Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cand se poate scoate un catel afara prima oara?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Din cate stiam eu, dupa al treilea vaccin (sunt facute pana acum Parvo-C, Puppy DP, DHP si LEPTO) se poate scoate un catel afara.

Doctorita la care am fost pana acum a spus ca dupa vaccinul 3 putem iesi afara dar la al treilea vaccin am nimerit alt doctor care mi-a spus ca trebuie sa mai astept inca 2 vaccinuri (cam 6 saptamani).

Intrebarea mea este: este doctorul protector si nu vrea sa-mi asum eu niciun risc si de fapt eu pot sa scot cainele si acum afara?

#2
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 AresGod, on Sep 6 2008, 16:35, said:

Din cate stiam eu, dupa al treilea vaccin (sunt facute pana acum Parvo-C, Puppy DP, DHP si LEPTO) se poate scoate un catel afara.

Doctorita la care am fost pana acum a spus ca dupa vaccinul 3 putem iesi afara dar la al treilea vaccin am nimerit alt doctor care mi-a spus ca trebuie sa mai astept inca 2 vaccinuri (cam 6 saptamani).

Intrebarea mea este: este doctorul protector si nu vrea sa-mi asum eu niciun risc si de fapt eu pot sa scot cainele si acum afara?

Parerea mea e ca doctorii mai si exagereaza... maidanezii nu sunt afara din prima zi si n-au nimic? normal e dupa al trilea vaccin... eu am avut 2 caini pana acuma, la primul am asteptat a 3lea vaccin dar la ai doilea n-am mai asteptat.. l-am scos dupa primul vaccin, bine doctorul mi-a zis ca e pe riscul meu da catelul na patit nimic...  insa sa nu-l lasi cu alti caini

#3
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Asa ma gandeam si eu .

Am mai avut si eu caini dar se intampla acum 10 ani.
Pe toti i-am scos dupa al treilea vaccin.

Inca un pic si imi fac curaj si ies asta seara cu catelul afara :).

#4
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
daca are ala de 5 saptamani (parvo simplu), dupa al 3-lea
daca e rottweiler, cat mai tarziu ... o stiu de la doctor, nu prea prinde vaccinul de parvo pe el, dar probabil e si din cauza vaccinului folosit

#5
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
E un labrador, are primele 3 (Parvo-C -  asta e cel simplu de parvo, Puppy DP, DHP si LEPTO - la ultimul i-a facut 2 vaccinuri).

Multumesc pt raspuns.

#6
rumba

rumba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2007
Depinde cat de scrupulos vrei sa fii. Ca sa fii sigur ca nu risti (si nici atunci 100%, niciun vaccin nu iti garanteaza pe deplin ca animalul nu se poate imbolnavi, scrie si in unele carnete de sanatate, ti-o poate confirma si vet-ul), trebuie sa-l scoti la 2 sapt. dupa rapelul la polivalent (dhppil), deci la 2 sapt (atunci se instaleaza imunitatea) dupa ce ai terminat vaccinurile. Dc. iti place riscul, iesi mai devreme. Sigru, cu cat are mai multe vaccinuri, riscul e mai mic. Si faptul ca multi caini sunt scosi afara la risc, nu inseamna ca unii dintre ei nu mai si mor. Idem in cazul maidanezilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate