Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Bucuresti - Viena 1 zi URGENT !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Ziua este o inconstienta sa faci drumul asta dintr-o bucata. Nu ai cum sa scoti o medie mai buna de 50 KM/h, asta inseamna vreo 18 ore. Si asta din cauza traficului infernal din tara.

Noaptea poti sa scoti o medie de 80-90 KM/h pe toata bucata = 10-11 ore. Recomand experienta, odihna inainte, pauze scurte la 3 ore si faruri decente !

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Bucuresti-Arad (~515 km) faci cam 9 ore(cel mult)  cu tot cu opriri.
Arad-Viena nu faci mai mult de 6 ore. De la Szeged (100 km din Arad) e autostrada pana la Viena (400 km).
~14-15 ore se pot conduce lejer, fara concurs (~1000 km) daca esti odihnit si faci pauze mai mari de pisu si cafea (Redbull iti da aripi pe bune).

Se pot face si mai multi km, dar deja ne bagam la treburi serioase  :D  (1600 km Arad-Herleen Olanda, ~18 ore)

#21
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View PostBlackhat, on Sep 4 2008, 04:19, said:

varianta data de rexkroki  e cea mai castigatoare.  ai putea sa incerci si buc-sibiu-cluj-oradea-budapesta-viena.   durata cam 14-15h.

Nimeni nu mai recomanda varianta cu Oradea? Eu vreau sa plec spre Viena exact pe 25.12.2008 si ma gandeam sa merg prin Oradea. In septembrie am fost la Budapesta si la dus am ales varianta cu Oradea iar la intoarcere am ales varianta cu Aradul....... m-am ingrozit de ce trafic de cosmar e intre Arad si Sebes.  

Avand in vedere data plecarii (25.12.2008), oare care varianta e mai buna? Ma gandesc ca va fi mai liber drumul....sta tot omu' intreg la cap pe acasa, baga sarmale si caltabosi in el.....

Precizez ca o sa fac oprire la granita (fie Oradea, fie Arad), sa dorm peste noapte (nu imi permite masina sa merg prea mult mai ales cu 4 oameni in ea si supraincarcata)

Multumesc,

L.E. am voie cu detector de radar in Ungaria si in Austria?

Edited by kimi_ro, 17 November 2008 - 12:43.


#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Daca circuli destul de devreme dimineata traficul e absolut ok. Problema e cu asfaltarile sufletului, acum vreo 10 zile am stat 3 ore in drum intr-o coloana pana la linia orizontului.

Damn idiots.

#23
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View Postsebulbus, on Nov 17 2008, 13:43, said:

Daca circuli destul de devreme dimineata traficul e absolut ok. Problema e cu asfaltarile sufletului, acum vreo 10 zile am stat 3 ore in drum intr-o coloana pana la linia orizontului.

Damn idiots.

banuiesc ca te referi la varianta pe Arad

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Exact, Vladimirescu, chiar la intrare in Arad. Asta dupa ce de la Sibiu la Orastie a fost ceata binisor.

[ http://www.dadrarad.ro/userfiles/image/arad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sebulbus, 17 November 2008 - 13:23.


#25
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostOctavian___28, on Sep 15 2008, 09:19, said:

Se pot face si mai multi km, dar deja ne bagam la treburi serioase :D (1600 km Arad-Herleen Olanda, ~18 ore)

Eu am facut acum 4 ani cu un Sharan condus  pe rand de SOFER si de un amic, samsar de masini de meserie (actualmente aproape milionar in parai dupa ce a vandut terenuri la greu), Bucuresti -Teuge(Olanda) plecand din Bucuresti pe la ora 8 dim , duminica si ajungand luni prea devreme aprox ora 8, 8:30 (ca a trebuit sa ne oprim pe autostrada in GERMANIA chiar, sa nu ajungem prea devreme ca s-au intamplat multe cu cei care stau teleleu pe strada cu bani in buzunar, in fata Autohausurilor).Deci in vreo 22 de ore am facut 2000km.
NU e greu deloc sa faci Buc Viena de dimineata pana seara, cum zie si lumea de pe-aici, Buc Arad il faci repede acuma, mai ales ca nu mai e cosmarul de la Pitesti, se merge in 10 minute pe centura de nu-ti dai seama cand ai ajuns la Valcea.daca ar fi o centura similara la Sibiu si una adevarata la Arad, drumul ar fi ok. Sincer, m-am jurat ca nu o mai iau pe centura la Arad.

#26
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postkimi_ro, on Nov 17 2008, 12:39, said:

Nimeni nu mai recomanda varianta cu Oradea? Eu vreau sa plec spre Viena exact pe 25.12.2008 si ma gandeam sa merg prin Oradea. In septembrie am fost la Budapesta si la dus am ales varianta cu Oradea iar la intoarcere am ales varianta cu Aradul....... m-am ingrozit de ce trafic de cosmar e intre Arad si Sebes.  

Avand in vedere data plecarii (25.12.2008), oare care varianta e mai buna? Ma gandesc ca va fi mai liber drumul....sta tot omu' intreg la cap pe acasa, baga sarmale si caltabosi in el.....

Precizez ca o sa fac oprire la granita (fie Oradea, fie Arad), sa dorm peste noapte (nu imi permite masina sa merg prea mult mai ales cu 4 oameni in ea si supraincarcata)

Multumesc,

L.E. am voie cu detector de radar in Ungaria si in Austria?
Daca vremea este buna (fara zapada , polei , etc) recomand urmatorul traseu : B-Pitesti-RM Valcea -Tg Jiu-Petrosani -Hateg-Simeria-Deva-Arad . L-am facut in septembrie si noiembrie , super lejer , e drept simbata si duminica . Singura portiune mai proasta este Tg-Jiu-Petrosani dar totusi acceptabila . Bucuresti -Arad ( 8 ore ) -Paprika (6 , cu pauza la Arad), total 14 ore.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
De la Tg Jiu incolo l-am facut si eu de vreo 2-3 ori in ultimele 4 luni. E rezonabil, mai ales acum ca s-au mai incheiat din lucrari, in principiu e mai putin prost decat alternativa, si asta e tot ce conteaza.

#28
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004
s-a terminat cu asfaltarea la Vladimirescu, nu mai sint cozile enorme...totul e frumos :)

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Da? Sa le dea al de sus sanatate ca n-or mai sta si altii ca mine 3 ore in drum. Le-am dat si dedicatie la radio, dar nu i-a impresionat.

#30
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004
treburile s-au miscat atunci cind un tren a dat peste un tir blocat pe calea ferata (tipic idiotilor care se baga si nu au unde ...ca nu mai incap) si de a doua zi a stat potera care dirija circulatia.

acu e nasol ca nu sint marcaje.... (nu am mai fost de mult timp mai departe de Vladimirescu); poate pensuleaza de la Deva-ncoa.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Acum aproape 2 saptamani pictau pe la Savarsin, dar intr-un ritm impresionant, ziceai ca vor sa refaca Voronetul.

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Deci de la Hateg e mai rapid Deva - Arad - Nadlac decit Caranesbes - Timisoara - Cenad?

Se mai lucreaza intre Lugoj si Timisoara? Dar intre Caransebes si Lugoj?

Intre Orsova si Caransebes am inteles ca e jale, n-ai ce cauta.

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Eu as vota Deva - Nagylak. Sa te uiti daca mai e in tura o politista roscata cu ochi verzi la ai lor.

#34
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004

View Postabancor, on Nov 19 2008, 12:34, said:

Deci de la Hateg e mai rapid Deva - Arad - Nadlac decit Caranesbes - Timisoara - Cenad?

Se mai lucreaza intre Lugoj si Timisoara? Dar intre Caransebes si Lugoj?

Intre Orsova si Caransebes am inteles ca e jale, n-ai ce cauta.
ce treaba ai cu hateg?? vii pe petrosani??
restul rutelor din sud si sudvest uita-le...

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pai unde se ramifica cele 2 variante, nu la Hateg? Bun, de la Petrosani atunci, ajung mai repede la Szeged prin Deva - Nadlac decit prin Timisoara - Cenad? Ma intereseaza durata drumului, nu calitatea asfaltului. Pina acu inteleg ca sint 2 voturi pt Deva. Am intrebat pentru ca am auzit ca e foarte aglomerat pe Deva - Arad si am oroare, mai bine merg pe drumuri rupte dar pustii.

Mersi!

#36
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004
corect, de la hateg se despart drumurile dar nu intelesesem

am mers pe vara pe ruta tgjiu petrosani hateg deva si am facut mai mult decit daca as fi mers pe sibiu

rm vilcea tg jiu bun bun dupa aia jale

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate