Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ortodocsi si neoprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postriverjoy, on Sep 4 2008, 11:05, said:

O fi cliseu, imi cer scuze dar nu am gasit alt mod de exprimare (poate "prima generatie de crestini" suna mai non-cliseu?).
"Primii" crestini sunt diferiti de urmatorii, cel putin de cei din ziua de azi (poate sunt eu neinformat, dar scalvia s-a abolit de ceva timp...).
Primul crestin a fost Abel. Lui tot Hristos i-a platit pacatele.

Legatura societatii omenesti si a structurii social-politice cu Scriptura nu exista. Scriptura este Legea, Cuvantul lui Dumnezeu, iar noi trebuie sa respectam autoritatile atata timp cat nu calcam Legea lui Dumnezeu.

1 Corinteni 7:21
Ai fost chemat cînd erai rob? Să nu te neliniștești de lucrul acesta; dar dacă poți să ajungi slobod, folosește-te.

1 Corinteni 7:22
Căci robul chemat în Domnul, este un slobozit al Domnului. Tot așa, cel slobod, care a fost chemat, este un rob al lui Hristos.

Insa, conform experientei mele, martorii au acest cliseu, explicand ca "primii crestini" mergeau din casa in casa, "door to door", iar adventistii spun ca "primii crestini" respectau sabatul ceremonial evreiesc.

Pun pariu ca apartii unei dintre cele 2 confesiuni: coana mare sau Șarli Rasăl.

#56
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View Postzexelica, on Sep 4 2008, 12:12, said:

Primul crestin a fost Abel. Lui tot Hristos i-a platit pacatele.

Legatura societatii omenesti si a structurii social-politice cu Scriptura nu exista. Scriptura este Legea, Cuvantul lui Dumnezeu, iar noi trebuie sa respectam autoritatile atata timp cat nu calcam Legea lui Dumnezeu.

1 Corinteni 7:21
Ai fost chemat cînd erai rob? Să nu te neliniștești de lucrul acesta; dar dacă poți să ajungi slobod, folosește-te.

1 Corinteni 7:22
Căci robul chemat în Domnul, este un slobozit al Domnului. Tot așa, cel slobod, care a fost chemat, este un rob al lui Hristos.

Insa, conform experientei mele, martorii au acest cliseu, explicand ca "primii crestini" mergeau din casa in casa, "door to door", iar adventistii spun ca "primii crestini" respectau sabatul ceremonial evreiesc.

Pun pariu ca apartii unei dintre cele 2 confesiuni: coana mare sau Șarli Rasăl.
"Primul crestin a fost Abel." - sper ca nu vorbesti serios!
"Legatura societatii omenesti si a structurilor social politice cu Scriptura nu exista." - o afirmatie falsa, probabil nu ai citit Biblia.
"Pun pariu ca apartii unei dintre cele 2 confesiuni: coana mare sau Șarli Rasăl." -  :lol: n-am auzit de confesiunile astea pana acu', dezvolta ideea, sa mai radem un pic  :) .
Eu fiind ateu, ma simt lezat de rea-credinta si de ignoranta, nu de contrele dintre diferite "confesiuni", contre care pana una-alta sunt deosebit de amuzante (mai ales pe-aici pe forum :) ).

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postriverjoy, on Sep 4 2008, 19:08, said:

"Primul crestin a fost Abel." - sper ca nu vorbesti serios!
"Legatura societatii omenesti si a structurilor social politice cu Scriptura nu exista." - o afirmatie falsa, probabil nu ai citit Biblia.
"Pun pariu ca apartii unei dintre cele 2 confesiuni: coana mare sau Șarli Rasăl." -  :lol: n-am auzit de confesiunile astea pana acu', dezvolta ideea, sa mai radem un pic  :) .
Eu fiind ateu, ma simt lezat de rea-credinta si de ignoranta, nu de contrele dintre diferite "confesiuni", contre care pana una-alta sunt deosebit de amuzante (mai ales pe-aici pe forum :) ).
Creștin este echivalent cu a avea păcatele plătite. Nu este alt nume în care să fim salvați.

Coana mare este guru adventist, care a prezis sfârșitu' lumii în 1844 și le-a luat enoriașilor bani pe ”robe de ascensine”  :lol: :lol:  
După ce Hristos n-a venit, a scornit o doctrină care săpune că, de fapt a venit, da' nu-l vedem noi!!!!

Șarli Rasăl este guru' martorilor lui iehova, care a fost demascat la tribunal ca fiind un mincinos care se dădea expert în greacă și nu era  :lol:  :lol:

#58
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Sep 4 2008, 19:31, said:

Creștin este echivalent cu a avea păcatele plătite. Nu este alt nume în care să fim salvați.

Coana mare este guru adventist, care a prezis sfârșitu' lumii în 1844 și le-a luat enoriașilor bani pe ”robe de ascensine”  :lol: :lol:  
După ce Hristos n-a venit, a scornit o doctrină care săpune că, de fapt a venit, da' nu-l vedem noi!!!!

Șarli Rasăl este guru' martorilor lui iehova, care a fost demascat la tribunal ca fiind un mincinos care se dădea expert în greacă și nu era  :lol:  :lol:

.......chiar nu te-ai saturat sa minti mereu.....miller a fost cel cu robele si
calculul sfarsitului nicidecum EGW......iar tu nu esti mai prejos pt. ai dat
2011 ca data a sfarsitului contrar scripturii......asa ca fii atent la ,,barna,,..... :rolleyes:

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Sep 4 2008, 21:15, said:

.......chiar nu te-ai saturat sa minti mereu.....miller a fost cel cu robele si
calculul sfarsitului nicidecum EGW......iar tu nu esti mai prejos pt. ai dat
2011 ca data a sfarsitului contrar scripturii......asa ca fii atent la ,,barna,,..... :rolleyes:
Cum de nu mă sfătuiești să citesc ”operele” lu' coana mare?
Ia povestește-ne și nouă cum a venit Hristos în 1844 când numai coana mare l-a văzut!!!!!!!   :lol:  

Cum e cu ”investigative judgement”?  :lol:  Nu zice coana ta că nu mai este salvare din 1844?  :lol:

#60
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Eu nu prind ideea discutiei voastre si tema topicului. Folositi mai bine PM daca aveti ceva de impartit ...

#61
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 31.08.2008

View Postzexelica, on Sep 3 2008, 02:23, said:

1. Si in aceasta istorioara siropoasa se includea dreptul de a numi o muiere ATOTPUTERNICA si pururea fecioara dupa ce a dat nastere?
2. Inchinarea la ea si toata doctrina ortodoxa este pura minciuna.

1. Doar Dumnezeu e ATOTPUTERNIC.
2. Corect.

View Postzexelica, on Sep 4 2008, 19:31, said:

Creștin este echivalent cu a avea păcatele plătite. Nu este alt nume în care să fim salvați.

Coana mare este guru adventist, care a prezis sfârșitu' lumii în 1844 și le-a luat enoriașilor bani pe ”robe de ascensine”  :lol: :lol:  
După ce Hristos n-a venit, a scornit o doctrină care săpune că, de fapt a venit, da' nu-l vedem noi!!!!

Nu face afirmatii nefondate. Adu citate, dovezi, pe care iti sprijini afirmatiile, sa ne dumirim si noi, cei care citim. :)

View Postzexelica, on Sep 5 2008, 01:23, said:

Cum de nu mă sfătuiești să citesc ”operele” lu' coana mare?
Ia povestește-ne și nouă cum a venit Hristos în 1844 când numai coana mare l-a văzut!!!!!!!   :lol:  

Cum e cu ”investigative judgement”?  :lol:  Nu zice coana ta că nu mai este salvare din 1844?  :lol:

De asemenea, si aici astept de la tine citatele concludente din care sa reiasa aceste lucruri. :)

#62
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostAdCrys20, on Sep 5 2008, 10:43, said:

Eu nu prind ideea discutiei voastre si tema topicului. Folositi mai bine PM daca aveti ceva de impartit ...

......ideea e ca zexe pe unde apuca se razbuna pe adventisti pt. ca i-au dovedit
cu scriptura in fata - pe care are si pretentia ca o urmeaza -
ca bate campii......si oricum minte pt. ca EGW nu a prezis vreo data a sfarsitului ci
chiar el a dat 2011 ca data finala......cam asta e cu zexe si religia lui de tip home - alone.... ;)

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostIonAntonescu, on Sep 6 2008, 12:22, said:

Nu face afirmatii nefondate. Adu citate, dovezi, pe care iti sprijini afirmatiile, sa ne dumirim si noi, cei care citim. :)
De asemenea, si aici astept de la tine citatele concludente din care sa reiasa aceste lucruri. :)
Adventiștii, având monopol pe scrierile lu' coana mare, au scos din circulație "profețiile" greșite, pe care le țin în biblioteca de la casa lu' madam' banana.

Uite numai câteva din învățăturile greșite:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aCMGUTyuJCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007
ce se dorea a fi un topic descis discutiilor privind un dialog civilizat dintre ortodocsi si neoprotestanti s-a dovedit a fi un esec....imi pare foarte rau caci conform spuselor voastre un ortodox si un neo nu o sa gaseasca nimic in comun si nu o sa reuseasca niciodata sa se inteleaga.eu cred ca gresiti:What is this love given to us
That saved my life through selfless sacrifice
Although we fail the cross prevails
Forgiveness stands
You take me back again

You’ve shown me life
You’ve opened my eyes
So I give You my praise
Yeah I give You my all
You’ve shown me life
You’ve opened my eyes
To the truth that there’s no greater love

Now in the darkness God’s light shines
Christ forever glorified
So come on come on sing out to God
Now with all we’ve got
We live for You our God

Salvation’s strong in Christ alone
The Saviour King alone in victory
I step aside give You my life
For You to move do what You want to do

I can’t imagine a life without You without You
‘Cause it’s all for You
Yeah it’s all for You
God

eu cred ca avem acelasi scop asa ca.....

#65
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Intelegerea nu poate exista intre culte ca intreg, cel mult intre oameni. Dar asta e cu totul alta poveste.

#66
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postmonokeros, on Sep 12 2008, 16:29, said:

Intelegerea nu poate exista intre culte ca intreg, cel mult intre oameni. Dar asta e cu totul alta poveste.
de ce nu?

#67
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Pentru ca tu presupui ca o colectivitate de oameni poate functiona ok in intregul ei. Experienta de zi cu zi spune ca nici cei 12 apostoli n-au functionat toti ok, stii, pe unul din ei l-a chemat Iuda Iscarioteanul.

#68
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postzexelica, on Sep 3 2008, 12:37, said:

Scrie să nu mă rog pt tine. Eu nu mai înjur de când cu Biblia. Iar, dacă ai probleme cu înțelegerea, mai bine iei o pauză: ți-am spus că eu nu am coreligionari.

Iar, ca să-ți verși nervii te invit la mine la sală să dai la sac și, dacă ai curaj, să te bagi puțin în ring....... poate-ți trece. Am mai văzut cazuri.

Găsim și sub 100kg pt tine, nu-i bai.

OMG, zexe, ejti boxier? Pai la cati pumni ai luat in cap ma mir si ca mai poti sa balmajesti! Oricum ceva circuite ti s-au stricat ca spui mereu acelasi lucru indiferent de context

PS1 - leoluke - ce inseamna [.....]? vad ca le folosesti din abundenta. sa stii ca nu trebuie sa transpui in scris icnetele pe care ti le produce "ganditul"
PS2 - [baiatului cu pulover in dungi - nu mai tin minte cum te cheama] - pe tastatura standard exista o tasta numita "space". vrei sa-mi faci un favor? dupa fiecare virgula [,] si/sau punct [.] [sau orice semn de punctuatie], atinge tasta "space". nu iti va face posturile mai inteligente dar sigur vor fi mai lizibile.

Multumesc

#69
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postmonokeros, on Sep 12 2008, 16:53, said:

Pentru ca tu presupui ca o colectivitate de oameni poate functiona ok in intregul ei. Experienta de zi cu zi spune ca nici cei 12 apostoli n-au functionat toti ok, stii, pe unul din ei l-a chemat Iuda Iscarioteanul.
de ce nu putem sa vorbim de unitate in diversitate?

#70
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Nene, repet de ce. Pen'ca n-a existat ce spui tu niciodata. Oamenii nu au scopuri chiar asa comune. Pentru unii, "crestinism" inseamna sa citeasca "profetiile" lu' madam White si sa-si dea coate cum tot restul lumii care nu respecta (zic ei) sambata n-o sa vada raiul la judecata de apoi si alte cacaturi. Pentru altii, crestinismul e o afacere pe picior mare, mananca cacat de ortodoxie cu linguroiul si la ei in sinagogi (ca nu pot sa le zic biserici) care nu cotizeaza zeciuiala (ca asa scrie in Biblie, haha) jar mananca. Nu ai cum aduna toata lumea asta sub steagul iubirii, ca sa ma crezi, li se brehane de iuby. Si very honest si mie mi se brehane de a fi intr-o mare si amoroasa comuniune cu asa ceva. Inteleg, exista povestea aia cu iertarea, cu sa fim bunutzi, sa nu dam cu smetia in aproapele, da' daca e cum spui tu imagineaza-ti agapa intre Ioan Evanghelistul si Irod, dupa ce ala tocmai il decapitase pe frate-sau Iacob. C'mon.

#71
chamonix

chamonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
Cum explica neoprotestantii  treaba  asta cu 10% din tot ce castiga doneaza in contul bisericii?

#72
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postchamonix, on Sep 13 2008, 21:36, said:

Cum explica neoprotestantii  treaba  asta cu 10% din tot ce castiga doneaza in contul bisericii?

......explicatia e la topicul ,,adventistii,,.......in plus de mentionat ca angajatii
cultului nu primesc salarii de la stat ca si in cazul marilor biserici........ :rolleyes:

View Postmonokeros, on Sep 13 2008, 13:15, said:

Nene, repet de ce. Pen'ca n-a existat ce spui tu niciodata. Oamenii nu au scopuri chiar asa comune. Pentru unii, "crestinism" inseamna sa citeasca "profetiile" lu' madam White si sa-si dea coate cum tot restul lumii care nu respecta (zic ei) sambata n-o sa vada raiul la judecata de apoi si alte cacaturi. Pentru altii, crestinismul e o afacere pe picior mare, mananca cacat de ortodoxie cu linguroiul si la ei in sinagogi (ca nu pot sa le zic biserici) care nu cotizeaza zeciuiala (ca asa scrie in Biblie, haha) jar mananca. Nu ai cum aduna toata lumea asta sub steagul iubirii, ca sa ma crezi, li se brehane de iuby. Si very honest si mie mi se brehane de a fi intr-o mare si amoroasa comuniune cu asa ceva. Inteleg, exista povestea aia cu iertarea, cu sa fim bunutzi, sa nu dam cu smetia in aproapele, da' daca e cum spui tu imagineaza-ti agapa intre Ioan Evanghelistul si Irod, dupa ce ala tocmai il decapitase pe frate-sau Iacob. C'mon.

.......iata ce scriu chiar bibliile ortodoxe......
http://bitflow.dyndn...a_Blaj_1795.pdf
sau
http://www.sfantascr...biblia_1688.php
........ramane dar odihna simbetei pentru poporul lui D-zeu......Evrei 4.9.....
sau ultima traducere.....
........http://www.bibleserver.com/index.php
9 Rămâne încă pentru poporul lui Dumnezeu o odihnă de Sabat, 10 pentru că oricine intră în odihna Lui se va odihni de lucrările lui, ca și Dumnezeu de ale Sale. 11 Să ne grăbim deci să intrăm în acea odihnă, pentru ca nimeni să nu cadă printr-o neascultare ca a lor!

Edited by leoluke, 13 September 2008 - 21:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate