Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

USB Flash Disk auth solutions

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Daca tot s-a discutat de metodele de autentificare, sa trec si la o parte practica: autentificarea cu ajutorul unui banal FlashDisk USB.

Cu toate solutiile (posibile) pe care le implica. Adica:

- autentificare basic windows logon
- autentificare domain user
- autentificare VPN
- autentificare Terminal Services
- etc (open list)

Cu cele 2 arome:
- second factor auth
- primary auth.

PRACTIC:

Sa zicem ca mi-am luat un USB flashdisk de x MB. Indeajuns pentru a stoca o cheie / certificat etc. (chiar mi-am luat, dar nu asta e ideea de baza).

Si acum vreau sa-l folosesc la autentificare ... pentru oricare din aromele de mai sus.

Mai precis - si in cel mai simplu mod - autentificare primara: fereastra de logon, am bagat device-ul in USB - sunt logat, l-am scos --> sunt delogat. (eventual pe baza unui PIN code).

Mai complicat: second factor auth method - LOGON care sa CEARA si flashDisk-ul cu ce mai are pe el ... fara el, degeaba stii username / password, ca NU te poti loga. Local, pe domeniu.

Aceleasi reguli si pentru celelalte cerinte de autentificare.


De fapt - eu vorbesc de o emulare half-software a unui token ... Si caut solutii / idei pentru asa ceva. Am doar flashdisk-ul si ceva vointa. ;) Si nevoia (intelectuala mai mult) de a implementa metoda. Evident, preferabil in scenariul cu al doilea factor de autentificare ...

Pana acum stiu doar de astea:

- Smartcard certificates / policy - nu stiu daca poate fi implementat pe un simplu USB FlashDisk.

- dekart logon - un soft dragut, care chiar face prima parte, dar - din pacate - e pe bani ... versiunea shareware e ok, functioneste chiar OK. dar nu ma ajuta prea mult in timp (si intelect). Plus ca schimba aspectul clasic de logon de windoz (il personalizeaza cu numele lor etc). Si nu stie sa o faca pe second factor :( (sau nu pare a sti):

http://www.dekart.co...n_access/logon/

Va prindeti?!

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
din pacate nu cred ca merge sa transformi un usb flashdisk intr-un usb smartcard ... in afara faptului ca functioneaza pe aceeasi interfata sunt diferente majore (smartcardurile contin printre altele si un microprocesor daca nu ma insel) ...
desigur, ce poti sa faci e sa instalezi soft care sa-ti emuleze comportamentul unui smartcard (ceea ce iti face dekart-ul) dar dpdv securitate nu mi se pare OK (practic o sa  ai un private key encriptat pe baza de PIN stored pe un flashdisk ... dar ce faci componenta de emulare ?)

in concluzie, daca te bate gandu' sa implementezi asa ceva as sugera sa mergi pe produse dedicate:
http://www.aladdin.c...b_smartcard.asp
... de exemplu.

stiu ca nu e din categoria "the cheap one"  -_-  ....

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hmm ... nashpa ... inseamna ca trebuie sa renunt la second factor auth.

cam asa arata Dekart Admin Pannel ... ar fi de ajuns, numai ca incerc sa gasesc ceva freeware. Macar pentru automatizarea loginului.

PS: pe Flash e scris doar un XML de cativa bytes ... no enhanced security ...

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate