Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#2989
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Sper ca distingi misto-ul si bascalia de ce e pe bune...;)

Edited by Evergreen, 15 January 2007 - 21:47.


#2990
mariuso

mariuso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.09.2006
Salut,
  Casa mea este la rosu acum.
  Am folosit caramida poroterm. Intre caramizi sunt ceva spatii (2-3 mm) pe verticala. Pe exterior am pus polistiren 8cm lipit cu adeziv special in puncte si prins in dibluri.

  Acum a venit echipa de electricieni sa -mi faca instalatia electrica si ma tot intreaba cum finisez interiorul. As putea sa fac tencuiala normala, sa pun rigips lipit, sa pun rigips pe profil metalic cu izolatie vata minerala.... samd.

  Voi ce ma sfatuiti?

  Eu eram aproape decis sa pun rigips pe interior lipit cu adeziv dar un prieten imi zicea ca spatille dintra caramizi sunt punti termice si o sa am umezeala, mucegai, ... . Voi ce ziceti? Ce sa fac la interior?

Merci

#2991
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ X-plane: merci, o sa ma apuc de studiu :)

@ adizaha: ceva de genul asta...?

Attached Files



#2992
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postmariuso, on Jan 15 2007, 21:36, said:

Salut,
  Casa mea este la rosu acum.
  Am folosit caramida poroterm. Intre caramizi sunt ceva spatii (2-3 mm) pe verticala. Pe exterior am pus polistiren 8cm lipit cu adeziv special in puncte si prins in dibluri.

  Acum a venit echipa de electricieni sa -mi faca instalatia electrica si ma tot intreaba cum finisez interiorul. As putea sa fac tencuiala normala, sa pun rigips lipit, sa pun rigips pe profil metalic cu izolatie vata minerala.... samd.

  Voi ce ma sfatuiti?

  Eu eram aproape decis sa pun rigips pe interior lipit cu adeziv dar un prieten imi zicea ca spatille dintra caramizi sunt punti termice si o sa am umezeala, mucegai, ... . Voi ce ziceti? Ce sa fac la interior?

Merci

rigipsul lipit e o  solutie fals ieftina.
casa va lucra, iar rigipsul lipit odata cu ea.
nu poti indrepta abaterile de planeitate din galustile de adeziv, oricat de buni meserias ar fi. peste o anumita grosime de adeziv, crapa, ca atare nu ai o structura stabila.

odata ce ai placat la exterior, nu mai ai punti termice datorita spatiilor intre caramizi.

#2993
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDana_H, on Jan 15 2007, 22:41, said:

@ X-plane: merci, o sa ma apuc de studiu :)

@ adizaha: ceva de genul asta...?


Problema mea este ca nu am vazut nicaieri lucrand cu acest sistem. MAi cercetez. Nu-mi fac griji in privinta calitatii, oricum ar fi trebuie se se comporte in timp mai bine decat polistirenul. Pentru oamenii care sa-l lucreze imi fac griji. Adica lipsa lor.

#2994
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Oameni buni, gata, se da stingerea aici, ca v-oti fi (si eu personal) saturat sa frunzariti prin 100 de pagini :D

2007, an nou, UE si o noua structura la stufosul subiect al caselor - ne vedem pe topicurile deschise "pe caprarii", dati un refresh :D


@ Evergreen: merci :) si ai mila...fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor va fi imparatia cerurilor, nu ?  :lol:

@ X-plane: si la lucrul cu polistirenul sunt probleme uneori... :huh:

#2995
mariuso

mariuso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.09.2006

View Postzen, on Jan 15 2007, 21:43, said:

rigipsul lipit e o  solutie fals ieftina.
casa va lucra, iar rigipsul lipit odata cu ea.
nu poti indrepta abaterile de planeitate din galustile de adeziv, oricat de buni meserias ar fi. peste o anumita grosime de adeziv, crapa, ca atare nu ai o structura stabila.

odata ce ai placat la exterior, nu mai ai punti termice datorita spatiilor intre caramizi.

Deci sa inteleg ca cel mai bine e sa pun rigips pe schelet metalic ? Cu vata minerala?

Zidurile sunt facute destul de bine (drepte). Daca lipirea cu adeziv este nerecomandata atunci oare de ce se aminteste de ea pe mai toate site-urile celor ce fac rigips?
http://www.lafarge.r...tipologie1.html
http://www.aic.info....ps/finisare.htm

Multumesc

#2996
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmariuso, on Jan 15 2007, 23:10, said:

Deci sa inteleg ca cel mai bine e sa pun rigips pe schelet metalic ? Cu vata minerala?

Zidurile sunt facute destul de bine (drepte). Daca lipirea cu adeziv este nerecomandata atunci oare de ce se aminteste de ea pe mai toate site-urile celor ce fac rigips?
http://www.lafarge.r...tipologie1.html
http://www.aic.info....ps/finisare.htm

Multumesc


Daca zidurile sunt drepte, faci izolatia pe exterior, temeinica iar la interior tencuiala clasica. E sfanta.

#2997
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postmariuso, on Jan 15 2007, 22:10, said:

Deci sa inteleg ca cel mai bine e sa pun rigips pe schelet metalic ? Cu vata minerala?

Zidurile sunt facute destul de bine (drepte). Daca lipirea cu adeziv este nerecomandata atunci oare de ce se aminteste de ea pe mai toate site-urile celor ce fac rigips?
http://www.lafarge.r...tipologie1.html
http://www.aic.info....ps/finisare.htm

Multumesc

ti-am raspuns pe celalat topic

#2998
viorelgsm

viorelgsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2006
Salutare tuturor.....

A auzit cineva de o directiva din partea UE, unde spune ca certificatul de urbanism, autorizatia de constructie se dau doar pentru loturi de minim 500mp, cu deschideri de 18ml ???

Am sunat la cateva primarii din Ilfov, la urbanism, si cei de acolo mi-au confirmat acest lucru... (Balotesti, Pantelimon, Clinceni, Domnesti)...

Are cineva mai multe detalii, sau poate afla mai multe in acest sens ?

Multumesc

#2999
zmasel

zmasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.01.2007

View Postviorelgsm, on Jan 16 2007, 08:35, said:

Salutare tuturor.....

A auzit cineva de o directiva din partea UE, unde spune ca certificatul de urbanism, autorizatia de constructie se dau doar pentru loturi de minim 500mp, cu deschideri de 18ml ???

Am sunat la cateva primarii din Ilfov, la urbanism, si cei de acolo mi-au confirmat acest lucru... (Balotesti, Pantelimon, Clinceni, Domnesti)...

Are cineva mai multe detalii, sau poate afla mai multe in acest sens ?

Multumesc
Vestea asta m-a pus jos, daca e adevarata....Maine trebuia sa ma duc sa ridic certificatul de urbanism pentru o casuta in Clinceni....
Nu vad logica unei deschideri impuse de 18 m dar nu ma mai mira nimic....Din ce stiu, parcelele care se vand pe langa Bucuresti nu au deschideri foarte mari, in concluzie, terenurile vor ramane doar pt agricultura sau le cumpara cineva si le reparceleaza....
Viorelgsm, poti sa-mi spui mai concret ce ai vorbit cu cei de la primarii?
Directiva UE trebuie sa fie inclusa in legislatia romana, eventual in noul; cod al constructiilor de care se vorbeste.....
Astept ceva amanunte, daca ai, te rog!

#3000
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
aveti topicuri noi deschise, si vor fi sticky. succes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate