Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul despre EGIPT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3656 replies to this topic

#55
CarmenC4

CarmenC4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.04.2005

cosx, on Jun 18 2005, 19:19, said:

Cred ca nu m-am exprimat eu bine(era o traducere) . nu este chiar un palat. Sunt vreo 300 mp .. vegetatie in jur.. ca-n padure / jungla.. ce vrei tu ... si sunt sute de specii de fluturi care zboara liberi. E chiar super si merita vazut cu siguranta.

Uite un link mai detaliat. http://www.schmetter...er-e/Index2.htm

<{POST_SNAPBACK}>


hm, suna interesant, poate o sa-l vad! ce alte sugestii mai ai ref. viena?  ceva mai special, in afara de  locurile clasice gen schonbrun, hofburg, belvedere etc.

#56
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
despre Egipt: eu sunt de parere ca ar fi de dorit ca fiecare sa stie unde merge - intr-o tara musulmana (daca e nevoie ca asta sa ti-o spuna ghida pe aeroport...  :P  ), unde comertul se desfasoara pe baza de negociere (pe mine m-a pufnit rasul cand m-am trezit negociind in farmacie; in bazar mi se parea absolut normal, da' in farmacie imi si imaginam cum ar fi aici sa zica farmacista "va costa 40 de mii" si eu sa-i zic "va dau doar 15"  :)  ), iar daca numesti piramidele "pietre", zau ca nu mai inteleg ce cauti in Egipt - doar fiindca-i la moda?  :rolleyes:

am fost anul trecut, de Craciun, in varianta Hurghada - croaziera pe Nil - Cairo - retur Hurghada. chiar daca fac reclama gratuita, merita - am fost prin agentia Calabria. singurul minus a fost la hotelul din Hurghada - stiam ca e in centru, abia acolo am aflat ca era vorba de centrul vechi, care n-are nici in clin nici in maneca cu aceasta notiune; dar pana la urma a fost ok, era vorba doar de o zi, am luat un "taxi" (ceea ce la noi e maxi-taxi) pana in centru si am platit un pic mai mult de un dolar pentru 4 persoane, o calatorie de vreo 45 de minute.

nu exista viata de noapte in Egipt??   :rolleyes:   in Hurghada la 3 dimineata mai poti face cumparaturi.

la ce va asteptati la camera de pe vasul de croaziera? sa poti face ture cu bicicleta in ea? sunt minuscule, dar foarte curate. in Europa gasesti in orice hotel biletele de gen "salvati planeta de la poluare, hai sa nu mai consumam detergentii, poate totusi nu vreti sa schimbati azi prosoapele". aici nu te-ntreba nimeni, erau schimbate de 2 ori pe zi, si mi-a placut tare mult ca le mai si aranjau in forma de lebada, de nufar etc.

in Cairo - in muzeul de egiptologie as sta cel putin 3 zile; cine spune ca asa ceva poti vedea si in Europa - pai in ziua de azi nu trebuie sa-mi mai misc fundul din fotoliu, le vad pe net si zic c-am fost  :coolspeak:

mizeria? in zonele turistice eu n-am vazut-o. bacsisurile - cu o lira egipteana cred ca m-ar fi gadilat aia si in talpi  :)   iar chestia cu mersul in convoi sa n-o stie agentia... no comment.

una peste alta mie mi-a placut. si cred ca iarna asta merg sa vad cum e la Sharm-el-Sheik - dac-am inteles bine o sa-mi placa si mai mult  :)

#57
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si acuma sa-mi vars ofu'!!   :)

am fost in primavara asta intr-o excursie Praga - Viena - Budapesta. prin agentia Grafos. si recomandarea mea e sa evitati aceasta agentie, sau cel putin sa fiti foarte atenti la ce promite - ca oricum nu-si tine toate promisiunile, da' si alea pe care chipurile le indeplineste...

pai... la urcarea in autocar (cei care aveau fax cu o zi inainte - tot aia) am aflat ca de fapt cazarea din Praga nu-i in Praga, e week-endul de 1 mai si e foarte aglomerat, bla-bla, deci "o sa fiti cazati in apropiere, nu-i nici o problema..."  nu pe dracu'! "in apropiere" a insemnat la 27 de km de Praga, intr-un satuc, comuna, orasel, naiba stie ce era. in prima seara, in program scria asa: "timp liber in oras". e drept ca e posibil ca acel Kralupy na Vltava sa fie chiar oras, deci sa zicem ca s-au scos la faza asta, am avut timp liber berechet, de pe la ora 7 seara, sa gust berea ceheasca si... cam atat.  

a doua zi - mergem in Praga; cu autocarul? nuuu! cu trenul! un tren un pic (un pic mic!) peste personalele noastre.

ma rog, acolo nici n-am tinut cont ca am ghid, cred ca stiam eu mai multe despre Praga decat el. asa ca am ignorat faptul ca sunt in excursie organizata, si m-am simtit bine.

urmeaza Viena: despre hotel - nimic de rau, doar ca era la marginea de vest a Vienei; ne-au spus ca e "la 4 statii de metrou de Schonbrun"; initial am inteles ca Shonbrunul e mai departe cu 4 statii - draci! era invers!  :)   si daca ne gandim ca pe vremuri palatul era resedinta de vara, deci mult in afara orasului... va cam faceti o idee.

ok; dar ce-ar fi fost sa ne astepte autocarul undeva in centru, sa zicem pana pe la 9 seara, si abia apoi sa ne duca la hotel? nuuu! la 6 seara eram instalati in camera. si ce mai poti face la ora aia intr-un cartier rezidential? cam nimic - tot asa, o bere si un snitel vienez  

si bomboana pe coliva a fost la Budapesta: si acolo hotelul era la vreo 10 metri de placuta pe care scrie "Budapesta", intr-o superba zona... industriala. am ajuns pe la 5.30 dupa-amiaza. in program era trecuta croaziera pe Dunare - optional. dar... surpriza! (sau poate nu  :)  ): "nu se poate face decat cu minim 20 de persoane" (si erau doar 18 doritori). am cerut ceva negru pe alb in care sa scrie chestia asta, si-am avut o discutie pe teme lingvistice referitoare la semnificatia cuvantului "optional": ghidul incerca sa-mi explice ca "inseamna ca nu vi s-a promis", eu ii explicam ca inseamna ca nu ma poate obliga nimeni sa mai scot 25 de euro din buzunar daca nu vreau.  :angry:

ma rog, in final dupa o mica revolta al carei initiator am cam fost eu, am primit, cu titlu de bonus in semn de marinimie din partea ghidului si a soferilor o deplasare cu autocarul pana in centru, si acolo timp liber 2 ore. ca nu ne-a prea folosit la nimic, fiindca am ajuns la debarcader puuuutin dupa ora 7, vapoarele plecasera deja, urmatoarele erau abia la 8 jumate...  ^_^

asa, si in aceasta excursie am invatat clar semnificatia urmatorilor termeni: "tur de oras cu autocarul" inseamna o plimbare fara oprire de vreo juma de ora, si daca-l rogi frumos pe ghid iti spune cum se numesc cam 1/3 din cladirile pe care le vezi; "Bratislava - tur panoramic" - ce ne-am imaginat noi, ca ne plimba intr-adevar prin Bratislava? ei as! de pe-un deal iti arata: "uitati-va in dreapta, vedeti Bratislava"  :coolspeak:   asta-i turul panoramic.


nu cred ca-s io carcotasa, parerea mea e ca agentia - repet: Grafos  :naughty:  - e de vina. in Italia am fost cu "Omnia" si a fost mai mult decat ok, in Franta am fost cu "Romantic Travel" si, pentru banii dati (300 de euro pentru 2 saptamani, inclusiv Venetia, Monte Carlo, Coasta de Azur, Paris si altele) a fost chiar rezonabil. da' cu Grafos nu mai merg vreodata!

#58
tonica

tonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005
balaurul furios avea dreptate: la ce va duceti oameni buni in egipt, n-aveti apa acasa? scubadiving se face peste tot, ba si-n constanta ori la snagov! Iar daca piramidele sunt 'pietre' pai la ce v-ati mai ostenit sa dati banii pentru a le vedea ; doar asa sa dea bine cand spuneti ca ati vazut piramidele?
Iar despre J'info tour ori romantic ala am tot citit pe-aici tot felul de chestii nasoale; Pai cine-i prostu' :ei? ori aia care dau 1000 de euro si iau tepe groaznice? Pe unu' nu l-am auzit sa fi dat in judecata agentia...
iar despre viena este cu adevarat un loc in care sa tot vezi: muzeul ceasurilor, prater, belvedere si mai ales google pentru cei interesati! palatul fluturilor este cu adevarat o splendoare, cand am fost noi (eu cu sotia) era in parcul schonbrunului acum se pare ca l-au mutat in centru...asta nu stiu sigur

#59
puc

puc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.04.2005
Din pacate trebuie sa fiu de acord cu Courage. Si eu am avut o experienta neplacuta (dar nu chiar asa rau).
Ghidul nostru (femeie) avea probleme atit cu limba engleza cit si cu limba romana. (probabil ca in Corabia - de acolo ii -  nu se invata limba romana)
Tot programul a fost la intimplare.

#60
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
si jinfo si romantic au facut istorie in ceea ce priveste tepele. ma alatur celor care nu inteleg cum de mai exista, pentru ca numai eu stiu de 5 procese in care sint implicati si cam o duzina de diplomati mai marunti care au cerut daune.

acu, desigur ca fiecare vede locurile cu ochii lui. am intilnit destui care s-au plictisit in egipt si altii care consdiera parisul 'o durere de cap". de gustibus. important e sa fii sigur ca acolo unde te duci gasesti ceea ce vrei. din pacate in romania mai este mult de facut in sesul unei informari corecte si complete.

istoria cu optionalele se intimpla destul de des. "nu putem face excursia decit daca se agajeaza toate locuruile din autocar"; "autocarul s-a ocupat", "nu angajam excursia pt e final de sezon" etc.

cosx, mi-am permis sa iti dau un pm

#61
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

gomez99, on Jul 15 2005, 12:05, said:

istoria cu optionalele se intimpla destul de des. "nu putem face excursia decit daca se agajeaza toate locuruile din autocar"; "autocarul s-a ocupat", "nu angajam excursia pt e final de sezon" etc.


<{POST_SNAPBACK}>



asa cum spuneam si mai sus, cred ca agentiile (sau ghizii) au o problema cu semnificatia cuvantului "optional".

oricum, cand voi mai alege o excursie cu programe optionale, voi avea grija sa primesc de la agentie ceva mai mult decat contractul standard - adica o hartie semnata si stampilata in care sa se mentioneze toate conditiile necesare pentru realizarea "optionalului" (in mintea mea de utilizator de servicii intr-o economie de piata ar trebui sa fie posibil; vad eu daca si agentii vor gandi la fel  :)  )

#62
_draken

_draken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.09.2005
Salutare. Vara asta vreau sa plec in Egipt, la Hurghada, pentru 2 saptamani.Am cautat pe net oferte si am gasit una avantajoasa aici. Sejurul este organizat de agentia de turism Calibra. A mai fost cineva cu aceasta agentie, e serioasa ? La telefon pareau ca sunt bine informati. De ce trebuie sa ma feresc? Ce sfaturi puteti sa-mi dati? Mentionez ca ma duc pentru plaja si snorkeling. Vreau sa stau la hotelul Conrad.A mai stat cineva la el ? O alta optiune ar fi Melia Pharaoh.

#63
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 _draken, on Jun 8 2006, 15:01, said:

Salutare. Vara asta vreau sa plec in Egipt, la Hurghada, pentru 2 saptamani.Am cautat pe net oferte si am gasit una avantajoasa aici. Sejurul este organizat de agentia de turism Calibra. A mai fost cineva cu aceasta agentie, e serioasa ? La telefon pareau ca sunt bine informati. De ce trebuie sa ma feresc? Ce sfaturi puteti sa-mi dati? Mentionez ca ma duc pentru plaja si snorkeling. Vreau sa stau la hotelul Conrad.A mai stat cineva la el ? O alta optiune ar fi Melia Pharaoh.
mai uita-te pe forum, nu se zice prea frumos despre egipt sau mai bine-zis despre agentii care organizeaza sejur/croaziera. Eu am renuntat la egipt, plec in spania

#64
edy_vl

edy_vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2006
Salut !  Intentionez sa merg in Egipt pe data de 04. septembrie anul acesta prin KARTAGO TOURS impreuna cu alti 12 prieteni , initiativa fiind a mea.
Cazarea este la EUROTEL PALM BEACH 4* cu regim de masa All Inclusive. 7 zile. As vrea sa merg in 2 excursii La Cairo 1 zi si Croaziera pe Insula Giftun. Merita ?
  
  A fost cineva la acest Hotel ? Cum este ?

Ce credeti ca trebuie sa fac pentru a nu-mi schimba cei de la agentie Hotelul ? "Ei isi rezerva acest drept prin contract oferindu-mi alt Hotel la aceasi clasificare si cu aceleasi conditii"

Hotelul este situat la o distanta de aprox. 8-10 km de centrul orasului. Cu ce ne putem deplasa si care sunt costurile ?

La ce trebuie sa ma astept odata ajuns acolo ? Ce inseamna Bauturi alcoolice si nealcolice locale ? Sunt scumpe alte bauturi ? Ce costuri suplimentare mai exista ? Excursiile suplimentare sa le iau de la reprezentantul agentiei sau ar fi mai bine din alta parte.

  Astept ajutorul vostru !
  Va multumesc !

#65
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am stat in Hurgada doar 2 zile.
Bauturi alcoolice locale inseamna doar bere, Sakkara este acceptabila. Sucurile sint toate fake, inclusiv cele cu etichete de coca-cola. Mincarea este destula si buna. Toate hotelurile au piscine, sezlonguri, etc.
Preturile sint foarte mici, nici nu-ti vine sa crezi uneori cit de mici. Daca ai rabdare scad pretul pina la mai putin de un sfert din cit ti-au cerut initial.

Poti sa te duci in port sa inchiriezi un vapor si sa faci scunfundari sau snorkelling (daca vrei un nr de mobil al unui tip cu vapor ti-l trimit pe pm); noi am platit 100 $ (vezi ca euro nu are cautare) si am stat o jumatate de zi, tariful e acelasi indiferent cite persoane sinteti.
Cit priveste excursiile: pina la Cairo faci foarte mult nu cred ca merita o excursie de o zi, fiindca o sa fii pe drum 90% din timp si o sa stai la piramide probabil o ora. Merita sa te duci la Luxor, este mult mai aproape si vezi un complex de temple si poate chiar Valea Regilor).
Poti sa te duci si in desert (jeep safari cu masina de teren sau si mai bine cu ATV-ul), e o experienta foarte interesanta
Pe insula n-am fost, stiu ca lumea se duce acolo sa faca scufundari.
Daca vrei sa maninci in oras (e de fapt un sat) nu intra in restaurantele scumpe de pe strada principala, in port sint niste restaurante extraordinar de bune (mai ales daca iti place ce traieste in mare) si ieftine; fac si un fel de limonada fabuloasa.

#66
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hurghada are doua "centre": centrul propriu-zis si centrul vechi. cand se prezinta un hotel se da distanta pana la cel mai apropiat centru - am stat vreo ora cu cartulia-n mana, ca-mi dadea cu virgula, pana am aflat cum sta treaba. hotelul de la mama dracului era la 1 km de centru, cele centrale erau la 3-4 km...  :w00t:

oricum, transportul il faci cu ceea ce ei numesc "taxi" si e de fapt un maxi-taxi in toata regula, dar fara statii precise - opreste cand ii faci semn sau cand ii spui ca vrei sa cobori. negociaza cu ei, ca incearca sa te fraiereasca. nu-mi mai amintesc distantele in km, dar eu am mers din centrul vechi in centrul nou. la dus am dat 8 lire egiptene/4 persoane (6 lire=1 dolar) iar la intoarcere am fost generoasa si i-am dat 10  :P parca ceruse cel putin 30.


in rest sunt de acord cu ce s-a scris mai sus. renunta la Cairo daca nu vrei sa-ti petreci vreo 13 ore in autocar - bine, parca se putea merge si cu avionul, dar te costa mai mult decat tot sejurul.

si da, negociaza pana te plictisesti!  :)

#67
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
Eu am fost in Egipt anul trecut in sept-oct, 15 zile, tot cu Kartago. Pentru excursia la Cairo am plecat la 01.30 noaptea si pe la 9 dimineata am intrat in Cairo. Am vizitat intai muzeul de egiptologie (cateva ore), apoi am luat masa pe un restaurant-vapor de pe Nil (excelenta mancarea, si acum ma gandesc la inghetata aia....), apoi am mers spre piramide. Am urcat sus pe platou de unde am vazut piramidele de sus, ne-am pozat cu ele, apoi am coborat sa le vedem de aproape. Cine a vrut a intrat si in interiorul unueia dintre ele, la un pret de 20 de lire egiptene (cam 100.000 lei). Apoi am mers la Sfinx, ne-am uitat si pe acolo, ne-am pozat, am ascultat povestile spuse de ghid, etc... Dupa aceea am mers la o terasa de langa Sfinx si am baut un suc (aveai drept panorama sfinxul si piramidele). Dupa aceea ne-au dus la un "institut" de papirusuri, ne-au povestit cum se fac, am cumparat cate ceva si de pe-acolo.... Apoi pe la 5-6 seara ne-am imbarcat spre hoteluri (la care am ajuns pe la 11 noaptea).
Drumul este intr-adevar destul de lung, insa noi nu ne-am plictisit pentru ca era ceva nou.... am facut o groaza de poze din autocar. In Cairo am avut destul de mult timp sa ne uitam la toate obiectivele si chiar nu am avut senzatia ca suntem fugariti. Ne lasau pe la fiecare obiectiv 1-2 ore. Acum, pe bune, cat timp crezi ca-ti trebuie sa vezi piramidele? Ca doar nu te apuci sa le masori?!?!? Te uiti la ele, le faci niste poze, te mai invarti pe-acolo, admiri Cairo de sus (daca ai noroc si nu e smogul prea dens - apropo nr de locuitori din Caior este foarte apropiat de nr. de locuitori din TOATA Romania!!!!). Si toate astea pentru numai 80 de $/persoana

In insula Giftun mi-a placut cel mai mult, datorita scufundarilor. Am ramas impresionata de toata lumea aia subacvatica.... Vezi ca pt insula Giftun erau 2 excursii: una la 20 $ de la 9 dimineata pana la 12-13, si una de 40$, de la 12 ziua pana seara (bonus: apususl soarelui de insula). Noi am mers intr-a doua, si am avut inclus urmatoarele: plimbarea cu vaporul ,evident, pranzul + cina pe vapor, sucuri la discretie, 2 beri de caciula, 2 opriri de scufundari la recifuri de corali, plus timp pe insula cam o ora jumate (plaja, baie si apusul).

Am mai facut inca 3 excursii :submarinul, Luxor si mega safari. Daca vrei detalii si despre astea, iti dau.
Daca am stat 2 saptamani, am planificat excursiile cam la 2-3-4 zile distanta. Faza e ca daca stai doar 7 zile nu ai cum sa faci anumite excursii, pt ca se fac doar in anumite zile. De exemplu, Cairo si Luxorul erau doar o data pe saptamana.

Cu transportul, dupa cum zicea si cineva mai sus, se merge cu un fel de maxi-taxi. Ghidul ne-a spus sa le luam doar pe acelea care au afisat in geam 1 lira egipteana. Si am mers de vreo 2 ori cu ele si doar atat am platit. Faza e sa intrebi la urcare daca pretul e o lira, sa nu ai surprize la coborare. Noi am urcat o data si ne-a cerut 20 de lire de persoana si cand i-am aratat ca in geam scria o lira, n-a mai zis nimic.

#68
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Buna,

Eu am fost in Egipt tot prin Kartago Tours. Daca mergi 7 zile all inclusive, nu prea conteaza la ce distanta de centru stai (buna observatia de mai sus - care centru) pentru ca Hurghada nu e o statiune in care sa ai ce vizita. Pentru o seara in oras puteti merge cu taxiul (sau un soi de taxi).
In privinta excursiilor si eu recomand mai degraba Luxor-ul decat Cairo - drumul de Cairo e foarte foarte obositor si cand ajungi la piramide esti rupt de foame, de somn, te enerveaza caldura de-afara etc. Pe partea cealalta, daca tot ajungi in Egipt, parca nu iti vine sa nu te duci si pana la piramide. In excursia de Luxor vizitezi Valea Regilor, templul lui Hatsepsut, colosii si templul din Luxor - magnific + traversare de Nil. In excursia de Cairo vizitezi piramidele si Sfinxul, un atelier de papirusuri si Muzeul din Cairo (asta era programul acum cativa ani). Croaziera pe insula Giftun e ok.
Cu schimbarea hotelului nu prea ai ce face. Vestea buna este ca sunt obligati sa iti mentina conditiile si de obicei in aceste cazuri se ofera cazare la regim superior.
Cu bautura e o problema acolo. Cat puteti duceti din Romania. Nu stiu daca regimul a ramas acelasi dar iti puteai cumpara bauturi alcoolice nelimitat dintr-un magazin din Hurghada in baza pasaportului in prima zi de sejur petrecuta acolo - in rest nu se prea gaseau.
E mai bine sa iei excursiile de la reprezentantul agentiei - daca ceva merge prost macar te poti certa in romana. In alta parte s-ar putea sa gasesti preturi cu 5 - 10 euro mai mici, dar niste prieteni care au vrut sa faca economie s-au trezit ca viziteaza Valea Reginelor in loc de Valea Regilor si ca vizita la muzeul de Cairo nu mai are loc pentru ca soferul s-a pierdut in Cairo si de-abia a nimerit iesirea din oras la intoarcere.

#69
edy_vl

edy_vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2006

 olivette, on Jun 9 2006, 11:11, said:

Eu am fost in Egipt anul trecut in sept-oct, 15 zile, tot cu Kartago. Pentru excursia la Cairo am plecat la 01.30 noaptea si pe la 9 dimineata am intrat in Cairo. Am vizitat intai muzeul de egiptologie (cateva ore), apoi am luat masa pe un restaurant-vapor de pe Nil (excelenta mancarea, si acum ma gandesc la inghetata aia....), apoi am mers spre piramide. Am urcat sus pe platou de unde am vazut piramidele de sus, ne-am pozat cu ele, apoi am coborat sa le vedem de aproape. Cine a vrut a intrat si in interiorul unueia dintre ele, la un pret de 20 de lire egiptene (cam 100.000 lei). Apoi am mers la Sfinx, ne-am uitat si pe acolo, ne-am pozat, am ascultat povestile spuse de ghid, etc... Dupa aceea am mers la o terasa de langa Sfinx si am baut un suc (aveai drept panorama sfinxul si piramidele). Dupa aceea ne-au dus la un "institut" de papirusuri, ne-au povestit cum se fac, am cumparat cate ceva si de pe-acolo.... Apoi pe la 5-6 seara ne-am imbarcat spre hoteluri (la care am ajuns pe la 11 noaptea).
Drumul este intr-adevar destul de lung, insa noi nu ne-am plictisit pentru ca era ceva nou.... am facut o groaza de poze din autocar. In Cairo am avut destul de mult timp sa ne uitam la toate obiectivele si chiar nu am avut senzatia ca suntem fugariti. Ne lasau pe la fiecare obiectiv 1-2 ore. Acum, pe bune, cat timp crezi ca-ti trebuie sa vezi piramidele? Ca doar nu te apuci sa le masori?!?!? Te uiti la ele, le faci niste poze, te mai invarti pe-acolo, admiri Cairo de sus (daca ai noroc si nu e smogul prea dens - apropo nr de locuitori din Caior este foarte apropiat de nr. de locuitori din TOATA Romania!!!!). Si toate astea pentru numai 80 de $/persoana

In insula Giftun mi-a placut cel mai mult, datorita scufundarilor. Am ramas impresionata de toata lumea aia subacvatica.... Vezi ca pt insula Giftun erau 2 excursii: una la 20 $ de la 9 dimineata pana la 12-13, si una de 40$, de la 12 ziua pana seara (bonus: apususl soarelui de insula). Noi am mers intr-a doua, si am avut inclus urmatoarele: plimbarea cu vaporul ,evident, pranzul + cina pe vapor, sucuri la discretie, 2 beri de caciula, 2 opriri de scufundari la recifuri de corali, plus timp pe insula cam o ora jumate (plaja, baie si apusul).

Am mai facut inca 3 excursii :submarinul, Luxor si mega safari. Daca vrei detalii si despre astea, iti dau.
Daca am stat 2 saptamani, am planificat excursiile cam la 2-3-4 zile distanta. Faza e ca daca stai doar 7 zile nu ai cum sa faci anumite excursii, pt ca se fac doar in anumite zile. De exemplu, Cairo si Luxorul erau doar o data pe saptamana.

Cu transportul, dupa cum zicea si cineva mai sus, se merge cu un fel de maxi-taxi. Ghidul ne-a spus sa le luam doar pe acelea care au afisat in geam 1 lira egipteana. Si am mers de vreo 2 ori cu ele si doar atat am platit. Faza e sa intrebi la urcare daca pretul e o lira, sa nu ai surprize la coborare. Noi am urcat o data si ne-a cerut 20 de lire de persoana si cand i-am aratat ca in geam scria o lira, n-a mai zis nimic.
Va  multumesc frumos pentru informatii !  Imi sunt de mare ajutor . Aproape ca ma razgandisem in privinta concediului petrecut in Egipt dupa cate am citit despre el , dar cred ca merita sa risc . Excursia de la Cairo nupare asa de obositoare pt ca presupun ca se poate dormi in autocar la dus  :) . Oricum merita oboseala...cred ca as regreta sa nu vad piramidele , si totodata imi pare rau ca nu pot vizita si valea regilor.
  Voua va fost schimbat hotelul ? Cum sunt conditiile de cazare si serviciile ?

#70
Maestrro

Maestrro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.10.2005
Salut! Eu am fost in Egipt 2 saptamani in decembrie 2005 cu Calibra si a fost ok.Este o agentie serioasa si nu o sa ai probleme.Si eu am fost un pic speriat de Egipt,dar nu e cazul.Du-te cu incredere.
Conrad e un hotel excelent (l-am vazut) dar sa iei all inclusiv pt ca orice Bautura costa cca 2$.La ce caldura e acolo o sa iti fie sete mereu  :) .In principiu nu se schimba hotelurile decat la croaziere.Daca ai rezervare pe Conrad, la Conrad o sa stai.Melia Pharaoh e ok si el dar nu are decat demipensiune.Eu am stat la Hilton LOng Beach si a fost destul de bine.In afara faptului ca nu gatesc nimic din carne de porc si toata mancarea miroase oarecum a oaie....in rest totul a fost OK :)
   Daca vrei sa mergi in excursii,te sfatuiesc sa nu ti le cumperi de la agentia din Romania ci sa mergi in Hurghada intr-o zi si sa le iei de la o agentie locala.Preturile sunt cu cca 40% mai mici, iar daca iei un pachet de 3 excursii diferenta e chiar mai mare.Eu m-am pacalit asta iarna....
   Ai mare grija...in Egipt totul se negociaza.NU dai mai mult de jumatate din pretul initial pe nimic (asta e regula acolo), desi daca esti un bun negociator scoti la 30% orice  :D
  Daca vrei sa vizitezi ia-ti 2 saptamani.In 7 zile nu ai timp sa vezi ce e de vazut.De la hotel in oras se merge cu taxi ( la Hilton era 7 euro pt 25 km si iti chema receptionerul taxiul) sau cu shuttle bus de la hotel( 3 euro de persoana).Din oras catre hotel se poate veni si cu microbuzul (dar sa negoziezi la sange pretul).
  Nu uitati sa faceti scufundari si snorkeling.Marea Rosie e incredibil de albastra si curata iar pestii sunt ca in povesti...colorati si iti mananca din palma.

   In rest.....eu recomand Egiptul pt vacanta de iarna.Pentru vara exista Antalya :)
  Distractie placuta !

Attached Files


Edited by Maestrro, 10 June 2006 - 18:29.


#71
_draken

_draken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.09.2005

 Maestrro, on Jun 10 2006, 19:28, said:

Salut! Eu am fost in Egipt 2 saptamani in decembrie 2005 cu Calibra si a fost ok.Este o agentie serioasa si nu o sa ai probleme.Si eu am fost un pic speriat de Egipt,dar nu e cazul.Du-te cu incredere.
Conrad e un hotel excelent (l-am vazut) dar sa iei all inclusiv pt ca orice Bautura costa cca 2$.La ce caldura e acolo o sa iti fie sete mereu  :) .In principiu nu se schimba hotelurile decat la croaziere.Daca ai rezervare pe Conrad, la Conrad o sa stai.Melia Pharaoh e ok si el dar nu are decat demipensiune.Eu am stat la Hilton LOng Beach si a fost destul de bine.In afara faptului ca nu gatesc nimic din carne de porc si toata mancarea miroase oarecum a oaie....in rest totul a fost OK :)
   Daca vrei sa mergi in excursii,te sfatuiesc sa nu ti le cumperi de la agentia din Romania ci sa mergi in Hurghada intr-o zi si sa le iei de la o agentie locala.Preturile sunt cu cca 40% mai mici, iar daca iei un pachet de 3 excursii diferenta e chiar mai mare.Eu m-am pacalit asta iarna....
   Ai mare grija...in Egipt totul se negociaza.NU dai mai mult de jumatate din pretul initial pe nimic (asta e regula acolo), desi daca esti un bun negociator scoti la 30% orice  :D
  Daca vrei sa vizitezi ia-ti 2 saptamani.In 7 zile nu ai timp sa vezi ce e de vazut.De la hotel in oras se merge cu taxi ( la Hilton era 7 euro pt 25 km si iti chema receptionerul taxiul) sau cu shuttle bus de la hotel( 3 euro de persoana).Din oras catre hotel se poate veni si cu microbuzul (dar sa negoziezi la sange pretul).
  Nu uitati sa faceti scufundari si snorkeling.Marea Rosie e incredibil de albastra si curata iar pestii sunt ca in povesti...colorati si iti mananca din palma.

   In rest.....eu recomand Egiptul pt vacanta de iarna.Pentru vara exista Antalya :)
  Distractie placuta !

Merci de raspuns. Iarna e cam enervant vantul, am fost de revelion la Eilat si a batut vantul putin cam tare.

#72
edy_vl

edy_vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2006

 Maestrro, on Jun 10 2006, 19:28, said:

Salut! Eu am fost in Egipt 2 saptamani in decembrie 2005 cu Calibra si a fost ok.Este o agentie serioasa si nu o sa ai probleme.Si eu am fost un pic speriat de Egipt,dar nu e cazul.Du-te cu incredere.
Conrad e un hotel excelent (l-am vazut) dar sa iei all inclusiv pt ca orice Bautura costa cca 2$.La ce caldura e acolo o sa iti fie sete mereu  :) .In principiu nu se schimba hotelurile decat la croaziere.Daca ai rezervare pe Conrad, la Conrad o sa stai.Melia Pharaoh e ok si el dar nu are decat demipensiune.Eu am stat la Hilton LOng Beach si a fost destul de bine.In afara faptului ca nu gatesc nimic din carne de porc si toata mancarea miroase oarecum a oaie....in rest totul a fost OK :)
   Daca vrei sa mergi in excursii,te sfatuiesc sa nu ti le cumperi de la agentia din Romania ci sa mergi in Hurghada intr-o zi si sa le iei de la o agentie locala.Preturile sunt cu cca 40% mai mici, iar daca iei un pachet de 3 excursii diferenta e chiar mai mare.Eu m-am pacalit asta iarna....
   Ai mare grija...in Egipt totul se negociaza.NU dai mai mult de jumatate din pretul initial pe nimic (asta e regula acolo), desi daca esti un bun negociator scoti la 30% orice  :D
  Daca vrei sa vizitezi ia-ti 2 saptamani.In 7 zile nu ai timp sa vezi ce e de vazut.De la hotel in oras se merge cu taxi ( la Hilton era 7 euro pt 25 km si iti chema receptionerul taxiul) sau cu shuttle bus de la hotel( 3 euro de persoana).Din oras catre hotel se poate veni si cu microbuzul (dar sa negoziezi la sange pretul).
  Nu uitati sa faceti scufundari si snorkeling.Marea Rosie e incredibil de albastra si curata iar pestii sunt ca in povesti...colorati si iti mananca din palma.

   In rest.....eu recomand Egiptul pt vacanta de iarna.Pentru vara exista Antalya :)


  Distractie placuta !

Cum este iarna in Egipt ? se face plaja ? baie in piscina ?
As avea o varianta si pe Antalya - Alanya la hotel Saphir 4*  all inclusive . Stii cumva care e cea mai tinereasca statiune din turcia ?  Sau ceva despre hotelul acesta . Merci !]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate