna Sendreni- Galati.Tehnica greb se pare ca e cea mai simpla de executat.
Liviu, daca nu prevezi o bariera contra vaporilor la peretii din paie, la temperatura exterioara de calcul de minus 15 si umiditatea relativa a aerului de 80% si la temperatura interioara de plus 22 grdC si umiditatea relativa de 50% in peretele de paie se va forma condens la greu (vezi fisierul '"minus15 si 50% in casa'").. iar perioada de uscare ar ajunge la 57 de zile.. adica daca a prins un ger de minus 15 cateva zile abea dupa 57 de zile s-ar usca peretele daca nu va mai veni un alt val de frig..
- Avand in vedere ca peretele alcatuit asa cum vrei sa-l realizezi are o permiabilitate mare la vapori s-ar putea instaura (cand afara sunt minus 15 grdC) un regim de echilibru a umiditatii in casa si condens nu se va forma in peretele de paie (decat un pic in tencuiala de lut de la partea exterioara), insa in acest caz umiditatea relativa a aerului din interior va fi pe la 12%(vezi fisierul '"minus 15 si 12% in casa).. Nu crezi ca e prea uscat acest aer si ca s-ar putea sa fii nevoit sa pui vase deschise cu apa prin casa? Dar in cazul vaselor acestea deschise nu crezi ca umiditatea ar creste peste valoarea de 12% ceea ce ar facilita aparitia condensului in peretele de paie?
- Vei spune ca nu toata iarna se mentin minus 15 grdC afara.- Asa este.. Am facut o simulare si pentru valoarea temperaturii medii lunare multianuala, care in Galati are valoarea de minus 1,1 (in ianuarie)..(vezi fisierul '"minus 1,1 si 50% in casa). In acest caz vei observa ca expusa condensului este tencuiala exterioara si abea in 22 zile s-ar usca daca nu ar mai veni vre-un val de ger..
In concluzie, in aceasta alcatuire a peretelui de paie: daca ai prins un ger la inceputul lui decembrie - nu se mai usuca peretele decat de la primavara in colo.
Cel mai expus la degradare este stratul de tencuiala exterior, deaceea chiar daca il vei proteja cu streasina mai mare incat nici-odata sa nu ajunga ploaie peste acesta, el se va macina de la granita intre paie si acesta.. si s-ar putea sa observi cum sloiuri intregi se vor desprinde de pe perete..  Deci, parerea mea este ca aceasta alcatuire a straturilor peretelui din baloti de paie (5cm de tencuiala de lut+60cm paie+5cm de tencuiala de lut) este neconforma pentru conditiile climatice din zona d-tale..

In Romania ti-a prezentat cineva din aceasta perspectiva problema? Cum promotorii din Romania al acestui sistem de constructie vad solutionarea ei? Solutionarea exista nimeni nu zica ca nu exista, doar ca nu sunt deacord sa o trecem cu vederea si sa constatam peste ceva timp ca initiativa laudabila de altfel in Romania a ajuns un esec total.. tocmai la d-ta acasa..
Posted Image
P.S. Am adus in discutie ""detalii'", caci si la sobele de zidarie a fost exact la fel.. Multi s-au apucat sa le faca ignorand detaliile si apoi, cand au dat in bara, au scos concluzia ca ""sobele de zidarie nu sunt bune pentru Romania'".. Posted Image  Vedeti ca si cu casele de paie va fi la fel: Unii se vor bucura de ele din plin si altii le vor batjocori la toate colturile..Posted Image

Attached Files

Edited by andreilesan, 26 February 2016 - 08:43.

stavaracheliviu

stavaracheliviu

New Member

• Grup: Junior Members

andreilesan, on 26 februarie 2016 - 08:28, said:

Liviu, daca nu prevezi o bariera contra vaporilor la peretii din paie, la temperatura exterioara de calcul de minus 15 si umiditatea relativa a aerului de 80% si la temperatura interioara de plus 22 grdC si umiditatea relativa de 50% in peretele de paie se va forma condens la greu (vezi fisierul '"minus15 si 50% in casa'").. iar perioada de uscare ar ajunge la 57 de zile.. adica daca a prins un ger de minus 15 cateva zile abea dupa 57 de zile s-ar usca peretele daca nu va mai veni un alt val de frig..
- Avand in vedere ca peretele alcatuit asa cum vrei sa-l realizezi are o permiabilitate mare la vapori s-ar putea instaura (cand afara sunt minus 15 grdC) un regim de echilibru a umiditatii in casa si condens nu se va forma in peretele de paie (decat un pic in tencuiala de lut de la partea exterioara), insa in acest caz umiditatea relativa a aerului din interior va fi pe la 12%(vezi fisierul '"minus 15 si 12% in casa).. Nu crezi ca e prea uscat acest aer si ca s-ar putea sa fii nevoit sa pui vase deschise cu apa prin casa? Dar in cazul vaselor acestea deschise nu crezi ca umiditatea ar creste peste valoarea de 12% ceea ce ar facilita aparitia condensului in peretele de paie?
- Vei spune ca nu toata iarna se mentin minus 15 grdC afara.- Asa este.. Am facut o simulare si pentru valoarea temperaturii medii lunare multianuala, care in Galati are valoarea de minus 1,1 (in ianuarie)..(vezi fisierul '"minus 1,1 si 50% in casa). In acest caz vei observa ca expusa condensului este tencuiala exterioara si abea in 22 zile s-ar usca daca nu ar mai veni vre-un val de ger..
In concluzie, in aceasta alcatuire a peretelui de paie: daca ai prins un ger la inceputul lui decembrie - nu se mai usuca peretele decat de la primavara in colo.
Cel mai expus la degradare este stratul de tencuiala exterior, deaceea chiar daca il vei proteja cu streasina mai mare incat nici-odata sa nu ajunga ploaie peste acesta, el se va macina de la granita intre paie si acesta.. si s-ar putea sa observi cum sloiuri intregi se vor desprinde de pe perete..  Deci, parerea mea este ca aceasta alcatuire a straturilor peretelui din baloti de paie (5cm de tencuiala de lut+60cm paie+5cm de tencuiala de lut) este neconforma pentru conditiile climatice din zona d-tale..

In Romania ti-a prezentat cineva din aceasta perspectiva problema? Cum promotorii din Romania al acestui sistem de constructie vad solutionarea ei? Solutionarea exista nimeni nu zica ca nu exista, doar ca nu sunt deacord sa o trecem cu vederea si sa constatam peste ceva timp ca initiativa laudabila de altfel in Romania a ajuns un esec total.. tocmai la d-ta acasa..
Posted Image
P.S. Am adus in discutie ""detalii'", caci si la sobele de zidarie a fost exact la fel.. Multi s-au apucat sa le faca ignorand detaliile si apoi, cand au dat in bara, au scos concluzia ca ""sobele de zidarie nu sunt bune pentru Romania'".. Posted Image  Vedeti ca si cu casele de paie va fi la fel: Unii se vor bucura de ele din plin si altii le vor batjocori la toate colturile..Posted Image
INTERESANT....Hai ca m-ai intors la 180 de gradePosted Image . Bun si care ar fi solutia? sa presupunem ca eu incep sa incalzesc casa inca in noiembrie cand nu se pune vorba de inghet, peretele absoarbe caldura si o mentine, la exterior cand vine gerul nu cred ca va ingheta pentru ca peretele este "caldut"Posted Image

andreilesan

andreilesan

Senior Member

stavaracheliviu, on 26 februarie 2016 - 11:49, said:

INTERESANT....Hai ca m-ai intors la 180 de gradePosted Image ..
Posted Image

Bun si care ar fi solutia?
Solutia este sa fie prevazuta o bariera contra vaporilor in alcatuirea peretelui. Si totul va bine.Posted Image

...sa presupunem ca eu incep sa incalzesc casa inca in noiembrie cand nu se pune vorba de inghet, peretele absoarbe caldura si o mentine, la exterior cand vine gerul nu cred ca va ingheta pentru ca peretele este "caldut"Posted Image
Posted Image Posted Image Liviu, aici intram intr-un domeniu pe care nu multi ingineri il stapanesc, deaceea si este ignorat ca fiind neimportant.. Nu vreau decat sa te informezi ca sa intelegi mai bine cum este corect sa se trateze elementele de inchidere al unei cladiri ca acea cladire sa fie sanatoasa.
Iti postez niste link-uri unde am facut publice primele pagini a unei carti care explica foarte bine cum e cu vaporii de apa in cladiri. Descarca-le si studieaza-le.
Prima parte e aici: http://forum.softped...0#entry18675086
Continuarea e aici: http://forum.softped...0#entry18700310
Posted Image

Edited by andreilesan, 26 February 2016 - 12:41.

Dor

Dor

Member

INTERESANT....Hai ca m-ai intors la 180 de gradePosted Image . Bun si care ar fi solutia?
Se combina doua solutii ca sa impiedici migrarea vaporilor prin perete - un obstacol (bariera de vapori) si o cale mai facila de echilibrare a presiunii vaporilor (ventilatia cladirii, sau guri de aerisire), la fel ca in viata - cand da apa peste tine faci un baraj la usa si un sant pe langa casa.

Vaporii de apa se comporta ca un orice alt gaz - cand presiunea dintr-un loc este mai mare decat in altul, vor migra si vor echilibra presiunile din cele doua locuri prin orice cai sunt disponibile. In cazul tau, daca usa si ferestrele casei sunt deschise, pe acolo se vor duce si nu prin pereti, dar ce te faci cand le tii iarna inchise si mai si etanseaza foarte bine?
Despre ventilatie iti vor vorbi altii mai competenti, dar despre bariera de vapori, pot sa-ti impartasesc o idee:
La interior, balotii de paie trebuie sa fie oricum sprijiniti de o structura din cadre de lemn. Peste acele cadre de lemn se intinde bariera de vapori - o simpla folie de polietilena - cu cat mai groasa, cu atat mai sigura si mai buna - si care se capseaza pe cadrele de lemn, iar imbinarile eventuale de folii dar si capsele de fizare in lemn, se acopera cat se poate de bine cu o banda adeziva. Peste aceasta folie, se construieste un nou cadru din rigla de lemn  (50x50 in sectiune) care se prinde de cadrul anterior si eventual se impaneaza bine cu podeaua si tavanul, iar apoi se aplica rigipsul. Spatiul de 5 cm de aer din spatele rigipsului si pana la folie se umple cu ce alt termoizolant doresti, si cu instalatia electrica, curentii slabi, tevi apa, incalzire, etc,  astfel ca orice interventie la aceste utilitati sau un diblu in peretele de rigips nu va perfora bariera de vapori.

De regula primul cadru este format preponderent din rigle verticale, iar al doilea din rigle preponderent orizontale
edit: si cu o distanta intre ele care sa te ajute la placarea cu rigips - deci o latime de coala.

Edited by Dor, 26 February 2016 - 13:26.

andreilesan

andreilesan

Senior Member

Dor, on 26 februarie 2016 - 13:10, said:

La interior, balotii de paie trebuie sa fie oricum sprijiniti de o structura din cadre de lemn. Peste acele cadre de lemn se intinde bariera de vapori - o simpla folie de polietilena - cu cat mai groasa, cu atat mai sigura si mai buna - si care se capseaza pe cadrele de lemn, iar imbinarile eventuale de folii dar si capsele de fizare in lemn, se acopera cat se poate de bine cu o banda adeziva. Peste aceasta folie, se construieste un nou cadru din rigla de lemn  (50x50 in sectiune) care se prinde de cadrul anterior si eventual se impaneaza bine cu podeaua si tavanul, iar apoi se aplica rigipsul. Spatiul de 5 cm de aer din spatele rigipsului si pana la folie se umple cu ce alt termoizolant doresti, si cu instalatia electrica, curentii slabi, tevi apa, incalzire, etc,  astfel ca orice interventie la aceste utilitati sau un diblu in peretele de rigips nu va perfora bariera de vapori..

Doar la expresia '"o simpla folie de polietilena'" as avea de comentat.. ca nu intotdeauna cu o simpla folie se rezolva problema. Poate sa fie si o folie mai speciala.. Dar, idea d-tale e corecta. Bravo @Dor! Posted Image Posted Image

P.S. Pentru unii colegi care vor sa vada tencuiala de lut cu paie si la interior, bariera de vapori poate fi dispusa un pic mai in interiorul peretelui.. Exista solutii, dorinta de a le gasi sa fie!Posted Image

Edited by andreilesan, 26 February 2016 - 13:23.

benis

benis

Guru Member

Şi dacă doresc tencuială var-nisip?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate