Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

tehnica dentara...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
as avea nevoie de un sfat daca se poate si nu deranjez...am fost proaspat admisa la medicina in vara asta in galati...problema este ca mi-as dori enorm sa fac aceasta facultate insa nu stiu daca voi avea posibilitatea materiala necesara...parintii mei sunt comercianti in chioscuri din 2scoli generale...problema este ca aceasta ocupatie, in cel mai scurt timp va fi pusa in pericol...dupa cum stiti s-a eliberat in vara asta, de catre ministerul sanatatii ,o lista a alimentelor interzise...si sa fim sinceri elevii nu vor manca numai fructe si legume sau lactate deci ai mei vor da faliment din pacate(scuzati0ma pt aceasta paranteza)ideea e ca nu stiu dak ne putem permite sa termin facultatea,sunt constienta ca dureaza destul de mult si este destul de costisitoare,manuale si materiale f scumpe...eu ma voi angaja, nu sunt genu de om sa stau pe banii parintilor si sa petrec aiurea prin cluburi si imi doresc mult sa fac acesta facultate chiar daca nu e usoara,dar ideea de a ajuta semenii ma implineste ca om,imi da o satisfactie enorma...!
ce legatura are tehnica dentara cu toate acestea?cand am sunat la facultate sa ma interesez cand se face repartizarea la camin (am intrat la buget) mi-au spus ca anul aceasta se va infiinta sectia de medicina dentara specializarea tehnica dentara iar examenul se va da in septembrie din biologie pe care am invatat-o si pt medicina...m-am gandit sa fac acest colegiu de 3 ani  in sprijinul facultatatii de medicina...din cate am inteles ma pot angaja dupa terminarea sa,dorindu0mi sa-i mai scutesc pe ai mei de cheltuieli in ani ce vor urma(rezidentiatul)... ce credeti? as putea face acest lucru?m-ar ajuta...?
sincera sa fiu, sunt mai imprastiata,neatenta cu lucrurile migaloase si stiu ca in meseria de tehnician dentar e nevoie e multa precizie si indemanare dar sper sa ma obisnuiesc am sa fac si practica si poate imi va prinde bine sa invat sa am mai multa rabdare:)...as vrea sa fac aceasta meserie pt ca e ceva in domeniu sanatatii ca si medicina si din cate stiu salariile la un clinica particulara incep de la 800-900 ron...bani care imi vor prinde bine...acum sper totusi sa pot face fata,sa invat pentru amandoua in cazul in care voi intra la colegiu
ma gandesc ca sunt 3 ani si vor trece repede ca apoi sa ma pot concentra numai pe medicina in ultimii ani...
astept cu interes parerea voastra!multumesc anticipat!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Gandeste-te ca a 2-a facultate o faci cu taxa...

Edited by dani.user, 21 August 2008 - 00:05.


#3
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
ai dreptate dani...nu m-am gandit la ceea ce mi-ai spus...si totusi poate taxa nu ve fi prea mare(inca nu se stie nimic despre asta)...ai mei se vor stradui,saracii,sa o plateasca...tot nu s-ar merita sa o fac?ms pt mesaj!

#4
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
ca si tehnician sunt salarii modeste imediat dupa absolvire... deobicei tehnicienii care castiga bine au propriul laborator... ceea ce ar insemna o cheltuiala de 60.000 euro

#5
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006

 Alex_Dum, on Aug 21 2008, 11:57, said:

ca si tehnician sunt salarii modeste imediat dupa absolvire... deobicei tehnicienii care castiga bine au propriul laborator... ceea ce ar insemna o cheltuiala de 60.000 euro
De acord...uita-te cate cabinete dentare sunt si cate laboratoare...as zice o cota de 40-50 la 1...de ce ? e simplu , cum zicea si antescriitorul de mai sus...un cabinet il faci cu 15-20.000 insa laboratorul ( cu scule cat de cat moderne , nu de ultima ora ) sari de 25-40.000 euroi...si sa nu uit , sunt student in anul III la tehnica dentara , fii linistita , nu inveti nimic in scoala ( iarasi e simplu , dotarea nu exista si nu ai pe ce sa inveti )...tot practica e baza !

#6
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
alex,asus, imi puteti spune cam cat sunt salariile la inceput...?nu cred k voi avea bani sa imi fac laborator,in nici un caz...eu doar vreau sa fie o sursa de venit(mai ales ca e in domeniu) sa ma ajute cu cheltuielile pt medicina...pana pe 1 sept trebuie sa ma hotarasc...
asus,pls imi poti spune mai multe despre tine ca si student la acest colegiu...unde inveti....?orice alte detalii imi vor fi de real ajutor!

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Scuze ca te descurajez putin, dar sa faci medicina cat de cat serios, apoi tehnica dentara unde trebuie multa practica si sa vrei sa si lucrezi in acelasi timp mi se pare cam prea mult

#8
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

 roberta_0987, on Aug 21 2008, 15:57, said:

alex,asus, imi puteti spune cam cat sunt salariile la inceput...?nu cred k voi avea bani sa imi fac laborator,in nici un caz...eu doar vreau sa fie o sursa de venit(mai ales ca e in domeniu) sa ma ajute cu cheltuielile pt medicina...pana pe 1 sept trebuie sa ma hotarasc...
asus,pls imi poti spune mai multe despre tine ca si student la acest colegiu...unde inveti....?orice alte detalii imi vor fi de real ajutor!
O cunsotiinta a inceput sa lucreze din anul II (mai mult practica, la un laborator) ... la inceput gratuit bineinteles. Din anul III primea 10 milioane si acum la 2 ani de la absolvire ia 20 mil, dar nu face decat chestii usoare momentan. Oricum sa te lase cineva la ceva complicat iti trebuie ani de practica. Un tehnician invata sa puna ceramica cum trebuie in 8 ani. Nu stiu ce sa zic... poate sunt si salarii mai mari. Asta e un caz din Timisoara intr-un laborator foarte bine dotat, mic, 3 persoane in care am vrut sa ma bag si eu pe vremea cand am vrut sa dau la tehnica.

Edited by Alex_Dum, 21 August 2008 - 15:28.


#9
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Cum spuneam : scoala e aproape de zero ( am sa generalizez si am sa ma avant spunand ca e asa in toata tara ) insa e singura forma ca sa obtii ceea ce vrei : diploma ! fara ea , nu te poti angaja nicaieri ! Dupa asta , se practica urmatoarea schema : te ia un laborator plictisit  ( nu-i acuz cu nimic pe cei de acolo pentru ca e un cerc vicios...tu vei fi pus la treaba de jos - turnare modele , modelare , sablare , etc iar restul vei invata pe furate...nu poti avea pretentia sa te invete careva deoarece au mai vazut ca tine prin laboratorul lor si vor mai vedea...adica , mai toti s-au saturat sa invete pe altii , dupa care tanarul tehnician o rade in alta parte - migratia fortei de munca ) Aaa , daca semnezi un contract cu ei pe 5-10 ani in care te obligi sa stai acolo , tehnician adevarat vor face din tine ! dar cum nimeni nu se angajeaza pe termen lung , e o vesnica vanatoare de himere...seamana cu casta notarilor , cei care sunt tehnicieni cu state vechi isi vor alege ucenicii dintre rude si tot asa...repet , nu e de condamnat insa asa merg lucrurile...daca as fi avut pe cineva care sa-mi explice exact cum sta treaba , ma indoiesc serios ca m-as fi inhamat la chestia asta...asa insa sunt obligat sa-mi caut mentorul , adica acel meserias care-mi va pune spatula in mana...deci , daca cauti o slujba cu care sa te intretii pe perioada medicinii , parerea mea e ca trebuie sa cauti in alta parte...si medicina si tehnica dentara sunt complicate si e greu cu ambele...

#10
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
din ce am observat voi 3 nu credeti ca ar fi o idee prea buna si ati argumentat de ce,motive pe care le-am inteles si le iau in considerare...de obicei cand iau o decizie importanta ma sfatuiesc cu cei din jurul meu!va multumesc inca o data pentru ca m-ati ajutat,conteaza enorm pt mine deoarece este o hotarare aproape vitala;nu vreau sa incep colegiu si sa renunt... mi0as dori sa aleg ce e mai bine, ca sa pot termina medicina si sa ii mai ajut pe ai mei..e destul de complicat..le-am spus si parintilor ce am discutat cu voi pe forum si i-a cam pus pe ganduri...
alex, iti spun sincer k la c salarii sunt in orasul meu, sunt foarte multumita sa iau 20 d mil dupa 2 ani de la absolvire,n-as avea motive sa ma plang...insa ideea e sa nu ma complic prea tare,sa ma pot concentra pe medicina k asta imi doresc sa fac pana la urma....asus,daca imi mai poti trimite orice alte lucruri legate de acest colegiu le voi  citi cu mare placere...dani,iti apreciez sinceritatea,dar nu am zis k vreau sa fac si cele 2 facul sa si lucrez  in alt domeniu(as munci doar ca tehnician sa zicem)sunt constienta ca n-as putea(poate m-am exprimat eu gresit scuza-ma)!

asadar inca nu am luat o decizie dar ma bucur k am aflat aceste informatii de mare pret de la voi,multumesc inca o data!va anunt cat ma hotarasc,desi sunt presata de timp(adevararul e ca sunt o persoana care analizeaza lucrurile din multe perspective,asculta multe puncte de vedere,intorc lucrurile pe fiecare parte,drept rezultat imi ia mult timp sa ajung la o decizie :angel:

#11
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
la tehnica e vorba doar de practica... faci practica multa si scoala e floare la ureche. cand am vrut eu sa ma bag la tehnica proprietarul labului mi-a zis ca trebuie sa fiu cat mai mult in lab. in timpul scolii nu o sa am timp decat cateva ore pe zi si vacantele trebuiesc musai petrecute-n lab. asta e problema... sa faci si medicina, sa mergi si la cursuri la tehnica, sa mergi si in laborator cred ca e mult. mai bine cauti o facultate ce sa-ti permita un serviciu fara practica, ceva mai usor. sau ai putea chiar incerca si fara a 2-a facultate... cred ca ai putea gasi o slujba.

asus, uite eu am avut sansa sa dau peste cineva care ma invata tot. imi dadea libertate-n lab sa fac absolut ce vreau si lucram pe cazuri reale inca de la inceput (inceput ce deja trebuia sa aiba loc. si nu trebuia sa stau ani dupa terminare la el. mi-a zis ca pot ramane daca vreau, pot merge la altcineva sau pot sa-mi deschid propriul lab). partea proasta a fost ca mi-am dat seama ca nu prea am aptitunile necesare pt. meseria asta... am indemanare, insa nu si rabdarea necesara (fapt constat dupa cateva ore in lab) :(.. asa ca m-am reprofilat, mai precis m-am inscris la o alta facultate...

Edited by Alex_Dum, 22 August 2008 - 00:49.


#12
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006

 Alex_Dum, on Aug 22 2008, 01:44, said:

asus, uite eu am avut sansa sa dau peste cineva care ma invata tot. imi dadea libertate-n lab sa fac absolut ce vreau si lucram pe cazuri reale inca de la inceput (inceput ce deja trebuia sa aiba loc. si nu trebuia sa stau ani dupa terminare la el. mi-a zis ca pot ramane daca vreau, pot merge la altcineva sau pot sa-mi deschid propriul lab). partea proasta a fost ca mi-am dat seama ca nu prea am aptitunile necesare pt. meseria asta... am indemanare, insa nu si rabdarea necesara (fapt constat dupa cateva ore in lab) :(.. asa ca m-am reprofilat, mai precis m-am inscris la o alta facultate...
Cine e tipul asta sau unde este acest lab ( ca oras , intreb...) nu are nevoie de cineva care sa-l bata la cap ? nu stiu daca o sa fiu bun in aceasta meserie insa vreau sa incerc ( am o anumita manualitate dobandita in multi ani de lucru in grafica - firme , picturi , afise publicitare , planse scolare - totul realizat cu manutza personala...)

#13
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Timisoara

#14
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
asus,te rog imi poti spune cam care e orarul la tine la colegiu?sunt ore una dupa alta ca si la liceu sau sunt in gen facultate(ca sa spun asa) adica cu ferestre intre acestea?
vreau sa stiu in caz ca ma hotarasc sa dau la tehnica sa nu se suprapuna prea tare cu orele de la medicina...dar ma gandesc ca sunt atatia oameni care fac 2 facultati la zi in acelasi timp...astept raspuns..am cautat pe net dar n-am gasit nimic...u esti in "tema" si ma poti ajuta din nou...mersi mult!

#15
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006

 roberta_0987, on Aug 26 2008, 00:12, said:

asus,te rog imi poti spune cam care e orarul la tine la colegiu?sunt ore una dupa alta ca si la liceu sau sunt in gen facultate(ca sa spun asa) adica cu ferestre intre acestea?
vreau sa stiu in caz ca ma hotarasc sa dau la tehnica sa nu se suprapuna prea tare cu orele de la medicina...dar ma gandesc ca sunt atatia oameni care fac 2 facultati la zi in acelasi timp...astept raspuns..am cautat pe net dar n-am gasit nimic...u esti in "tema" si ma poti ajuta din nou...mersi mult!

E la frecventa redusa scoala mea si am ore doar sambata de la 10 pana la 13-14.00...e o varianta gandita pentru familisti , oameni care au o slujba , etc...poate de-asta mi se pare diluata sau prea concentrata stiinta pe care ne-o toarna profesorii in cap ( insa am inteles ca si la zi e cam tot pe-acolo , dotare slaba , etc )

#16
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
ok inteleg...inca o intrebare mai am:in ce a constat admiterea cand ai dat tu exemen acum 3 ani?a fost dificil?ce fel de probe? ms inca o data!

#17
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Doar mi-am depus dosarul...nimic altceva...e o scoala cu taxa de aproape 20 mil pe an ( nu da nimeni banii astia daca nu are incredere in fortele proprii sau are vreo ruda tehnician...)

#18
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

 roberta_0987, on Aug 27 2008, 00:15, said:

ok inteleg...inca o intrebare mai am:in ce a constat admiterea cand ai dat tu exemen acum 3 ani?a fost dificil?ce fel de probe? ms inca o data!
Vezi ca depinde unde dai. In Bucuresti e test grila din Biologie si la alegere din Chimie sau Fizica. In Timisoara dai proba practica eliminatorie (proba la care pica destul de multi si nu e chiar cel mai usor lucru)... in rest nu stiu. La Sibiu parca mai e pe dosar...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate