Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recenzii restaurante - cu bune si rele

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
intra si tu un pic in amanunte, altfel review-ul tau nu ne ajuta prea tare... unde anume, ce anume ai mancat, cum ti-a placut, daca te mai duci... :D

#20
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Nu citisi ca a mancat bataie?

#21
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
pai sa spuna ce bataie anume a mancat! ca asa zic si eu ca am fost la restaurantu cutare si am mancat bucate alese. sa spuna exact ce bucati a mancat! :D

#22
orsineus

orsineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.08.2008
[quote name='Jonica76' date='Aug 27 2008, 09:20' post='5120518']
Esti foarte simpatic....daca mancarea de la Aroma ti se pare banala, cea de la Sinaia cum ti se pare? Mie aia mi se pare absolut banala.
Si Vila Tusa, actual Sunny Hill?
De Printul Vanatorului nu zici nimic?


Tamas Bisto - Da, oricand.


Eu cand ma gandesc la preparate deosebite , ma gandesc la ceva ce nu s-ar putea face acasa din cauza tehnicilor specifice si a secretelor bucatarilor ( Chef ) plus ingredientele neobisnuite , reale si alaturarea lor in cele mai ingenioase moduri .

Asa ca nu pot sa spun ca am mancat bine undeva sau altundeva ..vorbind despre ciorba, mici , cartofi prajiti , gratare sau salamuri , branza etc. taiate pe un platou . Pot sa spun cel mult ca s-a mancat corect .

Best end of Cumbrian lamb with saffron, cumin, tomatoes and shallot - asta e un exemplu de preparat pe care nu il faci acasa :)  Sofranul costa 5.000 de euro/kg

#23
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postorsineus, on Aug 27 2008, 16:55, said:

Eu cand ma gandesc la preparate deosebite , ma gandesc la ceva ce nu s-ar putea face acasa din cauza tehnicilor specifice si a secretelor bucatarilor ( Chef ) plus ingredientele neobisnuite , reale si alaturarea lor in cele mai ingenioase moduri .

Asa ca nu pot sa spun ca am mancat bine undeva sau altundeva ..vorbind despre ciorba, mici , cartofi prajiti , gratare sau salamuri , branza etc. taiate pe un platou . Pot sa spun cel mult ca s-a mancat corect .

Best end of Cumbrian lamb with saffron, cumin, tomatoes and shallot - asta e un exemplu de preparat pe care nu il faci acasa :)  Sofranul costa 5.000 de euro/kg
Da? In martie 2007 costa 2165 dolari kilu. S-a scumpit pesemne. Mie nu-mi place mielul, asa ca.....Si stiu ce este sofranul, uneori mai gatesc si eu cu el.
Nici eu nu ma refeream la mici si cartofi prajiti, si nici la platou rece. Nu ma duc la restaurant sa mananc branza cu salam. De altfel nici salam nu prea mananc, eventual cel de mistret la Hubertus.
Gratarele nu-mi plac de regula (de fapt carnea de porc), asa ca....Nu mananc mici la Apahida, singurul loc unde mancam in Cluj mici era complexul Diana in Gheorgheni, unde mergeam cu colegii de servici. Da ca fapt divers, micii facuti la abatorul sau ce e ala din Apahida sunt buni fata de aia de la Kaufland, sa zicem.

Am scris mai sus despre Trattoria. Ai vreo parere despre el? Acolo nu sunt nici mici, nici gratare, nici cartofi prajiti.
Printul Vanatorului? Hubertus? Maestro (nu business lunch) celelalate preparate? Amurg?
Alte restaurante???

Edited by Jonica76, 27 August 2008 - 20:31.


#24
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Alt exemplu: Entrecote of veal (Roasted, green asparagus, courgette flower salad, veal vinaigrette)

Si asta face parte tot din genul de reteta enumerat de tine.... :lol:

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Va e jena sa-i ziceti in romana ca sa nu para mai putin important? :)

#26
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postsebulbus, on Aug 27 2008, 21:30, said:

Va e jena sa-i ziceti in romana ca sa nu para mai putin important? :)
Nu. Da numai o cautare dupa mielul mai sus specificat si sa vezi cum apare si vitelul. :lol: si tot asa vei gasi si unde se mananca asa ceva la pretul de 65 lire
sterline. dar cu antreu si cu nu mai stiu ce. Tu crezi ca vreun restaurant din Ro va cumpara vreodata miei din respectiva regiune geografica?

Edited by Jonica76, 28 August 2008 - 07:12.


#27
orsineus

orsineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.08.2008

View PostJonica76, on Aug 28 2008, 08:11, said:

Nu. Da numai o cautare dupa mielul mai sus specificat si sa vezi cum apare si vitelul. :lol: si tot asa vei gasi si unde se mananca asa ceva la pretul de 65 lire
sterline. dar cu antreu si cu nu mai stiu ce. Tu crezi ca vreun restaurant din Ro va cumpara vreodata miei din respectiva regiune geografica?


Sa va spun ca stiu restaurant la Cluj care cumpara miel din Noua Zeelanda sau ton rosu care costa 750.000 + TVA kilogramul ?

:)

View PostJonica76, on Aug 27 2008, 21:17, said:

Da? In martie 2007 costa 2165 dolari kilu. S-a scumpit pesemne. Mie nu-mi place mielul, asa ca.....Si stiu ce este sofranul, uneori mai gatesc si eu cu el.
Nici eu nu ma refeream la mici si cartofi prajiti, si nici la platou rece. Nu ma duc la restaurant sa mananc branza cu salam. De altfel nici salam nu prea mananc, eventual cel de mistret la Hubertus.
Gratarele nu-mi plac de regula (de fapt carnea de porc), asa ca....Nu mananc mici la Apahida, singurul loc unde mancam in Cluj mici era complexul Diana in Gheorgheni, unde mergeam cu colegii de servici. Da ca fapt divers, micii facuti la abatorul sau ce e ala din Apahida sunt buni fata de aia de la Kaufland, sa zicem.

Am scris mai sus despre Trattoria. Ai vreo parere despre el? Acolo nu sunt nici mici, nici gratare, nici cartofi prajiti.
Printul Vanatorului? Hubertus? Maestro (nu business lunch) celelalate preparate? Amurg?
Alte restaurante???

hai sa le luam pe rand :

Trattoria lui Giacomo - nu ? Curat , frumos , discret , servicii putin exagerate pentru o trattorie - preturi mari pentru calitatea mancarii . Foarte multe preparate gustoase , facute in casa .

Printul Vanator - ma abtin :) pentru ca il cunosc pe proprietar si nu vreau sa fiu subiectiv

Hubertus - local frumos , intentie buna - dar trebuie sa scape de bucatareasa de acolo (doamna zice ca a gatit pentru vechea generatie de politicieni comunisti ) si e medaliata ..etc dar trendul s-a mai schimbat

Maestro - foarte frumos , mancare buna (preparata corect ) , preturi corecte chiar daca mari - calitatea ingredientelor face pretul .  Selectie de vinuri foarte buna .

Amurg - Au bucatar bun - comparativ cu restul localnicilor - dar din pacate nu stie sa iasa din tipare .

incercati pentru mancaruri romanesti : Hora in cartierul Gheorgheni - bucatar premiat

pentru bucatarie internationala adaptata  - Terasa Euphoria din Piata Muzeului


Intrebare : cate restaurante stiti ca si-au schimbat sau adaptat meniul ? Si nu vorbim aici de meniu pe sezoane ci pur si simplu o revizuire anuala ?

#28
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
[quote name='orsineus' date='Aug 28 2008, 10:59' post='5127385']
Sa va spun ca stiu restaurant la Cluj care cumpara miel din Noua Zeelanda sau ton rosu care costa 750.000 + TVA kilogramul ?

:)



Atunci spune-i proprietarului de la Printul...sa faca si cocktailuri, nu sa se aduca gin tonic sub forma de gin si sticla de kinley sau schweppes (cum ii zice) si campari cu suc de portocale separat campari si separat fresh de portocale. Mancarea e cum zici tu? corect preparata.
Da, eu una sunt curioasa, desi nu mananc miel. Si ce mai este la restaurantul ala?
Da preturile de la Hubertus iti plac??
Pentru mancaruri romanesti mie imi place crama de la Topaz.

La Maestro s-a schimbat putin de-a lungul timpului meniul (doar putin).

Edited by Jonica76, 28 August 2008 - 13:13.


#29
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ce-mi vin acum in minte:

Zafferano - http://www.zafferano.ro. Mi-a placut foarte mult din toate punctele de vedere (ca si pret nu ma pot pronunta pt ca am fost invitat :D), am mancat niste penne super bune, servirea excelenta, decorul foarte misto, muzica la fel.

Gino's cel din Cotroceni e foarte ok, preturi putin cam mari dar acceptabile, atmosfera romantica buna de impresionat :)

Am mai fost recent intr-un restaurant, nu-mi mai aduc aminte insa numele; venind dinspre Unirii spre Oltenitei, prima sau a doua intersectie mare parca, pe o straduta care din intersectie se intoarce oarecum paralel spre Unirii, intr-o casa e restaurantul asta. Ca si aspect nu-i cine stie ce, dar am mancat o quesadilla buna de am renuntat la furculita si cutit in 2 minute si am bagat direct mainile. Putin cam scumpa (putin peste 20 de lei portia parca), servirea foarte decenta. Era zi lucratoare, in jur de ora 5 si era plin.

#30
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004

View Postorsineus, on Aug 28 2008, 12:59, said:

Amurg - Au bucatar bun - comparativ cu restul localnicilor - dar din pacate nu stie sa iasa din tipare .

incercati pentru mancaruri romanesti : Hora in cartierul Gheorgheni - bucatar premiat

pentru bucatarie internationala adaptata  - Terasa Euphoria din Piata Muzeului


Intrebare : cate restaurante stiti ca si-au schimbat sau adaptat meniul ? Si nu vorbim aici de meniu pe sezoane ci pur si simplu o revizuire anuala ?

orsineus, am o rugaminte... poti sa elaborezi nitel despre Amurg? Tot aud de el si e in vecini (locuiesc ff aproape).
Meniu, vinuri, preturi etc.

Din pozele de pe site nu prea deduc mare branza....(http://restaurantamurg.ro/).

#31
poseidonTi

poseidonTi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.02.2007
Pentru ca s-a facut atata valva cu restaurantul Baracca din Cluj-Napoca, ca un gurmand si bucatar amator, voi scrie cateva cuvinte. Am fost si am mancat acolo de aproximativ 4-5 ori, de cand s-a deschis, ultima oara chiar ieri. Nu voi discuta despre preturi, care nu sunt deloc mari pentru amplasarea si amenajarea restaurantului, ci despre calitatea mancarii. Nici servirea nu o voi critica, deoarece la inceput, pana se definitiveaza si sincronizeaza personalul, este mai dificil.

Bile albe:
- sosurile pastelor (piure de trufe, somon, quattro formaggi) sunt gustoase;
- inghetata facuta acolo este excelenta, mai ales cea de fistic care este fantastica, chiar daca se prepara din baze, sunt in mod sigur de cea mai buna calitate (si stiu ce vorbesc pentru ca detin aparat de facut inghetata, pe care o prepar dupa retete italiene din cele mai bune si mai proaspete ingrediente);
- tarta cu mousse de ciocolata (nu imi amintesc exact denumirea) cu nuci caramelizate este fina si delicioasa;

Bile negre:
- cand am fost prima data (in prima saptamana de la deschidere) am avut o mare dezamagire, rulourile cu branza de capra comandate ca aperitiv au fost extrem de sarate;
- 4 portii de paste s-au comandat si toate au fost extrem de fierte, si nesarate;
- alta data am comandat tagliatelle al pesto, si am specificat "al dente" bine, si am primit paste foarte fierte, tot nesarate si un sos format din ulei de masline extravirgin si busuioc proaspat (lipseau flagrant pinoli, parmesan, pecorino romano, iar optional nuca, fistic si putin spanac, asa cum este reteta veche de pesto din Genoa). Ar putea cineva sa-mi aduca argumentul ca nu scrie genovese, si ca exista o multime de sosuri tip pesto, si ca bucataria moderna mediteraneana tinde spre simplu, dar sa fim seriosi... spre simplist in nici un caz. Am gustat, am facut reclamatie si s-a scazut din nota (atitudine pe care o consider corecta). Legat de fierberea excesiva a pastelor mi s-a adus ca argument faptul ca sunt proaspete, facute acolo, si ca nu se pot fierbe "al dente", scenariu pe care l-am demontat data urmatoare spunandu-le sa le fiarba 2,5 minute in loc de 4 (asa cum faceau ei), pastele iesind excelent, dar nesarate ca intotdeauna (am fost acolo cu vreo 8 persoane diferite si toate au remarcat acest lucru);
  
Nu am incercat vita pentru ca m-am incapatanat intotdeauna sa vad daca au evoluat in privinta pastelor, dar o voi face curand. Vita extraordinara nu am mancat in Romania, doar in Franta si intr-un loc in Ungaria (Ciao Mario, pe Pannonia-ring), dar cel mai aproape de adevar au fost Napoca 15 si restaurantul de la Hotel Rimini.

Pizza de la Baracca are ingrediente de calitate, dar blatul, ca si gust, consistenta si coacere, lasa mult de dorit. Daca vorbim despre pizza, la Il Milanese in Floresti se mananca o pizza net superioara, dar cam depinde de care pizzaiolo este de serviciu, insa exista o "baraca" (in adevaratul sens al cuvantului) in Manastur, pe Mehedinti vis a vis de Big unde un italian - Fabio - face o pizza mult mai buna si mai autentica decat oriunde altundeva in Cluj. Inauntru e mic spatiul si simplist de tot, dar pizza si panini sunt dementiale. Nu poti merge cu cineva acolo, la o masa de afaceri sau curtoazie, dar este o buna optiune ca experienta gastronomica sau mancare la pachet.

Povestea cu pizza este foarte lunga si preferintele sunt diferite. Aluatul napoletan obtinut prin metoda directa cu o faina dura este mai moale si putin mai gros decat cel obtinut prin metoda indirecta, cu maturare de pana la 72 ore la o temperatura controlata de 4-6 grade Celsius. Digerabilitatea ridicata si gustul aluatului demonstreaza calitatea lui. Se poate face o pizza extrordinara intr-un cuptor electric profesional (capabil de 500 grade Celsius), daca aluatul si ingredientele sunt de calitate, dar nimic nu bate un cuptor pe lemne la temperatura ideala (cu aceeasi calitate a aluatului si ingredientelor).  

Mancare chinezeasca gustoasa consider ca fac restaurantele Beijing (pe str. Avram Iancu si cel de pe str. Pitesti). Au fost intotdeauna constanti in privinta gustului mancarii, dar sunt alte aspecte care mai lasa de dorit, cum ar fi: amenajarea interioara si exterioara (cu un palmier de plastic luminat in mijlocul curtii!!!), mirosul puternic de mancare din restaurantul de pe A. Iancu si cateodata... servirea.

Paste bune se puteau manca candva la Club Italia, dar preturile erau mari si portiile exagerat de mici. Cu un antipasto, primo piato, dolce si o bautura sareai de 100 lei.

Am vorbit exclusiv de mancare, dar intr-un post viitor voi vorbi si despre vinurile care se gasesc in Cluj, in restaurante si nu numai.

Edited by poseidonTi, 04 September 2008 - 20:08.


#32
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostVineri, on Aug 27 2008, 00:42, said:

citez din memorie cateva dialoguri de vara trecuta:

"- vreau si eu o pizza"
"- ne pare rau, nu se poate, nu este pizzarul aici"

...

"- vreau si eu o pizza"
"- ne pare rau, nu se poate, nu este pizzarul aici"

...

"- vreau si eu o pizza"
"- ne pare rau, nu se poate, nu este pizzarul aici"
"- dar cam pe la ce ora sa vin si eu sa prind pizzaru ala?"
"- pai... momentan nu avem pizzar"

:D deci nici macar de laba aia trista n-am avut parte.

si ca veni vorba de cluj, imi adusei aminte de "casa ardeleana" (in centru, pe strada principala, la subsolu complexului sora); e cam ca la beharca.

aceeasi conversatie am avut cu ospatarul la sabattini, in bucuresti, langa gara. Pizza nu-i, ca n-avem coca, spaghete nu, ca nu are cine sa le faca, salata nu, ca nu-i bucatarul sa pregateasca dressing-ul.

fain loc insa daca nu ti-e foame ;)

#33
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
In Cluj:
De Lugano nu vorbeste nimeni? Mie mi s-a parut foarte elegant, servirea ireprosabila, mancare deosebita si preturi un pic cam mari, dar se merita sa mergi macar de 2-3 ori pe an. (spun asta in functie de veniturile mele).

Il Milanesse este cel mai bun daca vrei sa mananci pizza.

Muschi de vita bun am mancat la Napoca 15 si la Casa Veche.


In Pitesti:
Un restaurant care m-a impresionat zilele trecute a fost in Pitesti, langa restaurantul Carmen. Este un restaurant cu specific vietnamez in care am fost cu sotul si cumnatii mei si din care toti am iesit pe deplin multumiti. Din pacate nu mai stiu cum se numeste, dar daca ajungeti acolo va recomand rata crocanta cu sos curry. Este minunata.

#34
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Am ajuns si eu la Baracca - desi mi-am propus sa fac asta demult, abia acum am reusit.
Din interior pare mai spatios decat se vede din strada.
Nu miroase a fum de tigara - ceea ce pe mine m-a incantat la culme, mai ales ca persoana cu care am fost la masa e fumatoare profesionista.
Mie mi s-a parut exact cum a fost descrisa prin ziare - adica restaurant - cafenea, unde poti lua fie masa de pranz, fie un mic dejun, fie poti sta la un deset, o cafea, un ceai....
Mancarea a venit repede, a fost extrem de gustoasa. Nu e genul de restaurant cu 1000 feluri in meniu, dar cele pe care le au sunt bine alese. Si prezentarea e asa cum vezi pe la emisiunile culinare.
Nu sunt scobitori (cineva sigur stie de ce am scris asta).
Ce m-a deranjat oarecum - desi am patit un lucru asemanator cand stateam la Hotelul Bucuresti (din Bucuresti) a fost faptul ca personalul se comporta vizibil mai politicos cu personalitatile. Nu ca nu ar fi fost amabili cu noi - dimpotriva, dar intamplator a venit primarul sa ia masa exact cand eram si noi - ei bine, in jurul lui au aparut 3 chelneri si seful de sala - sau cred ca asa ceva era. Ceea ce am apreciat insa, este ca dupa ce a fost intampinat, primarul nostru s-a comportat exact ca un om obisnuit si a fost tratat ca atare.

Si inca un loc pe care eu il recomand: pensiunea Milexim din Campia Turzii. E o pensiune de 4 stele, cu o servire ireprosabila. Meniu variat, combinatii interesante si prezentarea produselor ingenioasa. De exemplu a fost singurul loc in care am primit muschiul de vita pe piatra incinsa....pe o piatra incinsa. Mesele nu sunt foarte spatioase, dar per ansamblu e un loc placut de relaxare si luat masa.

Imi zice cineva ceva despre Avocado? Am inteles ca Maestro se inchide....sau ceva se intampla cu el.

#35
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
In Tirgu Mures am mancat la restaurantul Excalibur. Mancarea a fost foarte bine preparata, dar am reusit sa mananc mai putin de o treime din platoul respectiv. A doua zi am fost acolo si am mancat meniul zilei: Ciorba de perisoare(cu o singura perisoara in ea) si piept de pui pane cu salata orientala.  Era foarte clar ca toate erau proaspete si a fost singurul restaurant unde am mancat in Mures. Am stat o saptamana acolo si am comandat mancare in mai multe restaurante, dar fara sa pot sa ma ating de ea. Am plecat de acolo cu afte in gura, iar un coleg cu toxiinfectie alimentara.
La restaurantul hotelului Voiajor am avut numai experinte neplacute. La micul dejun in afara de niste mezeluri stricate, niste cubulete de branza si cateva paharele de iaurt, nu aveai de ce sa te atingi. Daca iti comandai mancare la pranz sau cina, aceasta era ori foarte sarata ori stricata.
Aceeasi experienta am avut-o si la restaurantul Gemini si la inca 3 la care nu imi amintesc numele, dar voi reveni dupa ce ajung in Mures si imi improspatez memoria.
Pentru mine este foarte important acest topic, deoarece eu sunt tot timpul plecata si este musai sa mananc in restaurant.

#36
mesterulonline

mesterulonline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2007
Buna tuturor, noi locuim in Bucuresti Drumul Taberei si ne place sa servim cina intr-o admosfera placuta cu muzica live la restaurantul Le Blanc https://le-blanc.ro Sector 6 . Meniul este international dar au si preparate traditionale romanesti. Vara veni cu placere la acest restaurant multumita terasei. Preturile sunt ok, servirea rapida, personalul prietenos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate