Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Fite de “italieni”

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
exact cum spunea un coleg de mai sus majoritatea masinilor sunt inchiriate.... si cu condusul e jale au impresii multe cand am fost la politie si am vazut pe biroul comandantului deancurile de permise luate de la ,,italieni
m-am speriat.... ce sa ii faci acum nu mai merge treaba si incep sa se intoarca pricajiti..... intredevear sunt si oameni cum se cade ....

#20
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Cel mai mult îi urăsc pe cei care poartă ochelarii pe păr.

#21
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Romanul este de felul sau un fitos .Neamul prost indiferent unde ar trai se comporta ca atare.Pentru foarte romani faptul ca traieste de 7-10 ani in Paris , Roma sau Londra nu reprezinta un motiv de-a se cizela, de a-si schimba mentalitatea.Dimpotriva, sunt mai conservatori ca si inainte.
Din pacate articolul ziaristei reflecta comportamentul unor conationali pe care ii deranjeaza  faptul ca valorilor lor nu reprezinta nimic pentru unii.
Am vazut unii romani(nu trebuie generalizat, ca este gresit sa facem asta), tineri, care locuiesc de cel putin 7 ani in Canada, Franta , Italia sau Spania insa tot asa sunt cum au plecat , la capitolul mentalitate.Cei din Italia si Spania au adoptat vestimentatia acestor tari(asta este ok), inclusiv  parul uns cu gel, la greu plus alte scarbe in comportament de la aceste popoare.
In excursiile mele prin vest, marile marlanii pe care le-am intalnit pe acolo au avut ca protagonisti cetateni romani sau rusi.
Din discutiile avute cu romani stabiliti in U.S. am aflat ca si acolo sunt unii compatrioti care se manifesta galagios in comunitatea de romani ca sa trezeasca interes.Sa isi etaleze realizarile materiale.Reactia este insa inversa in foarte multe cazuri.Marlania si prostul gust nu are prindere la toti oamenii.
Pe nimeni nu deranjeaza faptul ca un roman revine in tara cu o masina marca premium, ci deranjeaza atitudinea lui galagioasa, sfidatoare.Mentalitatea neamului prost ca lui i se cuvine totul, inclusiv in fata autoritatilor statului , motiv pentru care aici face tot felul de tampenii(teribilism in traficul auto, scandaluri, etc) pe care acolo unde traieste(Italia, Spania, Anglia) nu isi permite sa le faca.

Edited by fredy2007, 04 October 2009 - 16:10.


#22
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007
Cine are cu ce si se bazeaza.
Sufera, face ce vrea, il doare-n cur

:huh:

#23
alt_timp

alt_timp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2010

Quote

View Postcrst_g, on 5th September 2008, 22:54, said:

masini cumparate acolo? eu zic ca-s inchiriate in 90% din cazuri.

Crezi? costa intre 25-40 euro/zi sa inchiriezi o masina in Italia.

Edited by alt_timp, 15 June 2010 - 02:00.


#24
Alinuta88

Alinuta88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 15.10.2015
Acum e la moda și scrisul în doua limbi,ca prin 2009 nu prea avea lumea cont pe "feisbuc" ca acum.Deci nu tre sa mai aștepți luna august sa te minunezi, dai o tura pe Facebook și te-ai linișteștit.

#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postfredy2007, on 04 octombrie 2009 - 16:08, said:

Romanul este de felul sau un fitos .Neamul prost indiferent unde ar trai se comporta ca atare.Pentru foarte romani faptul ca traieste de 7-10 ani in Paris , Roma sau Londra nu reprezinta un motiv de-a se cizela, de a-si schimba mentalitatea.Dimpotriva, sunt mai conservatori ca si inainte.
Din pacate articolul ziaristei reflecta comportamentul unor conationali pe care ii deranjeaza  faptul ca valorilor lor nu reprezinta nimic pentru unii.
Am vazut unii romani(nu trebuie generalizat, ca este gresit sa facem asta), tineri, care locuiesc de cel putin 7 ani in Canada, Franta , Italia sau Spania insa tot asa sunt cum au plecat , la capitolul mentalitate.Cei din Italia si Spania au adoptat vestimentatia acestor tari(asta este ok), inclusiv  parul uns cu gel, la greu plus alte scarbe in comportament de la aceste popoare.
In excursiile mele prin vest, marile marlanii pe care le-am intalnit pe acolo au avut ca protagonisti cetateni romani sau rusi.
Din discutiile avute cu romani stabiliti in U.S. am aflat ca si acolo sunt unii compatrioti care se manifesta galagios in comunitatea de romani ca sa trezeasca interes.Sa isi etaleze realizarile materiale.Reactia este insa inversa in foarte multe cazuri.Marlania si prostul gust nu are prindere la toti oamenii.
Pe nimeni nu deranjeaza faptul ca un roman revine in tara cu o masina marca premium, ci deranjeaza atitudinea lui galagioasa, sfidatoare.Mentalitatea neamului prost ca lui i se cuvine totul, inclusiv in fata autoritatilor statului , motiv pentru care aici face tot felul de tampenii(teribilism in traficul auto, scandaluri, etc) pe care acolo unde traieste(Italia, Spania, Anglia) nu isi permite sa le faca.

Si? Daca nu-i generalizat ce conteaza? Pt ce credeti ca cei din vest cumpara articole de lux? Pt a epata. Pt ce regina circula in RR? Pt a epata. Pt ce credeti ca industria de lux nu cunoaste criza? Pt ca cei ce pot vor sa epateze. Si atunci?

Edited by avenirv, 23 June 2016 - 15:43.


#26
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postavenirv, on 23 iunie 2016 - 15:36, said:

Pt ce credeti ca cei din vest cumpara articole de lux? Pt a epata. Pt ce regina circula in RR? Pt a epata. Pt ce credeti ca industria de lux nu cunoaste criza? Pt ca cei ce pot vor sa epateze. Si atunci?
Dar tu de ce crezi ca cei care cumpara articole de lux o fac pentru a epata? Romani sau straini, nu conteaza.

Edited by MrReason, 23 June 2016 - 16:15.


#27
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,815
  • Înscris: 15.08.2014

View PostAlinuta88, on 23 iunie 2016 - 15:28, said:

Acum e la moda și scrisul în doua limbi,ca prin 2009 nu prea avea lumea cont pe "feisbuc" ca acum.Deci nu tre sa mai aștepți luna august sa te minunezi, dai o tura pe Facebook și te-ai linișteștit.
Şi cu ce te deranjează asta? Dacă omul vrea să fie înțeles de şi de prietenii de altă naționalitate, scrie bilingv.
Care e problema?

#28
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Hahahaah , foarte tare si adevarat .
No' , adevarul e ca si eu am fost plecat o perioada " dincolo " in uk ( contract de munca etc ) dar sa-mi uit limba romana , asta niciodata , mai mult abia asteptam sa vin acasa sa vorbesc in romana sa ma bucur de o injuratura care sa dea sens efectiv . Oricum vorbeam la tel in romaneste , zilnic .
Muzica , nu ascult manele si nici macar la jumatate de volum dar , recunosc ca dincolo ascultam in masina muzica populara ( desi acuma ca-s acasa nu ma atrage deloc ) ,Furdui Iancu et& . Nu mai spun ca de ma intalneam cu vreun roman pe acolo direct in romana vorbeam si ce bucurie era pt urechile mele .
Cred ca in final , asa cum spunea cineva mai-nainte , totul tine de educatie , daca ai plecat cocalar manelist asa te si intorci , societatea nu poate sa te educe daca esti din start redus ( mintal ) . Astia care epateaza cand vin acasa , de regula fac foamea pe dincolo si pe undeva trebuie sa-si verse frustrarile .

#29
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,815
  • Înscris: 15.08.2014
Nu ai uitat să vorbeşti, dar ai uitat să scrii. Un aşa patriot ca tine să nu folosească ă, î, ş, ț.....mirare mare.  
Vorbe, că fapte.... din părți.

Ştiu că o să găseşti repede scuze şi explicații pentru lipsa de diacritice, dar....aşa procedează şi ăia de-i criticați. Au explicații pentru orice.
Aşadar, what is the fucking difference, quelle est la putaine de difference...

P.S cine ascultă muzică tare în maşină, deranjîndu-i pe alții, oricum e dobitoc, chit că ascultă Rosini şi Vivaldi.



#30
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMrReason, on 23 iunie 2016 - 16:14, said:

Dar tu de ce crezi ca cei care cumpara articole de lux o fac pentru a epata? Romani sau straini, nu conteaza.
Pt ca ie oameni

#31
Alinuta88

Alinuta88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 15.10.2015

View Postpetit_christian, on 24 iunie 2016 - 01:06, said:


Și cu ce te deranjează asta? Dacă omul vrea să fie Ăźnțeles de și de prietenii de altă naționalitate, scrie bilingv.
Care e problema?
Dacă tot știi sa scrii corect în doua limbi și vrei sa te înțeleagă și ceilalți prieteni care nu știu românește,traduci ce ai scris,eu cred ca e mult mai frumos așa.așa și cu vorbitul,decât sa vorbești pe jumătate, mai bine vorbești numai în limba italiană.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate