Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Amplificatoare IPRS Baneasa (cod ...

Montare Jante noi si problema de ...

Rabla pentru becuri.
 Permis suspendat 3 luni

Calculatorul nu mai afiseaza

Recomandare piersic

Sfat instalare termosemineu lemne
 Rambursare anticipata credit nevo...

Schimbare robinet retur calorifer

Antena PNI Flex 27 pentru PNI Esc...

Passat CC 2009 - Perdea trapa des...
 Led RGB alimentat pe 3 fire

De ce apare administrator?

Modele asemanatoare Mercedes Viano

[Unde] gasesc paie pentru tub spray

Casa din paie

- - - - -
  • Please log in to reply
631 replies to this topic

marckus

marckus

Junior Member

• Grup: Members
Revin cu un alt document.

Studiu privind izolarea termica a unui perete construit in sistem GREB : http://www.greb.ca/G...R Brouillon.pdf

Pe scurt, valoarea U pentru peretele de test de 46 cm a fost 0.19 W/m2 * oC, adica R= 5.29 pentru standard european si R= 30 pentru standard american.

draculescu

draculescu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Zi-le si tu mai pe romaneste, peretele ala de 46 cm grosime cu cati cm de polistiren echivaleaza?

9victor

9victor

Senior Member

• Grup: Banned

View Postdraculescu, on 30 iulie 2014 - 11:58, said:

Zi-le si tu mai pe romaneste, peretele ala de 46 cm grosime cu cati cm de polistiren echivaleaza?
polistirenul este ptr locuinte "tip acvariu" ! ... fibra de sticla sau "lana de bazalt" este ptr casa adevarata ! ...

Edited by 9victor, 30 July 2014 - 12:40.

marckus

marckus

Junior Member

Din cate am gasit eu echivaleaza cu 15 cm de polistiren / vata bazaltica. Cele 2 au cam aceasi conductivitate termica. Dar daca pui vreo 24 cm de caramida si apoi polistiren / vata bazaltica de 15 cm, teoretic izolezi termic doar putin mai bine  (doar din punct de vedere al coeficientilor termici). Nu vreau sa isc polemici legate de polistiren, dar nu il agreez nici eu.

Edited by marckus, 30 July 2014 - 13:01.

marckus

marckus

Junior Member

Ma scuzati, cam adormit am fost. Echivaleaza cu vreo 20 de cm de polistiren simplu...fara vreun perete pe care sa stea polistirenul. Echivalentul direct al unui perete clasic e cum am zis, 24 cm caramida cu goluri gen porotherm + 15 cm polistiren sau vata bazaltica. Cel putin asa reiese din datele pe care le am eu despre materialele respectiv.
Au fost foarte multe controverse in ceea ce priveste capabilitatile de izolare termica a peretilor din baloti de paie. Au fost publicate valori fantastice de super izolatie la un moment dat.
Din cate am vazut s-a convenit ca un perete de 18 inch (46 cm) din baloti de paie sa echivaleze in normativele in vigoare din USA cu o izolatie  R = 30 ( R= 5.3 in EU). Adica fix ce le-a dat celor care au facut testul de mai sus.

Edited by marckus, 30 July 2014 - 14:58.

vast

vast

Senior Member

Cum se calculeaza valorile R si U:

R = d/λ

U = 1/R

unde:
λ - Coeficient de conductibilitate termică declarat
d - Grosimea  stratului pentru care se face calculul

In cazul in care un perete este alcatuit din mai multe straturi cu conductibilitati diferite, valoarea R totala este data de suma R-urilor fiecarui strat in parte.

Exemplu: Peretele unei case din caramida cu termoizolatie
R total = R tencuiala + R caramida + R termoizolatie

marckus

marckus

Junior Member

Am mai dat peste un test interesant privind permeabilitatea la vapori a mortarului folosit la GREB. Valoarea masurata pentru permeabilitate µ = 9, este cuprinsa, conform testului, intre permeabilitatea tencuielii din lut si cea a tencuielii cu var.

http://www.approchep...deau-du-mortier

Edited by marckus, 01 August 2014 - 08:56.

Viorelsolar

Viorelsolar

”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

Ca idee am lucrat la o vilă în Italia prin 2004 și pereților interiori construiți cu cărămidă porotherm nu le-am mai făcut tencuială cum se face de obicei cu mortar ci am aplicat adeziv specific pentru lipirea faianței cu „pieptenul” apoi am lipit direct placa de rigips pe perete,mi s-a părut o idee bună ținând cont că de multe ori apar și inerentele crăpături inestetice care se transferă și în peretele finisat cu glet.Eu voi aplica această metodă la interioarele casei mele,fără bătăi de cap,fără tencuieli și glet-uri tradiționale,binențeles zidurile de cărămidă porotherm trebuiesc făcute perfect fără „dealuri și văi” cum lucrează unii cârpaci pe la noi și din punctul ăsta de vedere eu sunt un zidar cu laser în ochi,așa cum se vede și în poza din avatar !!! Posted Image .Nu voi renunța la ideea de a-mi construi acel zid dublu pe exteriorul casei din cărămidă porotherm de 11cm cu spațiu interior între ziduri de 20-30 cm pe care să-l umplu cu paie și fân eventual tratate în soluție de var,pentru că nu agreez absolut deloc izolația externă cu polistiren care nu permit pereților să respire și pe care n-am văzut-o nicăieri la construcțiile italienilor,în schimb am văzut multă vată minerală folosită peste tot unde trebuia izolat,dar pentru că paiele și fânul cel puțin în cazul meu sunt la discreție le voi folosi peste tot,deja le folosesc cu succes pe acoperișul unei anexe gospodărești interpuse sandwitch între două rânduri de plasă rabitz .Posted Image

Edited by Viorelsolar, 01 August 2014 - 11:07.

mariusrudaru

mariusrudaru

New Member

https://www.facebook...&type=1

uite o initiativa buna

robert3786

robert3786

New Member

View Post9victor, on 29 iulie 2014 - 06:21, said:

am deschis un topic despre casele semisferice, dar lumea "isi baga sculele" pe unde apuca ! ...
legat de  case de paie, am gasit ceva care v-ar putea interesa ! ... pe mine m-a impresionat !
are mai multe parti ! ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T2NvnhLPBVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Buna , Victor,

Daca nu ai fi intrebat tu, as fi interebat eu despre aceasta tehnica. In masura in care constructia nu depaseste 6-7 m in diametru, consider ca se poate realiza in cateva zile (daca ai fundatia facuta).

Ce nu stiu este:

1. Daca structura metalica, prezetata pe larg in primul video din aceasta serie, va fi destul de rezistenta pentru a primi avizul structuristului. Cum, in Romania,  nu sunt studii care sa ateste exacta rezistenta a balotilor de paie va trebui sa "pacalesti" legislatia. In ce sens? Avizul il primesti pe tipul de structura nu pe tipul de izolatie al acesteia, asa ca pe aceasta structura va trebui sa-ti dea Ok-ul structuristul (in Romania). Asa ca importanta pt structurist va fi structura cladirii, insa fara a calcula si balotii de paie. Ma insel?

2. Fundatia chiar trebuie facuta din ciment sau mai bine spus chiar trebuie sa folosim atat ciment cat timp structura unei astfel de constructii este supla? Nu se pot folosi mai bine catva stalpi de lemn ca aici: SOLETA ?

Numai bine tuturor!

9victor

9victor

Senior Member

View Postrobert3786, on 25 august 2014 - 17:49, said:

Buna , Victor,

Daca nu ai fi intrebat tu, as fi interebat eu despre aceasta tehnica. In masura in care constructia nu depaseste 6-7 m in diametru, consider ca se poate realiza in cateva zile (daca ai fundatia facuta).

Ce nu stiu este:

1. Daca structura metalica, prezetata pe larg in primul video din aceasta serie, va fi destul de rezistenta pentru a primi avizul structuristului. Cum, in Romania,  nu sunt studii care sa ateste exacta rezistenta a balotilor de paie va trebui sa "pacalesti" legislatia. In ce sens? Avizul il primesti pe tipul de structura nu pe tipul de izolatie al acesteia, asa ca pe aceasta structura va trebui sa-ti dea Ok-ul structuristul (in Romania). Asa ca importanta pt structurist va fi structura cladirii, insa fara a calcula si balotii de paie. Ma insel?

2. Fundatia chiar trebuie facuta din ciment sau mai bine spus chiar trebuie sa folosim atat ciment cat timp structura unei astfel de constructii este supla? Nu se pot folosi mai bine catva stalpi de lemn ca aici: SOLETA ?

Numai bine tuturor!
daca nu faci fundatia, nu ai nevoie de autorizatie ! .... spui ca este o capita de fan ! ... model propriu !
doar ca la baza trebuie legata de structura semisferei ! ... niste traverse din acelasi material ar trebui sa fie indeajuns!
... daca o pui pe o remorca "dezmembrata" ai si izolatie termica, si izolatie hidraulica , dar mai ales nu ai nevoie de autorizatie de constructie ! ... care este mare lucru !
bafta

Edited by 9victor, 25 August 2014 - 20:13.

robert3786

robert3786

New Member

Doresc s-o fac legal. Problemele ar fi urmatoarele:

Inteleg ca sugerezi ca balotii sa fie introdusi intr-un schelet metalic, inasa, in acest caz, e neaparat nevoie ca ca acesta sa fie din otel (fier) inoxidabil, insa chiar asa, urmarind topicul am observat ca nu este indicat sa folosesti fier in constructie datorita condensului ce se poate forma in timp. Un singur schelet de fier, acoperit cu var pe 3/4 (aveam de gand sa incorporez scheletul in structura, acesta reprezentand d.p.d.v. al structuristului miezul structurii) ar fi fost ok, insa mi-e frica sa nu exagerez daca pun doua randuri de fier in constructie din cauza condensului.
Se pare ca materialele naturale nu se impaca decat cu cele din aceeasi clasa, respiratia si transpiratia acestora fiind cheia succesului in orice tip de constructie, de fapt. Daca nu-ti respira casa nu respiri nici tu, cel ce stai in casa.
Daca pun o remorca dezmembrata, PET-uri prin casa, precum si alte materiale artificiale, oare nu voi respira si din materialele ce constituie aceasta casa? Resturile 'lor' sa si le tina pe la casele lor, insa aceasta este o discutie care cred ca ar fi "of topic" aici, la fel si cu domnul de acu' ceva timp ce insista sa construim numai pe piatra, pt ca in caz contrar ar fi neortodox! :-).

Ceilalti ce spun? O opinie va rog?

Ma gandeam sa pun sindrila deasupra OSB -ului si daca ii fac stuctura de lemn, leg asa balotii de OSB sau similar : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yHe5NDnJZxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O fi rau sau  o fi bine?

.. si daca tot vb de treaba bine facuta, in filmuletul de mai jos sunt 3 chesti de observat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5ud3LwtTKTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1. Masina manuala de compresat balotii inainte de montare
2. Lemnul e bagat intre baloti
3. Metoda de presare cu care uniformizeaza balotii odata ce acestia sunt in zid.

Pace'n suflet!

Edited by robert3786, 27 August 2014 - 02:53.

fastcojo

fastcojo

Senior Member

DE ce sindrila si osb impreuna?

Ori, ori!

Apoi, de ce osb si paie, caci se anuleaza aspectul higroregulator al paielor?

Pe de alta parte, cum banuiesc ca nu va fi realizata in oras, ci la tara, unde din fericire pt noi, Romania are o fauna inca incredibil de bogata, cum faci totusi sa nu ti se umple paiele de diverse lighioane, precum limacsi, soareci, viespi, ca sa nu mai vorbim de soareci si furnci.

Da, da, solutii impregnante........

Pe care le vei respira, dar pt daunatori vor fi valabile citiva ani doar ( daca si aia), si numai la unele categorii de vietuitoare.

Pamint cu paie merge mai bine, prin compactitatea peretilor, paiele simple, invelite in ceva sintetic, nu suna a bine.

Plus ca habar nu ai de cit sint de uscate acele paie si nemucegaite, decit daca le balotezi singur!

9victor

9victor

Senior Member

View Postfastcojo, on 27 august 2014 - 22:10, said:

Ori, ori!

Pe de alta parte, cum banuiesc ca nu va fi realizata in oras, ci la tara, unde din fericire pt noi, Romania are o fauna inca incredibil de bogata, cum faci totusi sa nu ti se umple paiele de diverse lighioane, precum limacsi, soareci, viespi, ca sa nu mai vorbim de soareci si furnci.

Pe care le vei respira, dar pt daunatori vor fi valabile citiva ani doar ( daca si aia), si numai la unele categorii de vietuitoare.

Pamint cu paie merge mai bine, prin compactitatea peretilor, paiele simple, invelite in ceva sintetic, nu suna a bine.

Plus ca habar nu ai de cit sint de uscate acele paie si nemucegaite, decit daca le balotezi singur!
"... toate-s vechi si noua toate..."

fastcojo

fastcojo

Senior Member

Ce e rău şi ce e bine?Posted Image

Edited by fastcojo, 27 August 2014 - 22:22.

9victor

9victor

Senior Member

View Postfastcojo, on 27 august 2014 - 22:21, said:

se zice ca cea mai veche civilizatie europeana, cea de cucuteni, s-a autodistrus, prin "polivalenta" caselor !
era si locuinta si mormant ! ... trebuia arsa din temelie cand murea cineva din aceasta casa !
legatura cu topicul ? ... erau captusite cu paie, in amestec cu pamant ! ... era acu vreo 8000 de ani !
intre timp am inventat .. legea lu' Ohm, de exemplu!

Edited by 9victor, 27 August 2014 - 22:58.

robert3786

robert3786

New Member

View Post9victor, on 27 august 2014 - 22:19, said:

"... toate-s vechi si noua toate..."

View Postfastcojo, on 27 august 2014 - 22:10, said:

Ori, ori!

Corect in ceea ce priveste combinatia de OSB cu paie, insa am scris OSB si ma gandeam la un placaj de lemn, insa subtire ca cel de OSB.  Cum iarba-i buna p'aici se vede ca m-am confundat :-)
Voi tencui cadrul umplut cu paie cu o parte var hidraulic  (CL90) - o parte ciment (CEM II / B-LL 32 , 5) - 3 parti nisip 0.5mm - 4 parti de talaj sau resturi de caramida faramitata (vezi combinatia originala)
Este vb de tehica GREB asa ca nu vad pe unde mi-ar mai intra (sau odata intrate pe unde ar mai scapa) lighioanele amintite .

Pentru a fi mai clar va spun ca doresc sa construiesc o casa tip dom, cu ajutorul acestei tehnici si fara a fenta legea. Cum imi voi cumpara (construi) o presa mecanica de tipul celei pentru compresat ambalajele, cred ca pot pune in interiorul "cofrgului" atat paie cat si paie combinate cu pamant.

De ce nu-l las cu var (combinatia de mai sus) si-l acopar cu sindrila: pt. ca oricum ai da-o, in timp, se duce, micron cu micron, varul. Pe de alta parte, in acest fel, am toata casa acoperita, nu numai acoperisul.

O fi bine asa?

Numai bine tuturor!

Edited by robert3786, 28 August 2014 - 23:15.

robert3786

robert3786

New Member

View Postfastcojo, on 27 august 2014 - 22:21, said:

De exemplu tsukahara pe care o face cainele peste porc, eu zic ca-i de bine si aici am 3 argumente in favoarea acestei afirmatii:

a) in primul rand coada e perpendiculara pe sol si membrele inferioare sunt aproape paralele
b  ) prin sport, se realizeaza o comuniune intre cele doua animale
c) daca lupu nu ar fi sarit peste porc ci si-ar fi bagat direct coltii'n acesta, ar fi fost rau si pt porc si pt caine care ar fi fost oblicat sa manace inainte de a ajunge la carne multa grasime a porcului

e usor a scrie versuri/.../ce din coada au sa sune

Pace'n suflet!

Edited by robert3786, 28 August 2014 - 23:35.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate