Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Le Notti di Cabiria (1957, alb-negru)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Pana ieri seara, lista filmelor pe care le recomandam eu altora spre vizionare era scurta. Era ceva de genul "filmul in general nu e o forma de exprimare care sa zic ca e prea grozava, dar daca ar fi sa iti recomand niste filme, astea ar fi". Ca sa va dau un context, eu acum ma uit doar la filme din IMDb top 250 (si Dark Knight a schimbat ceva in top). Fac asta ca sa ma conving ca dupa ce vad cele 250 de filme pot sa nu mai vad nici un film. Ever. :P "Dom'le, am vazut multe filme bune. Filmul in sine e o porcarie." (ideea mea)

Si astea erau filmele mele (ideea mea era perfect valabila, astea doar sunt mai bune ca filmele obisnuite). :D Lord of War (7.7 pe IMDb, Nicolas Cage, razboi, cruzime, cinism, inteligenta chiar), Private Parts (6.6, libertate de expresie, succes indiferent de greutati, umor), Scent of a woman (7.6, frumusetea vietii), La vita e bella (8.4, err, frumusetea vietii din nou; dar si o gentilete si un mod bland de a privi viata; un film frumos), Gattaca (7.7, iti poti invinge conditia; nu exista obstacole), A few good men (7.5 onoare mai presus de orice - acum nu pot sa zic ca imi place chiar atat de mult partea asta, dar e o scena memorabila cu John Nicholson si Tom Cruise), Sex and the City (7.3, serial - partea sociala, interactiunea, discutiile; riiight).

Criteriul meu pentru filme? Nu ma impresioneaza in mod special nici efectele speciale din filme, nici jocul actorilor, uneori nici scenariul. Ideea in schimb vreau sa fie buna, si emotia transmisa sa fie puternica. E greu sa faci asta fara un joc al actorilor si scenariu, dar nu astea sunt esentiale.

Am dat lista de mai sus ca sa intelegeti un pic ce fel de filme "tipice" imi plac (sa imi faceti profilul :P ). Recomandarea mea e alta.

Asa. Si a venit ziua de ieri. :D Un film la care am inceput sa ma uit recent, un film alb-negru din 1957. Un film de calitatea tehnologica a unor filme romanesti de peste 30 de ani, adica slaba. :P Le Notti di Cabiria. Filmul asta mi-a cam distrus topul. Desigur, imi place filmul pentru emotii in primul rand. Altii zic ca actorii joaca bine. Eu zic ca e emotia. Am scris despre film pe blogul meu (in engleza, textul contine spoilers). Mi-e lene sa rescriu tot mesajul in romana, doar voiam sa va recomand un singur film. Lista de mai sus cade asa, departe, undeva pe locul VI (locurile II-V nu sunt ocupate). Pentru mine filmul ala e motiv sa te uiti la filme.

Asta e trailerul (mie nu-mi zice nimic de emotia filmului, poate doar ceva-ceva despre actorilor). Si asta e pagina IMDb (comentariile mi s-au parut Ok). Asta e mesajul in engleza scris aseara de mine pe blogul meu si asta e commentul meu in engleza pe IMDb de azi-dimineata (singurul meu comment, singurul meu vot al unui film).

Ca un paradox, in lista filmelor de mai sus e un singur film in Top 250, si ala tot italian: La vita e bella. Si amandoua filmele au luat Oscar pentru cel mai bun film strain.

Am scris mesajul asta ca am si io un film de recomandat. :P

Edited by Selby, 31 August 2008 - 15:02.


#2
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2005
M-ai convins Selby :) ma uit diseara la film si revin cu pareri  :D

#3
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Astept. :)

#4
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Daca nu as fi vizionat filmul, "contextul" m-ar fi facut sa ignor recomandarea ta ;)

#5
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Mersi de feed-back. :)

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Prima data mi-au placut "justificarile" tale. De fapt tu ti-ai descris ganduriile si emotiile si asta conteaza atat de mult. Pt ca din pacate sunt prea putini forumisti care fac asta si se marginesc la "am vazut  filmul...(nu)mi-a placut ii dau nota..." si atat. Ma bucur ca mai intalnesc si tineri care dovedesc ca pot depasii stereotipiile descrise.
Acuma ca te-am prins "Zampano e arrivatto"- ca ai umblat la italieni, iti sugerez sa ii cauti si sa te delectezi cu ei.
Tot in cadru sectiunii de filme italiene- http://forum.softped...t...&hl=italian  -acum cativa ani, eu si altii am mai (de)scris cateva filme cu actori/actrite sau regizori italieni(e).
Asa ca iti astept cu nerabdare comentariile pt ca mi-a placut ce ai (de)scris. Si ca incurajare te rog sa primesti felicitarile mele pt "Noptile..."
PS.   Habar n-am italiana si nu stiu daca am scrsi corect replica, dar nu asta conteaza.
PPS. As fi chiar entuziasmat sa mai apara si altii care sa comenteze filme vazute, sa vina cu .. de vedere interesante si sa le apare adecvat..

#7
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Mersi frumos, Prien. Aici doar am prezentat contextul, ce m-a miscat pe mine la film am scris pe blogul meu si la IMDb la comments.

Mersi de aprecieri.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu placere. Nu vreau sa te superi, dar astept sa (de)scrii aici si alte filme. Cum sunt doar un om -mda, pute modestia in mine, hi, hi- nu pot urmarii prea multe forumuri, bloguri etc si de aia ma auto limitez la cateva.

#9
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Am scris in mesajul initial cateva randuri despre alte filme care imi plac. Imi voi face, poate, timp sa scriu despre ele cand le voi revedea. Deocamdata sunt intr-o mini-stare de soc dupa filmul de ieri. Celelalalte despre care as vorbi ar fi o idee, atata doar, mai bune decat marea masa a filmelor. Nu e mare lucru.

Uite, facem altfel: daca gasesc un film foarte Ok, o sa vorbesc despre el, bine?

Mersi frumos ca imi cer opinia, acest lucru ma onoreaza.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
pt Selby
Azi e 8 sept. Astept sa te (re)citesc.
Stiu_ca, crap, nu peste prea (ai) mult timp...
Ie clair?
Am in credere.

#11
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Salut, mersi de increderea acordata. Eu postez pe bloguri. Cauta-ma la Google si te lamuresti. Dar scriu rar si pentru cat de rar scriu, nu prea am timp de forumuri, sorry. :(

Din ce scriu eu pe net, doar doua lucruri sa urmaresti (iti dau mesaj privat cu asta). In rest, mult bull-shit. :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate