Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Doar sediu social!?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Vecina de deasupra vrea sa isi deschida o firma si trebuie acordul vecinilor, printre care si eu.Nu vreau sa fiu Gica contra , dar nici nu vreau sa imi para rau ca am dat cu subsemnatu. :D

As vrea sa fiu sigur ca va functiona doar ca sediu social si nu ca punct de lucru sau altceva ce presupune vanzoleala mare!
Nu vreau sa se plimbe lumea pe scari sau  cu liftul , mai ales ca e etajul 8.

Cum pot face asta!

Precizez ca din hartia ce mi -a dat-o la semnat nu mi-am dat seama de ce urmeaza sa faca .


Multumesc anticipat, pana vineri trebuie sa ii dau un raspuns.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
o intrebi ce activitati va desfasura (ce coduri CAEN are trecute in actele firmei) si in functie de astea iei decizia. in general nu-si face nimeni punct de lucru la etajul 8 intr-un bloc de locuinte.

#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Dar ca sa desfasoare o activitate nici nu ii trebuie neaparat punct de lucru, pe langa sediul social. De exemplu poate fi o firma de contabilitate sau agentie de turism, sau proiectare, etc. Si vanzoleala tot e. Mai bine ii intrebi daca activitatile le vor desfasura la sediul social sau au punct de lucru in alta parte.

#4
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
cu oameni ca voi isi inchiriaza omul apartament la 2 tarfe, mai multa vanzoleala decat la firma si nici nu il intreaba melcu daca vrea sa desfasoare activitate

#5
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 bogdanpaul, on Aug 28 2008, 14:30, said:

cu oameni ca voi isi inchiriaza omul apartament la 2 tarfe, mai multa vanzoleala decat la firma si nici nu il intreaba melcu daca vrea sa desfasoare activitate


Poate, dar ei locuiesc acum acolo si nici nu cred ca au de gand sa se mute, deci partea cu inchiriatul ccade.
Cea cu tarfele..........nu stiu :D

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
poti sa refuzi dar numai pentru motive seriose cum ar fi chiar cele indicate de către tine adica vanzoleala si altele adica sa nu fie atelier de termopane club de noapte sau alte motive plauzibile

dar nu poti sa refuzi doar pentru ca nu vrei tu

mai intai intereseaza-te ce anume vrea sa isi faca si mai ales daca locuieste efactiva acolo nu cred ca si desfăsoara activitatea acolo
e mai simplu sa declare sediul social acasa si apoi sa inchirieze un spatiu efectiv pentru activitate

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
te inseli.
blocurile sunt imobile pt locuit, iar a infiinta o firma intr-un apartament inseamna sa schimbi destinatia acelui apartament. asta se poate face doar cu acordul vecinilor, indiferent ce activitate are firma sau ce motive au vecinii pentru a da sau a nu da cu semnatura.
e adevarat ca cei de la registrul comertului sunt mai relaxati cu sediile sociale (nu cer neaparat semnaturile tuturor vecinilor), dar daca ai un vecin nebun care afla ca ti-ai deschis firma si trebuia sa-i ceri semnatura, iti poate face probleme.

#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
o sa-ti trimit decizia ICCJ care spune acest lucru daca te intereseaza

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 madman2711, on Sep 2 2008, 16:56, said:

o sa-ti trimit decizia ICCJ care spune acest lucru daca te intereseaza
Te rog, sunt si eu curios.

#10
Byzyman

Byzyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.05.2008

 melcu79, on Aug 29 2008, 09:21, said:

Poate, dar ei locuiesc acum acolo si nici nu cred ca au de gand sa se mute, deci partea cu inchiriatul ccade.
Cea cu tarfele..........nu stiu :D

Nu are rost sa te pui contra! Oricum se va rezolva si fara semnatura ta...... credema...... si nu vei afla nimic! Nu ai nevoie de dusmani degeaba!

#11
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
S-a rezolvat!

Nu isi mai  face firma> :D
Va multumesc!

#12
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
De curiozitate, ce firma vroia sa-si faca? Ce obiect de activitate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate