Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Canon EOS D60

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Salut,

Acum 2 seri am facut poze la un party si, la un moment dat, la preview, ramanea in "Busy". Nici o problema, zic, mergem mai departe. Mai tarziu, am observat ca nu mai functioneaza meniul. Apasam "menu", aparea, dadeam "click" pe "Select" si disparea. Si tot asa...

Am suspectat o corupere a flash-ului si, intr-adevar, asta era. Am tras toate pozele in calculator, le-am sters (atentie, toate prin interfata USB a camerei) si si-a revenit.

Am postat aici, poate a mai patit cineva ceva asemanator sa stiu ca a fost o problema temporara legata de filesystem-ul flash-ului, si nu una a camerei (macar sa fie de firmware, si nu de hardware)

#2
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Salut,
Nu cred ca e o *problema* cu firmware-ul. Am citit prin mai multe forumuri de foto (inclusiv de EOS Digitale) si se pare ca aparatul se simte mult mai bine daca *formatezi* cardul in loc sa stergi pozele, mai ales daca nu le stergi pe toate o data. Se pare ca rutinele de lucru cu discul mai suporta imbunatatiri. Ca principiu, dupa ce umplii o memorie si ai transferat pozele in PC, formateaz-o, si nu o sa mai ai pb.
O alta chestie care se intampla daca pozai/stergeai de prea multe ori era ca te trezeai ca aparatul face mai multe poze decat intra pe card, si ultimele facute ori dispareau cu desavarsire, ori iti buleau fs-ul in asemenea hal incat nu mai puteai sa le vezi nici pe celelalte....
Evita stersul daca poti, sau tine-l la un minim necesar.
Toate cele bune!

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

gallax, on Dec 18 2004, 10:58, said:

Salut,
...aparatul se simte mult mai bine daca *formatezi* cardul in loc sa stergi pozele, mai ales daca nu le stergi pe toate o data.

<{POST_SNAPBACK}>


Cred ca le-ai incurcat putin. Nu e mai bine sa formatezi cardul, mai ales daca nu le stergi pe toate odata. Nu-ul ala nu avea ce sa caute in fraza, pentru ca formatarea = stergera tuturor informatiilor, deci implicit a tuturor pozelor.

E corect ce spui: In loc sa stergi toate pozele mai bine formatezi cardul. 1 ca e mai rapida formatarea decat stergerea si 2: nu iti ramame nici o ramasita din ce ai avut pe el. Eu, de exemplu, am observat ca si la A80 si la 300 D, daca sterg pozele, pe card mai tine cativa KB nu stiu cu ce, si care dispar dupa ce formatez.

Stergerea o folosesc doar cand vreau sa sterg cate o poza, direct de pe aparat, dupa ce am facut-o si vad ca e ratata sau ca nu a iesit ce vroiam eu, dar in general evit si asta, pentru ca umplu cardul, le descarc pe calculator si apoi formatez cardul. Nu am avut niciodata probleme.

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
hehe, problema era ca NU puteai sa formatezi card-ul. la orice "click" in meniu, acesta disparea, de-asta le-am sters manual

#5
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Salut, din fraza "aparatul se simte mult mai bine daca *formatezi* cardul in loc sa stergi pozele, mai ales daca nu le stergi pe toate o data." voiam sa reiasa ca e bine sa formatezi cardul mai ales in situatiile cand ai sters "selectiv" poze pe parcursul sesiunii foto....:)
Nu cred ca s-a gandit nimeni sa pastreze o parte din poze prin "formatare" :D...
sigxcpu: la tine problema e ca e deja prea tarziu sa mai formatezi cardu' dupa ce s-a tzacanit aparatul, dar daca formatai memoria probabil nu ajungeai aici :)
Inca o chestie - verifica forumul asta (ii merge search-ul): DPreview.
Toate cele bune!

Edited by gallax, 20 December 2004 - 09:44.


#6
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
nu s-a inteles nimic. eu formatez de fiecare data dupa ce trag pozele in calculator.

oricum, am localizat problema, era de hardware, ceva probleme la butoane, suspectez un scurt-circuit, mai ales ca manaca bateria repede.
am desfacut capacul de pe spate, panoul de butoane, l-am mesterit nitel si l-am montat la loc. merge perfect acum, sper, pentru totdeauna :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate