Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

curatarea colonului si detoxifierea organsimului

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
Salut,

Vreau sa-mi curat pe cat posibil organismul si printre altele am citit de curatarea colonului care este foarte importanta.Am gasit multe solutii , in final m-a atras
Colonix
Ati folosit asa ceva ? sau daca aveti recomandari sau sfaturi ,ar fi binevenite

le:  si dupa Colonix cica ar merge Toxinout :)

Edited by adadoi, 07 September 2008 - 20:33.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Teoriile astea despre curatarea colonului nu sunt sustinute de dovezi stiintifice...

Uite aici ce are de spus ACS (American Cancer Society), din care citez aici doar concluzia: Available scientific evidence does not support claims that colon therapy is effective in treating cancer or any other disease. Colon therapy can be dangerous and can cause infection or death.

Uite si un rezumat al unui articol din Journal of Clinical Gastroenterology (din pacate cer bani pentru articolul intreg  :ack: ):

Colonic Irrigation and the Theory of Autointoxication: A Triumph of Ignorance over Science.

Journal of Clinical Gastroenterology. 24(4):196-198, June 1997.
Ernst, E. M.D., Ph.d., F.R.C.P. (Edin)

Abstract:
Autointoxication is an ancient theory based on the belief that intestinal waste products can poison the body and are a major contributor to many, if not all, diseases. In the 19th century, it was the ruling doctrine of medicine and led "colonic quackery" in various guises. By the turn of the century, it had received some apparent backing from science. When it became clear that the scientific rationale was wrong and colonic irrigation was not merely useless but potentially dangerous, it was exposed as quackery and subsequently went into a decline. Today we are witnessing a resurgence of colonic irrigation based on little less than the old bogus claims and the impressive power of vested interests. Even today's experts on colonic irrigation can only provide theories and anecdotes in its support. It seems, therefore, that ignorance is celebrating a triumph over science.

Edited by antigen, 05 September 2008 - 23:42.


#3
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
foarte interesant raspunsul tau.O sa ma mai documentez si revin.

Dar cam tot ce gasesc referitor la detoxifierea organismului face referire la colon.Nu prea am gasit terapii alternative.
Daca mai aveti alte sfaturi ar fi binevenite.

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
De ce tii neaparat sa te detoxifici? Ce te face sa crezi ca esti "intoxicat"?
In primul rand trebuie sa bei apa multa (sau macar in cantitate normala, de 2 l pe zi) pentru ca rinichiul e primul care purifica si filtreaza sangele.

#5
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004

 maltese, on Sep 7 2008, 10:22, said:

De ce tii neaparat sa te detoxifici? Ce te face sa crezi ca esti "intoxicat"?
In primul rand trebuie sa bei apa multa (sau macar in cantitate normala, de 2 l pe zi) pentru ca rinichiul e primul care purifica si filtreaza sangele.

Sunt intoxicat caci am filtrat de-a lungul timpului prin mine toate prostiile , de la mancare neadecvata pana la alcool , fumat si multe alte porcarii..

Tot citesc de cateva zile despre subiectul asta si inca nu sunt dumirit.Am citit clar sa nu fac "irigarea colonului" care este un proces facut de medici pana nu demult dar cu clare contraindicatii.Am citit desemenea ca tratamentele specifice , cum sunt si cele enumerate de mine mai sus, sunt complet degeaba,corpul putand sa se detoxifice singur.Inca am mici dubii cu programele astea..

Cred ca pana la urma o sa urmez un tratament alimentar, in care ,printre altele , mananc mai multa fibra si beau peste 2 L de apa, impreuna cu un program sportiv.

Edited by alf77, 07 September 2008 - 14:24.


#6
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

 alf77, on Sep 7 2008, 15:22, said:

Sunt intoxicat caci am filtrat de-a lungul timpului prin mine toate prostiile , de la mancare neadecvata pana la alcool , fumat si multe alte porcarii..

Tot citesc de cateva zile despre subiectul asta si inca nu sunt dumirit.Am citit clar sa nu fac "irigarea colonului" care este un proces facut de medici pana nu demult dar cu clare contraindicatii.Am citit desemenea ca tratamentele specifice , cum sunt si cele enumerate de mine mai sus, sunt complet degeaba,corpul putand sa se detoxifice singur.Inca am mici dubii cu programele astea..

Cred ca pana la urma o sa urmez un tratament alimentar, in care ,printre altele , mananc mai multa fibra si beau peste 2 L de apa, impreuna cu un program sportiv.
adica clisma???

#7
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004

 dimit, on Sep 7 2008, 18:26, said:

adica clisma???

cred ca "irigarea colonului" inseamna clisma ..dar nu stiu exact.., cum ziceam mai sus, am citit o gramada de contraindicatii si sigur nu voi apela la acest procedeu

#8
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

 alf77, on Sep 5 2008, 23:42, said:

Colonix
Toxinout

Prostii, fara acoperire stiintifica, inventate doar pentru a-ti lua banii.  :nonobad:

#9
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 alf77, on Sep 5 2008, 23:42, said:

Salut,

Vreau sa-mi curat pe cat posibil organismul si printre altele am citit de curatarea colonului care este foarte importanta.Am gasit multe solutii , in final m-a atras
Colonix
Ati folosit asa ceva ? sau daca aveti recomandari sau sfaturi ,ar fi binevenite

le:  si dupa Colonix cica ar merge Toxinout :)


Shamprak  shalana din Yoga iti curata tot ce trebuie.

e destul de greu de facut, dar nu imposibil.

#10
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
După umila mea părere, Colonix, Toxinout sau Pulimex, sunt șanse foarte mari să fie niște farse sau în cel mai bun caz soluții incomplete.
adică indivizii ăia se folosesc de un aspect real, ca să vîndă un mix probabil inutiil, dar nu neaparat nociv.

 brigazile_martirilor, on Sep 7 2008, 22:18, said:

Shamprak  shalana din Yoga iti curata tot ce trebuie.

e destul de greu de facut, dar nu imposibil.

De fapt se cheamă SHANK PRAKSHALANA. Dacă nu o execuți cum trebuie s-ar putea să rămîi în organism cu o cantitate foarte mare de sare și tocmai de aceea este contraindicată bolnavilor de inimă, în cazurile de hidropizie sau alte probleme legate de excesul de sare.
Într-adevăr, tehnica este extrem de eficientă și merită încercată.

În altă ordine de idei, sunt oarecum nedumerit de ce șiragu de rahat din fotografie, este popularizat doar de farsori, cînd ar trebui pus pe toate saiturile medicale serioase.
[ http://www.drnatura.ro/images/corey2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și în veceu rămîn uneori dejecții, pe care le dai jos doar cu un jet puternic de apă sau cu peria. dacă nu faci treaba asta, se creează depuneri solide ce pot fi îndepărtate după 1 an, doar cu detartranți (soluții cu ph acid).
Ei bine, dacă omu are o dietă săracă în fibre și bogată în grăsimi, greu de imaginat ce se întîmplă în colon de-a lungul a 10 ani.


Complicat tare, trebuie demonstrat științific  :lol: De ajuns să întrebi un medic legist ce găsește de obicei în colonul cadavrelor.


Un topic despre detoxifiere

----------------------------

Mi se pare că Anca Parghel a făcut clismă cu cafea. (cafea nu pun în gură, în cur nici atît, așa că veto.

Edited by adadoi, 08 September 2008 - 07:29.
fara link/uri, te rog. trimite-le prin pm.


#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru ca e de ajuns un pic de Fortrans si ramane colonul frumos si curat, mai ceva ca interiorul gurii!

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Mirovaia_Scorb, on Sep 7 2008, 23:08, said:

De fapt se cheamă SHANK PRAKSHALANA. Dacă nu o execuți cum trebuie s-ar putea să rămîi în organism cu o cantitate foarte mare de sare și tocmai de aceea este contraindicată bolnavilor de inimă, în cazurile de hidropizie sau alte probleme legate de excesul de sare.
Într-adevăr, tehnica este extrem de eficientă și merită încercată.

       Apa cu sare va provoca o voma de zile mari . La un hipertensiv sau o persoana cu probleme renale poate sa le provoace moartea .


Quote

Și în veceu rămîn uneori dejecții, pe care le dai jos doar cu un jet puternic de apă sau cu peria. dacă nu faci treaba asta, se creează depuneri solide ce pot fi îndepărtate după 1 an, doar cu detartranți (soluții cu ph acid).
Ei bine, dacă omu are o dietă săracă în fibre și bogată în grăsimi, greu de imaginat ce se întîmplă în colon de-a lungul a 10 ani.

     Colonul nu este o conducta de PVC pe care sa se acumuleze ceva . Nu are nevoie sa fie curatat si spalat pentru ca prin constructie se curata singur . Procesele de fermentatie sunt niste procese obisnuite in colon si este ceva benefic din moment ce se obtin o sa seama de suplimenti nutritivi din acestea .

#13
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Un nepriceput ar putea considera că cspot a spus esențialul despre ce se întîmplă în colon, iar Shank Prakshalana este ceva ce nu merită băgat în seamă, fiindcă beneficiile sunt minore și nu se compară cu riscul de a obține o vomă sau complicații dacă ești hipertensiv  :D

Fecalele cînd aterizează în budă, de multe ori se depun pe pereți și  se solidifică, cu toate că este NETED.
Fibrele din musculatura longitudinală a colonului sunt mai scurte decît lungimea sa efectivă, astfel încît colonul formează niște FALDURI, ce împreună cu musculatura circulară ajută la deplasarea căcărezelor, prin mișcări peristaltice. Mai pe scurt, natura a dotat organismul cu un sistem de transport de-a dreptul genial.
Depunerea de acumulări fecale în aceste mici cavități este de cele mai multe ori inerentă și favorizată de o anumită compoziție a căcatului(lipsă fibre vegetale!) și un tranzit intestinal lent(sedentarism, alimentație dezechilibrată).
[ http://www.sog-3.biz/graphics/colon1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fazele de fermentație prelungită sunt niște chestii ce ar trebui să se întîmple în instalațiile de tratare a nămolurilor, nicicum în intestin.

Și de fapt nu cred că există vreun avantaj dacă suferi periodic de constipație, ba chiar dimpotrivă. Nu văd ce atîtea studii ar trebui întreprinse, că să tragă cineva concluzia că în lumea așa zis civilizată există pericolul unui colon încărcat.

-----------------------------------------

Cît despre Shank Prakshalana... Am văzut la cursul de yoga, ZECI de oameni care reveneau după o săptămînă cu detalii depsre execuție și efecte. Dacă din 40 de indivizi, jumătate au observat efecte pozitive vizibile, asta cred că spune totul. În plus, spre deosebire de Colonix, este o metodă gratuită și poate fi practicată acasă. Cine ar putea avea vreun interes ascuns?
Are un mare dezavantaj: este destul de laborioasă pentru un începător.

Concluzia: nu trebuie să dați atenție tuturor profanilor, fie ei medici sau președinți de comitete și comiții. Cine are urechi de auzit și ochi de văzut...

Edited by Mirovaia_Scorb, 08 September 2008 - 03:39.


#14
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Pai daca cineva mananca doar vegetale legume fructe, ce nevoie mai are de curatarea colonului?

Edited by Stapanul_clonelelor, 08 September 2008 - 09:30.


#15
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 Stapanul_clonelelor, on Sep 8 2008, 10:29, said:

Pai daca cineva mananca doar vegetale legume fructe, ce nevoie mai are de curatarea colonului?


nu e chiar asa..e vorba de un regim lacto-ovo-vegetarian

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Mirovaia_Scorb, on Sep 8 2008, 04:23, said:

Fecalele cînd aterizează în budă, de multe ori se depun pe pereți și  se solidifică, cu toate că este NETED.

   Buda nu seamana cu colonul de nici o culoare . Ceramica din toaleta pare neteza dar nu de fapt este plina de asperitati foarte fine . Materiile fecale ajunse in toaleta contin o cantitate mica de apa care se evapora cu repeziciune . De asemenea bacteriile aflate in intestin sunt anaerobe , adica nu au nevoie de oxigen ca sa traiasca . Dimpotriva , in contact cu aerul majoritatea mor cu repeziciune .
  

Quote

Fibrele din musculatura longitudinală a colonului sunt mai scurte decît lungimea sa efectivă, astfel încît colonul formează niște FALDURI, ce împreună cu musculatura circulară ajută la deplasarea căcărezelor, prin mișcări peristaltice. Mai pe scurt, natura a dotat organismul cu un sistem de transport de-a dreptul genial.

  Perfect de acord cu tine . Sistemul de transport e foarte bine conceput , iar intestinul este invelit intr-un fel de mucus care previne orice fel de depunere .

Quote

Depunerea de acumulări fecale în aceste mici cavități este de cele mai multe ori inerentă și favorizată de o anumită compoziție a căcatului(lipsă fibre vegetale!) și un tranzit intestinal lent(sedentarism, alimentație dezechilibrată).

        In intestinul gros nu exista mici cavitati . Este evident ca constipatia este favorizata de sedentarism si de o alimentatie necorespunzatoare . Ea trebuie evitata si combatuta . Totusi nici in acest caz nu se lasa cu nici un fel de depuneri .


Quote

fazele de fermentație prelungită sunt niște chestii ce ar trebui să se întîmple în instalațiile de tratare a nămolurilor, nicicum în intestin.

   Prin fermentatie se obtine painea , vinul , berea , otetul , borsul , tuica , iaurtul si multe alte produse . Daca spui tu ca astea sunt namoluri , ramai la ideea ta ...

Quote

Concluzia: nu trebuie să dați atenție tuturor profanilor, fie ei medici sau președinți de comitete și comiții. Cine are urechi de auzit și ochi de văzut...

         Daca un medic poate fi numit profan in constipatie , atunci nu mai am nimic de comentat ...

#17
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Cine spune asemenea prostii probabil nu a vazut cum arata colonul vizualizat colonoscopic dupa doar 2 plicuri de Fortrans.
Cam asa: http://images.google...ttp...l=ro&sa=N

E curat, fara reziduuri. Nu aveti decat sa va bagati ce vrei voi pe acolo, chinuiti-va daca asta va da impresia ca va detoxifica.
Va vand un pont, stiu pe cineva care face clisme cu usturoi, in acelsai scop, sa se detoxifice, sa scape de paraziti etc.
Succes

#18
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Da' Fortransu' scoate afara placa aia mucoida ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate