Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Google Maps Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
851 replies to this topic

#55
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Intradevar, dureaza pana o sa arate ok harta, dar deja ce exista in MapMaker e destul de ok, probabil ca in Ianuarie or sa faca un alt update si atunci lucrurile vor sta mai bine.

#56
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Se pare ca m-am inselat, si data de 2009-08-26 este de fapt data actualizarii anterioare. Inca nu au modificat data actualizarii, probabil urmeaza.

#57
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
The Map Maker data on Google Maps for the countries and territories below includes edits made before: 2009-09-15.

#58
Sfet

Sfet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.11.2008
Aveti aici cateva informatii despre cel care a adus Romania pe google maps si dorintele lui pentru viitor.
Spor la citit.

#59
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
:) Sa nu exageram, ca nu doar el a contribuit la harta. Sunt deja sute de utilizatori care au contribuit.

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Dap suntem multi care contribuim, e o munca mult prea grea sa o faca un singur om, chiar si cu cati suntem acuma abia daca am facut 20% din mediul rural, sunt atatea drumuri incat o sa dureze mult pana va fi harta completa macar in proportie de 80-90%. Chiar adineauri am gasit drumuri importante (judetene) inca nefacute chiar pe langa A1 si altele gresite desenate dintr-o bucata care trebuie refacute... e o munca titanica nu e asa simplu ca sa iasa si "stas" sa poti publica fara rusine in harta globala :)

#61
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Imagini noi, momentan doar in Google Earth cu Timisoara si Bucuresti (cel putin). Curand vor aparea si in Google Maps.

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Draguta imaginea, primavara 2009 intr-adevar, eu insa as mai astepta oleaca pana sa o puna in mapmaker, nu de alta dar am facut un test cu un kml care-l am facut cu un gps mai demult si am avut un soc cand am vazut ca e decalata cel putin 5m combinat (pe ambele axe) si va dati seama ca va iesi cosmar cand nu se va suprapune perfect actuala harta si o sa inceapa incepatorii sa "corecteze"... exista precedent la Iasi. Imaginea veche era decalata si ea dar infim, undeva pana in 2m intra in aria de aberatie a gps-ului. Iata si 2 imagini pentru ca sa stim la ce sa ne asteptam :P

Attached Files


Edited by andreic, 15 December 2009 - 17:03.


#63
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Sper ca au invatat si cei de la Mapmaker din ultimele adaugari de imagini noi ca au primit probabil sute de cereri din cauza imaginilor care nu erau corect georeferentiate.

Desi dupa ultimul lor "update" cu zeci de bug-uri care inainte nu existau, ma astept la ce e mai rau.

Pe de alta parte, da, imaginile noi din Timisoara si Bucuresti sunt ok, dar uita-te la Budapesta, care a primit imagine noua de la DigitalGlobe, o minunatie.

#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdlh, on 15th December 2009, 17:22, said:

Sper ca au invatat si cei de la Mapmaker din ultimele adaugari de imagini noi ca au primit probabil sute de cereri din cauza imaginilor care nu erau corect georeferentiate.
Deci poti sa te astepti la rau :) Imaginile noi au aparut azi in google (de ieri se chinuiau ca apareau lipsuri). Iata captura din mapmaker cu locatia de unde am si traseul gps, strazile erau centrare pe vechea imagine... in mod surprinzator decalajul prezent seamana cu traseele gps, concluzia preliminara georeferinta e decalata cu ceva intre 3-4m, actualul desen al strazilor este corect si e pe aproape de ce spune si gps-ul. Sper sa nu se apuce lumea sa modifice ca e mai usor sa o faca cei de la google prim mici ajustari.

Attached Files


Edited by andreic, 30 December 2009 - 18:58.


#65
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008
De ce tot timpul cand vreau sa introduc in Map Maker o cladire noua sau un punct in Baia Mare nu pot sa il salvez pentru ca imi zice "Adresa Incorecta"?
Si nu stiti pe cand imagini noi si pentru Baia Mare? Pentru ca cele de acum dateaza de prin 2005 si au  o calitate foarte proasta.

Edited by odob, 30 December 2009 - 19:14.


#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie sa treci o adresa corecta, nu cred ca tine de zona.

#67
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008

View Postandreic, on 30th December 2009, 19:21, said:

Trebuie sa treci o adresa corecta, nu cred ca tine de zona.
Orice adresa as trece tot nu ma lasa. Nici macar daca o las pe cea pusa de el nu ma lasa. Asta se intampla doar pe varianta in RO, pe cea in engleza merge perfect.

#68
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Eu lucrez numai in romaneste sa nu uit de limba la adaugare si drept sa-ti spun nu am avut probleme la strazi, blocuri si paduri.

#69
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008

View Postandreic, on 30th December 2009, 20:12, said:

Eu lucrez numai in romaneste sa nu uit de limba la adaugare si drept sa-ti spun nu am avut probleme la strazi, blocuri si paduri.
Incearca doar sa vezi si sa imi spui daca si tie iti face la fel.

#70
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007

View Postodob, on 30th December 2009, 20:59, said:

Incearca doar sa vezi si sa imi spui daca si tie iti face la fel.

Aceeasi problema o am si eu. Schimba limba in engleza din setari si atunci merge. Bafta La editat. Craiova vad ca e foarte putin reprezentata pe harta. Ma straduiesc intens zilele astea sa pun toate strazile si punctele de interes la punct. O initiativa buna a celor de la google in sfarsit. Editarea merge repede. In 2 zile Am editat 200 de obiective si strazi :D  :thumbup:

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkoss_x_treeme, on 31st December 2009, 17:20, said:

Editarea merge repede. In 2 zile Am editat 200 de obiective si strazi :D  :thumbup:
Super, numai sa mearga si bine&corect :) Prin Bucuresti n-am probleme cu feature-urile, stau pe romana by default.

Edited by andreic, 31 December 2009 - 17:36.


#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postodob, on 30th December 2009, 20:59, said:

Incearca doar sa vezi si sa imi spui daca si tie iti face la fel.
Confirm, m-am lovit si eu de aceasta problema cand am vrut sa fac o parcare. Am lasat-o schita am schimbat din setari doar interfata pe engleza, am salvat schita si am revenit la romana. Cam asta a fost singura solutie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate