Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ajutor Canon A80!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Salutare tuturor
Am descoperit acest forum si sunt incantat de continutul lui.
Mi-am cumparat un canon a80 second-hand de care sunt f. multumit. Problema e ca nu mi s-au dat si cd-urile cu software iar pe site-ul oficial nu am gasit decat  Twain Driver care banuiesc ca nu e suficient ca sa descarc pozele pe pc. Am inteles ca pe XP merge fara drivere dar eu am 2000-ul si nu pot sa descarc pozele decat prin functia "aquaire" care le decodeaza si le recodeaza pierzand informatia originala inclusiv compresia si metadata.
Asadar va rog daca puteti sa-mi faceti si mie o copie la cd-uri, bineinteles contra cost sau daca aveti alta solutie. Locuiesc in Bucuresti si ma deplasez personal la dumneavoastra. Cu multumiri anticipate Catalin.

#2
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
www.powershot.com

#3
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Aici nu am gasit decat Twain driver si cam atat. Acuma pun si eu o intrebare. Aparatul poate sa fie vazut de calculator ca un hard extern?

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
da. atata timp cat poti comuta din meniu pe modul de transfer PTP.

#5
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Scuze dar sunt cam novice si nu am inteles foarte exact din ce meniu al carei aplicatie pot modifica modul de tranfer PTP. Ca sa nu mai zic ca nici nu stiu ce inseamna PTP. Ti-as fi recunoscator daca mi-ai explica mai pe indelete.

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
PTP (Picture Transfer Protocol) e un protocol de transfer dezvoltat de Microsoft (cred) si asa dupa cum ii spune si numele.. transfera poze...:). setarea se face din meniul aparatului de fotografiat la sectiune "transfer mode".

#7
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
La A80 am gasit "Transfer Order" unde nu gasesc decat DPOF si unde pot doar sa selectez individual pozele care sa fie transferate.

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Atunci din pacate nu-ti ramane decat sa se milostiveasca vreu posesor de A80 din Bucuresti sa-ti faca o copie dupa CD. Sau sa treci pe XP.

Edited by mr.fred, 24 December 2004 - 00:50.


#9
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Am gasit cum sa selectez usor toate pozele dar mai departe cum sa procedez ca sa le transfer. In momentul in care cuplez camera la pc se deschide automat aplicatia  Twain Driver care atunci cand am instalat-o ma atentionat ca ruleaza doar cu "aquaire". Deasemenea videoclipurile nu le poate deschide. Doar ma atentioneaza ca pe card exista si alt tip de fisier.

#10
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Da 300-400k pe un cititor de compact flash-uri si ai rezolvat problema. Sau pune-ti xp-ul (nu stiu de ce mai stai cu 2000-ul, e depasit de xp din orice punct de vedere).
Numai bine!

#11
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
La acest aparat clapeta de la locasul cardului e destul de sensibila la mecanismul de inchidere si as vrea sa evit folosirea cititorului. Cat despre XP, sa nu razi de mine dar am un pentium II la 350.

#12
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Nu rad deloc, dar daca ai 2000-ul si iti merge (desi as instala windows 98 in cazul tau), o sa-ti mearga (la fel de bine / prost) si xp-ul.
Sau mai poti sa faci o investitie si sa mai bagi memorie. Am fost absolut surprins cum putea sa mearga un 2000 server pe un celeron/266 cu 500mb ram.

#13
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Eu am A75, si in locul la soaftele imbecile de la Canon, folosesc programelul GetCanon, micutz, dragutz si face exact ce trebuie, adica copiaza imaginile pe hard si le si roteste automat daca doresti.

http://vidmar.net/we.../04/17/147.aspx

Singura inconvenientza este ca are nevoie de framework-ul .Net

#14
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Mersi fain Atika. Am descarcat programelul, l-am dezarhivat dar mai departe nu stiu ce sa fac. Scuze dar stau subtire la capitolul IT. Te rog explicami cum e cum framework-ul. Multumesc anticipat. Cata

#15
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
http://download.micr...06/dotnetfx.exe

aici gasesti frameworkul, vreo 23 mega.

Instaleaza-l si dupa aceea ar trebui sa poti folosi programul GetCanon.

#16
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Vorba lu' Basescu " Sa traiesti bine ! " Atika. M-am chinuit vreo 2 ore cu download-ul dar acuma functioneaza si chiar misto. Mersi fain inca o data si raman dator cu o bere. Cu stima Cata. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate