Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Andre Rieu

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
bilaro

bilaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.01.2009
Fara indoiala, Rieu, poate nastere controverselor..:) , interminabile. :)
Personal, sumt uluit de efectul aparitiilor domniei sale.
Ce parere aveti despre asta ?  :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5xWfRvFtUbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bilaro, 13 August 2012 - 12:26.


#38
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbilaro, on 13th August 2012, 12:17, said:

Fara indoiala, Rieu, poate nastere controverselor..:) , interminabile. :)
Personal, sumt uluit de efectul aparitiilor domniei sale.
Ce parere aveti despre asta ?  :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5xWfRvFtUbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
noroc că nu se fac discuri live cu așa ceva. icnelile și hâșâielile de pe alte înregistrări live sunt mizilic pe lângă ce vedem acolo. oricum e de înțeles, lumea la concert se duce fie pentru muzică, fie ca să se simtă bine, fie din ambele motive.  :thumbup:

#39
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postbilaro, on 13th August 2012, 13:17, said:

Fara indoiala, Rieu, poate nastere controverselor..:) , interminabile. :)
Personal, sumt uluit de efectul aparitiilor domniei sale.
Ce parere aveti despre asta ?  :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5xWfRvFtUbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E superba. M-a scos din starea proasta..
Sunt de acord 100% cu ce ai spus. Da, pt exegetii care vad pete si in soare, nu ca nu ar exista, AR poate insemna altceva.
Dar pt mine, ca simplu ascultator, care nu face diferenta intre nota "sol" si nota "la", tipul e perfect.
Pt ca transfoma muzica pe care o interpreteaza intr-o stare de bine. Ma feresc sa scriu de fericire, desi nu cred ca as exagera prea mult..

Acuma eu aud/vad cu urechile/ochii mei. De om de aproape 49 primaveri, hi, hi, care are facturi de platit, acumulatorul de la masina s-a "bulit", deci altul nou, ca banii cresc in copaci. Pacat nu stiu in care padure, ca atunci viitorul meu ar fi altul..
Soacra-mea a pierdut lupta cu boala si Alzhemier-ul, adica nu se mai poate da jos din pat de multi ani..Deci..
In compensatie, hi, hi, aud tot felul de zvonuri despre "fabrica " ce imi asigura salariul...
Morala asa am niste ganduri..
Si ca mine, adica cu probleme existentiale, sunt, banuiesc foarte multi oameni.

Am dat exemplele -reale- de mai sus pt a arata de ce AR ma destinde si ma face sa uit de ale mele. Si banuiesc ca si altii traiesc aceleasi sentimente.
Artist sau lautar de performata, mi se... E frumos ce imi place mie.
Altuia, .asta e. Parerea lui. ..
Sa fim sanatosi amandoi.

#40
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostPrien, on 22nd August 2012, 09:52, said:

E superba. M-a scos din starea proasta..

Pina la urma, nu asta e menirea artei, sa creeze stari minunate?!

#41
muzicianul2012

muzicianul2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.08.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zjKsxdxV-Ss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
E genial individul asta, interpretarile sunt de exceptie si oamenii din trupa lui sunt si ei geniali. Stie sa cante, stie sa faca spectacol si stie sa incante lumea cu muzica frumoasa, adevarata. Nu cu urlaturi de socate de la care-ti crapa timpanele, pe langa faptul ca nu intelegi nimic din ce canta - pe care le "inteleg" (ma rog, asa pretind) doar "invatatii", cu numar de note cantate la nu stiu ce instrumente pe minut sau alte tampenii pt. studenti amatori si alti obositi care pretind ca interpreteaza sau asculta (dupa caz) muzica "adevarata" - dar daca o aude un om obisnuit isi astupa urechile :lol:

Edited by gtk, 28 August 2012 - 03:34.


#43
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Rieu este un fel de Inna al muzicii clasice. :D

#44
muzicianul2012

muzicianul2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.08.2012
Andre Rieu   Sirtaki Zorba Dance in Royal Albert Hall:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSrcfSV1vUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by muzicianul2012, 28 August 2012 - 07:45.


#45
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostPrien, on 22nd August 2012, 08:52, said:

Artist sau lautar de performata, mi se... E frumos ce imi place mie.
păi și zisăi eu altceva patroane? am venit eu c-o tentativă de embargo pe discurile cu adiță rio? nici măcar pe guță și maimuță nu-mi permit să-i cenzurez. cu vijelie și tornadă n-am nimic, căci și pe mine mă sperie și coana katrina și conașjul țunami. dar, la o adică, mai degrab mă răzvrătesc împotriva calamităților naturale decât să mă pun d-a doua în raport cu muzica. acu, rămâne să stabilească fiecare-n parte care face muzică și care calamitează boxele.


View PostAprilia, on 22nd August 2012, 17:44, said:

Pina la urma, nu asta e menirea artei, sa creeze stari minunate?!
ba din contră, tre să creeze stări excepționale. nu musai minunate. poa să și șocheze, să incite, să frustreze șamd. arghezi de par examplu inventă estetica urâtului, rio nu se lasă mai prejos și inventă și el estetica penibilului :D

View Posttyrael, on 28th August 2012, 05:16, said:

Rieu este un fel de Inna al muzicii clasice. :D
ești în eroare, inna are țâțe :D


p.s. dacă-i rost de scandal telectual, m-apuc să-l iau și pe wagner la trei păzăște, da mi-e că atunci nu s-ar apuca nimeni să-i ia apărarea. of, și câte aveam de zis și pe tema asta  :rolleyes:

#46
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postgigel de hohențolărn, on 28th August 2012, 12:55, said:

ești în eroare, inna are țâțe :D
N-o fi Inna, dar sigur e "in", pentru aia de-l gusta.

#47
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postgigel de hohențolărn, on 28th August 2012, 12:55, said:

rio nu se lasă mai prejos și inventă și el estetica penibilului :D
Gigele ca sa ajungi de la manele la Sviridov trebuie sa treci prin etape intermediare, cum ar fi acest Rieu sau Garrett, care combina muzica clasica cu diferite stiluri muzicale, altfel nu intelegi nimic. Sunt niste etape de parcurs, nu poti sa sari peste ele.
Tu in afara de clasicii tai mai asculti si alte genuri muzicale? Blues sau jazz de exemplu?

Edited by KelCooper, 28 August 2012 - 12:16.


#48
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostKelCooper, on 28th August 2012, 12:15, said:

Gigele ca sa ajungi de la manele la Sviridov trebuie sa treci prin etape intermediare, cum ar fi acest Rieu sau Garrett, care combina muzica clasica cu diferite stiluri muzicale, altfel nu intelegi nimic. Sunt niste etape de parcurs, nu poti sa sari peste ele.
Tu in afara de clasicii tai mai asculti si alte genuri muzicale? Blues sau jazz de exemplu?
nu e musai ca de la genul x tre să treci musai prin y ca să ajungi la z. nu, fiecare ascultă ce-i place. pt unii superlativul absolut e reprezentat de clayderman și riuță ăsta. pt alții, stravinski și șönberg sunt adevărul absolut, și tot așa. care ascultă muzica pt muzică, adică pt plăcerea propriilor urechi nu tre musai s-o înțeleagă, la nivel de compoziție, tehnică șamd. nu-i nevoie să înțelegi  spaghetele în sos milanez cu fructe de mare ca să te bucuri de gustul lor.
așa și cu muzica. unii o gustă înțelegând-o alții o înțeleg gustând-o, alții ambele.

acu, s-avem rezon că rio ăsta nu-i vreun oistrach, francescatti, vengerov, perlman sau mai știu eu cine. bine, unii zic că e. no, treaba lor. :D
eu nafară de "adevărații artiști" (adică ăia de-i ascult eu, pt că eu am patentat ideea de muzică bună și adevărată și mișto și hiperintelectuală), eu mai ascult și-un guță, mai o manea rafinată de salam, mai un șlagăr semnat sepultura șamd. d-astea.

#49
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Am inteles, tu de mic ai mancat spaghete cu sos milanez cu fructe de mare, care fie vorba intre noi e manelism culinar :lol:
Nu cred ca de mic ai ascultat Stravinski sau daca ai ascultat n-ai inteles nimic la varsta aia. Ca si gustul si urechea se educa in timp, asta am vrut sa zic. Poate unii au ajuns la Rieu si li se pare Nirvana, repet, la un moment dat. Dupa aia au o revelatie si stau pe Mezzo si descopera lucruri noi, altii poate raman la stadiul respectiv. Oricum nu-s de condamnat, poate mai tarziu inteleg.
Da si eu sunt de parere ca Rieu e sub Vengerov, pe ceilalti nu i-am ascultat :)
Si inca ceva, degeaba asculti clasica daca n-ai niste scule de inalta definitie. Si asta e valabil si pentru alte genuri muzicale. Eu am ramas blocat de cum se aude pe un sistem hi-fi o simfonie de Beethoven. Adica ma intelegi, degeaba mananci spaghete cu fructe de mare in farfurie de plastic cu tacam de plastic :lol:

#50
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012

View PostKelCooper, on 28th August 2012, 13:45, said:

Nu cred ca de mic ai ascultat Stravinski sau daca ai ascultat n-ai inteles nimic la varsta aia.
Asculti daca parintii o fac, iar cu timpul vei si intelege.

View PostKelCooper, on 28th August 2012, 13:45, said:

Si inca ceva, degeaba asculti clasica daca n-ai niste scule de inalta definitie.
Asta e doar pentru tine (si pentru mine  :P ) valabil, dar,  din ce am vazut, foarte putini dintre cei care au cantat la un instrument sunt si audiofili.
Ei au treaba cu altele nu cu performantele sistemului audio.

#51
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostKelCooper, on 28th August 2012, 12:45, said:

Am inteles, tu de mic ai mancat spaghete cu sos milanez cu fructe de mare, care fie vorba intre noi e manelism culinar :lol:
sacrilegiu, blasfemie. cum posă spui așa ceva despre mirificele paste pe care le-am savurat în piața san marco. păi cum, adică ăia acolea și-au manelizat bufetul? în megacentrul veneției își permite careva să vină cu-n meniu de tejghea într-un restaurant de fițe? no way :lol:

avnd în vedere că m-am născut pe timpu lu ceașcă am mâncat și eu ce apucam. :lol:

Quote

Nu cred ca de mic ai ascultat Stravinski sau daca ai ascultat n-ai inteles nimic la varsta aia. Ca si gustul si urechea se educa in timp, asta am vrut sa zic. Poate unii au ajuns la Rieu si li se pare Nirvana, repet, la un moment dat. Dupa aia au o revelatie si stau pe Mezzo si descopera lucruri noi, altii poate raman la stadiul respectiv. Oricum nu-s de condamnat, poate mai tarziu inteleg.
Da si eu sunt de parere ca Rieu e sub Vengerov, pe ceilalti nu i-am ascultat :)
Si inca ceva, degeaba asculti clasica daca n-ai niste scule de inalta definitie. Si asta e valabil si pentru alte genuri muzicale. Eu am ramas blocat de cum se aude pe un sistem hi-fi o simfonie de Beethoven. Adica ma intelegi, degeaba mananci spaghete cu fructe de mare in farfurie de plastic cu tacam de plastic :lol:
a, sigur asta, nici n-am susținut că aș fi ascultat de mic. ba chiar foarte bine că n-am ascultat, pt că puteam să prind o repulsie față de acest tip de "zgomot" pe care, ulterior, poate că n-aș fi fost în stare s-o depășesc. ai perfectă dreptate, gusturile se educă, sau se cultivă, sau se diversifică șamd.
așa am pățit eu cu beethoven de exemplu. de la bach, vivaldi, moțart șamd am ajuns la ludwig. am crezut c-o să rămân forevăr cramponat de el. dar n-a fost să fie, curiozitatea m-a împins și către alte lucruri :D

nu știu, nimic nu se compară cu muzica live, dar în lipsă te mulțumești și cu conserve :D


View PostThem, on 28th August 2012, 14:16, said:

Asculti daca parintii o fac, iar cu timpul vei si intelege.
oricât ai asculta teoria cuantică n-ai s-o înțelegi neam. tre să începi gradual, cu clasicii, altfel e timp pierdut de pomană. și-n artă în general și-n muzică în special la fel e. nu te poți atașa de moderniști dacă n-ai trecut prin clasicism.

#52
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Ba te atasezi de ce vrea muschii tai daca iti place :)

View PostKelCooper, on 28th August 2012, 13:45, said:

Si inca ceva, degeaba asculti clasica daca n-ai niste scule de inalta definitie. Si asta e valabil si pentru alte genuri muzicale.
Adevarat, nu poti inghesui 100 de instrumente si/sau voci in 2 casti dopuri fie ele de sute de euro. Nici macar in doua boxe cu mai multe difuzoare. Nimic nu se compara cu auditia live.

Andre Rieu suna/arata bine ca spectacol. Nu e Everestul muzicii dar nu se compara cu laturile...pardon manelele, nu stiu de le-ati adus in discutie :P

#53
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgtk, on 28th August 2012, 03:33, said:

E genial individul asta, interpretarile sunt de exceptie si oamenii din trupa lui sunt si ei geniali. Stie sa cante, stie sa faca spectacol si stie sa incante lumea cu muzica frumoasa, adevarata. Nu cu urlaturi de socate de la care-ti crapa timpanele, pe langa faptul ca nu intelegi nimic din ce canta - pe care le "inteleg" (ma rog, asa pretind) doar "invatatii", cu numar de note cantate la nu stiu ce instrumente pe minut sau alte tampenii pt. studenti amatori si alti obositi care pretind ca interpreteaza sau asculta (dupa caz) muzica "adevarata" - dar daca o aude un om obisnuit isi astupa urechile :lol:
Daaa, e dumniezau megacosmic pe pamant. Noroc ca s-a impiedicat din ce facea el acolo, a picat din cer si s-a pravalit printre noi ca sa ne incante cu asa muzica frumoasa, adevarata. Iar trupa lui e si ea tot dumniezau megacosmic pe pamant si noroc ca si ei s-au impiedicat in aceeasi zi in care s-a impiedicat el, au picat din cer si s-au pravalit si... Stii tu.  :deadtongue:

#54
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Ca violonist Rieu mi se pare jalnic. Ca si dirijor, praf. In afara de show nu stie sa faca nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate