Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Viteza luminii

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 omul_plajei, on Sep 3 2008, 10:54, said:

Deci cu cat te benoclezi mai mult cu atat vezi mai departe. Iar ca sa vezi bb-ul trebuie sa fii in afara universului creat de el. Adica daca universul ar fi bucurestiul sa imi pun ocheanul pe undeva prin ilfov, nu?
Am inteles bine sau le-am branburit rau de tot?
Le-ai branburit! Nu se poate vedea din afara universului, dupa cum am zis si mai sus.

#38
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007
Aha... deci chiar nu se poate ajunge in afara universului... adica e imposibil. eu credeam ca e posibil dar foarte foarte greu.
Asta inseamna ca exista doar un univers?

#39
omul_plajei

omul_plajei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2008

 catal0ntz, on Sep 3 2008, 21:24, said:

Aha... deci chiar nu se poate ajunge in afara universului... adica e imposibil. eu credeam ca e posibil dar foarte foarte greu.
Asta inseamna ca exista doar un univers?

Nu. Sunt mai multe universuri. Parca asa citisem pe aici...
Cum era in "the one" multiverse

#40
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 omul_plajei, on Sep 3 2008, 20:30, said:

Nu. Sunt mai multe universuri. Parca asa citisem pe aici...
Cum era in "the one" multiverse
Nu! Nu exista dovezi pentru alte universuri, deci nu! Nu exista nici matematic, deci iarasi nu!



 catal0ntz, on Sep 3 2008, 20:24, said:

Asta inseamna ca exista doar un univers?
Sunt multe teorii dar nu dar ele nu au sprijin un model matematic deci nu mai vorbim de unul practic!

#41
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 rocknum, on Sep 2 2008, 02:37, said:

pai are pentru ca teorema lui enstein spune ca nimic nu poate fi mai rapid decat viteza luminii...
cica nici lumina nu ar avea de fapt viteza luminii...
Reiese din teorie că materia nu poate depăși viteza luminii.

 ReVaNgEr, on Sep 2 2008, 13:29, said:

Expansiunea si legiile vitezei expansiunii nu sunt unele simple, lumina in sine e destul de grea.

relativitatea nu se opune expansiunii.
Lumina (când stă :lol: ) n-are masă; dar totusi, este afectata de gravitatie, deci putem poti spune ca este grea.

Chiar din contră, relativitatea (generală) este cea care susține expansiunea Universului.

#42
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 m3th0dman, on Sep 10 2008, 01:23, said:

Lumina (când stă :lol: ) n-are masă; dar totusi, este afectata de gravitatie, deci putem poti spune ca este grea.
Chiar din contră, relativitatea (generală) este cea care susține expansiunea Universului.
Pai in acel moment, ei au dau ochii prin relativitate si si-au zis ca nu se poate.

#43
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

 ReVaNgEr, on Sep 2 2008, 16:28, said:

Lumina nu se propaga in vid absolut.


Cred ca tu confunzi lumina cu sunetul.  :lol:

Lumina nu are nevoie de particule cu masa pt a se propaga, e unda.



 omul_plajei, on Sep 2 2008, 16:58, said:

am si eu o intrebare...
daca se construieste un telescop, o lentila, ceva care sa poata percepe lumina de la Big Bang... si m-as uita eu asa, prin telescopul ala... as putea sa vad eu acum ce s-a intamplat atunci ?


Rdiatii provenite de la Big Bang se pot repera si astazi, deci intr-un fel te poti "uita in trecut"

Voiam sa mai intreb daca ati auzit de paradoxul EPR (Einstein, Podolsky Rosen), e unul care m-a dat pe spate, plus ca e unul cat se poate de serios, l-am invatat la scoala.

In experimentul de fata se depaseste viteza luminii, practic informatia se transmite INSTANTANEU.

Edited by accelerator, 12 September 2008 - 22:00.


#44
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

 rocknum, on Aug 31 2008, 15:37, said:

Sunt unele voci care spun ca universul nostru are de la un capat la altul 74 de miliarde de ani lumina. Adica lumina ca sa calatoreasca de la un capat la altul ii trebuie 74 de ani. Alte voci spun ca defapt are 93 de miliarde de ani lumina. Cand ma refer la marimea universului ma refer la cel vazut, nu la vidul in care se extinde.
Deasemeni se presupune ca originea universului se afla la momentul numit Big Bang in care toata materia care exista in univers era concentrata intr-un singur punct de masa infinita. Acest eveniment se presupune ca a avut loc acum 15 miliarde de ani.
Daca viteza luminii nu poate fi depasita, atunci presupunand ca extinderea universului s-ar face cu viteza luminii, nu ar fi trebuit ca marimea universului sa fie de 15 miliarde de ani de la un capat la altul? El fiind de 74 de miliarde (dupa unii) sau 93 miliarde (dupa altii) asta  inseamna ca expansiunea de la punctul original numit Big Bang s-a facut cu viteze ce depasesc cu mult viteza luminii
Daca viteza luminii nu poate fi depasita, dupa cum spune teoria generala a relativitatii a lui Einstein, atunci cum s-a putut extinde pe o distanta de 74 de miliarde de ani lumina in 15 miliarde de ani?

Eu am argumentat mai jos:

Evolutia universului: http://forum.softped...p;#entry5263827
Universul vizibil: http://forum.softped...m...t&p=5265425
Viteza luminii si calatoria in timp: aici, si aici, si iar aici

 rocknum, on Aug 31 2008, 15:37, said:

Daca viteza luminii nu poate fi depasita, dupa cum spune teoria generala a relativitatii a lui Einstein, atunci cum s-a putut extinde pe o distanta de 74 de miliarde de ani lumina in 15 miliarde de ani?

Dupa ce citesti mai sus iti dai seama! Adaug doar ca a existat "Epoca" Inflationara: 10-37 sec dupa Big Bang in care universul si-a marit raza de la marimea unui atom la de 3 ori cat galaxia noastra (aprox 300,000 ani lumina)! Fa niste calcule si iti dai seama de aceasta controversa!
:)

#45
tacpot

tacpot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.03.2008

 accelerator, on Sep 12 2008, 22:58, said:

Voiam sa mai intreb daca ati auzit de paradoxul EPR (Einstein, Podolsky Rosen), e unul care m-a dat pe spate, plus ca e unul cat se poate de serios, l-am invatat la scoala.
In experimentul de fata se depaseste viteza luminii, practic informatia se transmite INSTANTANEU.
Si ce informatie s-a transmis? :)

#46
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
atata timp cat creierul uman nu are capacitatea sa gandeasca dincolo de termenul si conceptia de infinit mi se pare stupida problema..

in sensul in care omul nu are capacitatea sa gandeasca ce ar putea fi la acel CAPAT...

noi vedem universul ca pe un infinit...dincolo de asta nu putem sa gandim , e natura umana...

nici macar notiunea de nimic nu poate fi gandita sau procesata de creierul uman...

ca fiinte suntem limitati in gandire...

#47
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
s-au transmis toate informatiile legate de starea unei particule. In experiment e vorba despre un sistem binar, format din doua particule care la un moment dat au stat impreuna, adica au impartit un spatiu foarte restrans. Dupa separare la o distanta foarte mare, influenta asupra uneia se transmite instantaneu asupra celeilalte. Cam despre asta e vorba in mare.

#48
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 accelerator, on Sep 12 2008, 21:58, said:

Voiam sa mai intreb daca ati auzit de paradoxul EPR (Einstein, Podolsky Rosen), e unul care m-a dat pe spate, plus ca e unul cat se poate de serios, l-am invatat la scoala.

In experimentul de fata se depaseste viteza luminii, practic informatia se transmite INSTANTANEU.

Tocmai, ca informatia nu se propaga instantaneu, uite aici un articol: http://www.stiinta.info/news/536/103/

#49
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

 rocknum, on Aug 31 2008, 16:37, said:

Sunt unele voci care spun ca universul nostru are de la un capat la altul 74 de miliarde de ani lumina. Adica lumina ca sa calatoreasca de la un capat la altul ii trebuie 74 de ani. Alte voci spun ca defapt are 93 de miliarde de ani lumina. Cand ma refer la marimea universului ma refer la cel vazut, nu la vidul in care se extinde.
Deasemeni se presupune ca originea universului se afla la momentul numit Big Bang in care toata materia care exista in univers era concentrata intr-un singur punct de masa infinita. Acest eveniment se presupune ca a avut loc acum 15 miliarde de ani.
Daca viteza luminii nu poate fi depasita, atunci presupunand ca extinderea universului s-ar face cu viteza luminii, nu ar fi trebuit ca marimea universului sa fie de 15 miliarde de ani de la un capat la altul? El fiind de 74 de miliarde (dupa unii) sau 93 miliarde (dupa altii) asta  inseamna ca expansiunea de la punctul original numit Big Bang s-a facut cu viteze ce depasesc cu mult viteza luminii
Daca viteza luminii nu poate fi depasita, dupa cum spune teoria generala a relativitatii a lui Einstein, atunci cum s-a putut extinde pe o distanta de 74 de miliarde de ani lumina in 15 miliarde de ani?


pai din cate stiu eu, Einstein a introdus si un coeficient de dilatatie atunci cand a scris ecuatiile campului gravitational. era parca 8*pi*G/c^4

#50
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

 ReVaNgEr, on Sep 2 2008, 15:49, said:

Pai daca e vid absolut lumina nu poate trece prin el, fara fotoni, nimic.  Pai vede e tot atat de bun precum capteaza in contextul acela.


Iote cine ma contrazicea cu marimile vectoriale, unu de habar nu are pe unde se propaga lumina. :lol: Ma intreb daca ai auzit de polarizarea vidului. Este o teorie a lu' unu Dirac despre propagarea luminii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate