Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Detector de radar in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zHam

zHam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.04.2008
Stie cineva daca in Turcia e legal detectorul de radar? Multumesc anticipat.

#2
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View PostzHam, on Sep 6 2008, 16:27, said:

Stie cineva daca in Turcia e legal detectorul de radar? Multumesc anticipat.


este interzis amenda 2000 euro daca te prinde ca il folosesti si ti-l confisca, iar pentru posesie cam 1000-1200 euro amenda, asa ca mai bine lasal acasa sau ascundel bine

ps nu incerca cu spaga la turci ca te trezesti la sectie

#3
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006

View PostzHam, on Sep 6 2008, 16:27, said:

Stie cineva daca in Turcia e legal detectorul de radar? Multumesc anticipat.
Am trait sa o citesc si p-asta. Auzi vorba, nu incerca cu spaga la turci. Ba tocmai negociaza orice si oricand cu ei.
Din experienta iti pot spune ca mergand in tandem cu o alta masina cu detector radar montat, si bineinteles depasind constant viteza legala (mergeam cu 120-140 km/h in afara si <120km/h in localitati) nu am fost oprit niciodata de radar in schimb cealalta masina a cotizat de 3 ori din Kusadasi pana la granita cu BG. Daca nu sari calul si nu faci prostii grave, conducand cu bun simt, nimeni nu te va opri; daca insa te prind ca vrei sa-i fentezi cu detectorul cotizezi destul de mult, peste 100 euro/abatere. Au si ei mandria lor. Sfatul meu, uita detectorul acasa, mergi cu curaj, fara depasiri riscante si nu-i sfida pe ceilalti. Nu vei avea probleme cu politia turca. Eu nu am avut.
P.S. Cu confiscatul cam asa este, risti sa nu-ti mai vezi detectorul inapoi

Edited by savin512, 08 September 2008 - 14:39.


#4
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
noi la intoarcere de la kusadasi am avut viteza medie de 87.1km/h ... politia ne'a oprit de 2 ori ( pt control de rutina/nu radar ) si a vazut nr. de romania si ne'a facut semn extrem extrem de politicos sa plecam ... sunt foarte foarte ok turcii si tind sa sustin ce a zis savin ... nu trebuie sa sari calul ... daca ii vezi franezi, nu treci cu nesimtire cu viteza, ei se uita la tine, tu zambesti un pic si treci :)

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostoSerX, on Sep 21 2008, 01:01, said:

noi la intoarcere de la kusadasi am avut viteza medie de 87.1km/h ... politia ne'a oprit de 2 ori ( pt control de rutina/nu radar ) si a vazut nr. de romania si ne'a facut semn extrem extrem de politicos sa plecam ... sunt foarte foarte ok turcii si tind sa sustin ce a zis savin ... nu trebuie sa sari calul ... daca ii vezi franezi, nu treci cu nesimtire cu viteza, ei se uita la tine, tu zambesti un pic si treci :)
Am mers la inceputul lunii august 2008 de la Malko Tirnovo, Kirklareli, Babaeski, Uzunkopru, Kesan, Ipsala spre Grecia, fara detector de radar, dar am mers tare pe drumurile turcesti....
Fara probleme, dar atent....daca vezi politisti, sau ti se face semn din faruri, las-o usor.....altfel dai de probleme....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate