Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

curatarea colonului si detoxifierea organsimului

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Ce placa mucoida? Ai nevoie de un colon uscat sau de un intestin functional?

#20
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Pai chestia aia din poza de mai sus... nu prea pare ca ar ajuta la ceva :lol: (poate am denumit-o gresit placa mucoida)

#21
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 Mirovaia_Scorb, on Sep 7 2008, 23:08, said:

În altă ordine de idei, sunt oarecum nedumerit de ce șiragu de rahat din fotografie, este popularizat doar de farsori, cînd ar trebui pus pe toate saiturile medicale serioase.
[ http://www.drnatura.ro/images/corey2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Habar nu am ce e asta, daca de asta vb. Poate e o tenie  <_<

#22
MariusAC

MariusAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.09.2008

 alf77, on Sep 5 2008, 23:42, said:

Salut,

Vreau sa-mi curat pe cat posibil organismul si printre altele am citit de curatarea colonului care este foarte importanta.Am gasit multe solutii , in final m-a atras
Colonix
Ati folosit asa ceva ? sau daca aveti recomandari sau sfaturi ,ar fi binevenite

le:  si dupa Colonix cica ar merge Toxinout :)

Din motive de lene nu vreau sa-ti explic de ce produsele astea pentru detoxifierea organismului nu ti le-as recomanda sa le folosesti. As putea sa-ti dau foarte multe sfaturi in legatura cu detoxifierea organismului in general, dar depinde de cat de mult vrei chestia asta. Sunt doua modalitati pe care le poti folosi si ambele implica vointa si rabdare.

Prima reprezinta ce mananci si ce asimilezi din ce mananci. Degeaba bagi in tine mancare de 1000 de kcal daca asimilezi doar 800 de kcal sau 600 de kcal datorita modalitatii de prezentare a alimentelor respective (raportul de proteine/carbohidrati/grasimi - ma refer structuri simple sau complexe, asimilabile total sau partial). In principiu nu manca nimic provenit de la animale (carne, lapte, oua etc), produse procesate etc., mananca numai legume si fructe, pe cat posibil crude.

A doua reprezinta folosirea de plante medicinale, gen plante pentru ceai, pentru detoxifierea lenta dar profunda a corpului. Efectul lor se vede abia dupa 2-3 saptamani si cred ca ar fi de ajuns pentru a continua mai mult timp.

Dat fiind ca am avut o problema si m-am informat foarte mult(si inca o mai fac) am aflat foarte multe despre ce trebuie sa mananci si ce sa faci ca sa fii sanatos. Ar fi multe chestii pe care ar trebui sa le mai spun, dar intai sa-mi spui daca esti interesat.

#23
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
Va multumesc tuturor pentru pareri!
Am lipsit cateva zile si brusc s-a populat topicul asta peste asteptari :)

Am citit pe forumuri de specialitate ca , asa cum ziceau si cativa dintre voi , "tratamentele" de detoxifere cum sunt Colonix ,Toxinout,etc., nu au niciun rost.Sunt absolut degeaba , singurul beneficiu fiind fibrele brute din unele medicamente ,care si ele ar fi preferabil de ingerat din legume si fructe.

Pana la urma o sa procedez asa:

- O alimentatie adecvata: cat mai putina carne,multe legume si fructe ,cat mai crude
- Cat mai mult sport
- Peste 2 L de apa
- Ceaiuri
- A good spirit  :huh:

 MariusAC, on Sep 10 2008, 12:03, said:

Ar fi multe chestii pe care ar trebui sa le mai spun...

Marius , sunt mai interesat de treaba asta decat e basescu de un nou mandat.Mi-am intoxicat corpul in ultimii 10 ani intr-un hal greu de descris , incerc acum sa "dreg" pe cat posibil.Orice informatie e mai mult decat binevenita..

O seara buna

#24
MariusAC

MariusAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.09.2008
Vorbesc din experienta personala in legatura cu detoxifierea organismului. Eu am avut o problema care inca o mai am, dar care s-a vindecat considerabil (dermatita seboreica de pe la varsta de 15 ani), doar dupa ce am schimbat alimentatia si am luat niste plante medicinale, renuntand la tot ce mi-a oferit medicina moderna.

Am luat 3 plante medicinale timp de 2 luni si jumatate, sub forma de pulbere, si primele semne de vindecare au aparut la vreo 2 saptamani, fiind de ajuns sa continui acest tratament. Cele trei plante sunt : brusture, trei frati patati si fructe de maces tocate - in principiu pentru alergii, detoxifierea organismului, eliminarea aciditatii din corp si reducerea inflamatiei. Dupa aceea am folosit si alta planta, care este toxica, dar cred ca acum am sa revin la cele 3 initiale pentru a-mi rezolva complet problema.

In principiu trebuie sa ai vointa; cantitatea de toxine si cat de "infundat" este corpul tau vor fi principalii factori care vor determina cand, cum si cat va reactiona corpul tau. Balonari, scaune foarte dese, ameteli, lipsa de forta si o stare generala relativ proasta in prima luna au fost problemele mele. Poate ca daca vei incerca ce ti-am zis eu ( iti recomand o carte in acest sens "Plante medicinale miraculoase din flora Romaniei" Autor(i): Ilie Tudor, Mihai Minoiu Editura: Artmed ) vei avea alte neplaceri, care mie personal mi s-au parut apa de ploaie in comparatie cu timpul, banii si nervii consumati mergand de la doctor la doctor incercand alte si alte medicamente fara nici un rezultat semnificativ si durabil.

Daca mai ai intrebari voi raspunde cu placere.

PS: Daca aveti nedumeriri in legatura cu alimentatia, ce trebuie sa mancati si de ce :

Edited by adadoi, 12 September 2008 - 07:30.
fara link-uri. poti da copy/paste.


#25
mariusangel

mariusangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2009
A incercat cineva aceasta cura cu Colonix?? Am auzit ca ar fi ok pentru diverse simptome: balonari, colon iritabil, constipatie, oboseala.Eu am acest colon iritabil de cand ma stiu si este tare neplacut. Macar acest tratament este natural si nu cred ca ar avea reactii adverse. Problema este ca il gasesc doar pe net, ceea ce ma face sa fiu un pic sceptic.

Edited by adadoi, 20 June 2012 - 12:19.


#26
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 mariusangel, on Mar 8 2009, 12:37, said:

A incercat cineva aceasta cura cu Colonix??  Macar acest tratament este natural si nu cred ca ar avea reactii adverse. Problema este ca il gasesc doar pe net, ceea ce ma face sa fiu un pic sceptic.

Nu esti numai tu sceptic  :confuzzled: ... N-am reusit sa inteleg cum se obtine chestia aia lunga si scarboasa pe care o tot arata in poza, la reclama.
A, mai e ceva: daca un tratament e cica, natural, nu inseamna ca e lipsit de pericole; sunt multe plante in  natura care se folosesc cu mari precautii - vezi marul lupului, spanzul, rostopasca, matraguna...  :nonobad:

#27
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 portocaLeu, on Mar 8 2009, 22:26, said:

Nu esti numai tu sceptic  :confuzzled: ... N-am reusit sa inteleg cum se obtine chestia aia lunga si scarboasa pe care o tot arata in poza, la reclama.
A, mai e ceva: daca un tratament e cica, natural, nu inseamna ca e lipsit de pericole; sunt multe plante in  natura care se folosesc cu mari precautii - vezi marul lupului, spanzul, rostopasca, matraguna...  :nonobad:
si pe mine ma intereseaza/// chiar nu a folosit nimeni??(eu sunt constipata all the time.. si toxinele sunt la ele acasa: si de aici: mancarimi de piele (alergii)si sensibilitati.. si imunitate scazuta..etc
va rog adca a folosit cineva sa posteze... e sau nu e oke?
ciao

 MariusAC, on Sep 12 2008, 00:01, said:

Vorbesc din experienta personala in legatura cu detoxifierea organismului. Eu am avut o problema care inca o mai am, dar care s-a vindecat considerabil (dermatita seboreica de pe la varsta de 15 ani), doar dupa ce am schimbat alimentatia si am luat niste plante medicinale, renuntand la tot ce mi-a oferit medicina moderna.


PS: Daca aveti nedumeriri in legatura cu alimentatia, ce trebuie sa mancati si de ce :


am tot felul de alergii: nu mai beau cola de 2 ani(dar la ciocolata nu ma pot abtine), si imi trecusera,dupa tratamente, dar au revenit si mi s-a spus ca se poate sa fie de la toxinele acumulate in organism( e f greu si cu apa.. uit pur sisimplu sa beau:(..  am si imunitate slaba.. cred ca tot de asta.. si constipatii...
toate indicatiile sunt binevenite(voiam sa iau colonix dar dupa ce am citit pe aici e apa de ploaie.. si va multumesc ca m-ati scapat de o cheltuiala aiurea)
ciao

Edited by LoveDemon, 18 March 2009 - 06:34.


#28
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Poți crește aportul de fibre cu un produs  de genul
   Fibre pentru detoxifierea colonului

Quote

XXXXXXXX este un supliment pe bază de fibre din semințele de cânepă care curăță colonul de toxinele acumulate și previne formarea de noi depuneri. Fibrele insolubile mențin sănătoasă flora intestinală, elimină constipat și curață tractul digestiv.


Modalități de utilizare

Cura de 7 zile pentru detoxifiere ușoară sau cură de 21 zile pentru detoxifiere profundă:
1 lingură de fibră într-un pahar cu apă călduță, cu 30 minute înainte de micul dejun și, dacă este cazul, înaintea altor remedii.
1 lingură într-un pahar cu apă călduță la 3-4 ore după masa de prânz.

Pentru probleme cronice de constipație se recomandă zilnic o lingură de fibră într-un pahar cu apă călduță  cu 30 minute înainte de micul dejun.

În timpul curelor de detoxifiere se recomandă evitarea următoarelor alimente:
Carne de porc, carne roșie, mezeluri din carne, mezeluri din soia, lactate nedegresate, ouă, cafea, patiserie din făină albă, pâine albă,  alcool, prăjeli.
Conținut recipient:

300 g fibră din semințele de cânepă

Valori nutriționale pentru 100g

Edited by adadoi, 18 March 2009 - 19:41.
reclama. trimite pm daca vrei sa dai numele sub care se comercializeaza


#29
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 laviniaelena21, on Mar 18 2009, 01:43, said:

eu sunt constipata all the time..
la ciocolata nu ma pot abtine),f greu si cu apa.. uit pur sisimplu sa beau

Cred ca realizezi greselile pe care le faci  :
   1) renunta la ciocolata - poti gusta din cand in cand cate o bucatica, de pofta;
   2) trebuie sa bei apa, pune cana/sticla cu apa plata langa tine si bea din cand in cand, mananca supe, ciorbe, bea cate o citronada facuta in casa, etc; daca elimini prin urina 1200 - 1500 ml e bine;
   3)constipatia se combate prin mai multe metode, una dintre ele, ti-o scriu aici : doua-patru linguri de tarate - de la plafar - se amesteca bine cu 200 ml apa clocotita, se lasa la racit apoi se mananca.Poti sa amesteci taratele cu iaurt sau poti folosi musli in loc de tarate.
Hai, curaj, avem o viata si sanatatea e bunul ei cel mai pretios!  :)

#30
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Alimentatie bazata pe plante intregi(sa nu fie indepartat invelisul exterior), nerafinate si cat mai putin procesate(sa nu fie taiate in foarte multe bucati mici sau gatite mai mult decat este necesar). Fara ulei de orice tip. Mananca cartofi, orez, porumb, cereale, ciuperci, toate integrale, fierte sau crude, nu prajite, impreuna cu legume radacinoase, tot fierte, daca nu poti sa le mananci crude, si cu legume cu frunze verzi in salate si fructe, dar nu multe. Fara ulei si cat mai putine seminte, nuci si alte plante care au multe grasimi. Poti folosi sare, piper, otet si alte mirodenii pentru gust. Ca bautura doar apa. Daca te tii strict de regimul acesta in 2-3 zile dispare constipatia.

#31
anita123

anita123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2007

 portocaLeu, on Mar 18 2009, 17:06, said:

Cred ca realizezi greselile pe care le faci  :
   1) renunta la ciocolata - poti gusta din cand in cand cate o bucatica, de pofta;
   2) trebuie sa bei apa, pune cana/sticla cu apa plata langa tine si bea din cand in cand, mananca supe, ciorbe, bea cate o citronada facuta in casa, etc; daca elimini prin urina 1200 - 1500 ml e bine;
   3)constipatia se combate prin mai multe metode, una dintre ele, ti-o scriu aici : doua-patru linguri de tarate - de la plafar - se amesteca bine cu 200 ml apa clocotita, se lasa la racit apoi se mananca.Poti sa amesteci taratele cu iaurt sau poti folosi musli in loc de tarate.
Hai, curaj, avem o viata si sanatatea e bunul ei cel mai pretios!  :)


A folosit cineva seminte de in?

#32
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
O, da!15 zile pe lună, iau o linguriță cu vîrf semințe de in, una mai rasă susan, la fel floarea soarelui sau poate dovleac. Toate sunt neprăjite și le arunc într-o rîșniță electrică folosită numai în scopul ăsta. Macin doar 20 de scunde ca să nu le fac unt, iar pulberea rezultată o presar peste o banană, mai pun și făină de cînepă (are fibre sănătoase). Strivesc un kiwi, lămîie, portocală sau grepfruit. Opțional pot adăuga nuci sau migdale.
Conținutul este oxidabil și nu trebuie uitat zeci de minute pe masă, de preferat îl mănînci pe loc.
Chestia e să nu pui mai mult de o lingură mare, din astea cu 70% grăsimi (nuci, semințe etc).
Iar inul și uleiul său sunt foarte laxative, deci maxim 10-15 zile pe lună, depinde cît folosești.
Cînd iau mai mult in, iau un Panax Ginseng, strînge la burtă.
EDIT
Inul trebuie ținut la frigider, în nici un caz uitat în soare.

Edited by Mirovaia_Scorb, 21 April 2009 - 15:05.


#33
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
mai bine bei vreo 4-5 litri de apa sau ceai... io am baut si te scoate afara imediat. chestia e sa ii bei intr-u timp scurt(2-3ore) si sa fie stomacul cat de cat gol...

#34
wannajo

wannajo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2007
Buna,
Am citit un pic pe aici si am vazut ca cei mai multi nu realizeaza de ce trebuie sa aplice masuri de de-toxifiere.
In primul rand, ati putea sa intrati ntr-o casa in care nu s-a mai facut curatenie de 10-20-30-40..etc ani?
De cate ori faceti curat in casa in care locuiti?
Imaginati-va ca organismul vostru este ca o locuinta. Trebuie facuta o "curatenie generala" macar 1 data pe an!
Cu ce suntem intoxicati? Celor care sunt interesati (si cum spunea cineva "au urechi sa auda") le recomand sa vada un film exceptional despre nutritie (se mentioneaza si despre colon), se numeste "Food Matters" (il puteti vedea aici: cereti link prin mesaj privat)

Va veti explica apoi f usor ce se arata in acea poza si de ce arata asa.
Eu personal nu am folosit colonix ci folosesc un tratament mai lent, tot 100% natural, fara "irigarea colonului" (desi cred ca e ff utila nu pot deocamdata sa ma imaginez aplicand-o). Eu am inceput cu urmatoarele:
-PVG Ganoderma (se incepe cu 1 cps/zi si se creste apoi pana la 6)
(Eu am ajuns la 4cps/zi si cred ca imi este suficient)
detoxifiaza inclusiv la nivel de celula, dc veti dori va dau toate detaliile
- minerale din Marele lac sarat (pt ca odata cu detoxifierea se pierd si minerale), iau 30-60 pic/zi
-vitamina C ester (4-6/zi)
-ff multa apa, am inceput cu 2 l/zi si am ajuns la cca 4-5 l/zi
-dieta echilibrata, legume si fructe crude, sucuri proaspete (stoarse la storcator)
-nu am mai putut sa consum carne de nici un fel cam dupa a doua saptamana de la inceperea curei (nu-mi vine, nu stiu de ce, nu mai am pofta, nu-mi mai place)
Si dupa ce am tinut acest "tratament" 3 luni am inceput sa iau si Lepicol (2 linguri/zi, inainte de masa), care inglobeaza depozitele de pe colon si le elimina fizic.
Nu vreti sa stiti ce se elimina, seamana cu poza aceea.

Succes la curatenia anuala :)

Edited by adadoi, 18 August 2009 - 16:28.


#35
cleioshenie

cleioshenie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.08.2006
si uleiul de ricin  e recomandat la constipatie. Si fortrans ul etc. Dar din pacate, o cura ed 1 luna de un produs, sau o cura de 1 seara cu ulei de ricin, sau o runda de Fortrans (este cel mai tare /rapid ), sau apa cu sare 1 zi pe luna etc nu inlocuieste dezechilibrele in alimentatie. Cand revii la alimentatia ta veche, problemele vor reaparea.

Deci, cum au mai zis si ceilalti de mai sus, cand ai o problema de tranzit cronica- ai o problema de alimentatie cronica.

De fapt, medicina recunoashte ca cea mai mare parte a problemelor de sanatate se datoreaza problemelor de igiena alimentatiei, vietii etc.

E greu sa fii obiectiv cu propria viatza - poti sa rogi o pers. de incredere de alaturi, sa iti atraga atentia cand mananci prost/stai prost pe scaun/in pat etc. O sa descoperi ca sunt lucruri facute inconstient, devenite ritual - ca de ex. pus Delikat in mancare, mai mult ulei decat e cazul, mai putina carne decat ar trebuii etc. Si apoi ma intreb: de ce nu pot slabi.... vai ca la mine cura nu functioneaza , ams labit si m-am ingrasat inapoi etc.


Un exemplu de schimbare:
Un lucru fantastic,  pt alimentatie, l-a facut verisoara mea (care era prea grasa...). A inlocuit masa de seara cu fructe sau iaurt. Atat mananca seara dupa ora 18-fie fructe de sezon, fie iaurt.  In cateva luni, schimbarea a fost minunata la ea: a slabit , a scapat de constipatie, tenul arata mult mai luminos, psihic: mai vesela, mai energica.

#36
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 antigen, on 8th September 2008, 00:11, said:

Pentru ca e de ajuns un pic de Fortrans si ramane colonul frumos si curat, mai ceva ca interiorul gurii!
Și de cîte ori pînă acu' ai folosit Fortrans ? Eu unul niciodată  :D
În consecință mă întreb ce se întîmplă cu materiile fecale ce mai întîrzie uneori prin colon(luni întregi poate)?
este că întrețin o floră de putrefacție ?
Este că există și cazuri extreme, cu acumulări serioase? probabil cum sunt cei care mănîncă gras și fără fibre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate