Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cablare structurata&stuff

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Salut!
Problema mea e urmatoarea: sunt proaspat angajat la o firma care vrea sa isi mute biroul.
Actualul birou este lipit de camera unde sunt instalate echipamentele de date.
Viitorul birou va fi in aceeasi cladire (de fapt o hala) la o distanta de aproximativ 65 de metri de camera de "transmisiuni".
Nedumerirea mea este de modul cum va trebui facuta cablarea, actualmente legatura de date fiind facuta in rack intre servere si un switch legat la un patchpanel de unde sunt trase cablurile la prizele din perete.
Distanta de 65 de m spre noua locatie este cam mare pentru a trage cate un cablu spre noua locatie pentru fiecare priza de date si telefonica.
M-am gandit sa mai cumpar un switch sa il montez intr-un rack mini in aceea camera si sa fac legatura prin 2 cabluri UTP intre cele 2 switchuri. In acel mini rack voi mai monta un patch panel de unde voi trage fire spre prize.
Prolema grava cu care nu am habar ce sa fac este centrala telefonica Avaya 400 Office.
Aceasta are deja montate 2 extensii in actualul rack care sunt legate la centrale prin 2 expansion cable.
Ma gandeam ca as putea muta o extensie in acel mini rack din noua locatie de unde as putea lega telefoanele. Totusi nu este cam mare distanta pentru acel cablu de legatura? Alta cale de a face legaturile telefonice nu mi-a venit in minte.
Oricare  eventuale sugestii, comentarii si injuraturi sunt binevenite din partea unor persoane cu mai multa experienta, chiar si
ceva informatii despre anumite firme de consultanta din Sibiu sau apropiere.

Multumesc anticipat

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Faci un rack de 24 in noua locatie care sa contina : patch panel-urile pentru porturile din noua locatie, un patch pentru telefonie care sa aiba un corespondent in camera tehnica (legatura intre cele 2 o faci cu cablu multipereche de 25, 50 etc perechi - in functie de necesar si previziunile pe termen scurt/mediu), un switch care sa deserveasca prizele de date si 1,2,4 porturi agregate intre acesta si switch-ul din camera it (daca switch-urile stiu de agregare). Daca mai ai si alte nelamuriri ... go ahead

#3
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
In primul rand multumesc foarte mult de raspuns, nedumerirea de la inceputul threadului este aproape spulberata.
Pentru legatura cablurilor multipereche probabil o sa apelez la o firma specializata pentru ca nu am mai facut personal asa ceva, ci doar am vazut legaturi de acest gen facute.
Pentru date, am deja in camera it 2 switchuri Hp Procurve 2510-24 (vezi http://www.hp.com/rn...s/overview.htm), ma gandeam sa mai iau unul la fel pentru noua locatie.


Inca o data multumesc mult.

#4
billy the kid

billy the kid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.11.2006
Salut!
Ca sa nu mai deschid un subiect nou, o sa intreb aici.
Am de facut o cablare intr-o camera ce presupune montarea de prize de retea si un patch panel de 24 de porturi. Problema este ca nu stiu cum sa leg firele la prize si la patch panel. Atat prizele cat si patch panel-ul au scheme de culori pe ele. Stiu ca poate parea stupid, dar nu stiu daca se foloseste aceeasi schema de culori la ambele capete sau scheme diferite. De exemplu, daca la priza sertizez dupa schema T568A atunci la patch panel folosesc T568A sau T568B ?
Multumesc pentru raspunsuri.

#5
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Te hotarasti pe ce standard vrei sa mergi (sau mai bine vezi cum este gandita restul retelei si te conformezi) si mergi pe aceeasi schema de culori pentru orice, indiferent ca este priza, patchpanel etc

#6
billy the kid

billy the kid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.11.2006
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate