Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Factura Dialog neplatita...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
Salut!
Am primit de la nustiucefirma o somatie sa platesc o factura Orange din 99 sau 2000... ce s-a intamplat: telefonul pe numele meu a fost trecut pe o firma, a stat pe acea firma 9 luni sau 1 an, apoi a trecut din nou pe numele meu, acelasi CNP, aceeasi adresa... acum, dupa 8-9 ani, primesc o somatie cum ca, in momentul in care am trecut telefonul pe firma, aveam o factura neplatita... ca persoana fizica aveam aceasta factura neplatita... si atunci nu inteleg de ce, cand am trecut inapoi pe persoana fizica, nu m-au obligat sa o platesc?
Intrebarea mea: dupa cat timp se prescrie chestia asta? Nu e vb de bani, la o adica o platesc daca tipul imi vb frumos, dar vreau sa stiu legal, ma pot obliga sa o platesc dupa 8-9 ani?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Se prescrie in termen de trei ani de la scadenta. In cazul in care Dialog n-a facut nici o notificare/cerere de chemare in judecata, poti sa opui exceptia prescriptiei extinctive.
Pe de alta parte, ei se pot apara cum ca in acesti ani au pierdut evidenta datoriei si a debitorului din moment ce tu tot ai trecut abonamentul pe firma, pe persoana fizica, inapoi pe firma.

#3
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
aha, mersic... dar aveau CNP-ul si adresa mea... timp de 8 ani nu am primit nimic... o sa incerc... mersic

#4
chilar

chilar

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.06.2008

View Postalvis, on Aug 21 2008, 12:51, said:

aha, mersic... dar aveau CNP-ul si adresa mea... timp de 8 ani nu am primit nimic... o sa incerc... mersic

nu stiu ce iti pot face pe cale legala, dar daca vrei sa iti faci un nou abonament(la orange) s-ar putea sa refuze.

de ex: acum 3 luni am primit o somatie de la o firma de recuperare pentru 8RON de plata la Romtelecom. cum tata(pe numele lui era abonamentul) stia ca dupa ce inchisese telefonul ii ramasese taxa de inchidere(parca) de plata, s-a dus si a platit-o.

sfatul meu: daca nu e suma mare, plateste-o sa nu ajungi ca oamenii aia care nu puteau lua credit pt 1ron datorie.

#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postalvis, on Aug 20 2008, 20:46, said:

Salut!
Am primit de la nustiucefirma o somatie sa platesc o factura Orange din 99 sau 2000... ce s-a intamplat: telefonul pe numele meu a fost trecut pe o firma, a stat pe acea firma 9 luni sau 1 an, apoi a trecut din nou pe numele meu, acelasi CNP, aceeasi adresa... acum, dupa 8-9 ani, primesc o somatie cum ca, in momentul in care am trecut telefonul pe firma, aveam o factura neplatita... ca persoana fizica aveam aceasta factura neplatita... si atunci nu inteleg de ce, cand am trecut inapoi pe persoana fizica, nu m-au obligat sa o platesc?
Intrebarea mea: dupa cat timp se prescrie chestia asta? Nu e vb de bani, la o adica o platesc daca tipul imi vb frumos, dar vreau sa stiu legal, ma pot obliga sa o platesc dupa 8-9 ani?



   Au trecut minim 3 ani poti sa le spui "la revedere" nu au ce sa-ti mai faca nici daca te da in judecata.Aceeasi problema a fost discutata si pe OTV s-a mai pus problema asta,nici macar nu era lege in momentul in care ai facut abonament la ei acu 8-9 ani.
   Nu-ti poti face alt abonament.....mare scofala...

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
teoretic poti fi dat in judecata, factura neachitata daca are termenul de scadenta + 3 ani intervine prescriptia extinctiva adica nu mai poti fi obligat sa o platesti, dar ea nu se stinge efectiv ci continua sa existe pana la plata sau alta forma de stingere

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate