Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Consum mortar pt zidarie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Leovigild

Leovigild

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008
Salut tuturor,

As vrea sa stiu care e necesarul de mortar (sac de 40 kg in general) pentru 1 mc de zidarie...ideea e ca tot ce am gasit pana acuma suna undeva la 1,5-1,8 kg pentru strat de 1 mm la 1 metru patrat...care e densitatea mortarului...stiu ca stratul trebuie sa fie cumva 2-3 cm...rezulta de aici vreo 30-36 kg mortar pentru 1 mp...dar, nestiind densitatea mortarului cum aflu necesarul pentru 1 mc?
Sau, altfel, stiu ca se consuma undeva la 0,115 mc mortar la 1 mc de zidarie, iar de aici cum aflu cati saci de mortar sunt necesari pentru 1 mc?
Am inceput constructia unei case si imi trebuie vreo 27 mc de caramida, de aici si intrebarea mea in legatura cu consumul de mortar, vreau sa fac o comparatie intre cat as plati pentru caramida Eurotherm cu nut si feder + consumul mai mic de mortar si caramida obisnuita + consumul de mortar, acesta stiindu-se ca se aplica si intre caramizi in cazul variantei caramida obisnuita. Multumesc.

#2
Leovigild

Leovigild

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008
Revin, (iertati-mi ultraamatorismul), dar pentru zidarie cu blocuri ceramice (Porotherm sau Eurotherm sau altceva) se foloseste mortar termoizolant?
Daca e asa, am gasit ca sunt 650kg/mc.

#3
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008

View PostLeovigild, on Sep 4 2008, 16:10, said:

Salut tuturor,

...ideea e ca tot ce am gasit pana acuma suna undeva la 1,5-1,8 kg pentru strat de 1 mm la 1 metru patrat...care e densitatea mortarului...
Rezulta matematic 1500-1800 kg/mc. Sunt si mortare la care se poate lua in calcul 1300. Mortarul temoizolant e mai usor. E bun 650-800 kg/mc, depinde de tipul de mortar in ambele cazuri.

#4
Leovigild

Leovigild

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgermi, on Sep 5 2008, 11:21, said:

Rezulta matematic 1500-1800 kg/mc. Sunt si mortare la care se poate lua in calcul 1300. Mortarul temoizolant e mai usor. E bun 650-800 kg/mc, depinde de tipul de mortar in ambele cazuri.

Nu domnule, 650 kg este densitatea mortarului propriu zis (praful din sac), deci daca pentru zidarie cu blocuri ceramice se foloseste mortar termoizolant care are densitatea 650kg/mc si daca se consuma undeva la 0,115 mc mortar/mc zidarie, rezulta ca se consuma 74,75 kg (cca 2 saci) mortar/ mc zidarie.

Oricum, a fost bine ca mi-a raspuns totusi cineva pentru ca am intensificat search-urile si am rezolvat problema.
A bientot.

#5
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006
Tot legat de zidarie, dar despre un alt aspect, daca nu-i cu suparare:
mortarul pe caramida-porotherm se pune pe toata suprafata ei sau doar interior-exterior?
Ce parere aveti despre aceasta poze, va rog?
Poate veti spune ca, fiind la stalp se va umple cu cimentul din turnare. Insa *seful de echipa* zice ca asa se pune la porotherm, doar pe laturi
Multam,

Attached File  IMG_4051_ziadrie_pe_margini_intaritura.jpg   145.06K   496 downloads
Attached File  IMG_4050_caramida_tencuiala_margini_only.jpg   186.02K   466 downloads

#6
catanita

catanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.05.2007
Potrivit instructiunilor date chiar de producator, la zidirea blocurilor porotherm se pune mortar peste toata suprafata de sus a caramizii fara insa a umple golurile pana jos, iar pe laterale nu se pune nimic decat se umple lacasul special lasat pentru imbinare ( acela gen nut-feder)

#7
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postcatanita, on Sep 25 2008, 06:58, said:

Potrivit instructiunilor date chiar de producator, la zidirea blocurilor porotherm se pune mortar peste toata suprafata de sus a caramizii fara insa a umple golurile pana jos, iar pe laterale nu se pune nimic decat se umple lacasul special lasat pentru imbinare ( acela gen nut-feder)

merci catanita

se mai poate refolosi in asemenea conditii sau trebuie alta noua?

View PostKirin, on Sep 25 2008, 09:29, said:

merci catanita

se mai poate refolosi in asemenea conditii sau trebuie alta noua?

am gasit pe site : Sistemul de caramizi POROTHERM. Ghid de punere in opera; 2007 si se vede in poza ca asa e. Nu se mentioneaza ca se pune pe *toata suprafata*

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate