Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

EeePC vs. Laptop entry-level

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmr_montana, on Aug 31 2008, 22:48, said:

Eee o fi de fite, insa ce nu stie sa faca? Ca hardware, pentru banii lui si ce se vrea a fii, e ok, parerea mea. Iar la un PC tot ce stie sa faca tine de soft. Ca doar nu vrei sa iti editeze filme cu linuxu preinstalat. Sau cu programele care le are in el. E normal.

Si partea a2a, nu te uita la pret etc, nu prea am inteles. Da, eu vreau sa fie solid, fiabil, nu sa se ia vopseaua, crape plasticul, etc. Si in suma care o "invart" pe aici, ce as putea lua sa fie ok ?!

#38
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmr_montana, on Aug 31 2008, 14:48, said:

Am si EEE si un MacBook ..

Ce sa zic, EEE e de fite. Mai multe stie sa faca iPhone-ul decat ala. Sau un PDA.
Este foarte misto sa glumesti. Dar nu poti compara iPhone cu 1000H. Iti urez succes sa faci prezentari PowerPoint si sa citesti articole stiiintifice in format pdf pe iPhone.
Dupa parerea mea iPhone e de fite. Aia care au dat 600$ pe el acum un an trebuie ca nu au avut ce face cu banii. Uite aici niste preturi la iPhone de la lansare:
http://www.engadget....-in-total-cost/
PDA are alte calitati: format mic, soft dedicat. Din cauza secretomaniei Apple softul pentru iPhone de abia s-a pus in miscare. Si oricum Apple poate dezinstala remote orice aplicatie care o ai tu instalata pe iPhone :D.
Cunosc mentalitatea utilizatorului Apple, doar traiesc in lumea lor.
Uite cat costa un eeePC 1000H in US:
http://www.zipzoomfl...odlist=celebros
Cel mai ieftin laptop Apple este de cel putin 2 ori mai scump, intradevar mai performant dar mai greu si mai voluminos. Ca sa nu mai zic de MacBook Air care incepe de la 1800$ in sus.

Alt punct in plus pentru 1000H este ca acum iti dau spatiu de stocare gratis de 20 GB online:
http://www.eeestorage.com

Nu stiu la ce fel de filme te uiti de tine atat de putin bateria. As sugera sa iti pui procesorul pe power saving settings si luminozitate sub 50% (f decenta de altfel). Ai eeePC 1000H sau alt model?

Edited by Neuron, 01 September 2008 - 00:30.


#39
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
ce rezolutie duce placa video cand pui monitor exterior?
stie cineva ce specificatii are placa video?

#40
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
are niste chestii dragute cu agenda si toate alea

#41
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am gasit asta si la pret cu ~200lei mai ieftin decat la emag, si cu o memorie cadou, zic eu, la banii astia prea bine, procesor Core2Duo... Insa am auzit ca modelul asta are o problema cu displayul, se stinge imaginea cand este miscat, sau ceva de genul. Oare chiar asa o fi?! Ca ma tenta, costa cat EeePC 1000H, nu are webcam dar in rest este considerabil mai bun.

#42
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
la emag scrie ca are probleme cu display-ul? in comentariile alea? ca parca am vazut si eu ceva de genu, dar au venit cativa cu rezolvarea repede si ziceau ca e de la driverele pt. xp parca.. nu sunt sigur daca la modelul asta..

#43
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, in comentariile alora scria asta.  Cica se intampla destul de des chestia asta, dar eu acum sper sa nu fie altceva, adica ce treaba ar avea un driver, cu faptul ca misti displayul?! :mellow:

#44
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
eu te sfatuiesc sa nu cumperi eeePc. SI-a adus un unchi din SUA, nu stiu ce model de eeePC, si i-am pus XP SP2 pe el (de 2 ori, a crapat win de nu mai mergea de nici un fel). la cum se misca si tastatura aia minuscula, plus ecranul la care iti trebuie lupa, plus ca am auzit de ceva probleme la baterie... in 2 cuvinte: Nu merita!


mai pune niste bani si cumpara altceva, dar ai macar un DVD/CD "on board", plus un HDD mai mare, plus ecranul mai mare, plus un procesor serios si poate continua.

Dupa parerea mea eeePC e o jucarie pt copii.

Edited by uledu, 03 September 2008 - 22:59.


#45
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ok. Ma gandeam si la varianta asta, dar ca sa iau altceva, da si tu o varianta daca poti. Un laptop care sa merite, sa fie bun intr-un pret ... mic. :P

#46
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
ultima data cand m-am uitat dupa configuratii de laptopuri a fost acum 3 ani. cand l-am luat pe al meu. De atunci nu m-am mai interesat, sincer. Nu te pot ajuta nici macar cu un sfat.

Orice ti-ai lua, intreaba, sau cauta pe net cum e Bateria de BIOS, daca e lipita pe placa de baza. La al meu am avut surpriza cand l-am desfacut sa vad ca e lipita pe MB  si din pacate ar trebui schimbata.

#47
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postuledu, on Sep 3 2008, 15:57, said:

eu te sfatuiesc sa nu cumperi eeePc. SI-a adus un unchi din SUA, nu stiu ce model de eeePC, si i-am pus XP SP2 pe el (de 2 ori, a crapat win de nu mai mergea de nici un fel). la cum se misca si tastatura aia minuscula, plus ecranul la care iti trebuie lupa, plus ca am auzit de ceva probleme la baterie... in 2 cuvinte: Nu merita!


mai pune niste bani si cumpara altceva, dar ai macar un DVD/CD "on board", plus un HDD mai mare, plus ecranul mai mare, plus un procesor serios si poate continua.

Dupa parerea mea eeePC e o jucarie pt copii.
Ia citeste aici ca sa te lamuresti cate eeePC-uri exista:
http://en.wikipedia....#Specifications
In tari civilizate oamenii fac naveta cu trenul/metroul si au conditii in care pot chiar sa lucreze/sa se relaxeze cu un computer. Altii calatoresc f frecvent si au nevoie de ceva usor si cu baterie decenta. Altii cara computerul peste tot (de exemplu la scoala) si la fel au nevoie de ceva usor. Pentru ei Asus a facut eeePC. Si a fost un succes remarcabil. Acum toti fabricantii de computere scot netbookuri pe banda rulanta, cu ecrane din astea "minuscule", cu greutati de 1-1.5 Kg, cu camere video incorporate, fara unitati de CD. Probabil ca in opinia ta toate companiile astea (Asus, HP, Acer Dell, Lenovo...) sunt pline de tampiti.

View PostSoacra, on Sep 2 2008, 14:08, said:

ce rezolutie duce placa video cand pui monitor exterior?
stie cineva ce specificatii are placa video?
L-am conectat pe al meu la un monitor Dell si mers perfect sa mut desktopul numai pe monitorul extern la 1600x1200. De remarcat ca Windows XP SP3 de pe computerul meu a autodetectat monitorul si rezolutia. Asa ca nu am miscat un deget, decat am selectat imagine doar pe monitorul extern (FN+F8).
Acasa am incercat pe monitorul Samsung de 22'' si merge la fel, automat, dar are un mic tremurat imaginea. Cred ca totusi e de la monitor pentru ca am mai auzit si de altii care si-au conectat laptopurile la acest tip de monitor cu aceasta problema. Tine de niste interferente electrice legate de impamantare.
Chipsetul placii video este Intel Integrated GMA 950, se pare subvarianta 945GSE.
Windowsul XP SP3 cu care a venit computerul meu merge perfect.

Edited by Neuron, 04 September 2008 - 04:34.


#48
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View PostNeuron, on Sep 4 2008, 05:14, said:


problema este ca romania inca nu este o tara civilizata (cum se poate vedea si din raspunsul tau) unde sa poti sa faci naveta 50 km pe un tren rapid si sa iti citesti mailul sau sa finalizezi un raport de facut, sa lucrezi linistit fara sa se bage altii in seama (ca tine, TOTAL OFFTOPIC). cat priveste succesul lor, timpul ne va spune.

#49
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

View Postuledu, on Sep 3 2008, 22:57, said:

mai pune niste bani si cumpara altceva, dar ai macar un DVD/CD "on board", plus un HDD mai mare, plus ecranul mai mare, plus un procesor serios si poate continua.

Dupa parerea mea eeePC e o jucarie pt copii.
Am prima versiune de EeePC aparuta. Lucrez (in programare) 8-9 ore pe zi pe el. Da, exact, pe tastatura aia mica, pe ecranul ala de 7'' (si nici nu port ochelari)! Dupa ce te obisnuiesti cu el, este ok. EeePC face toti banii daca te deplasezi mult, iar ecranul de 10'' este perfect (la cel de 7'' ai scroll orizontal pe multe situri).
Recomand varianta cu SSD avand in vedere ca eu l-am scapat de vreo 2-3 ori de pe birou si nu are absolut nimic.

@uledu:
Cat despre crapat XP-ul, nu crezi ca ar trebui sa spui ca "XP nu merita"? Eu am Ubuntu pe Eee si nu mi-a crapat niciodata in cele 8+ luni de cand il am.

Am inteles, esti expertul blocului in IT, insa te informez ca esti incapabil de a intelege o chestie de baza: EeePC este pt mobilitate, nu pt performanta. Pt ce sa cari un ecran mai mare non-stop? Pt ce sa cari o unitate DVD non-stop?

In cazul meu, de programator, EeePC si-a scos banii de mult (nu mai vorbesc de confortul creat prin usurinta de a-l cara pana la facultate si inapoi, prin calatoriile mele prin Europa, rezistenta la socuri mecanice).

#50
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Intr-adevar, EeePC este pentru mobilitate. Iar pentru ceea ce se vrea a fi, este destul de performant si de complet fara doar si poate.

Totusi, puteti sa mai imi oferiti si mie variante de netbook-uri sau laptopuri ieftinute care sa aiba o constructie buna, baterie buna, de preferat Core2Duo si cu webcam...?!

#51
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
hmmmm nu reusesc sa instalez nimic pe el. Ce versiune de programe trebuie sa folosesc?

#52
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
soooo hepl me please ca ma fac de cacao. nu pot sa ii pun la fata nimic vreau doar yahoo, google earth si winamp. nu pot sa pun nimic pe el ca nu deschide fisiere executabile sau le deschide in fie manager in cascada

#53
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
mitre, ce eeePC ai si ce sistem de operare?

Edited by Neuron, 05 September 2008 - 19:00.


#54
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
deci sa recapitulez

am asa ceva : http://www.emag.ro/m...-pEEEPC4GS-W010

cu linux incorporat

nu vreau chestii tari pe el ci doar winamp, yahooo, google earth si cam atat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate