Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Emisiuni color experimentale în sistem N.T.S.C. în România?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mai demult cineva din Politehnică mi-a spus că în cadrul Catedrei de televziune din Polithenică s-ar fi realizat prin anii 1964-1965 ceva emisiuni experiemntale în culori, pe sistem N.T.S.C. :surprise:
Nu cred că povestea asta e scornită, din moment ce în Poli există 2 televizoare color japoneze (cu cinescop rotund american - "R.C.A.") fabricate prin 1963-64, televizoare care sunt pe sistem N.T.S.C.

#2
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

Vizualizare mesajdjl, pe Aug 27 2008, 15:04, a scris:

Mai demult cineva din Politehnică mi-a spus că în cadrul Catedrei de televziune din Polithenică s-ar fi realizat prin anii 1964-1965 ceva emisiuni experiemntale în culori, pe sistem N.T.S.C. :surprise:
Nu cred că povestea asta e scornită, din moment ce în Poli există 2 televizoare color japoneze (cu cinescop rotund american - "R.C.A.") fabricate prin 1963-64, televizoare care sunt pe sistem N.T.S.C.

Pai iti dai seama ca la Politehnica s-au experimentat multe, inclusiv PALul si SECAMul.
Bine ca nu au adoptat NTSC-ul ca ne blestemam zilele dupa aia. Oricum n-aveau cum fiindca Romania se afla in Europa iar undele nu se opresc la frontiere.

Si bine ca au avut cap inginerii romani si cu mult tact au respins varianta ruseasca a SECAMULUI francez.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar în experimentele astea s-a folosit vreo cameră video N.T.S.C.?  :rolleyes:
Mi-e mi-ar fi plăcut să adoptăm N.T.S.C.-ul, dar mai apoi și P.A.L.-ul. Să avem 2 standarde. Plus că dacă am fi avut color de prin 1965-1966 am fi fost singura țară din Europa unde s-ar fi vândut televizoare color total lampizate :naughty:

#4
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Ma bag si eu in discutie.
NTSC nu este o prostie, iar Romania nu avea nimic de pierdut daca adopta acest sistem, majoritatea Tv moderne suporta acest sistem.

Imi amintesc acum cu nostalgie de vremurile cand am avut un Tv care stia doar PAL BG (ulterior l-am tras in banda ) dar programele frantuzesti de pe satelitul situat la 5W se vedeau alb/negru doarece nu stia SECAM :D

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot am dat-o pe deviaționism, N.T.S.C. e totuși mai slab decât P.A.L. și SECAM. Un alt motiv pentru care în cazul americanilor, canadienilor, mexicanilor, japonezilor imaginea era/este mai proastă este că sistemul lor de televiziune are 525 linii (din care 486 vizibile), pe când în Europa avem 625 linii (din care 576 vizibile). Mă întreb cum ar fi arătat emisiuni în culori (orice sistem) pe stanardul "înaltă definiție" de 819 linii (din care 737 vizibile) al francezilor? :naughty:

#6
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Inginerii aia au fost apriape pe jumatate destepti. Ce bine ar fi fost daca ar fi ales cu mult tact PAL B/G in loc de D/K, cum sintem numai noi si chinezii in toata lumea!

#7
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

Vizualizare mesajbeo, pe Aug 28 2008, 09:10, a scris:

Inginerii aia au fost apriape pe jumatate destepti. Ce bine ar fi fost daca ar fi ales cu mult tact PAL B/G in loc de D/K, cum sintem numai noi si chinezii in toata lumea!


Cum am mai spus inainte, noi ne aflam (si ne aflam inca) in Europa de Est. Iar undele nu se opreau la frontiere.

Cum celelalte tari surori "ajutate" de tatucul URSS adoptasera sistemul D (si mai tarziu K)  noua ne era imposibil dpdv tehnic sa facem altcumva.

In prezent mai sunt doar cateva emitatoare cred in DK (majoritatea celor de la TVR au trecut in BG).

Nu e asta problema arzatoare, ci faptul ca ne cacam pe noi si nu dezvoltam televiziunea digitala terestra. Si asta din cauza intereselor industriei cablului si DTH-urilor de la noi.

#8
rremus

rremus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.10.2006
just for fun...

am auzit in fac, la un laborator, de unde vine acronimul NTSC.
Never twice same colour. :P

just for fun...

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
sau mai pe românește Niciodată nu se vede la fel :bigwhitegrin:
În glumă N.T.S.C.-ul mai era numit și Never Transmited Subcarrier (Subpurtătoarea nu este transmisă niciodată).

Dar tot vreau să aflu dacă au avut sau nu o cameră video în 1964.

Edited by djl, 28 August 2008 - 12:27.


#10
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007

Vizualizare mesajRMC Info, pe Aug 28 2008, 10:52, a scris:

Cum am mai spus inainte, noi ne aflam (si ne aflam inca) in Europa de Est. Iar undele nu se opreau la frontiere.

Cum celelalte tari surori "ajutate" de tatucul URSS adoptasera sistemul D (si mai tarziu K)  noua ne era imposibil dpdv tehnic sa facem altcumva.

In prezent mai sunt doar cateva emitatoare cred in DK (majoritatea celor de la TVR au trecut in BG).

Nu e asta problema arzatoare, ci faptul ca ne cacam pe noi si nu dezvoltam televiziunea digitala terestra. Si asta din cauza intereselor industriei cablului si DTH-urilor de la noi.


Da, asa e cum spui. Poate ca nu prea aveam de ales. Multi ingineri si inventatori adevarati, ar fi facut alte alegeri pe vremuri daca ar fi fost posibil. Dar asta e...


De acord si cu cealalta idee a ta. Explozia DTH-urilor va impiedica aparitia DVB-T-ului foarte mult. In cazul ultimului, investitia e foarte mare si acoperirea e mai mica. Cablul nici nu ar fi fost mare problema, ca nu ajunge oriunde. Asa... nimeni nu mai vrea sa arunce bani in asa o groapa fara fund. E mult mai ieftin sa inchirieze un transponder-doua. Tot ce se va intimpla, este ca televiziunea analogica va trebui la un moment dat oprita. Iar TVR a aratat deja care e directia: se dau carduri Viaccess pentru receptie libera prin satelit.

Edited by beo, 28 August 2008 - 14:06.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Conform acestui articol de pe wikipedia chiar TV.R. ar fi experimentat în 1963 televiziunea color:
http://ro.wikipedia...._de_Televiziune
Deci o fi fost și camere color.

#12
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

Vizualizare mesajdjl, pe Aug 28 2008, 21:54, a scris:

Conform acestui articol de pe wikipedia chiar TV.R. ar fi experimentat în 1963 televiziunea color:
http://ro.wikipedia...._de_Televiziune
Deci o fi fost și camere color.

Hmm, eu am scris articolul ala in Wikipedia.

Este vorba de experimentarea sistemului SECAM de catre Ministerul Postelor si Telecomunicatiilor. S-au folosit doar un aparat de proiectie cu film si un monitor de laborator (in sistemul SECAM).

Cand s-au calculat costurile implementarii televiziunii color partidul le-a luat jucariile. In acel an nici macar generalizarea televiziunii alb-negru nu se terminase. De-abia 20-30 la suta din Romania era acoperita cu semnal.




Vizualizare mesajrremus, pe Aug 28 2008, 11:22, a scris:

just for fun...

am auzit in fac, la un laborator, de unde vine acronimul NTSC.
Never twice same colour. :P

just for fun...

NTSC = National Television System Committee
PAL = Phase Alternated Line
SECAM = SEquentiel Couleur A Mémoire (Séquentiel couleur a mémoire)

Tema: caracteristici ale fiecaruia (dar fara traduceri copy - paste de pe net)

Edited by RMC Info, 28 August 2008 - 22:20.


#13
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Vizualizare mesajbeo, pe Aug 28 2008, 15:04, a scris:

Da, asa e cum spui. Poate ca nu prea aveam de ales. Multi ingineri si inventatori adevarati, ar fi facut alte alegeri pe vremuri daca ar fi fost posibil. Dar asta e...


De acord si cu cealalta idee a ta. Explozia DTH-urilor va impiedica aparitia DVB-T-ului foarte mult. In cazul ultimului, investitia e foarte mare si acoperirea e mai mica. Cablul nici nu ar fi fost mare problema, ca nu ajunge oriunde. Asa... nimeni nu mai vrea sa arunce bani in asa o groapa fara fund. E mult mai ieftin sa inchirieze un transponder-doua. Tot ce se va intimpla, este ca televiziunea analogica va trebui la un moment dat oprita. Iar TVR a aratat deja care e directia: se dau carduri Viaccess pentru receptie libera prin satelit.


totusi receptia prin satelit este net superioara dvb-t ului.Dau exemplu aici ungaria unde si transmit cele 2 programe nationale M1 si M2, dar oamenii se cam plang , deci TVR a optat pt o directia ok dpmeu de vedere :D

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
De ce s-a speriat Partidul? Că la cât petrol aveam, ne puteam trage televiziune color.
De ce nu s-a introdus nici în 1975?

Edited by djl, 28 August 2008 - 23:04.


#15
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

Vizualizare mesajdjl, pe Aug 28 2008, 22:52, a scris:

De ce s-a speriat Partidul? Că la cât petrol aveam, ne puteam trage televiziune color.
De ce nu s-a introdus nici în 1975?


Pentru ca dictaturii ceausiste ii era teama de tot ce tine de mass-media. Controlul acesteia era vital.
Dezvoltarea televiziunii putea fi o arma ce se intorcea impotriva lui.

#16
mpv3

mpv3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.04.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 28 august 2008 - 22:52, a scris:

De ce s-a speriat Partidul? Că la cât petrol aveam, ne puteam trage televiziune color.
De ce nu s-a introdus nici în 1975?

Vizualizare mesajRMC Info, pe 29 august 2008 - 09:16, a scris:

Pentru ca dictaturii ceausiste ii era teama de tot ce tine de mass-media. Controlul acesteia era vital.
Dezvoltarea televiziunii putea fi o arma ce se intorcea impotriva lui.

Dar pentru aia primul car color al TVR a fost un car Bosch in sistem PAL cumparat in 1975.

#17
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Experimente cu televiziunea in culori la Politehnica, in toamna lui 1968. (Informatia)

Attached Files



#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Oameni buni. ca fost student al fac de Electronica am audiat si cursul de Televiziune, in perioada octombrie 1989 ianuarie 90 si am dat si examen..
Profesorul Serbu, RIP, ne-a zis ca NTSC-ul a fost generalizat in SUA imediat dupa razboi.
Dupa un timp au vazut ca desi in laborator mergea bine, in practica "probleme, Gogule?" Asa ca au incercat sa il imbuntatesca si a rezultatat PAL si respectiv SECAM-ul
Sa colorizezi o tara inseamana sa construiesti si un  telecentru pe care sa il dotezi cu aparatura de captare si editare necesara. Si emitoarele se fac dupa anumite cerinte specifice...
Asa ca sa bagi un sistem care se dovedise cu probleme si apoi sa il schimbi e ceva care dovedeste ca esti cam, cel putin aruncator de foarte multi bani..
djl
Fac pariu ca daca spui cuiva Never Transmited Subcarrier o sa priceapa si o sa intelega din prima..Si baba Aglaia din vai de ei si ala care desfunda canale..
Jur ca eu am fost intrebat ceva la examenul de televiziune despe ce se intampla daca umblu la subpurtatoare..Nu pun intrebarea integral, ca sa o pot folosii daca cineva ma incerca, adica face pe desteptu, sa il pot taxa..
La fel ca si faza cu 3 rezistente..-asta-i din alta discutie-..

Edited by Prien, 01 February 2014 - 21:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate