Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

un catel pe nume Timmy

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
irimia_emil

irimia_emil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2008
am si eu 2 probleme, am un catel de aproape 2 ani, o corcitura dintre un ciobanesc german (mama) si un ciobanesc siberian (tatal). problemele sunt urmatoarele:
1. cum fac sa nu-i mai cada atata par
2. are o problema cu musculitele, se aduna vreo 5-6 pe fiecare din urechi si il inteapa, de multe ori am gasit si sange pe unde stateau musculitele, cand mai trec pe langa el le gonesc, dar nu pot face asta la fiecare 5 minute...

cainele este prea mare ca sa-l duc la veterinar (nu-l suporta de mic, doar cat ma apropii de un cabinet, el ingheata si nu-l pot misca), ce sa fac?

Attached Files



#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Incearca sa gasesti un veterinar care sa vina acasa... In disperare de cauza, daca e neaparata nevoie sa il duca la cabinet, il poate anestezia.

#3
irimia_emil

irimia_emil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2008
eu ma gandeam ca trebuei sa-i cumpar medicamente si sa i le administrez eu....

#4
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Pai pina la medicamente trebuie sa-l vad un veterinar sa-i prescrie un tratament.Exista salvari veterinare.
Referitor la par nu ai ce sa-i faci, este normal sa-i cada...obisnuieste-te cu el.

Edited by piri, 06 September 2008 - 20:17.


#5
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Musculitele vin pentru ca |Timmy are o infectie a urechilor. Cainii sanatosi fie tinuti la curte fie in casa nu aduna muste in urechi pur si simplu.

Uita-te atent in urechile cainelui, nu supureaza? nu are secretii?

Sangele esti sigura ca e de la intepaturile mustelor? Uita-te mai bine, nu cumva sunt cruste formate?

Poate avea si o boala de piele, un inceput de demodecie. Nu are si parul rarit in jurul nasului?

Adu un medic veterinar sau mergi tu cu Timmy. Mustele care se aduna in special intr-o zona anume a corpului sunt un semnal grav de alarma: au localizat o infectie.

Nu uita ca unele depun si oua care se transforma in viermi in scurt timp.

Nu e de gluma, pot sa transmita si boli si eu in locul tau as lua masuri urgente. Mai mult decat intrebat pe forum adica. Nu poti sa mergi la farmacie sa iti dea ala un unguent la intamplare pentru ca trebuie luata o mostra de tesut si o analiza a sangelui pentru a se determina tipul de antibiotic necesar

Edit: si eu am caine mare si nici lui nu-i place la veterinar. Il urcam in masina, si cand ajungem la cabinet mergem cu el in lesa pana acolo.Daca chiar face figuri il caram pe brate ca pe mireasa.  Da, stiu ca "ingheata" dar decat sa intepeneasca de tot adica sa crape prefer sa ne chinuim cu el 5 minute pana il urcam pe masa. Ia un prieten cu tine sa te ajute.

Edited by Ina.Click, 08 September 2008 - 09:52.


#6
irimia_emil

irimia_emil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2008
nu stiam ca e asa de grav, gata, ii trag una sa lesine si il duc cu masina la veterinar, este singura solutie ca sa-l calmez, altfel nu am cum sa-l duc, pe prieteni ii ataca, eu cu tata nu putem sa-l ducem, e prea mare si nu-l putem tine. mersi mult

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postirimia_emil, on Sep 8 2008, 11:08, said:

ii trag una sa lesine si il duc cu masina la veterinar
Tu glumesti aici, nu? Nu???

Locuiesti intr-o localitate cu un singur veterinar?

#8
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

View Postirimia_emil, on Sep 8 2008, 11:08, said:

nu stiam ca e asa de grav, gata, ii trag una sa lesine si il duc cu masina la veterinar, este singura solutie ca sa-l calmez, altfel nu am cum sa-l duc, pe prieteni ii ataca, eu cu tata nu putem sa-l ducem, e prea mare si nu-l putem tine. mersi mult


Nu-i trage una.

Uite cum faci: cumperi o botnita. Sau improvizezi una dintr-un cordon de capot. insa te asigur ca o botnita costa 100 mii - 150 mii din aceea pt cabinet din panza.

Iei cainele cu binisorul cu tot cu botnita - asta daca nu l-ai tinut numai in batai pana acum, caz in care...evident ca nu mai merge - si il bagi in masina. a veterinar nu-l ingramadesti cu japca inauntru ci il plimbi pe ici pe colo. Soliciti un anestezic usor, avertizand veterinarul de comportamentul cainelui inainte de a-l baga in cabinet.

Sincer un caine care iti ataca prietenii si nu poate fi controlat de doi oameni adulti din propria familie este un caine nefericit, abuzat si prost educat.

Replica asta a ta cu "ii trag una sa lesine" ma face sa ma gandesc ca musculitele nu sunt cea mai mare problema a lui Timmy. Ci tu.

De asemenea daca te va surprinde reactia mea si a lui Antigen, tine cont de faptul ca tocmai ai afirmat ca-ti vei bate cainele sa lesine pe un forum dedicat iubitorilor de animale. Daca ar exista un forum al snopitorilor de animale, probabil reactiile ar fi fost pozitive.

Eu mai frumos de-atat nu stiu sa formulez ce-mi venea sa-ti zic in prima faza.

#9
irimia_emil

irimia_emil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2008
voi chiar nu intelegeti, am fost azi cu el la veterinar, iar tot ce mi-a zis este "e de rau, vino peste 1 saptamana ca aduc un expert"

cum l-am dus la veterinar, am luat 2 kg din pastilele lui favorite (mancare pt caini) si o botinita de metal, i-am pus botnita, l-am urcat in masina si am plecat cu el la alt veterinar unde nu fusese niciodata, l-am prostit sa intre in cabinet cu pastileleunde eu l-am tinut cu vorba iar veterinarul ii facuse un anestezic puternic, 3 ore a dormit.

a 2-a chestie, eu nu pot sa dau in cainele meu, doar cat ridic palma la el si il ating usor in anumite exceptii cand el chiar nu intelege, mi-a salvat viata de cel putin 2 ori pana acuma, NIMENI din familia mea nu loveste cainele meu, eu l-am crescut de mic si nu-i pot face asta. nu stiu ce ati inteles voi, am crezut ca aveti umor macar cat negru sub unghie...

inca ceva, eu am dresat cainele sa se alinte ca o pisica si sa fie rau ca un diavol, NUMAI LA COMENZI, dar din nefericire, el nu imi suporta toti prietenii, iar cei pe care ii suporta sunt prea mici ca sa-l poate retine. tineti minte, are aproape 2 ani si peste 50 kg (chiar daca nu arata)


ps: o singura data am lovit cainele, iar dupa, el 3 zile nu a mancat, nu a cerut liber, nu a vrut plimbare

Attached Files


Edited by irimia_emil, 08 September 2008 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate