Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

izolare casa interior si exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#91
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Dar daca folosim spatiu ventilat, atunci peretele exterior este folosit doar ca strat de protectiepentru vata, nu?
Si in acest caz nu e o solutie cam sumpa numai pentru a proteja vata? Ma gandesc ca ar fi posibile si alte solutii.

#92
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
mai sunt solutii dar trebuie folosite folii de condens si bariere de vapori, deci 2 folii in loc de una, iar la noi asta inseamna muncitori f calificati care se gasesc greu

#93
Freeurmind

Freeurmind

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2017
Salutare!
Ma poate ajuta și pe mine cineva cu niște informații privind izolația exterioară a unei case?
Treaba stă in felul următor. Am ridicat casa la roșu și urmează sa o izolez. La zidărie am folosit porotherm 25 robust. Pe urma as vrea sa pun polistiren de 10, apoi spațiu de aer de 3 cm și după aceea cărămidă de fațadă de 11,5/12 cm.  Am înțeles că această cărămidă vine prinsă în niște dibluri, ca să nu se desprindă!(Aici vreau sa mentionez ca aceasta izolație nu vine pe fundatie, pentru ca nu era prevăzută de la început.) Mai multe detalii vis-a-vis de această metodă de izolare nu știu prea multe, doar că, ...e pentru mulți ani. Și-a făcut cineva așa ceva? Știe cineva mai multe despre această izolare? Care ar fi costurile unei asemenea lucrări(pe metru pătrat, ...)? Sunt binevenite orice fel de informații.
Va rog sa ma scuzați pentru orice neplăcere creată. E primul meu post și nu prea știu cum se procedează pe aici. Mulțumesc frumos.

#94
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

View Posttil, on 27 iulie 2015 - 11:21, said:

Cred ca areusit in 7 ani sa rezolve cumva. Dar sfatul e binevenit pentru cei care ar avea aceeasi intrebare.

Vin si eu cu o intrebare "post-mortem". Recomandati evazarea vederii ferestrelor prin decuparea colturilor polistirenului?

Eu am pus polistiren de 20cm si am vrut sa reduc efectul de umbrire dat de peretele ingrosat, decupand destul de mult din polistiren.
Salut!! Ai putea pune o poza?
Multumesc


View Posttil, on 27 iulie 2015 - 11:21, said:

Cred ca areusit in 7 ani sa rezolve cumva. Dar sfatul e binevenit pentru cei care ar avea aceeasi intrebare.

Vin si eu cu o intrebare "post-mortem". Recomandati evazarea vederii ferestrelor prin decuparea colturilor polistirenului?

Eu am pus polistiren de 20cm si am vrut sa reduc efectul de umbrire dat de peretele ingrosat, decupand destul de mult din polistiren.


#95
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Salut!
Vara asta ma apuc și eu de izolat. Numai pe exterior voi izola, perete porotherm de 30 cm, interior tencuit, geamuri cu 3 foi de sticla, in pod am 30 cm polistiren suflat local . Casa pe exterior e la roșu, însă locuiesc in ea de doi ani și ceva.  
Nedumerirea mea este legată de material și de grosime .
Vata bazaltică , recomanda vânzătorii însă parca meșterilor nu le surâde ...
Polistiren - zice meșterul ca merge mai repede și se lucrează mai frumos, însă ma tem de vapori care cică rămân închiși in casa....
cer părerea și celor care au polistiren de mai mulți ani pe casa, ce experiența au, se simte închis sau neaerisit? Se aduna vizibil mai mulți vapori decât fără polistiren ?
Mulțumesc pentru orice sfat și părere

#96
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cine are polistiren o sa'ti spuna ca totul e perfect.
Realitatea e ca bazaltica e solutia cea mai buna si polistiren se alege din considerente de pret. E un compromis.


#97
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Stiti cumva dacă vata bazaltică exista și alte dimensiuni decât 5 și 10 cm?

Mulțumesc pentru ajutor

#98
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
12. 14, 15, 16, 18, 20... dimensiuni se gasesc, bani sa ai

Edited by argentum, 27 June 2017 - 14:11.


#99
MishuliK83

MishuliK83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2017
Buna ziua am si eu o intrebare la izolarea peretilor daca ma poate ajuta cineva ......casa este construita din BCA si as vrea sa ii izolez exterior si interior
  Cum e mai bine sa izolez pereti:
1. polistiren de 10 pe exterioe si vata de sticla de 5 pe interior  SAU
2.vata de  sticla de 10 pe exterior si pe interior tot vata de 5
Multumesc

Edited by MishuliK83, 06 July 2017 - 21:15.


#100
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu se pune vata de sticla pe exterior, ci minerala. 15 pe exterior e cel mai bine

#101
MishuliK83

MishuliK83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2017
Ok am inteles dar este bună sa izoleze BCA exterior si interior???? Asta e nelămurire mea.....

#102
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Incearca sa pui toata termoizolatia pe exterior. Daca vei pune (si) pe interior, va trebui sa ai grija tot timpul la umiditate.

#103
MishuliK83

MishuliK83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2017
Am inteles ca daca imi montez o instalație de ventilatie in toata casa nu o sa am probleme

#104
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca pui termoizolatie pe interior o sa ai condens in interiorul zidurilor.... si ce cea mai nefericita situatie.

#105
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Sint f multe tipuri de vata bazaltica pt exterior, cu densitati, grosimi și firme diferite. Însă vad ca la aceleași caracteristici de densitate și grosime, de asemenea preturile difera de la un producător la altul. Care e realitatea, sint calități diferite sau, ca la mașini, plătești firma?

#106
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
daca alegi producatori seriosi gen isover, ursa, knauf, etc, calitatea e asemanatoare. daca alegi baudeman la juma de pret si te astepti la aceiasi calitate, o iei in mana.

#107
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Chiar dacă aia mai ieftina are aceeași densitate?

#108
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
La o casa din bca obișnuit, o izolație exterioara  cu polistiren expandat de 5 cm e suficient? Bine, minimum suficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate